benefity

Benefity pracownicze to inaczej świadczenia pozapłacowe, które (oprócz wynagrodzenia) otrzymuje pracownik. Są to pewnego rodzaju bonusy, takie jak karta na zajęcia sportowe czy bon na zakupy, które mają działać motywująco i budować lojalność między pracownikiem a firmą. Benefity dla pracowników są w dzisiejszych czasach nieocenione. Bardzo często to właśnie dodatki decydują o atrakcyjności danego przedsiębiorstwa. Jak dokładnie działają takie świadczenia i które z nich są najpopularniejsze w Polsce?

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Benefity co to?

Benefity są czymś dodatkowym, co oprócz pensji otrzymuje osoba zatrudniona w danej firmie. To niewątpliwa korzyść dla pracowników, którzy czują się doceniani, ale także dla pracodawców. Mówi się, że benefity działają motywująco, a zatrudnionym trudniej opuścić firmę, która o nich dba i proponuje opłacalne rozwiązania. Jednak nie w każdym przedsiębiorstwie występują benefity pracownicze – tak naprawdę zależy to głównie od pracodawcy. Z kolei w dużych korporacjach karta Multisport oraz prywatna opieka medyczna stały się już standardem.

Benefity w pracy – jaka jest ich rola?

Świadczenia pozapłacowe mają przede wszystkim:

 1. Budować lojalność zatrudnionej kadry. Pracownik, który ma poczucie, że pracodawca troszczy się o jego komfort – odpowiada tym samym, tzn. docenia swoje miejsce pracy, sumiennie wypełnia powierzone zadania, a jednocześnie ma dobre samopoczucie.
 2. Wpływać na decyzję kandydatów o podjęciu zatrudnienia w danej firmie. W procesie rekrutacyjnym wszelkie dodatki są mile widziane. Jeżeli kandydat stoi przed wyborem kilku firm – zachodzi większe prawdopodobieństwo, że wybierze tę oferującą atrakcyjniejsze benefity. To szansa dla pracodawcy na pozyskanie wartościowego pracownika.

Myślisz o zmianie pracy? Zobacz: Przebranżowienie i przekwalifikowanie

benefity pracownicze

Kiedy benefit jest trafiony?

Benefity są dla pracowników, dlatego powinny trafiać w ich potrzeby. Zawsze warto porozmawiać ze swoimi podwładnymi i zapytać o ich oczekiwania. Nikt przecież nie chce wyrzucać pieniędzy, więc po co oferować dodatki, które pozostaną niewykorzystane? Dokonanie właściwego wyboru nie tylko zachęci specjalistów do podjęcia zatrudnienia w Twojej firmie, ale dodatkowo zbuduje lojalność i zwiększy zaangażowanie pracującej kadry.

Benefity pracownicze – przykłady

Rynek benefitów w naszym kraju systematycznie się poszerza i dostosowuje do stylu życia Polaków. Choć w głównej mierze to wysokość wynagrodzenia decyduje o wyborze miejsca pracy – benefity mogą wpłynąć na decyzję o zmianie firmy lub pozostaniu u aktualnego pracodawcy. Dodatki do pensji wydają się być normą, ważne, aby dokonać odpowiedniego wyboru i zaproponować te najkorzystniejsze z perspektywy zatrudnionego. Oczywiście nie istnieje taki pakiet, który zadowoliłby wszystkich pracowników, dlatego warto stawać na w miarę elastyczną ofertę, z której każdej pracownik będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje benefitów?

benefity pracowników
 • Karty sportowe (np. Multisport),
 • prywatne pakiety medyczne,
 • pakiety ubezpieczeniowe,
 • programy kafeteryjne,
 • paczki świąteczne,
 • dofinansowanie szkoleń,
 • dofinansowanie kursów językowych,
 • bilety do kina,
 • dofinansowanie wakacji (tzw. wczasy pod gruszą),
 • lunche firmowe.

Są też bardziej oryginalne opcje do wyboru, takie jak:

 • zdrowe przekąski w miejscu pracy (tzw. owocowe czwartki),
 • elastyczny czas pracy,
 • dzień wolny w dniu urodzin,
 • masaże dla pracowników,
 • dodatkowy płatny urlop,
 • biuro przyjazne zwierzakom,
 • darmowe miejsce parkingowe,
 • strefa chilloutu w biurze.
benefity co to

Oczywiście dostępność tego typu benefitów powinna iść w parze z kulturą firmy. Jeśli pracodawca ceni sobie przyjazną atmosferę w pracy, dba o wizerunek przedsiębiorstwa na zewnątrz, a dodatkowo oferuje świadczenia pozapłacowe – przyciągnie zdecydowanie więcej kandydatów.

Aplikujesz do takiej firmy? Wyróżnij się za pomocą szablonu CV!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV


Sprawdź:

Pakiety medyczne i karty sportowe

Pakiet medyczny i karta sportowa to benefity, które sprawdzają się głównie w dużych miastach. Aby z nich korzystać, niezbędny jest dostęp do odpowiednich obiektów sportowych i przychodni, które trudniej spotkać w mniejszych miejscowościach. Prywatna opieka medyczna pozwala uniknąć kolejek do lekarza, zawiera też zniżki na badania lub całkowite pokrycie ich kosztów. Z kolei karty sportowe znacznie lepiej sprawdzają się dla młodszych osób. Umożliwiają one bezpłatne korzystanie z różnego rodzaju obiektów sportowych.

Sprawdź też: Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?

benefity pracownicze przykłady

Dofinansowanie szkoleń i nauki języków

Kursy i szkolenia to inwestycja w kwalifikacje zawodowe pracowników, która z pewnością szybko się zwraca, gdy kariera zatrudnionego nabiera rozpędu. Musisz jednak wiedzieć, że część pracodawców przygotowuje specjalne aneksy do umowy o pracę, gwarantujące lojalność na określony czas, aby pracownik nie złożył wypowiedzenia z dnia na dzień i wydatki na pewno były opłacalne dla pracodawcy.

Posiłki pracownicze

Zaletą takiego benefitu jest uniwersalność, ponieważ praktycznie każdy może z niego skorzystać i w praktyce tak też się dzieje. Pracownicy mogą wybierać dania z szerokiego menu, dzięki temu nie muszą przygotowywać posiłków do pracy i mają więcej czasu na odpoczynek.

dodatki do pensji

Jakie benefity w 2023 roku?

Wskutek pandemii Covid-19, wielu pracodawców zmieniło politykę swojej firmy, aby zaproponować zatrudnionej kadrze benefity, które naprawdę będą dla nich korzystne. Owocowe czwartki podczas pracy zdalnej, czy karta Multisport w czasie, gdy zamknięto siłownie – nie były trafionym rozwiązaniem. Pojawiły się więc nowe świadczenia, takie jak:

 • dofinansowanie usług internetowych;
 • zwrot środków za artykuły biurowe;
 • pokrycie kosztów pracy zdalnej. 

Na znaczeniu zyskały także:

 • prywatna opieka medyczna,
 • możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej,
 • ubezpieczenia na życie.

Podczas pracy zdalnej szczególnie ważne jest zachowanie tzw. work-life-balance. Pozwala to uniknąć wypalenia zawodowego i skutecznie oddzielać czas pracy od czasu na odpoczynek. Dlatego firmy dbające o zdrowie psychiczne i odpowiednią równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym zatrudnionych są niezwykle cenione.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz również:

Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?
Trzynastka, czyli 13 pensja w budżetówce 2023
Zwolnienie dyscyplinarne – za co można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego
Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?
Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?
Dodatek za godziny nocne – ile wynosi dodatek za pracę w nocy? Jak liczyć godziny nocne?
Dane personalne w CV – co zawierają dane kontaktowe? Jakich danych nie podawać?
Szkolenia BHP – kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?