praca w Kanadzie

Kanada – kraj pochodzenia Jima Carreya, Celine Dion, Jamesa Camerona czy Justina Biebera. To miejsce wydaje się wspaniałe do życia, o czym może świadczyć zamieszkująca tam prawie milionowa Polonia. Mówi się, że Kanada jest bezpieczna, spokojna, piękna, ludzie są przyjaźni, a dodatkowo kraj cieszy się bogactwem. Przeprowadzka do Kanady wydaje się być genialnym pomysłem. Zanim jednak podejmiesz tak odważną decyzję, sprawdź, czy rzeczywistość pokrywa się z opowieściami! Jak wyemigrować do Kanady i jak godnie tam żyć? Przeczytaj nasz artykuł!

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca Kanada – jakie formalności należy wypełnić przed wyjazdem?

Wyjazd do Kanady nie jest tak prosty, jak w przypadku podróży do krajów europejskich. Bez względu na to, czy interesuje Cię praca sezonowa, czy chcesz podjąć zatrudnienie na stałe – musisz wypełnić szereg formalności.

Zgodnie z zaleceniami kanadyjskiego Urzędu ds. Imigracji, aby wyjechać, musisz:

 1. znaleźć zatrudnienie w Kanadzie;
 2. zdobyć potwierdzenie posiadanych kwalifikacji;
 3. znać język angielski i/ lub francuski.

Z pozoru wymienione wyżej wymagania nie wydają się wygórowane, jednak samo znalezienie pracy może nastręczać trudności. Na wybrane przez siebie stanowiska możesz aplikować jeszcze z Polski lub skorzystać z IEC, czyli programu typu work & travel.

Drugi punkt, czyli potwierdzenie kwalifikacji zawodowych, dyplomów oraz certyfikatów tzw. credentials to bezwzględny obowiązek każdego obcokrajowca, który chce pracować w Kanadzie.

Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie warto również zdobyć referencje od swoich poprzednich pracodawców, oczywiście pod warunkiem, że nie jest to Twoja pierwsza praca. Najlepiej jeśli będą one w dwóch językach: angielskich i francuskim. Referencje możesz również przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

Wynika to z faktu, że w Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe. W większości prowincji oficjalnie używa się języka angielskiego, jednak na niektórych obszarach obowiązuje język francuski. Zdecydowana większość Kanadyjczyków posługuje się oboma językami, dlatego warto przeszkolić się jeszcze przed wyjazdem. Przydatną informacją dla mieszkających już w Kanadzie może okazać się fakt, że władze prowincji finansują doszkalające zajęcia językowe. Chyba że wolisz prywatne lekcje – za te będziesz musiał sam zapłacić. 

Znajomość języków w CV, szczególnie potwierdzona certyfikatami wygląda naprawdę dobrze! Angielskie certyfikaty językowe honorowane w Kanadzie to:

 • IELTS – International English Language Testing System;
 • CELPIP – Canadian English Language Proficiency Index Program;
 • TOEFL – Test of English as a Foreign Language.

Z kolei francuskie to:

 • TEF – Test d’évaluation de français;
 • DELF – Diplôme d’études en langue française.

Kanada wiza – czy wyjeżdżając do Kanady potrzebuje wizy?

Od 2008 roku, kiedy to zniesiono obowiązek wizowy dla Polaków, wiza do Kanady nie jest już potrzebna. 

Jeżeli wyjeżdżasz do Kanady wyłącznie w celach turystycznych musisz jednak posiadać Electronic Transit Authorization – eTA, czyli elektroniczną autoryzację podróży. To pozwolenie, które umożliwia maksymalnie 6-miesięczny pobyt w Kanadzie. 

Zobacz nasze wzory CV!

Czy do Kanady potrzebny jest paszport?

Jeżeli myślisz o dłuższym pobycie lub stałym zatrudnieniu w Kanadzie – eTA nie wystarczy. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany do wyrobienia sobie specjalnego biometrycznego paszportu. To płatna procedura, która po przeliczeniu na polską walutę kosztuje ok. 150 zł. Posiadasz w Kanadzie partnera lub rodzinę? Otrzymanie pozwolenia na pobyt nie będzie problemem.

Kanada praca – jak szukać?

Jeśli jesteś cudzoziemcem, musisz wiedzieć, że istnieją różne sposoby na zdobycie pracy w Kanadzie. Wybór odpowiedniej opcji zależy wyłącznie od Ciebie.

 1. Praca + wakacje to najprostszy sposób na to, aby pracować w Kanadzie. International Experience Canada, tak nazywa się program, który pozwoli Ci przez rok pracować i jednocześnie podróżować. Możesz dowolnie rozłożyć czas pracy oraz zwiedzania. IEC skierowany jest jednak do ludzi młodych – aby z niego skorzystać możesz mieć maksymalnie 35 lat.

Aby wziąć udział w procedurze należy wypełnić krótką ankietę i czekać na losowanie. Jeżeli otrzymasz zaproszenie do aplikowania, złóż odpowiednie dokumenty oraz dokonaj wpłaty. Gdy uzyskasz Letter of Acceptance możesz rozpocząć swoją przygodę z Kanadą.

kanada praca
kanada praca dla Polaków
 1. Szukanie zatrudnienia będąc jeszcze w Polsce. Znalazłeś świetną ofertę, wysłałeś przygotowany szablon CV i zostałeś zatrudniony – wydaje się, że nic już nie może stanąć na przeszkodzie do Twojego nowego życia. Otóż może i jest to Labour Market Impact Assessment.

LMIA to proces weryfikacji, na podstawie którego kanadyjski urząd ds. Zatrudnienia i Rozwoju Społecznego (EKBiO) ocenia czy zatrudnienie obcokrajowca nie wpłynie negatywnie na tamtejszy rynek pracy. Pracodawca musi więc dostarczyć komplet informacji na temat stanowiska, na którym masz pracować, a mianowicie:

 • ilu Kanadyjczyków aplikowało na tę ofertę;
 • z iloma Kanadyjczykami przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne;
 • dlaczego ich kandydatury odrzucono;
 • czy w firmie obserwuje się niedobór siły roboczej;
 • czy w firmie trwa obecnie spór pracowniczy;
 • czy pracodawca podjął wystarczające wysiłki w celu zatrudnienia Kanadyjczyka;
 • czy potencjalny, zagraniczny pracownik jest w stanie wnieść unikatowe umiejętności lub wiedzę;
 • czy zatrudnienie zagranicznego pracownika pozwoli Kanadyjczykom utrzymać zatrudnienie lub wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy dla nich.

Następnie LMIA oceni zaproponowane Tobie wynagrodzenie i oferowane warunki pracy. Wszystko musi być zgodne z przepisami prawa pracy. 

W Kanadzie stoi się na straży godnej pracy – nie ma mowy o wykorzystywaniu, znajomościach czy pracy na czarno. Jednocześnie, przykłada się dużo uwagi do dbałości o rodzimy rynek.

 1. Provincial Nominee Programs (PNP) – każda z prowincji sama ustala, jakich fachowców potrzebuje, a więc prowadzi własne programy imigracyjne. Najczęściej poszukiwani są pracownicy:
 • wykwalifikowani;
 • o niskich kwalifikacjach;
 • osoby prowadzące własny biznes;
 • studenci.

Poszczególne wymagania różnią się w zależności od prowincji, dlatego wybierając cel podróży, warto zdecydować się na miejscowość, która poszukuje pracowników o takich kwalifikacjach, jakie posiadasz.

jak wyjechać do Kanady
wyjazd do Kanady
 1. Express Entry – to kolejny program umożliwiający pracę w Kanadzie, nastawiony na poszukiwanie kandydatów mających największe szanse na osiedlenie się na stałe. W ramach programu przyznaje się punkty w różnych dziedzinach. Istotne czynniki to np. wiek, znajomość języków, wykształcenie oraz doświadczenie. Ale należy także:
 • pracować w jednej z wybranych branż;
 • posiadać dyplom ukończenia co najmniej szkoły średniej;
 • zdać test z języka angielskiego lub francuskiego;
 • posiadać środki pieniężne wystarczające do zamieszkania w Kanadzie lub posiadać już propozycję pracy.

Każdy, kto otrzyma powyżej 67 punktów, może wyemigrować do Kanady.

 1. Canadian Experience Class to pozwolenie na pobyt w Kanadzie dla osób, które posiadają kanadyjskie wykształcenie i roczne doświadczenie zawodowe. Stanowi także opcję dla osób, które zdobyły 2-letnie doświadczenie zawodowe w Kanadzie.

Jeśli więc rozważasz emigrację do Kanady, zastanów się czy nie warto także studiować w tym kraju.

Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Kanada wyjazd

Praca w Kanadzie – oferty

Część osób decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia, będąc już w Kanadzie. W takiej sytuacji należy pamiętać o posiadaniu dwóch ważnych numerów:

 • NOC (National Occupational Classification) – numer wykorzystywany do klasyfikowania zawodów. Poszczególne profesje pogrupowane są ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

I tak np. do grupy 0 należą managerowie restauracji czy kapitanowie statków. Z kolei grupa A to profesjonalne zawody, między innymi lekarz i architekt – aż do grupy D.

 • SIN (Social Insurance Number) – odpowiednik polskiego NIP-u, bez którego nie możesz podjąć pracy, uzyskać ubezpieczenia czy przystąpić do programu emerytalnego. Do wyrobienia SIN będziesz potrzebował pozwolenia na pracę i adresu zamieszkania. 

Niestety to jeszcze nie koniec. Jeżeli posiadasz wskazane numery, przed wysłaniem aplikacji warto sprawdzić, czy Twój zawód należy do zawodów regulowanych. Jeśli tak – oznacza, że aby go wykonywać potrzebujesz kanadyjskiego dyplomu/ certyfikatu.

Kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Co ważne, w jednej prowincji zawód może zostać uznany jako regulowany, a w innej już nie. 

Oferty pracy Kanada – gdzie szukać ofert?

oferty pracy Kanada

Szukając pracy możesz przejrzeć popularne w Kanadzie strony internetowe:

 • Indeed;
 • Kijiji;
 • Workpolis;
 • Jobbank;
 • Monster;
 • Craigslist;
 • Glassdoor.

Lub skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych:

 • Apple One;
 • Europlabour;
 • Workbc
 • Agencje pracy w Vancouver. 

Dowiedz się więcej: Jak i gdzie szukać pracy?

Rynek pracy w Kanadzie jest bardzo zróżnicowany i w dużej mierze zależy od prowincji, w jakiej się znajdziesz. Poza tym w dużych ośrodkach miejskich możesz liczyć na wyższe płace niż w mniejszych miejscowościach.

Na terenie całego kraju obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy oraz prawo do przerw co 5 godzin. Minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 10 dni na rok. Pracodawca może go zwiększyć, ale nie ma takiego obowiązku. Z kolei każda prowincja ustala swoją minimalną pensję, dodatkowe przywileje pracownicze czy standardy pracy.

Zarobki Kanada

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, zarobki w Kanadzie zależą od lokalizacji. Każda prowincja ustala swoją stawkę minimalną, która waha się od 11 do 15 do dolarów kanadyjskich (CAD) na godzinę, co po przeliczeniu daje 30 – 44 zł. Koszty życia są jednak wysokie, szczególnie w porównaniu do pensji minimalnej, ale zwykle zarobki w Kanadzie są zdecydowanie wyższe, a specjaliści otrzymują nawet jej kilkakrotność.

Najniższa krajowa w Polsce – sprawdź i porównaj zarobki!

Kanada praca dla Polaków – warunki i zarobki

zarobki Kanada

Praca w Kanadzie bez języka

Już na wstępie wspomnieliśmy, że jednym z podstawowych warunków, który należy spełnić, aby wyjechać do Kanady, jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego. To szczególnie ważne, dla osób ubiegających się o wizę pracowniczą czy też o stały pobyt. Praca w Kanadzie bez języka będzie niezwykle trudna do znalezienia – najczęściej wymagana jest komunikacja przynajmniej w stopniu podstawowym po angielsku lub francusku. Nieco mniej restrykcyjnie podchodzi się do kandydatów na niższe stanowiska (sprzątanie, prace budowlane, praca na produkcji), ale gdy wymagana jest praca z klientem lub dokumentacją – znajomość języka to podstawa. 

W przypadku wyjazdów work & travel sytuacja wygląda nieco inaczej. To agencja określa kryteria decydujące o dostaniu się do programu.

Stwórz profesjonalne CV:

Jak napisać CV do pracy w Kanadzie?

CV do pracy w Kanadzie

Przede wszystkim życiorys, który w Polsce określamy jako CV, w Kanadzie nosi nazwę Resume. Ale od wersji, którą my znamy, różni się nie tylko nazwą. Przede wszystkim nie zamieszczaj w nim:

 • zdjęcia;
 • daty urodzenia;
 • informacji o wyznaniu;
 • informacji o stanie cywilnym;
 • informacji o posiadaniu i liczbie dzieci.

Tamtejsi pracodawcy z obawy o oskarżenia o dyskryminację – nie uwzględniają w procesie rekrutacyjnym aplikacji zawierających powyższe informacje.

Istotną kwestią jest także długość CV, które powinno zmieścić się na jednej, ewentualnie dwóch stronach A4, ale lepiej zostać przy krótszej wersji. Nie używaj również nagłówka, po prostu zacznij od imienia, nazwiska i danych kontaktowych. Oczywiście dokument musi być przygotowany w języku francuskim lub angielskim.

Tutaj znajdziesz praktyczne porady, jak stworzyć CV po angielsku.

Dla kanadyjskich pracodawców ogromne znaczenie mają umiejętności kandydata – szczególnie kompetencje miękkie. Jeżeli potencjalny pracodawca zauważy, że chcesz się rozwijać i nie boisz się wyzwań – chętniej Cię zatrudni. Poza tym:

 • napisz krótkie podsumowanie zawodowe i wyjaśnij w nim, dlaczego aplikujesz na to stanowisko;
 • zawrzyj wykonywane obowiązki w dotychczasowych miejscach pracy;
 • koniecznie pochwal się sukcesami;
 • do resume dołącz list motywacyjny, w którym możesz jeszcze lepiej zaprezentować swoje umiejętności;
 • wyeliminuj wszelkie błędy językowe, ortograficzne czy stylistyczne.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kanada – życie

Kanada znajduje się aktualnie w gronie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata i zajmuje wysokie miejsce pod względem PKB na mieszkańca. To kraj z niezwykle zróżnicowaną gospodarką i z najbardziej rozwiniętym sektorem usług. Ale prężnie funkcjonuje tam także leśnictwo, przemysł naftowy, górnictwo, rolnictwo oraz sektor produkcyjny.

Mieszkając i pracując w Kanadzie musisz liczyć się z wysokimi podatkami, zarówno na poziomie federalnym (od 15 proc. do 33 proc.), jak i prowincjonalnym (od 5,05 proc. do 25 proc.). Obywatele zarabiający mniej, często mogą zaoszczędzić na podatkach, z kolei wyższe dochody wiążą się z podatkami znacznie wyższymi niż w Polsce. Oczywiście wszystko zależy od prowincji. 

Jak wygląda życie w Kanadzie? Jakie są koszty?

Koszty życia w Kanadzie raczej są dość wysokie, ale wiele zależy od tego, czy żyjesz w dużym mieście czy w regionie bardziej wiejskim. Przykładowo wynajem mieszkania w małej miejscowość to koszt rzędu 800 CAD miesięcznie, przy czym w dużym mieście możesz zapłacić nawet 2500 CAD. Z kolei ceny podstawowych produktów kształtują się następująco:

 • litr mleka – ok. 2,5 CAD;
 • kilogram ziemniaków – ok. 2,5 CAD;
 • kilogram pomidorów – ok. 4 CAD;
 • litr oleju napędowego – ok. 2 CAD;
 • bilet jednorazowy – ok. 3,30 CAD.

Co ważne, są to ceny niezawierające podatku, który ustalany jest indywidualnie przez poszczególne prowincje. A więc do powyższych cen należy dodać od 5 do 25 proc. podatku.

Kanada życie

Jak się żyje w Kanadzie?

Jakość życia w Kanadzie jest naprawdę dobra. Zajmuje wysokie pozycje w rankingach dotyczących krajów przyjaznym mieszkańcom czy o najwyższych standardzie życia. Dodatkowo według The World Happiness Report plasuje się na 15. miejscu wśród najszczęśliwszych krajów świata. Kanadyjczycy są ludźmi wyjątkowo uprzejmymi. Normą jest zwracanie się do siebie po imieniu, także w relacjach biznesowych. Dodatkowo cenią sobie punktualność.

Opieka zdrowotna w tym państwie jest na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy średnia długość życia wynosząca aż 83 lata. 

Obywatele Kanady oraz stali rezydenci mogą ubiegać się o państwowe ubezpieczenie zdrowotne finansowane z podatków. Ale leczenie w nagłych wypadkach zagwarantowane jest nawet osobom nieposiadającym takiego ubezpieczenia.

Zobacz też: Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Wyprowadzka do Kanady – popularne miasta

wyprowadzka do Kanady

Toronto jest największym miastem Kanady, a także największym ośrodkiem gospodarczym. Życie w Toronto jest na bardzo wysokim poziomie, a czynsze bardzo drogie, dlatego wiele osób mieszka na obrzeżach miasta i dojeżdża do pracy w centrum. W mieście znajduje się aż 77 drapaczy chmur i siedziby wielu międzynarodowych korporacji.

Montreal – życie w tym mieście jest spokojniejsze niż w Toronto, a koszty utrzymania nieco niższe. Najczęściej używanym językiem w Montrealu jest francuski, chociaż po angielsku także się dogadasz. To wręcz idealne miejsce dla osób pasjonujących się sztuką i kulturą. 

Vancouver to najmniejsze spośród wymienionych powyżej miast. Mieszkańcy Vancouver mogą cieszyć się wieloma parkami i ciekawymi miejscami do zwiedzania. Niestety ze względu na bliskość Oceanu Spokojnego bywa tam naprawdę wietrznie. 

Emigracja do Kanady 2023

Jak wygląda emigracja do Kanady krok po kroku? Droga nie jest prosta i zależy od wielu czynników: celu podróży czy programu, w ramach którego zdecydujesz się na poszukiwanie zatrudnienia. W dużym uproszczeniu wygląda to jednak następująco:

 1. Uzyskaj eTA, czyli elektroniczne potwierdzenie podróży;
 2. uzyskaj paszport biometryczny;
 3. zdobądź pracę i potwierdź swoje kwalifikacje zawodowe;
 4. złóż wniosek w ramach wybranego programu emigracyjnego;
 5. zdaj test ze znajomości języka angielskiego lub francuskiego.

Emigracja do Kanady w skrócie:

 • Kanada słynie z wysokiego standardu życia, dlatego jest często wybieranym kierunkiem emigracyjnym;
 • możesz skorzystać z wielu programów ułatwiających uzyskanie pozwolenia na stały pobyt w Kanadzie;
 • mile widziani w Kanadzie są pracownicy wykwalifikowani, a szczególnie pracownicy ochrony zdrowia – posiadanie specjalistycznych kompetencji ułatwia znalezienie zatrudnienia;
 • Kanda jest rozległym krajem (różne strefy czasowe i klimatyczne) podzielonym na prowincje, dlatego wybór konkretnego miejsca, w którym chciałbyś zamieszkać, może okazać się sporym wyzwaniem.
emigracja do Kanady

Kanada niewątpliwie zachęca do przyjazdu atrakcyjnymi zarobkami, świetną opieką medyczną, wysokim poziomem bezpieczeństwa i dobrym systemem szkolnictwa. Jednak sporym minusem są wysokie koszty życia, chłodny klimat, liczne formalności oraz odległość od Polski. Dlatego ostateczną decyzję należy dokładnie przeanalizować. A może warto rozważyć też inne opcje? Jeśli interesuje Cię praca za granicą, ale Kanada w Twojej opinii to jednak zbyt odległy kraj, sprawdź również:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Mały ZUS – Ile wynosi Mały ZUS 2023?
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Lebenslauf, czyli jak napisać CV po niemiecku?
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Urlop okolicznościowy ślub
Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Czym charakteryzuje się umowa zlecenie 2023?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?