Co to jest pokolenie?

Pokolenie, inaczej generacja ludzi, to naukowy termin, związany z urodzeniem, tworzeniem i prokreacją. Ile trwa pokolenie? Wartością umowną jest 20-25 lat. Definicję pokolenia należy rozpatrywać również z socjologicznego punktu widzenia, jako wspólnotę postaw i hierarchii wartości, wynikającą z określonych procesów dziejowych. W tym kontekście rozpatrywane są nazwy pokoleń: generacja X, generacja Y (gen Y), pokolenie Z czy pokolenie JP2.

Pokolenie Z – Spis Treści

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Pokolenie Z charakterystyka

Pokolenie Z to osoby urodzone w i po roku 1995. Generacja Z powstała z podziału pokolenia milenialsów (na pokolenia Z i Y). Określani są również pokoleniem Zombie (stąd litera “Z”), ponieważ mówi się, że “lecą do ekranu jak ćma” i są uzależnieni od internetu.

Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

pokolenie-z

Inne nazwy pokolenia z

W literaturze “Zetki” bardzo często określane są jako pokolenie C. Nazwa swoje pochodzenie zawdzięcza angielskim słowom: “connected”, “communicating”, “content-centric”, “computerized”, “community-oriented” i “always clicking”. Pokolenie Z nie zna innego świata, niż ten, w którym królują telefony, komputery oraz internet. Ich główną zaletą jest to, że poruszają się bardzo łatwo w najnowszych technologiach. Często nazywa się ich pokoleniem Facebooka, cyfrowymi tubylcami, pokoleniem pilota i internetu. Funkcjonuje również określenie Generacja XD (połączenie litery X i litery D od nazwy “Digital”).

Milenialsi – kto to?

Milenialsi, czyli pokolenie Y, to poprzednicy generacji Z. Dzieciństwo pokolenia milenium (urodzonych w latach 1980-1994) przypadło na czas transformacji ustrojowej w Polsce. Dorosłe życie rozpoczęli w dobie pierwszych oznak kapitalizmu i rozpowszechniania się technologii cyfrowej (przykładem powstanie Facebooka w 2004 roku). Wśród pokolenia Y najwięcej jest osób znających języki obce i legitymujących się dyplomem uczelni wyższej. Doskonale oswoili nowinki technologiczne i bezproblemowo z nich korzystają. Cechuje ich otwartość na nowe wyzwania, a z drugiej strony – milenialsi w pracy mają opinię zuchwałych i pewnych siebie.

Nie wiesz Jak napisać CV? – Przeczytaj o tym w naszym artykule.

Pokolenie X, Pokolenie Y, Pokolenie Z – o co z tym chodzi?

W literaturze często można spotkać termin “pokolenia X, Y, Z” – to najbardziej aktywne generacje na rynku pracy. Podział na rodzaje pokoleń przedstawia się następująco:

  1. pokolenie Z – urodzeni w lub po 1995 roku
  2. pokolenie Y – urodzeni w latach 1980-1994
  3. pokolenie X – urodzeni w latach 1965-1979
  4. pokolenie baby boomers (babyboomers, pokolenie bb, boomersi)- urodzeni w latach 1946-1964 (powojenne pokolenie wyżu demograficznego (z ang. “baby boom”).

Baby boomers lub pokolenie X to rodzice milenialsów, a pokolenie Z to ich wnuczęta. Co ciekawe, mówi się już nawet o pokoleniu Alfa, do którego zaliczają się dzieci urodzone w okolicach roku 2010.

Klauzula CV czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Styl życia pokolenia Z

Przedstawiciele pokolenia Z poszukują informacji jak najmniejszym kosztem dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Uważa się ich za generację globalną – posiadają szerokie możliwości podróżowania i poznawania świata. Styl życia pokolenia Z różni się znacząco od poprzednich pokoleń. Jest to spowodowane swobodą dostępu do internetu od najmłodszych lat. Niezwykle interesujący jest fakt, że pomimo życia w świecie wirtualnym, pokolenie Zet przykłada ogromną uwagę do sportu, czytania książek, słuchania muzyki i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Ich dzieciństwo często obfituje w zajęcia pozaszkolne, co z jednej strony uczy organizacji, a z drugiej – odporności na działanie pod presją czasu.

Pokolenie Z w aspekcie psychologicznym

Pokolenie Z odczuwa silną potrzebę akceptacji i przynależności do różnych grup społecznych. Dostęp do technologii od najmłodszych lat wypracowuje u tej generacji myślenie niekonwencjonalne oraz innowacyjne pomysły. W przedstawicielach tego pokolenia bardzo często odbija się ich sytuacja domowa – wychowanie, sytuacja materialna, dostęp do kultury i wykształcenia. Generacja Z została wychowana bezstresowo – dostają to, czego chcą, są rozpieszczani i uważają, że wszystko im się należy. Przedstawiciele pokolenia bardzo często są indywidualistami, wręcz samotnikami, a to niestety czyni z nich egoistów. Potrafią jednocześnie funkcjonować zarówno w świecie w wirtualnym, jak i w rzeczywistym. Niestety konsekwencją tego są zaburzone umiejętności komunikacji werbalnej i trudności w nawiązywaniu kontaktów twarzą w twarz.

Graficzne CV – oryginalne spojrzenie na życiorys zawodowy

Pokolenie Z – Wrodzony multitasking

Przedstawiciele pokolenia Z posiadają zdolność robienia kilku rzeczy jednocześnie i co ważne, jest to dla nich bardzo naturalne. Mają podzielną uwagę i nie stanowi dla nich problemu oglądanie telewizji, rozmowa i pisanie wiadomości w tym samym momencie. Z drugiej strony bardzo ciężko skupić im się na jednej rzeczy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Pokolenie Z na rynku pracy

Przywarło do nich określenie “pokolenie dobrobytu”, ponieważ pieniądze i kariera stanowią dla nich ogromną wartość. “Zetki” są skłonne do dorabiania sobie jeszcze w trakcie edukacji, bez względu na to, czy rodzicie zapewniają im bezpieczeństwo finansowe. Ich podejście do pracy zarobkowej jest bardzo pragmatyczne i starają się już na wczesnym etapie planować kolejne ścieżki rozwoju. Pokolenie Z stanowi niezwykle istotną siłę nabywczą na rynku pracy i z roku na rok zarabiają więcej pieniędzy.

Polecamy : Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności

Pokolenie Z – Możliwości poszukiwania pracy

Dla pokolenia Z granice państw nie są żadną barierą. Jego przedstawiciele są skłonni pracować gdziekolwiek na świecie, tym bardziej, że rozwój technologii im to ułatwia. Obycie w świecie, kontakty z zagranicznymi klientami dają “Zetkom” idealną możliwość sprawdzenia się w pracy. Z pewnością świetnie odnajdą się w branży IT czy w e-marketingu.

Pokolenie Z – Oczekiwania od pracodawcy

Pokolenie Z spodziewa się, że pracodawca zapewni mu ciekawe obowiązki i ciągły rozwój w jednym miejscu. Jeżeli przedstawiciel tej generacji nie będzie miał zagwarantowanej dostatecznej ilości wyzwań, trudno będzie go zatrzymać. Pokolenie Z jest odporne psychicznie na tzw. wyścig szczurów, który obecnie jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Pracownik z pokolenia Z może początkowo sprawiać pracodawcy niewielkie problemy, przede wszystkim ze względu na swoją niepokorność. Odpowiednia polityka firmy przyczyni się do tego, że będą oni wartościową grupą pracowników. Jednak potwierdzenie takich konkluzji wymaga jeszcze czasu, ponieważ pokolenie Z dopiero wkracza na rynek pracy.

Zobacz również:
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Urlop macierzyński 2022 – ile trwa urlop macierzyński?
Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Jak napisać CV lekarza?
Najniższa krajowa 2022 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?

Dodaj komentarz