dane osobowe przykłady

Jesteś na etapie poszukiwania zatrudnienia? Zapewne wiesz, jak ważne są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Zgodnie z wymogami rekrutacyjnymi, każde CV musi zawierać określoną pulę informacji. Niewątpliwie są wśród nich doświadczenie zawodowe, wykształcenie, a także dane osobowe – poprawne wypełnienie tej sekcji to podstawa. Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że zależy Ci na profesjonalizmie i kompleksowym przygotowaniu się do poszukiwań pracy. Zobacz, czego nie podawać, a jakie podstawowe dane osobowe powinny znaleźć się w CV.

Dane personalne w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV dane osobowe – podstawowe informacje

Dane osobowe to wszelkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie osoby fizycznej. Katalog danych osobowych jest otwarty, zawiera między innymi imię lub imiona, nazwisko, adres zamieszkania, e-mail, numery identyfikacyjne np. numer telefonu, ale mogą to być również dane biometryczne, cechy fizyczne, fizjologiczne, kulturowe, społeczne czy ekonomiczne. Warto zauważyć, że pojedyncze informacje nie będą zaliczały się do kategorii danych osobowych. Samo imię lub sama data urodzenia nie pozwolą zidentyfikować osoby fizycznej, jednak zestawienie imię i nazwisko + data urodzenia + numer telefonu – już tak. Takich zestawień może być wiele, w zależności od potrzeb. Sprawdź więc dane osobowe w CV i uniknij błędu.

Dane osobowe CV

Łatwo zauważyć, że istnieje duża dowolność w ujawnianiu konkretnych danych osobowych. W przypadku CV istnieją jednak pewne wytyczne, których warto się trzymać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Przede wszystkim dane osobiste powinny znaleźć się na samej górze dokumentu, żeby osoba rekrutująca mogła od razu skojarzyć konkretne kwalifikacje z osobą. Umieść je w prawym lub lewym górnym rogu, lub też wyśrodkuj, w zależności od tego, na jaki szablon CV się zdecydujesz.

Przykładowe CV znajdziesz w naszym kreatorze. Wybierz wzór CV idealny dla siebie i wypełnij puste pola. Program podpowie Ci, jakie informacje musisz zawrzeć. Wiele osób decyduje się również na tzw. kreatywne CV, gdzie eksperymentują z formą i grafiką życiorysu. Jeśli również stawiasz na taką wersję, pamiętaj, aby dane kontaktowe odpowiednio wyróżnić, ponieważ tylko dzięki nim rekruter będzie mógł się z Tobą skontaktować. Co powinna zawierać ta sekcja? Przykłady danych osobowych:

 • imię i nazwisko;
 • stanowisko;
 • adres e-mail;
 • numer telefonu;
 • opcjonalnie link do profilu na LinkedIn, jeśli taki posiadasz.

Imię i nazwisko w CV

Imię i nazwisko to pierwsza informacja, która powinna znaleźć się w CV. Najlepiej wpisać ja w nagłówku i wyróżnić w prosty sposób – możesz użyć większej czcionki, innego koloru, pogrubienia lub podkreślenia. Czy drugie imię jest obowiązkowe w CV? Nie jest koniecznością, ale jeśli posiadasz bardzo popularne imię i nazwisko lub takie, które trudno zapada w pamięć – drugie imię pozwoli Ci się wyróżnić. Sam zobacz:

Anna Kowalska
Anna Bogumiła Kowalska

Druga wersja zdecydowanie bardziej zapada w pamięć.

O ile obowiązek wpisania w CV imienia i nazwiska jest oczywisty, to tytułów naukowych już niekoniecznie. W tym przypadku kieruj się prostą zasadą – nie wpisuj tytułów naukowych, jeśli nie są związane z pracą, o którą się starasz, Poniżej znajdziesz przykłady zawodów, w których tytuł naukowy będzie mile widziany:

cv dane osobowe
 • tytuł magistra – skrót mgr przed nazwiskiem możesz dopisać w sytuacji, gdy starasz się o pracę:
  • farmaceuty, ponieważ polskie prawo wymaga, aby kierownik apteki był magistrem farmacji,
  • fizjoterapeuty/dietetyka – w Polsce fizjoterapeutami lub dietetykami często są osoby, które ukończyły jedynie kurs, dlatego jeśli chcesz podkreślić swoje kompetencje, warto zrobić to za pomocą skrótu mgr,
  • kosmetologa – w tym przypadku sytuacja jest podobna, często myli się kosmetologów z kosmetyczkami, dlatego jeśli posiadasz studia wyższe z tego zakresu, koniecznie pokaż to w CV;
 • tytuł doktora – skrótu dr przed nazwiskiem również używa się w wyjątkowych sytuacjach:
  • gdy starasz się o pracę na uczelni,
  • gdy jesteś lekarzem.

Jak wpisać adres e-mail?

Adres e-mail to jedno z najważniejszych danych osobowych i nie możesz o nim zapomnieć. Co więcej, podaj e-mail, który sprawdzasz codziennie, ponieważ nie wypada odpisywać pracodawcy po kilku dniach. E-mail stanowi tak naprawdę główną drogę komunikacji pomiędzy kandydatem i potencjalnym przełożonym lub rekruterem, musi więc wyglądać profesjonalnie – powinien zawierać imię i nazwisko lub inicjały, przykładowy adres e-mail może wyglądać następująco: katarzyna.wagrowska@onet.pl. 

Unikaj pseudonimów, skrótów i zdrobnień, które mogą Cię zdyskwalifikować, ponieważ świadczą o braku profesjonalizmu. Zadbaj też o domenę, przysłowiowy buziaczek.pl nie będzie dobrym wyborem. Najbardziej uniwersalną domeną jest gmai.com – przykładowy adres email gmail może wyglądać następująco: krzysztof.gorecki@gmail.com. 

przykładowe dane osobowe

Czy numer telefonu to dane osobowe?

Numer telefonu, podobnie, jak adres e-mail musi znaleźć się w każdym CV. Pamiętaj, aby kilkakrotnie sprawdzić jego poprawność, w przeciwnym wypadku uniemożliwisz pracodawcy kontakt z Tobą i stracisz szansę na zatrudnienie. 

Dodatkowe dane osobowe co wpisać?

Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swojej aplikacji, uwzględnij w niej dodatkowe informacje, które przekonają rekrutera do Twojej kandydatury. Jakie to dane?

 • Link do profilu na LinkedIn i/lub Goldenline – jeśli prowadzisz taki profil, pracodawca zauważy, że podchodzisz do własnego rozwoju z zaangażowaniem. Jednak przed podaniem takiej informacji w CV, koniecznie pamiętaj o zaktualizowaniu podanych tam danych;
 • adres swojej strony internetowej – strona internetowa to Twoja najlepsza wizytówka, jeśli prowadzisz ją z zaangażowaniem i regularnie umieszczasz na niej efekty swojej pracy, z pewnością zyskasz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji;
 • nazwa stanowiska.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Tworzysz CV? Skorzystaj z praktycznych porad:

Jak napisać CV w 2023 roku?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?
Program do pisania CV
Co to jest CV?
Jak wpisać wykształcenie w CV
Poziomy znajomości języka w CV
Cel zawodowy w CV
Gotowe wzory CV do wypełnienia

Dane personalne osoby, których nie należy podawać w CV

Nie potrzebujesz wszystkich informacji, aby zostać zidentyfikowany w procesie rekrutacji. Podawanie wielu z nich nie jest błędem, ale nie wnosi nic istotnego – cenne miejsce znacznie lepiej wypełnić swoimi kompetencjami i doświadczeniem. Niektóre dane mogą Ci jednak zaszkodzić np. w sytuacji, gdy trafisz na tzw. “firmę-krzak”, która tak naprawdę nie istnieje. Dlatego zdecydowanie nie podawaj:

 • numeru PESEL;
 • numeru dowodu osobistego;
 • poglądów;
 • orientacji seksualnej.

Jakie jeszcze dane osobowe nie muszą pojawić się w CV?

CV data urodzenia – czy w CV musi być data urodzenia?

Data urodzenia w CV nie jest obowiązkowa. Dla rekruterów jest to wręcz zbędna informacja, która zabiera niepotrzebne miejsce w dokumencie. Jeśli zostaniesz zatrudniony, otrzymasz kwestionariusz osoby, w którym będzie pytanie o datę i miejsce urodzenia. To nie wiek odgrywa największe znaczenie w procesie rekrutacji, a Twoje kwalifikacje i umiejętności.

data urodzenia w cv

Czy podawać adres w CV?

Wiele osób zastanawia się, czy podawać adres zamieszkania w CV. Wpisywanie adresu zamieszkania do CV było konieczne, ale w erze sprzed internetu, gdzie wszelkie informacje dostarczano tradycyjną pocztą. Obecnie sytuacja wygląda znacznie inaczej, a komunikacja z kandydatami odbywa się telefonicznie lub mailowo. Adres w CV tak naprawdę nie interesuje nikogo, a przepisy RODO dają dużą swobodę w podawaniu konkretnych danych, dlatego nikt nie może wymagać od Ciebie podania miejsca, w którym mieszkasz. Chyba że posiadasz adres www – wtedy sytuacja wygląda inaczej.

Adres do strony internetowej, bloga lub portfolio powinien znaleźć się w nowoczesnym CV grafika, CV fotografa, CV copywritera i każdego freelancera, który chce zaprezentować swoje dokonania artystyczne. W branżach kreatywnych umiejętne zastosowanie posiadanych kompetencji odgrywa największe znaczenie w procesie rekrutacyjnym.

Stan cywilny w CV

Stan cywilny nie powinien znaleźć się w CV. Również podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca nie ma prawa Cię o niego zapytać.

Czy cytat w CV to dobry pomysł?

Część osób kieruje się zasadą, że ciekawy cytat przykuje uwagę pracodawcy, dzięki czemu chętniej przeczyta CV. Odradzamy ten pomysł – znacznie bardziej zaciekawisz pracodawcę treściwym podsumowaniem zawodowym, w którym w kilku krótkich zdaniach zaprezentujesz swoją kandydaturę.

Dane osobowe przykłady:

Poniżej znajdziesz przykładowe dane osobowe. Prosty wzór możesz wykorzystać w swoim życiorysie.

Przykładowe CV pielęgniarki:

Amelia Włodarska
Pielęgniarka
Tel. 756348514
E-mail amelia.wlodarska@gmail-com

Przykładowe CV fotografa

Jakub Potocki
Fotograf
Tel. 667352875
E-mail jakub.potocki@gmail.com
Portfolio: www.fotografiazpasja.com.pl

Klauzula CV

Wszelkie dane osobowe, które podajesz w CV, mogą być przetwarzane wyłącznie za Twoją zgodą, właśnie dlatego odpowiednia klauzula jest niezbędna, abyś wziął udział w procesie rekrutacji. W tekście możesz również wyrazić zgodę na wykorzystywanie przesłanego dokumentu także w innych rekrutacjach do tej samej firmy.

Odkąd w życie weszło RODO, nasze dane osobowe są jeszcze bardziej chronione, dlatego mogą z nich korzystać wyłącznie upoważnione do tego podmioty.

Jakie dane do CV po angielsku?

Ubiegasz się o pracę w międzynarodowej korporacji? A może wybierasz się za granicę? Jeśli w anglojęzycznej wersji dokumentu umieścisz zdjęcie, podasz swój wiek lub stan cywilny – stracisz szansę na zatrudnienie. W CV po angielsku nie należy uwzględniać:

 • wieku,
 • płci,
 • stanu cywilnego,
 • informacji o posiadaniu dzieci,
 • stopnia niepełnosprawności,
 • pochodzenia.
adres w CV

Przykładowe dane osobowe po angielsku:

Contract information
Piotr Kubicki
Product Manager

Personal info
Phone number:
Email address:
LinkedIn:

Wysyłasz swoje CV za granicę? Koniecznie przed numerem telefonu dodaj kierunkowy +48. Nie każdy pracodawca wie, jaki obowiązuje w danym kraju.

Dane personalne po niemiecku

Sekcja danych osobowych w niemieckojęzycznej wersji CV jest znacznie bardziej rozbudowana niż w polskiej czy angielskiej. Co powinno się w niej znaleźć?

 • Imię i nazwisko;
 • nazwisko panieńskie;
 • adres korespondencyjny;
 • data urodzenia;
 • miejsce urodzenia;
 • stan cywilny;
 • narodowość;
 • opcjonalnie liczba posiadanych dzieci.

Przykładowe dane osobowe po niemiecku:

Persönliche Daten:
Piotr Kubicki

Name:
Adresse:
Telefon:
E-mail:
Geburtsdatum:
Familienstand:
Mädchenname:
Geburtsort:
Kinder: 
Staatsbürgerschaft:

dane personalne

Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z naszego kreatora, który w zależności od Twoich oczekiwań, wstawi odpowiednią formułę dopasowaną do konkretnej wersji językowej. Dzięki temu nie popełnisz błędu, a dobre CV stworzysz w kilka chwil.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dowiedz się więcej z Ciekawym CV:

CV dla ucznia – jak napisać przykładowe CV ucznia?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?
Jak założyć Profil Zaufany?
Umowa B2B – co to jest umowa B2B?
Zawody przyszłości – jakie branże mają przyszłość?
Rozmowa kwalifikacyjna – jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Maszynista: jak zostać maszynistą? Ile zarabia maszynista?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Barista/ baristka – kto to jest barista i jak wygląda jego praca + profesjonalne CV baristy
Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?