ile zarabia psycholog

Skończyłeś studia psychologiczne i zastanawiasz się, gdzie najlepiej podjąć zatrudnienie? A może jeszcze szukasz swojego wymarzonego zawodu i zaciekawiła Cię psychologia? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby znaleźć odpowiedź na pytanie: co po psychologii? Jakie są możliwe drogi? Czy zawód psychologa to dobra alternatywa? A jeśli tak, to jak wygląda praca po psychologii?

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca psycholog – na czym polega jego praca? Co robi psycholog?

Psycholog kojarzy się zazwyczaj z osobą, która daje wsparcie innym ludziom, nieradzącymi sobie z problemami dnia codziennego. Służy pomocą poprzez analizowanie ich zachowań i wspomnień oraz pomaga przepracować odczuwane emocje. Czy to jednak jedyny obraz psychologa, jaki jest zgodny z prawdą? Okazuje się, że zawód psycholog tworzy wiele możliwości pracy. 

Czym zajmuje się psycholog?

Czym rzeczywiście zajmuje się osoba z wykształceniem psychologa? Ogólnie mówiąc jego praca skupia się na człowieku, jego relacji z otoczeniem i procesami, które mają miejsce w jego psychice. 

Do zadań psychologa należy przeprowadzenie badań, opiniowanie oraz wydanie diagnozy. Udziela pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej (o ile posiada do tego uprawnienia). Służy także poradą oraz prowadzi zajęcia terapeutyczne w sesjach indywidualnych lub grupowych. Nie skupia się jednak tylko na pomocy pacjentom, którzy zgłaszają się z problemem – przeprowadza dodatkowo testy na umiejętności, poziom inteligencji, czy zdolność do wykonywania danego zawodu. Musi je następnie zinterpretować, aby dowiedzieć się, jaki wynik otrzymała osoba zainteresowana. Prowadzi często też działalność naukową oraz dydaktyczną. 

Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika? – Sprawdź!

Jak widzisz, zawód psychologa jest wielowymiarowy i daje możliwość rozwoju w różnych zakresach. Co warunkuje tak szerokie pole działania?

Sama psychologia dzieli się na wiele specjalizacji. Możesz wybrać którąś z nich, co dokładniej ukierunkuje Twoje wykształcenie i zawód. Wybór jest naprawdę szeroki, więc przedstawiamy Ci kilka przykładowych możliwości:

 1. Neuropsychologia kliniczna

Neuropsycholog zajmuje się powiązaniami pomiędzy strukturami anatomicznymi mózgu a zachowaniem pacjenta i jego procesami psychologicznymi. W tej specjalizacji zazwyczaj pracuje się z pacjentami z uszkodzeniami mózgu, u których konieczne jest wydanie diagnozy oraz przeprowadzenie odpowiedniej terapii tak, aby zredukować zaburzenia poznawcze i emocjonalne.

 1. Psychologia sportu

Sportowcy, zwłaszcza zawodowi, potrzebują rozwoju mentalnego. Oczywiście technika oraz motoryka, czyli przygotowanie ciała, są równie ważne, ale to w głowie powstaje motywacja do dalszych ćwiczeń. Nastawienie jest wobec tego równie istotne, zwłaszcza przy starcie. Ta specjalizacja łączy w sobie psychologię poznawczą, społeczną, emocji i motywacji, a także pozytywną. Gdy chcesz rozwinąć się jeszcze bardziej w sporcie, warto udać się do osoby o takiej specjalizacji.

 1. Psychologia dzieci i młodzieży

Wbrew nazwie – praca psychologa dziecięcego nie polega tylko na spotkaniach z dziećmi. Równie ważne są rozmowy z rodzicami i analizowanie działania rodziny. Psycholog po takiej specjalizacji skupia się na zaburzeniach dziecięcych, ale powinien je dokładnie zdiagnozować i przedyskutować z jego opiekunami prawnymi. Powinno się poprosić go o rozpoznanie sytuacji zwłaszcza, gdy dziecko ma problemy w zakresie emocjonalnym, kompetencji społecznych czy funkcjonowania poznawczego.

Psycholog praca – jak zostać psychologiem?

Aby rozpocząć swoją drogę z psychologią należy pójść na studia. Trwają one zazwyczaj pięć lat – jak i inne jednolite studia magisterskie. Oznacza to, że nie musisz osobno zapisywać się na licencjat i magisterkę, a od razu po pięciu latach, uzyskujesz tytuł magistra. Kierunek ten jest dostępny na wielu uczelniach w różnych miastach w Polsce. Nie powinno to zaskakiwać – według raportów psychologia była bowiem najpopularniejszym kierunkiem w 2023 roku.

psycholog praca

Co oznacza wykształcenie wyższe? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości!

Jak zostać psychologiem – gdzie możesz rozpocząć naukę?

Studia z psychologii ma w swojej ofercie ponad 60 uczelni w Polsce. Znajdziesz tam propozycje nauki stacjonarnej oraz niestacjonarnej, w placówkach publicznych, a także prywatnych. 

jak zostać psychologiem

Podjąć naukę możesz w tych placówkach:

 • Dolnośląska Szkoła Wyższa;
 • Uniwersytet Gdański;
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie;
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
 • Uniwersytet Łódzki;
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
 • Uniwersytet Szczeciński;
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach;
 • Uniwersytet Warszawski;
 • Uniwersytet Wrocławski;
 • Uniwersytet Zielonogórski;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu.

Jakie studia wybrać? Poradnik dla przyszłych studentów

Jak zostać psychologiem? – wymagania

Aby uzyskać prawo do wykonywania tego zawodu, musisz spełnić następujące wymagania:

 • ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia;
 • odbyć staż zawodowy i ukończyć go z pozytywnym wynikiem;
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
 • móc się pochwalić znajomością języka polskiego w mowie i w piśmie, w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu.

Psycholog zarobki – jak wygląda wypłata psychologa i od czego zależy jej wysokość? Ile zarabia psycholog?

Zarobki psychologa to średnio 4 170 zł brutto. Jeśli jednak wpiszesz w wyszukiwarce frazę “zarobki psycholog” okaże się, że nie każda wypłata psychologa będzie tyle wynosić. Wysokość wynagrodzenia zależy bowiem od specjalizacji, doświadczenia, ponoszonej odpowiedzialność, a także zakresu obowiązków.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ile zarabia psycholog sądowy?

Psycholog sądowy opiniuje w sprawach sądowych. Często są to sytuacje związane z rozprawami alimentacyjnymi czy rozwodowymi. Za swoją pracę dostaje średnio około 3200 zł brutto. 

Ile zarabia psycholog prywatnie?

Wynagrodzenie psychologa w sytuacji, gdy posiada on swój własny, prywatny gabinet, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim należy tu wziąć pod uwagę doświadczenie, bycie znanym w branży, liczbę stałych klientów, którzy z chęcią będą polecać gabinet swoim znajomym, a także stawkę, jaką ustali sam psycholog. Trudno jest wobec tego określić ile zarabia psycholog prywatnie.

Ile zarabia psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy może liczyć na stawkę w wysokości od 3500 do 5000 zł brutto. Jest to zależne od województwa, w którym pracuje. Najbardziej opłacalne jest zatrudnienie w województwie mazowieckim lub pomorskim.

Ile zarabia psycholog szkolny?

Psycholog szkolny może liczyć na 3 800 zł brutto. Przy aplikowaniu na takie stanowisko należy jednak pamiętać, że konieczne będzie również odpowiednie wykształcenie pedagogiczne. 

Neuropsycholog zarobki

Z uwagi na obowiązki, które spoczywają na neuropsychologu, może on liczyć na wyższe zarobki. Jeśli posiada dobrą sławę i jest doświadczony – jego zarobki mogą wynosić nawet ponad 7000 zł brutto. Jednak najlepsi specjaliści otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenia.

Ile zarabia psycholog w USA?

Jeśli posiadasz wykształcenie psychologa, to pracując w USA, możesz dostać miesięcznie nawet 28 000 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że w tym zawodzie niezwykle ważny jest dobór słów. Istnieje zatem ryzyko, że rozwój Twojej zagranicznej kariery powstrzyma bariera językowa.

Zobacz, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce

Co można robić po psychologii?

Można oczywiście wyróżnić wiele więcej specjalizacji psychologicznych, zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Są to przykładowo: 

 • psycholog pracy;
 • psycholog kryminalny;
 • psycholog biznesu;
 • psycholog kliniczny.

Praca psycholog Warszawa – gdzie szukać ofert zatrudnienia?

Szukając pracy, możesz skorzystać z najłatwiejszego sposobu i po prostu wpisać “praca dla psychologa” w wyszukiwarkę. Korzystając z takiej opcji znajdziesz wiele ofert. Musisz jednak mieć świadomość, że z tej metody korzysta najwięcej ludzi. Skoro same studia z psychologii są tak oblegane – pomyśl ilu chętnych musi się zgłaszać do pracodawców! Jeśli nie chcesz rywalizować z tak dużą konkurencją – skorzystaj z innej możliwości. 

Zastanów się, gdzie chciałbyś podjąć pracę. Wejdź bezpośrednio na strony internetowe firm czy przychodni. W zakładkach kariera lub praca znajdziesz informacje o prowadzonych rekrutacjach. Dodatkowe możliwości stwarzają grupy na mediach społecznościowych. Dołączając do nich masz szansę znaleźć ciekawą ofertę zatrudnienia. 

Jeśli jednak jeszcze studiujesz – poszukaj praktyk i staży. Pozwolą Ci one zdobyć doświadczenie oraz zobaczyć, jak ta praca wygląda w rzeczywistości. 

praca psycholog warszawa

Gdzie szukać ofert pracy?

Psychologia praca – jak przygotować CV i list motywacyjny?

Szukasz pracy i przygotowujesz CV? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Możesz spróbować stworzyć dokument od zera lub skorzystać z pomocy kreatora CV! Jak rozpocząć pracę nad tym dokumentem krok po kroku? Jakie elementy powinno zawierać profesjonalne CV?

 1. Dane personalne – uzupełnij podstawowe informacje o sobie. Wystarczy, jeśli podasz miejscowość, w której mieszkasz. Nie musisz wpisywać pełnego adresu. Bardzo istotne jest natomiast uzupełnienie rubryk z adresem e-mail oraz numerem telefonu. Dzięki temu pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować w celu zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną. Pamiętaj także o dodaniu zdjęcia. Wybierz profesjonalną fotografię, na której widniejesz tylko Ty.
 2. Podsumowanie zawodowe – umieść je na górze dokumentu. Powinno to być parę zdań o Tobie, Twoich celach zawodowych oraz najważniejszych osiągnięciach. Potraktuj ten opis jako swoją wizytówkę. Stwórz go w taki sposób, aby pracodawca, po przeczytaniu go, był zainteresowany zatrudnieniem właśnie Ciebie. 
 3. Doświadczenie zawodowe – pracowałeś już w zawodzie psychologa? A może w pokrewnej profesji? Jeśli chcesz zostać np. psychologiem dziecięcym, to warto zdobywać doświadczenie w pracy z dziećmi. Nie podejmowałeś jeszcze zatrudnienia? Wspomnij o odbytych stażach czy praktykach. Wpisując doświadczenie skup się na pozycjach, które nawiązują do pracy, o którą się ubiegasz.
 4. Umiejętności – napisz co już potrafisz. Które zdolności masz najlepiej wyuczone? Zacznij od tego, co nie sprawia Ci żadnej trudności. Dzięki tej sekcji pracodawca będzie wiedział w jakim stopniu jesteś przygotowany do objęcia danego stanowiska. Możesz też wspomnieć o językach obcych, którymi posługujesz się na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Zadbaj przede wszystkim o znajomość języka angielskiego, zwłaszcza, gdy chcesz pracować w dużym mieście. Może się bowiem okazać, że Twoi pacjenci będą obcokrajowcami. 
 5. Wykształcenie – podczas opisywania wykształcenia kieruj się zasadą, żeby wpisywać tylko ostatnią placówkę. Jeżeli zatem ukończyłeś studia, to nie podawaj już informacji o liceum czy technikum. Wyjątek stanowi sytuacja, w której Twoja szkoła lub klasa była profilowana i jest związana z zawodem, w którym chcesz pracować.
 6. Zainteresowania – wbrew powszechnej opinii, iż nie jest to istotny element, warto napisać o swoich pasjach w CV. Jeśli pokrywają się one z branżą, w której chcesz zdobyć zatrudnienie – przełożony pomyśli, że będziesz oddanym pracownikiem. Jeśli natomiast jest to coś niezwiązanego z tym sektorem – zauważy, że posiadasz inne hobby, dzięki czemu nie grozi Ci szybkie wypalenie zawodowe.
 7. Klauzula RODO – nie zapomnij o dodaniu aktualnej klauzuli RODO. Bez tego pracodawca nie będzie mógł wykorzystać Twoich danych w celach rekrutacyjnych. W takiej sytuacji z pewnością nie dostaniesz pracy, ponieważ skorzystanie z Twojego numeru telefonu, w celu poinformowania o zatrudnieniu, nie będzie dozwolone prawnie.
 8. Chcesz dodać inne sekcje? Śmiało zdecyduj, jaki aspekt jeszcze chcesz poruszyć. Może wspomnisz o uzyskanych certyfikatach? Wolontariaty, ukończone kursy czy ukończone projekty też będą mile widziane.

CV psycholog – zobacz przykładowe CV dla psychologa:

Psycholog zawód – list motywacyjny

W pracy psychologa ważny jest odpowiedni dobór słów. Jeżeli szukasz posady, to warto dołączyć do CV także list motywacyjny. Jak przygotować profesjonalny życiorys, który zachęci pracodawców do zatrudnienia Cię? 

Podstawową zasadą podczas pisania listu motywacyjnego jest rozwinięcie najważniejszych informacji. Nie powielaj przy tym treści zawartej w życiorysie. Możesz opowiedzieć o innych aktywnościach, które są związane z wybraną przez Ciebie ścieżką kariery. Napisz ponadto, dlaczego zależy Ci na pracy właśnie w tym zakładzie, a także co zmotywowało Cię do wyboru tego zawodu. Zainteresujesz w ten sposób przełożonego i pokażesz mu, jak bardzo zależy Ci na tym stanowisku. 

Zarówno w przypadku CV, jak i listu motywacyjnego, pamiętaj o estetyce. Zadbaj o wygląd dokumentu. Powinien on być czytelny i miły w odbiorze. Nie stosuj różnych czcionek i wielu kolorów – to tylko utrudni zapoznanie się z dokumentem. 

Jak zostać psychologiem – czy wiesz już wszystko?

Powyższy tekst powinien odpowiedzieć Ci na pytania “kim jest psycholog”, “psycholog kto to”, czy “psycholog ile zarabia”. Natomiast na pytanie “psychologia czy warto” – każdy powinien zdecydować samodzielnie, zgodnie ze swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz też nasze pozostałe artykuły:

Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Działalność nierejestrowana 2023
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest wynagrodzenie zasadnicze?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Nagroda jubileuszowa – komu i kiedy przysługuje?
Umowa na czas określony – ile umów na czas określony 2023?