Jak napisać CV? Jak napisać pierwsze CV? Jak nowoczesne CV powinno wyglądać i jakie informacje zawierać? I – co najważniejsze – jak napisać dobre CV? Takie i wiele podobnych wątpliwości towarzyszy osobom zamierzającym starać się o pracę – zarówno tym, którzy szukają wzoru CV do pierwszej pracy, chcą zaktualizować swój życiorys zawodowy albo stają przed wyzwaniem napisania pierwszego CV. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, a poniższy poradnik w kilku prostych krokach pomoże napisać CV bez wcześniejszego doświadczenia. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Z poniższego poradnika dowiesz się, w jaki sposób rekruterzy przeglądają i oceniają CV oraz jakie informacje są dla nich kluczowe, jakie pomijają, a jakie dane w CV są dla nich wręcz zniechęcające. 

 Jak napisać CV – sprawdzone rady od ekspertów.

 Nasz poradnik przygotowali dla Ciebie eksperci – doświadczeni rekruterzy, którzy podpowiedzą, jak napisać pierwsze CV ale także jak poprawić wcześniej przygotowane. Zanim weźmiesz sprawy w swoje ręce i korzystając z naszego kreatora dobrego CV stworzysz profesjonalne CV, przeczytaj co eksperci odpowiedzieli nam na następujące pytania:

 Dlaczego dobre CV jest tak ważne?

Wyróżnienie się na tle dziesiątek takich samych aplikacji nie jest takie trudne, jak Ci się wydaje. Wystarczy zadbać o szczegóły oraz spersonalizować swoje CV, aby w oczach pracodawcy znaleźć się o krok bliżej do uzyskania wymarzonej pracy –

Zalecamy również aby spróbować postawić się w miejscu osoby przeglądającej CV, która codziennie analizuje dziesiątki takich samych aplikacji, z których znaczna część nie posiada wymaganych kwalifikacji na dane stanowisko. Frustrujące, prawda?

Nie trzeba rozsyłać dziesiątek aplikacji,
żeby otrzymać zaproszenie na rozmowę.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby już przy pierwszym spojrzeniu na twoje CV rekruter odniósł wrażenie, że się postarałeś, włożyłeś trud w przygotowanie profesjonalnego życiorysu zawodowego i że chcesz pracować w tej konkretnej firmie.  Jeśli podejdziesz do tematu tworzenia CV poważnie, szybko przekonasz się że nie trzeba rozsyłać dziesiątek aplikacji, żeby otrzymać zaproszenie na rozmowę i w niedługim czasie fajną propozycję pracy. Od czego należy zacząć?

Pamiętaj Chronologiczne uporządkowanie informacji o kandydacie to podstawa

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak powinno wyglądać CV? 

Chronologia na start!

Zapis chronologiczny informacji w CV jest bardzo istotny. Ułatwia on rekruterowi szybkie wychwycenie najważniejszych dla niego informacji. Jeśli będzie musiał zbyt długo szukać tego, co go interesuje, bardzo szybko się zniechęci i straci zainteresowanie potencjalnym kandydatem – podkreślają eksperci. Zarówno w przypadku opisywania swojego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia zastosuj chronologię odwróconą, czyli jako pierwsze wpisz ostatnie miejsce pracy, czy ostatnią ukończoną szkołę. W kwestii doświadczenia zawodowego podaj dokładne daty zatrudnienia u poszczególnych pracodawców, stanowiska oraz pełne nazwy firm. Wypunktuj swoje najważniejsze obowiązki. Jeśli było ich dużo, skup się na tych najważniejszych. 

Zastosuj chronologię odwróconą, czyli jako pierwsze wpisz ostatnie miejsce pracy, czy ostatnią ukończoną szkołę.

Zobacz, co pracodawca umieścił w swoim ogłoszeniu o pracę i stwórz na tej podstawie opis swoich kompetencji i kwalifikacji. Jeśli zastanawiasz się, jakie umiejętności w CV będą kluczowe, skup się na tych, które odpowiadają wymaganiom pracodawcy, na którym chcesz zrobić wrażenie. Dodatkowo możesz stworzyć oddzielną rubrykę z osiągnięciami zawodowymi, którymi chcesz się pochwalić – zadbaj tutaj również o to, żeby było krótko i zwięźle.

CV nie powinno być zbyt długie (2, 3 strony), skup się więc na umiejętnościach odpowiadających wymaganiom z ogłoszenia

To samo dotyczy informacji na temat twojego wykształcenia. Nie wypisuj w swoim CV wszystkich szkół do jakich uczęszczałeś, ze szkołą podstawową włącznie. Ogranicz się tylko do ostatniego poziomu wykształcenia. Napisz dokładną nazwę szkoły, kierunek oraz informację kiedy zakończyłeś ten poziom edukacji. Jeśli chcesz stworzyć oddzielną rubrykę z ukończonymi kursami i szkoleniami – wypisz tylko te, które odpowiadają stanowisku, na które aplikujesz.

Nie ulegnij przeświadczeniu, że im więcej napiszesz w CV tym lepiej.

Twoje dokumenty aplikacyjne mają być czytelne, schludne oraz przedstawiać Ciebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Konieczne jest spersonalizowanie Twojego CV pod kątem konkretnej oferty pracy. Pamiętaj jednak, żeby informacje w CV były zgodne z prawdą. A co się wydarzy kiedy nakłamałeś w CV?

Każdy rekruter bardzo szybko to wykryje przy pierwszym kontakcie, nawet telefonicznym przed rozmową kwalifikacyjną w cztery oczy. Stracisz swój czas, czas rekrutera i jeszcze najesz się wstydu. Nie warto ryzykować, w końcu praca do której nie masz wymaganych umiejętności na pewno nie dałaby ci najmniejszej satysfakcji

Sprawdź przygotowane szablony

Graficzne CV

Wygeneruj CV!

Profesjonalne CV

Stwórz CV!

Darmowe CV

Skonfiguruj CV!

Profesjonalne CV – jak powinno wyglądać?

Jeżeli zastanawiacie się, jak napisać dobre CV, nie można zapomnieć o tym, że CV powinno być możliwie najbardziej czytelne, zarówno pod kątem treści, jak i formatowania. Zadbaj o jednolitość oraz prostotę czcionki, którą wybierzesz. Koniecznie wyjustuj tekst. Jeśli używasz w CV kolorów – unikaj tych jaskrawych. Dobrym sposobem na przykucie uwagi jest wytłuszczenie ważnych informacji lub wyróżnienie poszczególnych części CV kolorem. Tutaj jednak też łatwo przesadzić. Użyj maksymalnie 2/3 kolorów stawiając na odcienie pastelowe. Zdecydowanie łatwiej zadbać o przejrzystość i czytelność CV, jeśli korzystamy z kreatora CV. Taki generator zawiera już w sobie niezbędne formatowanie, „przypilnuje” za nas tego aby czcionka była jednolita i automatycznie zadba o porządek w całym dokumencie. Nam pozostanie tylko wypełniać odpowiednie pola.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

W jakim formacie wysyłać CV?

Swoje CV koniecznie zapisz w formacie PDF i tak rozsyłaj do potencjalnych pracodawców, aby trud włożony w formatowanie nie poszedł na marne. Oczywiście wersję roboczą można stworzyć w programie Word lub innym zbliżonym edytorze tekstu. Jednak tu łatwo o mały błąd, który sprawi, że cały plik „zgubi” jednolity format, a czcionka w różnych sekcjach CV będzie miała różną wielkość. Dlatego po skończonej pracy zapisz CV jako plik PDF – taki format zabezpiecza dokument – także przed niepożądanymi zmianami wprowadzanymi przez osoby trzecie. Tu również rozwiązaniem niezwykle pomocnym będzie kreator CV, w którym bezpiecznie przygotujesz CV i następnie zapiszesz jako PDF gotowy do wysyłki na wybrane ogłoszenia rekrutacyjne.

Jaka czcionka do CV?

 Nie musisz używać tak popularnych czcionek, jak Arial, Calibri czy Times New Roman. Jednak warto pamiętać, że są one uniwersalne i każdemu dobrze znane – co za tym idzie, ich odbiór przez rekruterów zawsze będzie pozytywny.

Nie musisz używać najbardziej popularnych czcionek, ale uważaj, żeby forma nie przerosła treści.

Ważne jest zachowanie spójności w całym dokumencie. Nie można także przesadzić ze stylem czcionki – zbyt wymyślna będzie wyglądała niepoważnie i może – już na pierwszy rzut oka – zniechęcić rekrutera. Jeśli zastanawiasz się, jaki rozmiar czcionki do CV pasuje najlepiej, radzimy stosować 12.

Jakie zdjęcie do CV?

Bardzo ważny element Twojego CV to zdjęcie. Choć nie jest elementem obowiązkowym, przyjęło się, że odpowiednia fotografia nadaje CV właściwego wyglądu i poprawia odbiór kandydata już przy pierwszym spojrzeniu rekrutera na dokumenty.

Nie umieszczaj zdjęć z wakacji, w nieformalnym stroju lub niepoważnego selfie. 

Zdjęcie powinno oddawać twoje poważne podejście do pracy – dlatego nie wolno w CV umieszczać zdjęć z wakacji, w klapkach czy szortach, a także zdjęć ze spaceru z psem czy nawet skoku na bungee. Złą praktyką jest także wycinanie swojego wizerunku ze zdjęć grupowych czy pobierania fotografii z portali społecznościowych. Również zdjęcie z dowodu osobistego czy paszportu nie sprawdzi się w CV – na takich zdjęciach właściwie wszyscy wychodzą niekorzystnie, nie są wykonywane z myślą o budowie wizerunku. W CV najlepiej prezentują się zdjęcia zrobione u profesjonalnego fotografa, specjalnie na taką okazję. Fotograf będzie wiedział jak wykonać zdjęcie, by robiło odpowiednie wrażenie. Jeśli jednak nie masz możliwości wykonać zdjęcia w zakładzie fotograficznym, nic straconego.

Zobacz artykuł : Zdjęcie do CV: czy w CV musi być zdjęcie? jakie zdjęcie do CV wybrać?

Jakie umiejętności wpisać do CV?

Ujęcie swoich umiejętności w CV jest bardzo istotnie. Zwykle o jedno stanowisko ubiega się kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Rekruter ma więc do przejrzenia dziesiątki CV, które mogą wyglądać niemal identycznie. W Twoim interesie jest więc stworzenie takiego życiorysu, który sprawi, że rekruter zapamięta właśnie Ciebie. Co więcej, może się również zdarzyć, że potencjalny pracodawca będzie miał podobne zainteresowania co Ty i dzięki temu w pierwszej kolejności rozważy Twoją kandydaturę. Wszyscy lubimy się bowiem otaczać ludźmi o podobnych zainteresowaniach i podobnej energii. Jak widać, nie ma więc nic gorszego niż potraktowanie umiejętności po macoszemu lub całkowite odpuszczenie tej sekcji w CV. Najważniejsze jest to, aby w CV wpisać głównie te umiejętności, które są związane z przyszłymi obowiązkami w nowym miejscu pracy. Jeśli więc ubiegasz się o stanowisko biurowe, koniecznie podkreśl umiejętności związane z obsługą programów komputerowych i urządzeń niezbędnych właśnie przy takiej działalności. Pozostałe rzeczy należy traktować jako dodatek.
Dowiedz się więcej na temat Zainteresowań w CV

Dodatkowe umiejętności związane z zainteresowaniami nie powinny wzbudzać kontrowersji. Wybierz więc bezpieczne zainteresowania, o których jesteś w stanie wiele powiedzieć. Jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające pełnej dyspozycyjności, lepiej skup się na opisywaniu hobby, które nie jest zbyt wymagające i absorbujące. Jeśli jednak ubiegasz się o pracę, w której pracodawca wymaga przebojowości i kreatywności, opisz kilka rodzajów zainteresowań, które pokażą, że jesteś prawdziwym wulkanem energii. Tworząc swoje CV możesz także wpisać zainteresowania do CV związane ściśle ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dla przykładu – jeśli chcesz zostać baristą możesz wpisać w tej sekcji, że interesujesz się historią kawy lub Twoją pasją jest latte art, jeśli zaś chcesz zostać trenerem w zakresie jogi, możesz wpisać, że interesujesz się filozofią indyjską lub medytacją. 

Zobacz też:

Urlop macierzyński 2022 – ile trwa urlop macierzyński?
Jak napisać CV lekarza?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
Urlop ojcowski 2022 – ile trwa urlop ojcowski?
Jak się dostać do wojska i jak wygląda praca w wojsku?
Praca kurier – ile zarabia kurier i jak nim zostać?

Kreator CV – pomoże uzupełnić metryczkę

Kolejnym elementem CV jest metryczka. Tutaj wielu kandydatów napotyka problem; co dodać, a czego nie wpisywać. Przede wszystkim pamiętaj o wpisaniu swojego imienia i nazwiska, numeru telefonu i profesjonalnego adresu mailowego.

Koniecznie utwórz go od swojego imienia i nazwiska, bez żadnych zdrobnień i pseudonimów

Adres mailowy powinien być profesjonalny, utworzony wyłącznie od imienia i nazwiska

Możesz dodać datę urodzenia, miasto, w którym obecnie mieszkasz oraz informację, czy jesteś skłonny do relokacji (jeżeli dana oferta pracy tego wymaga). Nie podawaj jednak swojego stanu cywilnego, pełnego adresu domowego, czy adresu urodzenia – te dane w CV nie są do niczego potrzebne.

 RODO: jaka klauzula w CV?

Pamiętaj, że aby otrzymać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną musisz umieścić w swoim CV Klauzulę RODO. Dotyczy ona przetwarzania Twoich danych osobowych. W przeciwnym wypadku rozsyłanie nawet najbardziej skrupulatnie przygotowanego CV może okazać się stratą czasu. W internecie krąży wiele wzorów klauzul, jednak nie wszystkie są zgodne ze stanem prawny. Tu najlepszą pomocą będzie kreator CV, którego twórcy na bieżąco śledzą aktualne przepisy i dbają, by formularze były na czasie. Koszystając z kreatora CV, musisz tylko wybrać spośród dwóch opcji:

  • czy chcesz brać udział tylko i wyłącznie w jednym procesie rekrutacji, na który właśnie aplikujesz
  • czy chcesz, żeby pracodawca miał twoje CV na przyszłość

Przeczytaj więcej na temat Klauzula w CV

W kreatorze CV wybierasz właściwą opcję, zaznaczasz ją i resztę robi za ciebie już kreator, który umieszcza automatycznie wybraną klauzulę we właściwym miejscu CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Podsumowanie – jak napisać CV

Powyższe uwagi powinny być dla każdego szukającego pracy podstawowym zbiorem porad, jak napisać pierwsze CV, jak przygotować CV bez doświadczenia, czy jak napisać CV, by od razu zwróciło uwagę rekrutera. Bez względu na to, jak bardzo zaawansowani i doświadczeni jesteście, najlepszym wyjściem będzie połączenie powyżej opisanej wiedzy z funkcjonalnościami kreatora CV. Wtedy zyskujecie pewność, że Wasze CV wyróżni się z tłumu – a to na pewno ułatwi poszukiwania nowej pracy. Powodzenia!

Ciekawe CV to duża dawka wiedzy:

Becikowe 2022 – dla kogo becikowe i jak wypełnić wniosek o becikowe 2022 + wzór
Jak napisać podanie o przedłużenie umowy? Podanie wzór
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
CV farmaceuty: wzór i praktyczne wskazówki – stwórz profesjonalne CV i list motywacyjny farmaceuta
Jak napisać profesjonalne CV dla prawnika? CV i list motywacyjny do kancelarii
Gotowe wzory CV do wypełnienia – Zobacz 24 szablony CV do pobrania
Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?
Program do pisania CV
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

Dodaj komentarz