curriculum vitae

Curriculum vitae, czyli w skrócie CV, to dokument, który należy przesłać potencjalnemu pracodawcy, gdy szukasz zatrudnienia. Jest kluczowy, ponieważ od niego zaczyna się cały proces rekrutacji. Curriculum vitae co to? Co oznacza ta nazwa? Jak przygotować profesjonalny życiorys? Skorzystaj z porad specjalistów!

Curriculum Vitae – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Curriculum Vitae co to?

Curriculum vitae po polsku znaczy dosłownie przebieg życia. To łacińska nazwa, a ponieważ jest nieco długa – w Polsce zwykło się mówić CV.

Pełna nazwa CV, czyli curriculum vitae obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii, Australii oraz obu Amerykach. Wszędzie odnosi się do dokumentu aplikacyjnego, który może przedstawiać życiorys zawodowy lub życiorys naukowy. 

W Polsce CV i curriculum vitae są dokładnie tymi samymi dokumentami. W USA funkcją natomiast nieco inne odpowiedniki. CV to inaczej resume (życiorys zawodowy), z kolei curriculum vitae oznacza życiorys naukowy.

Curriculum vitae CV – jaki jest poprawny zapis?

Aplikując na wybrane przez siebie stanowisko musisz zadbać o to, aby dokumenty, które wysyłasz, były bezbłędne. Zwróć więc uwagę na poprawność zapisu:

CV skrót zawsze pisz wielkimi literami, z kolei CV (pełna nazwa), czyli curriculum vitae – małymi.

Chcąc użyć pełnej nazwy koniecznie zwróć uwagę na literówki. Curiculum vitae? Curuculum vitae? Zdecydowanie nie! Poprawny zapis to CURRICULUM VITAE.

Zobacz nasze Szablony CV!

CV curriculum vitae – jaką ma budowę?

Poprawne curriculum vitae składa się z 7 sekcji, są to:

 • dane personalne;
 • podsumowanie zawodowe;
 • doświadczenie zawodowe;
 • umiejętności;
 • wykształcenie;
 • zainteresowania;
 • klauzula CV.

Zadbaj, aby Twoja aplikacja zawierała je wszystkie. Przy czym pamiętaj, aby nie wpisywać zbyt wielu zbędnych informacji. Prosty i czytelny dokument pozwoli pracodawcy bez problemu zapoznać się z przesłanym CV i określić poziom Twoich kwalifikacji zawodowych.

Z pewnością wiesz, że zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy mają naprawdę niewiele czasu, aby dokładnie przyjrzeć się każdej kandydaturze. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kluczowe informacje przedstawić w sposób jasny i klarowny. Jak to zrobić, by odnieść sukces? Poniżej znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci uzupełnić każdą rubrykę w curriculum vitae.

Dane osobowe w curriculum vitae

Każdy życiorys dotyczy konkretnego kandydata, dlatego na samej górze dokumentu umieść swoje dane osobowe. Ogranicz się jednak do tych najważniejszych informacji: imię i nazwisko (najlepiej większą czcionką), adres e-mail oraz numer telefonu – zdecydowanie tyle wystarczy. To ile masz lat, Twój stan cywilny, czy gdzie mieszkasz, jest zupełnie nieistotne w procesie rekrutacyjnym.

Podsumowanie zawodowe/ cel zawodowy w curriculum vitae

W starszych wersjach curriculum vitae podsumowanie zawodowe się nie pojawiało. To stosunkowo nowy element, który powinno zawierać każde nowoczesne CV. Czym jest podsumowanie zawodowe? Krótkim opisem sylwetki kandydata, z którym pracodawca może zapoznać się już na wstępie. Co powinno zawierać?

 • Informację o tym kim jesteś (zawód, tytuł naukowy, długość doświadczenia).
 • Informację o Twoich osiągnięciach zawodowych.
 • Informację o kluczowych umiejętnościach.
 • Informację o tym, jak widzisz swoją dalszą karierę zawodową i dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu.
curriculum vitae CV
CV curriculum vitae

Doświadczenie zawodowe w curriculum vitae

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że w doświadczeniu zawodowym powinieneś uwzględnić zakres obowiązków wykonywanych na poszczególnych stanowiskach, ale czy wiesz, że to może nie wystarczyć, aby zostać zatrudnionym? Przecież każda osoba pracująca np. jako recepcjonistka będzie odbierała telefony, umawiała spotkania biznesowe, czy udzielała pomocy gościom. Dlatego dodaj coś od siebie. Wspomnij o sukcesie lub osiągnięciu zawodowym, które może zainteresować pracodawcę. Mała podsekcja, wpisana pod listą obowiązków z pewnością zostanie doceniona przez przyszłego pracodawcę.

Kompetencje miękkie i twarde w curriculum vitae

Na dzisiejszym rynku pracy, poza doświadczeniem zawodowym, liczą się także umiejętności. Chodzi o to, aby pokazać pracodawcy, że spełniasz wymagania zawarte w ofercie pracy, a jednocześnie jesteś świadomy swoich zalet. Umiejętności najlepiej podzielić na kompetencje miękkie i twarde. W ten sposób udowodnisz, że nie tylko znasz się na swojej pracy, ale dodatkowo szybko odnajdziesz się w nowym środowisku.

Wykształcenie w curriculum vitae

Wykształcenie w curriculum vitae to kolejna kluczowa sekcja. Pamiętaj jednak, aby nie opisywać wszystkim etapów edukacji. Dla rekruterów logiczne jest, że jeśli posiadasz tytuł magistra, ukończyłeś również szkołę średnią. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy np. profil technikum jest bezpośrednio powiązany ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Wtedy warto o nim wspomnieć.

CV skrót

Zainteresowania i hobby w curriculum vitae

Zainteresowania w CV nie są obligatoryjne, ale warto je zawrzeć. Dlaczego? Ponieważ doskonale dopełnią obraz Twojej kandydatury. Jeśli Twoje pasje powiązane są z branżą, w której pracujesz pokażesz, że powierzone zadania wykonujesz z przyjemnością i będziesz osobą zaangażowaną. Po drugie oryginalne hobby może być świetnym i rozluźniającym początkiem rozmowy kwalifikacyjnej. Książki, muzyka, film – z tego oklepanego już sformułowania zrezygnuj. Zdecydowanie lepiej swoje zainteresowania opisać w dwóch pełnych zdaniach. 

Klauzula RODO w curriculum vitae

Nawet jeśli idealnie opiszesz wszystkie sekcje – brak aktualnej klauzuli CV przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie. Klauzula RODO umożliwia pracodawcy przetwarzanie danych osobowych – jej brak wykluczy Cię z procesu rekrutacyjnego.

Jakie dodatkowe sekcje zawrzeć w curriculum vitae?

Zadbaj o to, aby curriculum vitae dopasować do swojej ścieżki zawodowej. Podkreśl to, co może Cię wyróżnić na tle innych kandydatów. Powyższe sekcje nie zawsze to umożliwiają, dlatego sprawdź, jakie inne elementy możesz umieścić w życiorysie.

 • Znajomość języków obcych – możesz wpisać je w sekcji umiejętności lub stworzyć dodatkową rubrykę (szczególnie jeśli znasz więcej języków obcych). Pamiętaj, aby uwzględnić w tym miejscu poziomy znajomości języka.
 • Kursy i certyfikaty – udział w szkoleniach pokazuje pracodawcy, że jesteś osobą ambitną i chcesz się rozwijać. Jeśli masz je na swoim koncie koniecznie napisz o tym w CV.
 • Praktyki i staże – to idealna sekcja dla ludzi młodych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.
 • Referencje – dobra opinia byłych pracodawców z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje przyszłe zatrudnienie. Jeśli poprzednią firmę opuściłeś w miłej atmosferze – poproś byłego pracodawcę o wystawienie referencji.
 • Nagrody – w curriculum vitae nie ma miejsca na skromność, dlatego nie bój się pisać o swoich sukcesach – pokaż, że jesteś osobą, którą warto mieć w swoim zespole.
curriculum vitae wzór

Curriculum vitae wzór:

Dane osobowe
Imię i nazwisko
Nazwa stanowiska, na które aplikujesz (opcjonalnie)
Adres e-mail
Numer telefonu

Podsumowanie zawodowe
Od ponad 3 lat pracuję na recepcji w hotelu Viva w Poznaniu. Jestem osobą świetnie zorganizowaną i opanowaną, co pomaga mi skutecznie rozwiązywać stresujące sytuacje. Komunikacja w języku angielskim i niemieckim nie sprawia mi żadnych problemów, dzięki czemu doskonale dogaduję się z zagranicznymi gośćmi hotelu. Swój dalszy rozwój wiążę ze stanowiskiem recepcjonistki w 5-gwiazdkowym hotelu.

Doświadczenie zawodowe
05.2018 – 08.2021 Hotel Vivat w Poznaniu
Opis stanowiska:

 • Profesjonalna obsługa gości hotelowych, również w języku angielskim i niemieckim;
 • Udzielanie informacji gościom, przyjmowanie rezerwacji i reagowanie na ich bieżące potrzeby;
 • Praca z systemem ReHot2;
 • Prowadzenie bieżącej ewidencji pokoi;
 • Informowanie o lokalnych atrakcjach;
 • Przyjmowanie płatności gotówkowych i bezgotówkowych oraz wystawianie faktur;
 • Sporządzanie raportów.

Umiejętności
Znajomość pakietu Ms Office;
Znajomość programów pocztowych (Outlook Express, Mozilla Thunderbird);
Znajomość systemu ReHot 2;
Wysoki poziom kultury osobistej;
Łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Wykształcenie
10.2015 – 09.2018 Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii
Licencjat, Obsługa ruchu turystycznego

Zainteresowania
Interesuję się kulturą i życiem we Włoszech. Poza tym w wolnych chwilach zgłębiam zagadnienia psychologiczne.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zobacz przykładowe CV dla recepcjonistki

Jak napisać dobre curriculum vitae?

Z powyższej części artykułu dowiedziałeś się, jakie sekcje powinno zawierać idealne CV. Teraz pozostały szczegóły, dzięki którym zwiększysz swoje szanse w procesie rekrutacji. 

 1. Odpowiedni format curriculum vitae. Każdy z nas posiada inną historię zatrudnienia (jedni bardziej rozbudowaną, inni dopiero zaczynają swoją karierę i piszą pierwsze CV). Format dokumentu zależy więc od tego co chcesz podkreślić, a co delikatnie zatuszować. Możesz wybrać:
 1. Zdjęcie w curriculum vitae. Czy fotografia biznesowa musi być w CV? Nie musi, ale większość pracodawców jej oczekuje. Dzięki niej zwiększysz swoją wiarygodność, a pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej bez problemu powiąże konkretne kompetencje z Twoją osobą.
 2. Długość curriculum vitae. Im więcej tym lepiej? W przypadku curriculum vitae ta zasada się nie sprawdzi. Pracodawcy wolą krótkie jednostronicowe dokumenty, dlatego postaraj zmieścić się na jednej stronie A4 (maksymalnie dwóch).
 3. Dołącz do curriculum vitae list motywacyjny. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wymagane jest dołączenie listu motywacyjnego – nie masz wyjścia, musisz go dołączyć. Jednak większość pracodawców nie wymienia tego obowiązku. Co w takiej sytuacji? Mimo wszystko warto napisać i przesłać list motywacyjny jako rozszerzenie curriculum vitae. Z pewnością pracodawca doceni ten fakt i lepiej Cię zapamięta. 
 4. Zadbaj o poprawność zawartych informacji. Literówki, błędy interpunkcyjne, ortograficzne czy językowe będą świadczyć o Twoim braku profesjonalizmu. Zwróć na nie szczególną uwagę podczas pisania życiorysu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Profesjonalne curriculum vitae w kreatorze CV

Przytłoczyła Cię ilość wymagań rekrutacyjnych? Nie wiesz, jak stworzyć idealny dokument spełniający wszystkie kryteria? Wybierz Kreator CV! To intuicyjny i prosty w obsłudze program, dzięki któremu curriculum vitae stworzysz w zaledwie kilka minut. Wystarczy, że wypełnisz puste pola informacjami o sobie.

Nasze wzory CV zawierają wszystkie niezbędne sekcje odpowiednio rozmieszczone w dokumencie. Nie musisz martwić się formatowaniem zdjęcia – wystarczy, że je dodasz, a zostanie ono automatycznie dopasowane do wybranego szablonu. Nie zapomnisz też o klauzuli RODO, która automatycznie pojawia się w każdym dokumencie. Gotowe curriculum vitae pobierzesz w uniwersalnym formacie PDF, dzięki czemu zyskasz pewność, że rekruter zobaczy je dokładnie w takiej samej wersji, jak zostało przygotowane. 

Masz wątpliwości? Zobacz nasze przykładowe CV!

Sprawdź też:

Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Ile zarabia psycholog? Jak zostać psychologiem?
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Team leader – ile zarabia team leader?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Licencja pilota – jak zostać pilotem?
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?
Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?
Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych