list motywacyjny pracownik socjalny

Zwykle to CV jest najważniejszym dokumentem w procesie rekrutacji, jednak w przypadku pracownika socjalnego może okazać się niewystarczające. Jest to wymagający zawód, w którym poza wiedzą merytoryczną liczą się – przede wszystkim – kompetencje miękkie oraz chęć niesienia pomocy innym. Takie predyspozycje najłatwiej zaprezentować w treściwym liście motywacyjnym. Z naszą pomocą wzbudzisz zaufanie pracodawcy i zwiększysz swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pracownik socjalny – dowiedz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakie wymagania powinieneś spełnić, aby zostać pracownikiem socjalnym?

Bardzo ważne jest, aby pracownik socjalny posiadał wiedzę z zakresu socjologii, prawa lub psychologii. To pomocne w kontaktach z ludźmi dotkniętymi przez los. Trzeba mieć także wyczucie taktu i odpowiednio dobierać słowa. W tej pracy prawdopodobnie zostaniesz wystawiony na różnego rodzaju sytuacje – ważne jest, abyś odpowiednio reagował i potrafił je szybko rozwiązać. Właśnie dlatego zanim wyślesz swoją aplikację na takie stanowisko, dobrze zastanów się, czy to na pewno praca dla Ciebie i czy sprostasz stawianym wymaganiom. Pierwsze kontakty z trudnymi rodzinami, nigdy nie są łatwe. Jeśli jednak czujesz się na siłach, masz w sobie wystarczająco determinacji i cierpliwości, to przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne i sprawdź się w zawodzie pracownika socjalnego.

Jak napisać list motywacyjny? Pracownik socjalny (wzór):

List motywacyjny ma zachęcić rekruterów do zapoznania się z CV kandydata lub do zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną (jak w przypadku pracownika socjalnego). Postaraj się, aby nie był on duplikatem życiorysu, a podkreślał doświadczenie, umiejętności i cechy osobowości, które pozytywnie wpływają na jakość Twojej pracy. Zanim zaczniesz przygotowywać list motywacyjny, przeanalizuj dokładnie treść ogłoszenia oraz specyfikację stanowiska, o które się ubiegasz. Spróbuj odnieść się do wszystkich elementów zawartych w ofercie i zyskaj dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.

list motywacyjny pracownik socjalny wzór
 1. W tym zawodzie dobrze postrzegane jest wykształcenie wyższe, szczególnie takie kierunki, jak socjologia, resocjalizacja czy prawo, dlatego zaznacz tę informację w liście motywacyjnym.
 2. Ukończone kursy i szkolenia, to kolejny element, działający na Twoją korzyść. Jeśli posiadasz odpowiednie certyfikaty lub potwierdzenia ukończenia kursów – koniecznie o nich napisz. To samo dotyczy posiadanych referencji.
 3. Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku lub wolontariat w różnych fundacjach i stowarzyszeniach może przesądzić o Twoim zatrudnieniu. Dla pracodawcy to najlepsze potwierdzenie posiadanych przez Ciebie kwalifikacji. Podawaj konkretne informacje i nazwy miejsc pracy, a sprawisz wrażenie rzetelnego pracownika.
 4. Ważne jest także, aby podkreślić, że posiadasz odpowiednie predyspozycje do tej pracy. Pożądane cechy pracownika socjalnego to między innymi: empatia, dobry kontakt z ludźmi, zrozumienie, umiejętność słuchania innych, cierpliwość czy delikatność. W liście udowodnij też, że krzywda ludzi nie jest Ci obojętna i jesteś wrażliwy na problemy innych.
 5. Posiadasz prawo jazdy? Potrafisz posługiwać się programami komputerowymi? A może znasz języki obce? To dodatkowe atuty, które na pewno zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie.
 6. Pokaż, co zyska pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie. Wskaż, jak udało Ci się naprawić jakąś szczególnie trudną sytuację lub zaproponuj rozwiązanie problemu, który dostrzegasz w placówce, w której chcesz pracować.
 7. Pamiętaj o kwestiach edytorskich. List motywacyjny nie może być zbyt długi (1 strona A4 będzie optymalna), rozbij tekst na akapity, a najważniejsze informacje pogrubiaj. Zadbaj też o poprawność stylistyczną, językową i interpunkcyjną.

List motywacyjny – pracownik socjalny bez doświadczenia

Nie masz jeszcze doświadczenia i tworzysz swoje pierwsze CV? Każdy od czegoś zaczynał, dlatego w takiej sytuacji skup się na kompetencjach miękkich i uzasadnij, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Jeśli masz na swoim koncie działania charytatywne lub wolontariaty – zyskasz dodatkowe plusy.

Dowiedz się więcej z naszych pozostałych artykułów:

Jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki?
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
CV fizjoterapeuty
Przykładowe CV na stanowisko kierownicze
Ile przerwy przysługuje pracownikowi?
CV lekarza

CV pracownik socjalny – o czym pamiętać?

Zdecydowana większość pracodawców wymaga przesłania CV, w którym kandydat zaprezentuje swoje doświadczenie, umiejętności i predyspozycje do wykonywania zawodu na danym stanowisku. Jak przygotować profesjonalny dokument, który spełni wszystkie aktualne wymogi rekrutacyjne? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Przykładowe CV pracownika socjalnego

CV pracownik socjalny – wzór:

 1. CV pracownika socjalnego najlepiej zacząć od krótkiego podsumowania zawodowego. Zawrzyj w nim najważniejsze informacje o swoim doświadczeniu, kwalifikacjach, umiejętnościach oraz planach zawodowych. Najlepiej, gdy zmieścisz się w 4 lub 5 treściwych zdaniach. Jeśli sprawisz wrażenie idealnego kandydata, rekruter chętniej zapozna się z pozostałą częścią życiorysu.
 2. Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych sekcji, dlatego odpowiednio przygotuj się do jej stworzenia. Dokładnie opisz zakres swoich obowiązków na poprzednich stanowiskach, pochwal się sukcesami, szczególnymi osiągnięciami i napisz o dodatkowej aktywności zawodowej. Bazuj na konkretnych informacjach, ogólniki nie będą wystarczająco przekonujące.
 3. Sekcja “umiejętności” powinna zawierać zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie, które są wyjątkowo ważne w tym zawodzie. Pracodawcy zwracają na nie szczególną uwagę; zwłaszcza gdy otrzymują aplikację od osoby bez doświadczenia. Przykład umiejętności dla pracownika socjalnego:
 • umiejętności twarde – znajomość ustawy o pomocy społecznej i przepisów wykonawczych, znajomość systemu pomocy społecznej, praktyczne wykorzystanie wiedzy na temat metod pracy socjalnej;
 • umiejętności miękkie – empatia, wysoka odporność na stres, opanowanie, komunikatywność.
list motywacyjny pracownik socjalny wzór
 1. Informacja o wykształceniu to jeden z wymogów formalnych, dlatego nie możesz jej pominąć. Pracę jako pracownik socjalny mogą rozpocząć osoby posiadające dyplom pracownika socjalnego lub studia wyższe. Z kolei pracownik socjalny zatrudniony w biurze powinien mieć przynajmniej wykształcenie średnie. Ta rubryka nie musi być bardzo rozbudowana. Lata edukacji, nazwa uczelni i kierunku oraz uzyskany tytuł w zupełności wystarczą.
 2. Czy warto zamieszczać zainteresowania w CV? Odpowiedzi na to pytanie często są podzielone, jeśli jednak udowodnisz, że praca jest Twoją pasją, pracodawca odniesie wrażenie, że ma do czynienia z zaangażowanym pracownikiem. Z kolei oryginalne hobby pozwoli Ci zaprezentować się z zupełnie innej strony. 
 3. Aktualna klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej Twoja aplikacja może nie zostać uwzględniona w procesie rekrutacji, dlatego koniecznie o niej pamiętaj. Treść aktualnej klauzuli znajdziesz poniżej:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji oraz przyszłych procesów rekrutacyjnych  (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz nieść pomoc innym? Rozwiązywanie problemów daje Ci satysfakcję? Wykazujesz się cierpliwością i empatią? W takim razie zawód pracownika socjalnego jest dla Ciebie. Skorzystaj z powyższych wskazówek i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie. 

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Zajrzyj do naszych innych artykułów i zdobądź pracę z Ciekawym CV:

CV psycholog – Jak stworzyć list motywacyjny i profesjonalne CV psychologa?
Urlop macierzyński 2021 – ile trwa urlop macierzyński?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Najniższa krajowa 2021 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
CV logistyk – porady, jak napisać CV i list motywacyjny logistyka
CV dla fryzjera – jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Program do pisania CV
CV kelner / CV kelnerka -Zobacz jak napisać CV dla kelnera