W życiu stawiamy przed sobą wiele ważnych pytań. Niewątpliwie jednym z nich jest: “kim zostać w przyszłości?” Już od dziecka zakładamy, że będziemy tańczyć w prestiżowym balecie, albo leczyć potrzebujących. Jednak bardzo często wraz z wiekiem zdajemy sobie sprawę, że założone wcześniej plany, w większości przypadków, ulegną zmianie. Zastanawiając się, jak wybrać zawód by była to praca, która w pełni nas zadowoli, należy odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań. Właśnie dlatego w internecie można znaleźć sporą liczbę stron zachęcających do rozwiązania ich testu predyspozycji zawodowych. Decyzja o zaufaniu takim serwisom rodzi jednak kolejne pytanie – czy to aby na pewno się sprawdza? 

Zapraszamy zatem do lektury – skupimy się na kilku istotnych aspektach, które warto rozważyć podczas budowania lub rozpoczynania swojej ścieżki kariery. Bez względu na to, czy dopiero skończyliśmy szkołę, czy może nie czujemy się dobrze w swojej obecnej pracy i chcemy się przekwalifikować – poniższy artykuł z pewnością okaże się pomocny dla każdego z nas.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Nie można stwierdzić, że istnieje zawód, który będzie pasował do wszystkich. Jest to związane z indywidualnymi potrzebami, doświadczeniami oraz charakterem człowieka. Jedni czują się jak przysłowiowa “ryba w wodzie” obsługując klientów restauracjach, a inni będą spełniać się podczas wykonywania kolejnych obliczeń w biurze rachunkowym. Zanim więc przejdziemy do przeglądania ogłoszeń o pracę, należy na początku pomyśleć trochę o nas samych, uwzględniając w tym takie aspekty jak:

Jaką pracę wybrać przy konkretnym stylu życia?

Czy nie wyobrażamy sobie życia bez podróżowania? A może wizja nawet sporadycznych delegacji jest już dla nas zniechęcająca? Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna, to znak, że powinniśmy wybrać pracę, w której mamy możliwość wyjazdu i poznawania nieznanych miejsc. W tym przypadku zastanawiając się, jaki zawód wybrać, warto spojrzeć na wymagania, jakie kryją się pod ogłoszeniami o pracę np. jako przewodnik wycieczek turystycznych lub Event Manager. Jeżeli jednak nie czujemy się dobrze w niestandardowych godzinach pracy, poszukajmy stanowisk, które nie wymagają od pracownika gotowości do wyjazdów. Interesującą możliwością okaże się praca z domu, która  w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularna.

Praca z ludźmi – czy to lubię? 

Wybierając zawód, który opiera się na pracy z ludźmi trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli zmierzyć się z nieoczekiwanymi reakcjami naszych klientów, czy partnerów biznesowych. Oczywiście, nie będą to wyłącznie negatywne sytuacje – praca z ludźmi ma to do siebie, że daje nam możliwość poznania wielu ciekawych osób i pozwala odczuć prawdziwą satysfakcję. Szczególnie jeśli nasze stanowisko wiąże się z rzeczywistą pomocą osobom, z którymi współpracujemy, np. jako pielęgniarki.

Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV

Jaki zawód pasuje do moich predyspozycji?

Nie ulega wątpliwości, że nasze wykształcenie i umiejętności będą odgrywać dużą rolę w odpowiadaniu sobie na pytanie “jaką pracę wybrać?”. Czy istnieje coś, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy? Może już w szkole nasze talenty wyróżniały nas na tle innych uczniów? Byliśmy mistrzami w rozwiązywaniu zadań matematycznych, albo zdobywaliśmy złote medale podczas każdych uniwersyteckich zawodów sportowych? Jeśli z kolei języki obce to coś, z czym nigdy nie mieliśmy problemu lub przyjaciele proszą nas o pomoc w kolejnym remoncie, to warto przemyśleć, czy aby nie wykorzystać swoich predyspozycji i zacząć czerpać z tego nie tylko przyjemność, ale i profity finansowe. Dla przykładu, jeżeli czujemy, że praca za biurkiem nie jest tym, co chcemy robić w życiu, a od dziecka osiągamy sukcesy w biegach, wypiszmy na kartce zawody związane ze sportem – być może wśród nich znajdą się punkty, nad którymi zastanowimy się nieco dłużej.

Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

Pasja i cele życiowe, a zawód dla mnie

Kwestia naszych zainteresowań i czynności, które naprawdę sprawiają nam przyjemność, powinna również znaleźć swoje odzwierciedlenie w rozważaniach nad tym, jaki zawód wybrać. Z pewnością nieraz słyszeliśmy o tym, jak osoba pracująca na odpowiedzialnym stanowisku w międzynarodowej korporacji postanowiła zmienić swoje życie i zacząć robić to, co naprawdę lubi – spełniać się jako opiekun koni w stadninie, odkrywać nowe smaki u boku szefa kuchni, czy pomagać lokalnej krawcowej w tworzeniu pięknych sukien ślubnych. Dzięki pracy, która da nam pełną satysfakcję i codzienną radość, unikniemy wypalenia zawodowego i będziemy mogli robić to, co jest naszą pasją. 

Szablony CV / Wzory CV – Jakie są rodzaje CV i który powinieneś wybrać?

Czy zawód, który nas interesuje, daje szansę na awans i czy to właśnie rozwijanie kariery jest tym, na czym nam zależy? Jeśli tak, to czy posiadamy niezbędne wykształcenie, cechy i umiejętności do realizacji obowiązków na takim stanowisku? Wskazane pytania to tylko nieliczne przykłady, ale udzielając na nie odpowiedzi, jesteśmy w stanie uświadomić sobie, jakie są nasze cele życiowe i indywidualne potrzeby.

Jak wybrać zawód w obecnych realiach rynkowych?

Możemy zacząć udzielać odpowiedzi na pytania z testów typu “jak wybrać zawód”, ale obok aspektów skoncentrowanych ściśle na nas samych, warto spojrzeć nieco bardziej obiektywnie i zrobić dokładny research rynku. Pojawia się na nim coraz więcej zawodów, których powstanie determinują bieżące potrzeby technologiczne, ekonomiczne, czy społeczne. Jeśli lubimy pracę z dziećmi, to ogłoszenia o pracę w charakterze animatora na kinder party mogą wzbudzić nasze zainteresowanie. Jeżeli decydujemy się wziąć udział w konkretnym szkoleniu lub wahamy się nad wyborem studiów, sprawdźmy czy rynek potrzebuje tego rodzaju specjalistów. A może jest już ich obecnie za dużo i znalezienie pracy w danym kierunku będzie niezwykle trudnym zadaniem. 

Już wiesz jak dobrać prace do siebie, teraz dowiedz się Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

Jaki zawód wybrać? – Podsumowanie

Rozważania na temat wyboru zawodu przychodzą w różnym czasie i mogą być dla nas świetnym bodźcem do zmiany swojego życia na lepsze. Przed podjęciem konkretnych decyzji, co do tego, jaki zawód wybrać, warto zastanowić się nad tym, co lubimy robić w życiu, jakie są nasze mocne i słabe strony, czy praca z ludźmi sprawia nam przyjemność oraz jakie stanowisko będzie pasować do naszego stylu życia. Wypełniając test predyspozycji zawodowych radzimy traktować to raczej jako formę rozrywki, a jeśli naprawdę potrzebujemy pomocy w odnalezieniu swojej ścieżki zawodowej, lepszym rozwiązaniem okaże się konsultacja z doradcą zawodowym, psychologiem kariery, czy trenerem biznesu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz też inne artykuły:

Zwroty grzecznościowe w mailu
CV dla doradcy klienta
Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić?
Jak napisać proste CV – Sprawdzone wzory – Poznaj proste szablony CV
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
CV kierowca – Jak napisać CV dla kierowcy?
CV copywriter – Praca copywritera, kim jest copywriter
Przykładowe CV
Referencje w CV – co to są referencje?
CV do biura – Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Jak wpisać wykształcenie w CV
Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę