profil zaufany

Profil Zaufany jest bezpiecznym narzędziem, nadzorowanym przez rząd, które potwierdza Twoją tożsamość w internecie oraz umożliwia składanie podpisu zaufanego. Jeszcze go nie posiadasz? Dołącz do milionów Polaków i zobacz jak utworzyć Profil Zaufany. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele spraw urzędowych załatwisz szybciej i bez wychodzenia z domu. Gdzie można założyć Profil Zaufany? I gdzie można potwierdzić Profil Zaufany? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Mój Profil Zaufany – co to jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany to nic innego jak potwierdzony zestaw danych, który pozwala identyfikować jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Jakie to dane? Imię/ imiona, nazwisko, data urodzenia oraz PESEL. Dane osobowe są dokładnie zabezpieczone, aby nikt, poza właścicielem profilu nie miał do nich dostępu. Dzięki Profilowi Zaufanemu skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie, a co za tym idzie – staniesz się wiarygodny i bez problemu podpiszesz wniosek, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli załatwiasz jakąś sprawę w urzędzie, musisz okazać dokument tożsamości. Profil Zaufany można  porównać do takiego dokumentu, ponieważ pozwala Cię zidentyfikować, gdy załatwiasz podobną sprawę w internecie. Co najważniejsze, jeden obywatel może mieć tylko jeden unikatowy Profil Zaufany. Podobnie, jak nie przekazujesz nikomu swojego dowodu osobistego – nie udostępniaj też danych logowania do swojego profilu. 

epuap profil zaufany

Podpis zaufany

Podpis zaufany jest integralną częścią Profilu Zaufanego. Możesz go wykorzystywać do podpisywania dowolnych dokumentów elektronicznych. Jak to działa? Wystarczy, że klikniesz przycisk “Podpisz podpisem zaufanym”, potwierdzisz kodem autoryzacyjnym przesłanym SMS-em i gotowe! Tak podpisany dokument możesz ściągnąć na swój dysk lub wysłać do właściwego urzędu. 

Profil Zaufany – co można załatwić?

Założenie Profilu Zaufanego to przede wszystkim możliwość korzystania z setek internetowych usług na większości portali urzędowych, między innymi:

 • Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, czyli ePUAP – możliwość odwołania od decyzji administracyjnej, uzyskania odpisów aktów stanu cywilnego czy zgłoszenia urodzenia dziecka.
 • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli PUE ZUS – możliwość umówienia się na wizytę w ZUSie, wysłania wniosku czy sprawdzenia zwolnień lekarskich. 
 • Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG – możliwość założenia firmy, wznowienia luz zawieszenia działalności gospodarczej lub uzyskania danych osób, które prowadzą firmy w Polsce.
 • Serwisu Obywatel.gov.pl – możliwość sprawdzenia punktów karnych, danych medycznych (Internetowe Konto Pacjenta IKP), danych w Rejestrze Dowodów Osobistych i rejestrze PESEL.
 • Aplikacji mObywatel – aplikacja jest czymś w rodzaju elektronicznego portfela na dokumenty, dzięki niej między innymi szybko pokażesz swoje dane, zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego, zrealizujesz eRecepty, przechowasz potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19, skorzystasz z legitymacji szkolnej i studenckiej. 

Profil Zaufany – jak założyć?

Profil Zaufany pozwoli Ci załatwiać sprawy urzędowe online. Możesz założyć go na dwa sposoby:

 • przez internet;
 • w punkcie potwierdzającym.
jak założyć profil zaufany

Jak założyć Profil Zaufany przez internet?

Profil Zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu, wystarczy, że posiadasz konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, posiadającego zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Ewentualnie dysponujesz kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub e-dowodem.

Jak potwierdzić Profil Zaufany online?

Możesz to zrobić za pomocą e-dowodu, czyli dowodu z wbudowanym chipem, w którym są zapisane Twoje dane. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, musisz mieć podłączony do komputera specjalny czytnik, który umożliwi odczytanie chipu, a także mieć zainstalowane oprogramowanie e-dowodu. Druga możliwość to potwierdzenie Profilu Zaufanego, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jeśli taki posiadasz. W tym przypadku niezbędne jest oprogramowanie PZ Signer. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku.

 1. Wejdź na stronę Profilu Zaufanego;
 2. kliknij “Zarejestruj się”;
 3. wypełnij formularz;
 4. kliknij “Zarejestruj się”;
 5. wpisz kod autoryzacyjny;
 6. wybierz opcję “Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym”;
 7. uruchom aplikację PZ Signer;
 8. rozpocznij proces podpisu;
 9. wróć do przeglądarki internetowej i potwierdź wykonanie kroków.
potwierdzenie profilu zaufanego

Jak założyć Profil Zaufany przez bank?

Konto bankowe to szybki i bezpieczny sposób założenia i potwierdzenia Profilu Zaufanego. Dzieje się tak dlatego, że Twoje dane w banku są wiarygodne, ponieważ zostały uwierzytelnione już podczas zakładania konta. Dzięki temu nie musisz ich osobiście potwierdzać w urzędzie. 

Profil Zaufany logowanie przez bank:
 1. sprawdź, czy Twój bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego (zajrzyj na stronę internetową banku, stronę Profilu Zaufanego lub zadzwoń na infolinię);
 2. zaloguj się na swoje konto bankowe;
 3. wyszukaj formularz do zakładania Profilu Zaufanego;
 4. postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi procesu rejestracji;
 5. logując się do Profilu Zaufanego, za każdym razem wybieraj opcję logowania przez system swojego banku.
Profil Zaufany przez bank
jak założyć profil zaufany przez bank

Poniżej znajdziesz listę banków, które umożliwiają założenie Profilu Zaufanego. Profil Zaufany – lista banków 2022:

 • Alior bank Profil Zaufany;
 • ING Profil Zaufany;
 • Profil Zaufany Pekao;
 • Profil Zaufany mBank;
 • Profil Zaufany PKO;
 • Santander Profil Zaufany;
 • Bank Millennium Profil Zaufany;
 • Inteligo Profil Zaufany;
 • Envelo (Grupa Poczty Polskiej) Profil Zaufany;
 • T-mobile bank Profil Zaufany.

Zobacz więcej:

Co to jest public relations i jak wygląda praca w PR?
Wniosek o mieszkanie socjalne
Wniosek o urlop macierzyński – gotowy wzór
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Szablony CV
Przykładowe CV
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jak napisać CV lekarza?

Zakładanie Profilu Zaufanego w punkcie potwierdzającym

Gdzie potwierdzić Profil Zaufany? Punkty potwierdzające to przede wszystkim różne urzędy oraz niektóre banki. I chociaż wniosek o założenie profilu wysyłasz automatycznie przez internet podczas rejestrowania konta – swoje dane musisz osobiście potwierdzić w wybranym punkcie potwierdzającym. To również sposób, aby założyć Profil Zaufany bez konta bankowego. Jak potwierdzić Profil Zaufany? Potwierdzenie następuje poprzez okazanie dokumentu tożsamości i podpisanie odpowiedniego wniosku przekazanego przez pracownika.

mój profil zaufany

Tymczasowy Profil Zaufany – rejestracja

Rozwój pandemii Covid-19 sprawił, że możliwe jest założenie tymczasowego Profilu Zaufanego na okres 3 miesięcy. Zrobisz to bez wychodzenia z domu w toku tzw. wideoweryfikacji. Jak to działa?

 1. Wejdź na stronę internetową, gdzie złożysz elektroniczny wniosek;
 2. wypełnij 3 pola:
 • nazwa użytkownika,
 • hasło,
 • powtórz hasło,
 1. wpisz swoje dane osobowe;
 2. wybierz aplikację, za pomocą której urzędnik połączy się z Tobą;
 3. wybierz godziny, w których będziesz mógł odebrać połączenie wideo.

Załóż Profil Zaufany – najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak usunąć Profil Zaufany?

Jeśli chcesz unieważnić swój Profil Zaufany, zrobisz to w wybranym punkcie potwierdzającym, gdzie musisz wypełnić stosowny wniosek lub samodzielnie na ePUAP.

 1. Jak sprawdzić, czy mam Profil Zaufany?

Chcesz sprawdzić swoje dane, które są rejestrze PESEL? Po kliknięciu w opcję “Sprawdź swoje dane” przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie musisz się zalogować. Po zalogowaniu system przeniesie Cię ponownie na serwis obywatel.gov.pl – tam pojawią się Twoje dane.

 1. Jak założyć Profil Zaufany dla dziecka?

Dzieci przed ukończeniem 13 roku życia nie mogą mieć Profilu Zaufanego.

 1. Jak potwierdzić Profil Zaufany przez bank?

Założenie Profilu Zaufanego przez bank jest najprostszym sposobem, ponieważ nie wymaga dodatkowej wizyty w urzędzie. Dane w banku są wiarygodne, ponieważ zostały uwierzytelnione w trakcie zakładania konta.

 1. Profil Zaufany od ilu lat?

Generalnie Profil Zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych z wyłączeniem osób ubezwłasnowolnionych i dzieci do 13 roku życia.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Więcej informacji z zakresu rekrutacji:

CV niania – sprawdzone porady i przykłady: czy warto wysyłać list motywacyjny dla niani?
Jak napisać profesjonalne CV dla prawnika? CV i list motywacyjny do kancelarii
Jak stworzyć profesjonalne CV fotografa wraz z listem motywacyjnym
Gotowe wzory CV do wypełnienia
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
CV kierowca – Jak napisać CV dla kierowcy?
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Najlepiej płatne zawody w Polsce
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
Ratownik medyczny – zarobki, kariera, CV ratownik medyczny – Ciekawe CV