CV do sklepu odzieżowego

Szukasz pracy? Interesuje Cię stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym? Zastanawiasz się, według jakich zasad należy stworzyć Curriculum Vitae, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak przygotować CV do pracy w sklepie. Już dziś zrób pierwszy krok do zdobycia wymarzonej posady!

CV do sklepu odzieżowego – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV sprzedawca w sklepie odzieżowym – co na początek?

Jeśli pracodawca rozpoczął rekrutację – jest pewne, że kogoś potrzebuje. Na dane stanowisko może się zgłosić wiele osób. Pamiętaj, że najważniejsze to zaprezentować się lepiej niż inni kandydaci. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o umieszczenie i dokładne opisanie wszystkich niezbędnych sekcji. Zanim jednak to zrobisz – zacznij od początku. Wpisz swoje dane osobowe i kontaktowe. Podaj imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Inne informacje nie są konieczne. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo podać nazwę miejscowości, w której mieszkasz – nie wpisuj jednak pełnego adresu. 

Poza podstawowymi informacjami warto umieścić też swoje zdjęcie. Curriculum Vitae to jednak nie miejsce na fotografie z imprez, wakacji czy grupowe sesje. W dokumencie umieść takie, które pokaże Cię z dobrej strony, jako osobę profesjonalną i zaangażowaną. Ważne też, aby fotografia była aktualna. Nie umieszczaj zdjęcia z liceum, jeśli jesteś już po studiach.

Sprzedawca w sklepie odzieżowym – czym jest podsumowanie zawodowe i jak je napisać?

Na samej górze Curriculum Vitae powinno się znajdować podsumowanie zawodowe. Powinno, ale kandydaci często je pomijają. To błąd! Te parę zdań o Tobie stanowi idealną wizytówkę. Pracodawca, patrząc na dokument, zapoznaje się z tą częścią na samym początku. To od podsumowania zawodowego zależy, czy szef zdecyduje się czytać dalej i dać Ci szansę, czy uzna, że nie odpowiadasz jego oczekiwaniom. Rekruterzy także nie mają zbyt dużo czasu na przeglądanie każdego życiorysu z osobna bardzo dokładnie. Musisz im pomóc, aby od pierwszych słów byli skłonni czytać dalej i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Podsumowanie zawodowe zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie. Odpowiednie przedstawienie się to ważna umiejętność, niezależnie od branży, w której jesteś zatrudniony. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim pisz o swoich zaletach, w czym jesteś dobry, jakie są Twoje największe sukcesy i osiągnięcia na polu zawodowym. Wspomnij o celach, które sobie stawiasz w rozwoju kariery. Możesz również napisać, dlaczego warto Cię zatrudnić. Opisz siebie z jak najlepszej strony – niech pracodawca wie, że jesteś idealną osobą na to stanowisko. 

CV do sklepu odzieżowego bez doświadczenia i z doświadczeniem – jak je opisać?

Słyszałeś o tym, że pracodawcy najchętniej zatrudniają tych kandydatów, którzy posiadają już jakieś doświadczenie? Jest w tym trochę prawdy. Gdy do zespołu dołącza osoba, która już zna część swoich obowiązków, potrafi np. obsługiwać kasę fiskalną czy wie, jak należy pracować z klientami – jej szkolenie nie zajmie aż tak dużo czasu, jak w przypadku osoby zupełnie nowej w branży. Z drugiej strony – niedoświadczeni pracownicy nie posiadają jeszcze żadnych wzorców zachowań na takim stanowisku. Pozwala to na nauczenie ich wszystkich zasad od początku. Może to mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy dany sklep stosuje inne standardy, oznaczenia produktów czy sposób rozkładania towaru. Pracownikowi doświadczonemu mogą się mylić stare wytyczne z nowymi, a kandydat, który nie miał styczności z tymi zadaniami, przyswoi sobie wszystko łatwiej.

Jak widzisz – zarówno CV bez doświadczenia, jak i z uzupełnioną wieloma informacjami sekcją, mogą mieć swoje zalety. Umieść w życiorysie zatem te dane, które mogą okazać się przydatne przy rekrutacji. Jeśli pracowałeś w kilku różnych miejscach – wspomnij na początku o tych, które jakkolwiek nawiązują do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli z kolei nie masz jeszcze takiego doświadczenia – nie zostawiaj tej rubryki pustej. To najgorsze, co możesz zrobić. Zawsze warto wspomnieć o jakiejkolwiek działalności – jeśli nie zawodowej, to chociaż wolontariackiej lub związanej z inną branżą. Warto wspomnieć też o stażu/ praktykach czy innych aktywnościach, jakie podejmowałeś jeszcze w szkole. Każda pozycja świadczy o Tobie pozytywnie, ponieważ wskazuje na Twoją pracowitość. Ich nadmiar może jednak być negatywnym świadectwem – jeśli często zmieniasz pracę, to skup się na tych pozycjach, które są najważniejsze.

Wypisując kolejne pozycje związane z doświadczeniem, koniecznie zawrzyj informacje o obowiązkach, które pełniłeś w poprzedniej firmie. Taka informacja pozwoli pracodawcy lepiej ocenić, z jakimi zadaniami miałeś już do czynienia. Warto też wspomnieć, co udało Ci się w tym czasie osiągnąć. 

CV do sklepu odzieżowego bez doświadczenia

Sprzedawca w sklepie odzieżowym obowiązki – czy mają znaczenie tylko w kontekście doświadczenia?

Obowiązki sprzedawcy w sklepie odzieżowym, które umieścisz w swoim CV, świadczą nie tylko o tym, co robiłeś, ale mogą też wiele powiedzieć o Twoich umiejętnościach. Praca w sklepie odzieżowym opiera się przede wszystkim na nich. Pamiętaj, aby odpowiednio opisać tę sekcję.

Praca sklep odzieżowy – jak opisać umiejętności sprzedawcy?

Sekcja “umiejętności” wiele mówi o rzeczywistej pracy jako sprzedawca. Nie zaniedbuj jej, myśląc, że wystarczą informacje zawarte w sekcji “doświadczenie”. Wypisz wszystkie kompetencje, które Twoim zdaniem mogą okazać się przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz. Podziel je na miękkie i twarde – dzięki temu pracodawcy będzie łatwiej rozpoznać, czy nadajesz się do danej pracy. Jest to istotne, zwłaszcza gdy rozważasz zatrudnienie w sklepie – ciągły kontakt z klientem wymaga bowiem umiejętności interpersonalnych, łatwości nawiązywania kontaktów, zdolności perswazyjnych, cierpliwości oraz miłego usposobienia. Warto wpisać też inne cechy charakteru, które mogą okazać się istotne. 

W sekcji “umiejętności” warto również wspomnieć o znajomości języków obcych. Może się ona przydać, zwłaszcza jeśli pracujesz w dużym mieście. Często się zdarza, że osoba z obcego kraju zapragnie coś kupić, a nie będzie posługiwać się językiem polskim. Wymień wszystkie języki, które znasz przynajmniej w stopniu komunikatywnym, a następnie określ konkretne poziomy znajomości języka.

CV do sklepu – czy wykształcenie powinno być rozbudowane?

Przygotowując CV, nie twórz zbyt rozbudowanej sekcji “wykształcenie”. Okazuje się, że  w zupełności wystarczy podanie ostatniej (najnowszej) pozycji z Twojej edukacji. Jeśli zatem ukończyłeś szkołę średnią lub zawodową – nie wpisuj w CV informacji o szkole podstawowej. Wyjątek od tej reguły może dotyczyć sytuacji, w której szkoła ukończona wcześniej zapewni Ci przewagę, ponieważ była ukierunkowana na dany zawód (np. kształciłeś się na sprzedawcę, ale później postanowiłeś ukończyć jeszcze liceum dla dorosłych). 

praca w sklepie

W sekcji “wykształcenie” warto wspomnieć też o ukończonych kursach oraz zdobytych certyfikatach. Każda aktywność się liczy – zwłaszcza gdy ma przełożenie na faktyczne obowiązki, które będziesz musiał wykonywać. Warto dokształcać się poza wymaganym minimum, żeby być w stanie zaimponować pracodawcy. Pokaż, że lubisz zdobywać nową wiedzę, chcesz się uczyć i piąć wyżej w karierze. Może dzięki takiemu zachowaniu zostaniesz w przyszłości managerem? Pamiętaj, że gdy zdobędziesz już odpowiednie wykształcenie do tego stanowiska, będziesz musiał zmienić swój życiorys na CV managera – czyli zaktualizować dotychczasowy dokument o nowe informacje.

W powyższych sekcjach (“doświadczenie”, “umiejętności” oraz “wykształcenie”) powinieneś posiłkować się ofertą pracy, na którą chcesz aplikować. Z pewnością wypisano tam wymagania, które musisz spełnić, aby dostać tę pracę. Uzupełnienie własnego CV takimi informacjami zapewni pracodawcę, że to właśnie Ciebie szuka!

CV do sklepu odzieżowego – czy warto opisać zainteresowania?

Wielu ludzi uważa, że sekcja “zainteresowania” jest nieważna i nie warto się nią zajmować. Czemu pracodawcę miałoby interesować hobby potencjalnego pracownika? Okazuje się, że ma to duże znaczenie! Pracodawca może na podstawie listy pasji wywnioskować:

 • czy ta praca sprawi Ci radość?
 • czy potrafisz odreagować i odpocząć po męczącym dniu?
 • czy będziesz na bieżąco w tematach, które można wykorzystać w pracy?

Niezależnie od tego, czy Twoje zainteresowania są powiązane z zatrudnieniem – możesz sprawić pozytywne wrażenie. Postaraj się wykorzystać tę sekcję. Zastanów się, które z Twoich hobby może zainteresować pracodawcę. Warto o nim wspomnieć. Może ciekawi Cię moda i chętnie śledzisz najnowsze trendy? Może pasjonuje Cię krawiectwo i kochasz tworzyć własne ubrania? Uprawiasz sporty zespołowe lub indywidualne? Napisz o tym, co Cię uszczęśliwia i zachęca do rozwoju. 

Przy wymienianiu zainteresowań kieruj się zasadą, żeby uściślić to, co chcesz przekazać. Nie podawaj ogólnikowych informacji, takich jak: czytanie książek czy sport. Sprecyzuj, jaki to sport, jaki gatunek książek, filmy jakiego reżysera, jaki projektant mody. Takie opisy są bardziej wiarygodne i pozwalają pracodawcy znaleźć punkty wspólne z własnymi pasjami.

Zobacz też inne przykładowe CV:
CV kierowca

CV kosmetyczki
CV księgowa
CV kucharza
CV kurier
CV lekarza
CV logistyk
CV mechanika

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca w sklepie – czy CV do sklepu odzieżowego musi zawierać klauzulę RODO?

Każde CV musi zawierać klauzulę RODO. Jest to zgoda na przetwarzanie danych osobowych konieczna w procesie rekrutacji. Bez niej pracodawca nie będzie mógł skontaktować się z Tobą w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Umieść odpowiednią formułę na dole dokumentu. 

CV do sklepu odzieżowego – czy można dodać inne sekcje?

Powyższe sekcje Ci nie wystarczają? Chciałbyś w osobnej rubryce umieścić informacje o zdobytych nagrodach, odbytych szkoleniach, kursach lub wolontariatach, w których brałeś udział? Jeśli pozycji z danej kategorii jest więcej, możesz stworzyć dla nich osobną sekcję. Dzięki temu Twoje CV będzie uporządkowane.

CV do sklepu odzieżowego – o czym pamiętać?

 1. Czytelność

Nie umieszczaj całej zawartości dokumentu blisko siebie – zachowaj odstępy i wyróżnienia. Znacznie utrudnia to czytanie, a co więcej – zniechęci rekrutera do zapoznania się z Twoim CV.

 1. Wyróżnienia

Wpisałeś bardzo istotne informacje? Może chcesz podkreślić, że pracowałeś już na podobnym stanowisku, posiadasz wymagane kompetencje lub interesujesz się czymś z zakresu tej branży? Pogrub tekst, aby był bardziej zauważalny. Taki zabieg może jednak utrudnić czytanie, jeśli wykorzystasz go zbyt często. Ogranicz się do kilku pozycji czy punktów.

 1. Spójna czcionka

W całym dokumencie powinien być wykorzystany tylko jeden rodzaj czcionki. Możesz zmienić jej wielkość przy nagłówkach sekcji – dzięki temu CV będzie bardziej przejrzyste. Nie modyfikuj jednak rodzaju fontu – to wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

CV sprzedawca w sklepie odzieżowym

CV do sklepu odzieżowego – jak może wyglądać przykładowe CV?

Hanna Adamczyk
Sprzedawca
Tel.: 738 660 237
Adres e-mail: hanna.adamczyk@gmail.com 

Podsumowanie zawodowe
Pracuję jako sprzedawca od 3 lat. Moje doświadczenie opiera się głównie na pracy w sklepie wielobranżowym. Potrafię sprawnie obsługiwać kasę fiskalną i szybko wykładać towar, a klienci są zawsze zadowoleni z mojej obsługi. Chciałabym rozpocząć pracę na cały etat w branży odzieżowej.

Doświadczenie
01.03.2020 – obecnie
Stokrotka
Stanowisko: sprzedawca

Zakres obowiązków:

 • obsługa klientów;
 • obsługa kasy fiskalnej;
 • wykładanie towaru;
 • przygotowywanie zamówień;
 • dbanie o porządek oraz odpowiednią ekspozycję produktów.

Umiejętności twarde
Umiejętność obsługi kasy fiskalnej;
Przygotowywanie zamówień do sklepu
Przygotowywanie przesyłek do doręczenia dla klientów (przy zamówieniach internetowych).

Umiejętności miękkie
Samodzielna organizacja pracy;
Dobry kontakt z klientami;
Zdolności perswazyjne;
Motywacja do pracy;
Elastyczność w dostosowaniu do ustalonych zwyczajów w miejscu pracy;
Cierpliwość.

Wykształcenie
2017-2020 Branżowa Szkoła Zawodowa I stopnia w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ‘56 w Poznaniu
Uzyskany zawód: sprzedawca

Zainteresowania
Pasjonuję się krawiectwem. Zajmuję się tym amatorsko, jednak taka aktywność pozwala mi odpocząć oraz rozwinąć się w kierunku, który mnie interesuje.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ……………………… (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

CV do pracy w sklepie

Zobacz przykładowe CV sprzedawcy

Sprzedawca w sklepie odzieżowym – czy warto pisać list motywacyjny? Jak powinien on wyglądać?

List motywacyjny stanowi rozszerzenie Curriculum Vitae. Jeśli pracodawca informuje w ofercie, że wymaga tego dokumentu – Twoim obowiązkiem jest go przygotować. Może się bowiem okazać, że pominięcie tego aspektu skreśli Cię z listy kandydatów. W sytuacji, w której propozycja pracy nie zawierałaby konieczności dostarczenia listu motywacyjnego – nie musisz tego robić. Czasem jednak warto zdecydować się na ten krok dodatkowo, żeby skutecznie przekonać do siebie przełożonego. Jak napisać list motywacyjny i co w nim umieścić?

Sprzedawca w sklepie odzieżowym – czym charakteryzuje się list motywacyjny?

Jak już zostało wspomniane – list motywacyjny jest rozszerzeniem życiorysu. Oznacza to, że nie powinieneś powtarzać w nim informacji z drugiego dokumentu – musisz dostarczyć oba, więc pracodawca i tak zapozna się z tym, co podałeś w CV. Wykorzystaj list motywacyjny na rozwinięcie kwestii poruszonych w Curriculum Vitae lub dopisz nowe informacje. Warto też wspomnieć, dlaczego akurat Ty powinieneś zostać zatrudniony na dane stanowisko. Możesz użyć argumentów między innymi dotyczących Twojego doświadczenia, zainteresowań, czy tego, co możesz zrobić, aby firma działała jeszcze lepiej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Życiorys – jak napisać życiorys i jak wygląda wzór życiorysu?
Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
Jaka czcionka do CV? Popularne czcionki do CV
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?