krótkie okresy pracy w CV

Przygotowujesz CV, ale martwi Cię sekcja ‘’doświadczenie”? Byłeś zatrudniony w kilku miejscach pracy, ale na krótki okres? Zastanawiasz się, czy taki wpis nie zniechęci pracodawcy do Ciebie? Czy częste zmiany pracy to zawsze negatywna cecha kandydata? Czy ma ona jednak jakieś zalety? Aby dowiedzieć się więcej o krótkich okresach zatrudnienia w CV – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Krótkie okresy pracy w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Krótkie okresy pracy w CV – jakie mogą być powody?

Masz wrażenie, że częste zmiany pracy w CV zniechęcą do Ciebie pracodawcę? Zwalniano Cię, ponieważ jesteś złym pracownikiem, nie przykładasz się do obowiązków albo powodujesz kłótnie w zespole? A może sam odchodziłeś, ponieważ szybko znudziły Ci się kolejne miejsca pracy? Jeżeli pracodawcy tak uważają – z pewnością Cię nie zatrudnią. Ale nie jesteś jedyny! Nie zatrudniliby prawdopodobnie nikogo w wieku około 20-25, czy 30 lat. Jest to okres, w którym szukasz swojej drogi. Jeśli właśnie znajdujesz się na tym etapie życia – nie przejmuj się! Ten czas wiąże się z częstymi zmianami pracy. Większość pracodawców to rozumie i nie będzie Cię rozliczać z poprzednich krótkich okresów pracy.

Jesteś starszy, a nadal posiadasz tylko krótkie okresy pracy w CV? Zastanów się, dlaczego tak jest i spróbuj obrócić to na swoją korzyść. Jeśli nie wiesz, co mogłoby pomóc – czytaj dalej. Możliwe, że ten artykuł Cię zainspiruje!

Krótkie okresy pracy mogą być spowodowane rodzajem umowy. Jeśli byłeś zatrudniony na określony czas, np. przygotowywania jednego projektu, to oczywiste jest, że po jego zakończeniu musisz zmienić pracę. 

Ważnym aspektem są też powody osobiste, takie jak choroba bliskiej osoby czy zmiana miejsca zamieszkania. Przeprowadzki lub sytuacje losowe zmuszają do podjęcia różnych kroków, które normalnie nie miałyby miejsca.

Zobacz nasze przykładowe CV:

Krótkie okresy pracy w CV – co zrobić, aby pracodawca wiedział, że nie świadczą one o Tobie negatywnie?

Fakt, że Ty już uświadomiłeś sobie, dlaczego krótkie okresy pracy w CV, to jedyne, co widnieje w Twoim życiorysie, to dopiero połowa sukcesu. Musisz odpowiednio przekonać pracodawcę, że nie świadczą one o Tobie negatywnie. 

Wykorzystaj dwie możliwości:

Aby wyjaśnić pracodawcy, co było powodem częstych zmian pracy, mnie musisz czekać do rozmowy kwalifikacyjnej – możesz napisać to w liście. Przełożony zapozna się z tą treścią przy okazji czytania CV. Oznacza to, że nawet jeśli krótkie okresy pracy w CV zniechęciły go do Ciebie, to nadal masz szansę go przekonać. 

Drugą okazją do naprawienia pierwszego wrażenia jest rozmowa kwalifikacyjna. Aby mieć tę szansę, musisz jednak odpowiednio zaprezentować się w CV. Jeśli zostałeś zaproszony do tego etapu – przygotuj się na pytania o powód zmiany pracy, zwłaszcza, jeśli występowało to wielokrotnie w małych odstępach czasowych. 

Częsta zmiana pracy – czy musi być wadą?

Wielu ludzi uważa, że częsta zmiana pracy będzie przez pracodawcę postrzegana jako wada. Jest to spowodowane faktem, że jeszcze do niedawna praca nie była zmieniana przez większość życia. Pokolenie, które teraz wchodzi na rynek i szuka zatrudnienia, nie wyobraża sobie jednak, żeby miało się znaleźć w takiej sytuacji. 

Okazuje się zatem, że idąc ich tropem myślenia – częsta zmiana pracy może okazać się zaletą. Jak sprawić, by pracodawca też postrzegał to jako korzyść? Jakie elementy świadczą o pozytywnym wydźwięku wielu krótkich okresów zatrudnienia?

częste zmiany pracy

Częsta zmiana pracy – jakie są zalety krótkich okresów zatrudnienia?

 1. Doświadczenie w różnych środowiskach pracy

Każde środowisko pracy posiada określone cechy. W jednym może być zaostrzony rygor, w innym większa swoboda. Musisz dowiedzieć się, jak należy zwracać się do współpracowników, kiedy jest czas na żarty i w jakim systemie przebiega wykonywanie obowiązków (czy jest jakaś kolejność, czy wszystko musi być zrobione np. w skali miesiąca). Jeżeli miałeś do czynienia z różnymi środowiskami, to łatwiej będzie Ci odnaleźć się w kolejnym – istnieje duże prawdopodobieństwo, że już pracowałeś w takim systemie. 

 1. Znajomość konkurencji

Pracowałeś w tej samej lub podobnej branży? To oznacza, że wiesz, jak wykonywać dane obowiązki, a co więcej – znasz szczegóły dotyczące tego, jak robią to inni. Może dzięki tej wiedzy pomożesz aktualnemu pracodawcy rozwinąć biznes?

 1. Umiejętność szybkiego przystosowania się

W czasach, w których wszystko zmienia się w błyskawicznym tempie, istotna jest umiejętność przystosowania. Jeśli potrafisz adaptować się do nowych warunków – to wspaniale! Dzięki temu każda zmiana w pracy będzie przez Ciebie szybko przyswojona. Bez problemu też odnajdziesz się wśród nowych współpracowników.

 1. Wiedza przetestowana w różnych sytuacjach lub wiedza z różnych zakresów

W zależności od tego czy poprzednie stanowiska pracy dotyczyły tej samej branży, czy innej, możesz pochwalić się dobrze przetestowaną wiedzą lub znajomością informacji z różnych obszarów. 

częsta zmiana pracy
 • Jeśli pracowałeś w jednej branży, ale na różnych stanowiskach lub wręcz na tym samym stanowisku, a tylko w wielu firmach – wielokrotnie sprawdzano Twoje kompetencje w różnych sytuacjach. Świadczy to o tym, że już wiesz, jak poradzić sobie z wieloma przeciwnościami i problemami. 
 • Jeśli z kolei byłeś zatrudniony na różnych stanowiskach, gdzie zajmowałeś się zagadnieniami z innych branż, to posiadasz wiele zaskakujących kompetencji. Twój zestaw umiejętności jest szeroki, dzięki czemu możesz mieć więcej pomysłów na rozwiązanie problemów. 
 1. Określenie planu dotyczącego przyszłości 

Możesz wykorzystać poprzednie doświadczenia w przygotowaniu swojego celu zawodowego, czyli planu na przyszłość. 

Warto połączyć wiedzę ze wszystkich dziedzin, którymi się zajmowałeś, aby poprawić swoje umiejętności w jednej, określonej pracy. Twój plan może zakładać też sprawdzenie się w wielu branżach w celu znalezienia tej, w której czujesz się najlepiej – im bardziej lubisz swoją pracę, tym więcej satysfakcji Ci ona daje. Ustal, czego szukasz i w jakim celu chcesz pójść w tę stronę – dzięki temu łatwiej Ci będzie określić swoje preferencje.

Sprawdź też: Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?

Okres zatrudnienia – co zrobić, aby kolejny był dłuższy?

Wiesz już, z czym musisz się liczyć, gdy posiadasz krótkie okresy zatrudnienia w CV? Co możesz zrobić, aby wydłużyć czas zatrudnienia w kolejnym miejscu? Jak uniknąć ciągłej zmiany pracy i na czym się skupić, aby odczuwać większą satysfakcję z obejmowanego stanowiska?

Okresy zatrudnienia – jak je wydłużyć?

 1. Wyznacz cel – w przypadku każdego wyzwania pomocne może okazać się wyznaczenie celu. Jeśli boisz się, że szybko zrezygnujesz z pracy – ustal, że Twoim celem jest pozostanie w jednym miejscu przez określony czas, np. dwa lata. Jest to dość długi okres zatrudnienia, by dobrze rozeznać się w branży, ale i wystarczająco krótki, aby zrezygnować bez wyrzutów sumienia, gdyby dana praca jednak Ci nie odpowiadała.
 1. Określ, czego chcesz się nauczyć – każdy zawód może Cię czegoś nauczyć. Zastanów się, jaka wiedza Cię interesuje, jakie kompetencje okażą się przydatne i zacznij się tego uczyć. Jeśli obejmujesz niższe stanowisko – może ktoś bardziej doświadczony udzieli Ci paru lekcji. Dzięki temu będziesz mógł doskonalić swój warsztat pod okiem mistrza. Potrzeba zdobycia określonej umiejętności zachęci Cię do pozostania w jednym miejscu – czemu miałbyś zmienić pracę, skoro to stanowisko jeszcze wiele Ci może zaoferować?
 1. Skupiaj się na pozytywnych aspektach danej firmy – nie zniechęcaj się i nie wprowadzaj narracji, która sprawi, że wykonywana praca stanie się przykrym obowiązkiem. Skup się na tym, co podoba Ci się w danej branży/ miejscu pracy. Jeśli jest wiele rzeczy, które lubisz – nie warto od razu rezygnować. Może się okazać, że to, co wydaje Ci się trudne i nieprzyjemne, w przyszłości stanie się Twoim hobby. Musisz tylko się otworzyć i dać sobie szansę.
 2. Przemyśl decyzję o zatrudnieniu, zanim przyjmiesz posadę – nie decyduj się na nową pracę, jeśli nie jesteś do niej przekonany. Przyjmując ofertę, związujesz się z kolejną firmą. W sytuacji, gdy nie odpowiada Ci miejsce zatrudnienia lub sama propozycja i warunki – po krótkim czasie ponownie będziesz chciał zrezygnować. Nie ryzykuj, że zdobędziesz kolejny krótki okres zatrudnienia czasu pracy – przed podpisaniem umowy zdecyduj się na tę ofertę, która najbardziej Ci odpowiada.
okresy zatrudnienia
okres zatrudnienia
 1. Nastaw się na pokonywanie przeciwności, a nie uciekanie przed nimi – przydarzyło Ci się coś, czego się nie spodziewałeś? Okazało się, że nie potrafisz robić danej rzeczy, a należy ona do Twoich obowiązków? A może ktoś skrytykował Twoją pracę, przez co musisz przygotowywać cały projekt od początku? Nie daj się zniechęcić.. Każdy potrzebuje czasu na odnalezienie się w nowej pracy i nabycie potrzebnych umiejętności. Nie rezygnuj od razu – daj sobie czas. Potraktuj przeciwności jako wyzwanie, któremu musisz sprostać. Jest to podejście potrzebne nie tylko w pracy, ale i w życiu ogólnie. Warto, abyś nauczył się tej filozofii jak najszybciej. Dzięki temu każde kolejne wyzwanie nie wywoła w Tobie tylu negatywnych emocji.
 1. Zaprzyjaźnij się ze współpracownikami – bądź miły dla współpracowników od pierwszego dnia. Gdy oni będą odpowiadać tym samym – powstanie przyjemna atmosfera. Będziesz czuł się w pracy jak w gronie znajomych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, gdy często zmieniasz posadę. Przyjaźnie, jakie zawrzesz w danej firmie, będą Cię przy niej trzymać, a to z kolei zniechęci Cię do szybkiej zmiany pracy. Poza tym – warto mieć kogoś, do kogo można się odezwać. Uprzyjemni Ci to każdy dzień, a obowiązki nie będą wydawały się aż tak trudne.
 1. Znajdź w swojej pracy coś, co Cię pasjonuje – zacząłeś nową pracę, ale już chcesz zrezygnować? Spróbuj znaleźć coś, co Cię w niej zainteresuje. Może szczególnie lubisz wykonywać któreś z zadań? Na pewno jest aspekt, na którym możesz się skupić – podoba Ci się i zachęca do ponownego przyjścia do pracy.
 1. Dodaj coś od siebie – każdy lubi w pracy czuć się pewniej, milej. Zastanów się, jak możesz wpłynąć na miejsce zatrudnienia, aby wywoływało w Tobie więcej pozytywnych emocji. Może stworzysz swój własny rytuał, który uprzejmi Ci dzień, taki jak ulubiona kawa czy herbata przed rozpoczęciem pracy, położenie ozdoby na biurku czy też zabranie czegoś słodkiego do śniadania? Zastanów się, co Ci się podoba w danym miejscu i uczyń je jeszcze przyjemniejszym! 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz dodatkowo:
Resume – co oznacza po polsku? Czym różni się od CV?
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne 2023 – dla kogo? Ile wynosi składka?
Concierge – co to? Na czym polegają usługi concierge?
Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – co określa Kodeks pracy?
Szablony CV
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
Kompetencje kluczowe – jakie kompetencje są kluczowe według Rady UE?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
Multitasking – o co chodzi? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
Wzory CV
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Odprawa emerytalna 2023 – jak liczyć? Ile odprawy emerytalnej?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Kontroler ruchu lotniczego – ile zarabia kontroler lotów? Jakie wymagania trzeba spełnić?