osiągnięcia w CV

Większość kandydatów aplikujących na różne stanowiska uwzględnia w swoim CV jedynie podstawowe informacje. Doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie – to wszystko jest istotne, jednak Twój życiorys staje się nudny i monotonny. Jeśli chcesz podkreślić, że dobrze wykonujesz swoją pracę, dodaj do CV osiągnięcia zawodowe. Jakie osiągnięcia w CV warto zawrzeć? Zobacz kilka przykładów!

Osiągnięcia w CV – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Dlaczego warto wpisywać osiągnięcia do CV?

Z pewnością domyślasz się, że rekruter nie może poświęcić zbyt wiele czasu na zapoznanie się z wszystkimi aplikacjami, ale czy wiesz, że nad każdym CV spędza jedynie kilka sekund? To znaczy, że masz tylko chwilę, aby przyciągnąć jego uwagę, a następnie przekonać do swojej kandydatury.

Właśnie dlatego musisz, jak najlepiej opisać swoje osiągnięcia w CV. To jeden z tych elementów, który zaciekawi rekrutera i może zdecydować o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego sukcesy zawodowe kandydata mają takie duże znaczenie?

CV osiągnięcia – jakie mają znaczenie?

Osiągnięcia zawodowe to przede wszystkim dowód na to, że swoje umiejętności potrafisz przekuć w realne korzyści dla miejsca, w którym jesteś zatrudniony. Dodatkowo większość pracodawców poza tym, że jest zainteresowana tym, co dla nich zrobisz, sprawdza dodatkowo, jakie wartości możesz wnieść do firmy.

Z drugiej strony sam fakt umieszczenia osiągnięć w CV pokazuje, że jesteś świadomy swoich mocnych stron i wiesz, jak je wyeksponować. Poza tym robi to niewielu kandydatów, dlatego taka dodatkowa informacja z pewnością Cię wyróżni.

Osiągnięcia CV – dlaczego tak mało osób je umieszcza?

Wiele osób nie wymienia swoich osiągnięć w CV, ponieważ:

 • myśli, że nie ma żadnych osiągnięć;
 • uważa, że sukcesy, które mają na swoim koncie, nic nie znaczą;
 • boją się, że zostaną posądzeni o przechwalanie się.

Sprawdź profesjonalne Wzory CV!

Gdzie i jak wpisać osiągnięcia do CV?

Konkretny, spójny i klarowny – taki właśnie powinien być opis Twoich osiągnięć zawodowych w CV. W życiorysie raczej nie występuje osobna sekcja “Osiągnięcia”. O swoich sukcesach najlepiej napisać w rubryce “Doświadczenie”. Właśnie w tym miejscu rekruter ma szansę dostrzec, co udało Ci się osiągnąć na poszczególnych stanowiskach pracy. To dobry sposób, abyś pokazał swój potencjał i udowodnił, że jesteś zaangażowanym pracownikiem. 

Osiągnięcia w CV możesz umieścić też w innych sekcjach:  

 • w podsumowaniu zawodowym – aby już na wstępie przekonać rekrutera, że jesteś wartościowym kandydatem;
 •  w sekcji “Kursy i certyfikaty” – jeśli jesteś dumny ze zdobycia ważnego dyplomu lub ukończenia wartościowego szkolenia;
 • w rubryce “Wykształcenie” – to świetne rozwiązanie dla kandydatów bez doświadczenia zawodowego, w trakcie edukacji też można odnosić sukcesy.

Pamiętaj, że do opisu osiągnięć najlepiej używać konkretnych liczb i danych procentowych. Nie tylko przyciągną one uwagę rekrutera, ale będą też dla niego bardziej przekonujące.

Przykładowe osiągnięcia do CV najlepiej wypisać w punktach. W ten sposób będą czytelne i łatwiej wpleciesz je w poszczególne sekcje.

osiągnięcia do CV

Osiągnięcia w CV – co wpisać i czy warto je umieszczać?

Osiągnięcia w CV zdecydowanie warto umieszczać. Zajmie to niewiele czasu, a dadzą Ci ogromną przewagę nad innymi kandydatami. Nigdy nie myśl, że skoro Twoja praca jest “prosta”  to nie masz żadnych sukcesów na swoim koncie, o których warto wspomnieć. Na każdym stanowisku można podejmować korzystne dla firmy decyzje. Sprzedałeś produkt, który każdego miesiąca przynosił niewielki zysk? Przelicz go w skali roku!

Dla rekrutera i pracodawcy najważniejsze są sukcesy związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. W związku z tym musisz zawrzeć w CV osiągnięcia uzyskane w tym samym lub podobnym obszarze/ branży.

Zdecydowałeś się na przebranżowienie? Skup się na sukcesach osiągniętych dzięki umiejętnościom, które wykorzystasz także w nowej dziedzinie.

Sukcesy zawodowe pokazują, że potrafisz przełożyć swoją wiedzę na praktykę. Polacy nie lubią i nie potrafią się chwalić, co jest dużym błędem. Masz prawo być dumny ze swoich osiągnięć, szczególnie jeśli pozwalają Ci na rozwój kariery zawodowej.

Sukcesy zawodowe – przykłady ich opisu

sukcesy zawodowe
 1. Pisząc o sukcesach używaj czasowników – zwiększyłem, zarządzałem, wdrażałem, realizowałem, projektowałem.
 2. Zaprezentuj swoje zalety – taki mocny wstęp sprawdzi się w podsumowaniu zawodowym. Zwroty, które możesz wykorzystać to np. realizowałem cele sprzedażowe na poziomie X%, zwiększyłem ruch na stronie o X%, zająłem pierwsze miejsce w konkursie, zarządzałem zespołem liczącym X osób (warto je pogrubić).
 3. Posługuj się liczbami – pracodawcy je lubią, a w branżach takich jak finanse, bankowość czy nieruchomości są wręcz konieczne. W liczbach możesz wyrazić ilość zawartych umów, stopień sprzedaży czy wzrost realizacji celów produkcyjnych.
 4. Pochwal się, ale zachowaj rozsądek – najważniejsze to stworzyć rzetelny i treściwy opis. Nie buduj zbyt długich, zawiłych opisów, a przede wszystkim pisz zgodnie z prawdą. Powinieneś znać swoją wartość, ale też zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie jest doskonały.

Jakie osiągnięcia wpisać w CV?

Oczywiście to, jakie osiągnięcia w CV sprawdzą się najlepiej, zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji i stanowiska, na które aplikujesz. Możesz zapoznać się z aktualnymi wyzwaniami firmy – opis posady także pozwoli Ci uzyskać pewne wskazówki. Jeżeli w poprzedniej pracy borykałeś się z podobnymi zmaganiami, możesz uznać to jako przykład osiągnięć.

Niezależnie od branży warto posłużyć się metodą PAR. Nazwa ta pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: Problem, Action, Result (problem, działanie, efekt).

Dowiedz się z naszego poradnika, jak znaleźć pracę?

Osiągnięcia – przykłady dla konkretnych stanowisk

CV –  osiągnięcia co wpisać w CV dla managera

ŹLE – Realizowanie planów sprzedażowych

DOBRZE – Realizowałem plany sprzedażowe na poziomie 120%. 

Czym różnią się obie wersje? Ta pierwsza brzmi, jak zdanie z zakresu obowiązków, a nie jak sukces. Poza tym brakuje konkretnego wyniku, który w biznesie jest kluczowy. 

Przykładowe CV managera:

Sukcesy – przykłady dla fryzjerki

ŹLE – Pozyskałam nowe klientki

DOBRZE – Pozyskałam 10 stałych klientek, które od 2 lat regularnie korzystają z moich usług

W tym przypadku sam komunikat o pozyskaniu nowych klientem niewiele wnosi. Owszem taka informacja jest istotna, jednak podkreślenie, że są to stałe klientki, świadczy o dużej korzyści dla salonu fryzjerskiego.

Przykładowe CV dla fryzjera:

Osiągnięcia CV – przykłady dla marketingowca

ŹLE – zmniejszyłem budżet reklamowy

DOBRZE – zmniejszyłem budżet reklamowy o 10% przy zachowaniu tej samej liczby pozyskiwanych klientów

Sama informacja o zmniejszeniu budżetu nie wygląda dobrze, zwłaszcza że taki krok mógł zmniejszyć sprzedaż. Właśnie dlatego warto doprecyzować tego typu informację.

Co wpisać w osiągnięcia w CV? Inne przykłady:

 • awans po 5 miesiącach pracy;
 • największa liczba obsłużonych klientów;
 • poprawa satysfakcji pracowników;
 • pozyskanie nowych klientów/ kontrahentów/ sponsorów;
 • wysoka okresowa ocena pracownicza;
 • wygrana w prestiżowym konkursie;
 • skrócenie czasu pracy poprzez wdrożenie nowego systemu.
co wpisać w osiągnięciach w CV

CV osiągnięcia – przykłady, których nie wpisywać

Z całą pewnością Twoje prywatne osiągnięcia (w żadnym stopniu niezwiązane z Twoim zawodem) nie będą istotne dla rekrutera. A niektóre mogą nawet go odstraszyć i zniszczyć szanse na zatrudnienie. 

Przykład: aplikujesz na stanowisko copywritera, a Twoim sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w konkursie kulinarnym? Zdecydowanie tego nie wpisuj! Co innego, jeśli było to zwycięstwo w konkursie literackim. 

Co z sukcesami sportowymi?

Uprawianie sportu uczy dyscypliny i wymaga wewnętrznej motywacji – to ważna cecha na rynku pracy. Ale czy osiągnięcia sportowe można wpisać do CV? Generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić, ale może nie warto tracić cennego miejsca na kwestie niezwiązane z zawodem? Zawsze możesz wspomnieć o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w sekcji “Zainteresowania”.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Osiągnięcia w CV – krótkie podsumowanie:

 1. W CV wymieniaj jedynie te osiągnięcia, które są powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
 2. Osiągnięcia w CV opisz krótko i treściwie – nie koloryzuj i nie kłam.
 3. Posługuj się konkretnymi liczbami, aby podnieść swoja wiarygodność.

Sprawdź również:

Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Przykładowe CV
Team leader – ile zarabia team leader?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Jak wygląda praca w HR?
Agent nieruchomości / pośrednik nieruchomości – jak wygląda praca w agencji nieruchomości?
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?
Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?