praca chałupnicza

W dzisiejszych czasach chałupnictwo staje się popularną formą zarabiania. To ciekawy sposób na pracę z domu i możliwość zdobycia dodatkowych pieniędzy. Coraz częściej pozwala na wykonywanie ciekawych zadań za wysokie wynagrodzenie. Czym jest praca chałupnicza? Czy jest legalna? Na czym polega? Chałupnictwo – sprawdź, jak znaleźć sprawdzone oferty!

Praca chałupnicza – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chałupnictwo – co to?

Praca chałupnicza to praca wykonywana w domu z wykorzystaniem produktów/ surowców dostarczonych przez zleceniodawcę. Osoby trudniące się chałupnictwem pracują w dowolnym miejscu (najczęściej w domu) i w dowolnych godzinach, a rozliczani są na podstawie zrealizowanych zleceń. Zwykle podpisują umowę o pracę nakładczą czy też inną umowę cywilnoprawną np. umowę o dzieło

Chałupnictwo cieszy się różnymi opiniami. Jedni chwalą sobie taką metodę zdobywania pieniędzy, dla innych jest to opcja, której nawet nie biorą pod uwagę. Każda ze stron może mieć rację, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju wykonywanej pracy czy też uczciwości pracodawcy. 

Na czym polega chałupnicza praca?

Prace chałupnicze niemal zawsze polegają na wykonywaniu określonych przez zleceniodawcę czynności. Dotyczą one najczęściej własnoręcznego tworzenia wskazanych produktów, a wysokość wynagrodzenia zależy od realizacji danego zlecenia. 

Praca chałupnicza – kto może ją wykonywać?

Chcesz pracować w domu? Interesuje Cię chałupnictwo? Bez żadnego problemu możesz podjąć się takiego zajęcia. W świetle przepisów Kodeksu pracy każdy może być zatrudniony w pracy chałupniczej, rzadko też wymagane są konkretne kwalifikacje zawodowe. Często wystarczą jedynie chęci i zaangażowanie kandydata. 

Chałupnictwo może być propozycją dla studentów. Jest na tyle elastyczne, aby bez problemu połączyć je z grafikiem zajęć na uczelni. Chałupnictwo to również dobra praca dla niepełnosprawnych, młodych mam czy emerytów, którzy chcą sobie dorobić. 

Praca chałupnictwo – jakie wymagania należy spełnić?

Oczywiście chałupnictwo nie jest bardzo wymagające, jednak do takiej pracy potrzebne będą pewne cechy charakteru. Niezbędne jest samozaparcie, ponieważ samodzielnie pracujesz na swój sukces i nikt nie ma nad Tobą kontroli. Musisz również oszacować czas swoich działań oraz wyznaczyć priorytety. Czasem wymagane są konkretne kompetencje twarde np. w stolarce potrzebna jest wiedza techniczna dotycząca drewna i jego obróbki. Istotna jest także samodzielność, a często także kreatywność, szczególnie w przypadku pisania treści czy tworzenia prac plastycznych.

Praca chałupnicza w domu – dlaczego warto?

Ponieważ zadania w ramach chałupnictwa wykonuje się najczęściej w domu stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które dobrze czują się w znanych im miejscach. To również propozycja dla introwertyków nielubiących wychodzić do biur czy innych stanowisk pracowniczych.

Po drugie chałupnictwo pozwala zarobić i to całkiem nieźle. Wypłata może być stała lub zależna od zrealizowanych zleceń danego dnia. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń – to ile zarobisz zależy od Twojego zaangażowania, chęci do pracy i trudności podejmowanych zadań. 

Czy praca chałupnicza jest legalna?

Wiele osób nie podejmuje pracy chałupniczej z obawy o oszustwo. Wbrew negatywnym opiniom wcale nie trzeba się bać takiej formy zarobkowania. Owszem, należy zachować ostrożność, ponieważ ryzyko pojawia się wszędzie. Jeśli jednak podpisujesz jasną umowę, która ściśle określa relacje między Tobą, a zleceniodawcą – chałupnictwo jest w pełni legalne. 

praca chałupnicza w domu

Zobacz też, jakie są rodzaje umów o pracę?

Chałupnictwo praca – jakie są zarobki?

Trudno dokładnie określić zarobki w tej branży. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależy od zaangażowania, czasu i rodzaju wykonywanej pracy. Wprawdzie w ogłoszeniach znajdziesz obietnice ogromnych sum pieniędzy, ale nie do końca jest to prawda.

Zarobki w chałupnictwie można oszacować na przykładzie składania długopisów. Za jeden wykonany długopis zleceniodawca płaci 50 gr. Jeśli w ciągu dnia złożysz 2000 sztuk – za swoją pracę otrzymasz 1000 zł. Pamiętaj jednak, że pracodawca nie wypłaci Ci wynagrodzenia za niepoprawnie złożony długopis, dlatego każda nieścisłość skutkuje obniżeniem wynagrodzenia.

Chałupnictwo z dowozem do domu

Pracę chałupniczą wykonuje się bez wychodzenia z domu, jednak do jej wykonywania potrzebujesz niezbędnych materiałów – najlepiej jeśli dostarczy je pracodawca. I to jest właśnie tzw. chałupnictwo z dowozem do domu. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat powinny widnieć w ofercie pracy. Unikaj ogłoszeń, w których wymagana jest zaliczka za dostarczenie surowców potrzebnych do pracy, ponieważ wiele wskazuje na to, że trafiłeś na firmę, która wyłudza pieniądze, a materiały, za które zapłaciłeś, nigdy do Ciebie nie dotrą. 

Przed podjęciem współpracy sprawdź dokładnie firmę (nazwę, adres, dane kontaktowe, NIP i REGON) to pozwoli Ci sprawdzić wiarygodność pracodawcy na takich stronach, jak: Główny Urząd Statystyczny, Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. 

chałupnictwo z dowozem do domu

Praca chałupnicza – oferty pracy

Szukasz pracy chałupniczej? Możesz wybierać wśród wielu propozycji:

 • praca chałupnicza składanie długopisów;
 • praca chałupnicza składanie żabek;
 • składanie różańców praca w domu;
 • praca chałupnicza pakowanie rajstop;
 • praca chałupnicza szycie ścierek;
 • praca chałupnicza szycie pościeli;
 • pakowanie rajstop chałupniczo;
 • praca w domu klejenie kopert;
 • chałupnictwo szycie pieluch.

To jedne z popularniejszych prac chałupniczych, które wiążą się z wykonywaniem drobnych prac z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez zleceniodawcę. 

Obecnie coraz więcej ogłoszeń dotyczy pracy chałupniczej z wykorzystaniem komputera i internetu. Jest to tzw. chałupnictwo współczesne oparte na technologiach i narzędziach zapewnionych przez firmę. Wiele osób ma pozytywne opinie o tego typu pracy zdalnej, jednak wymaga ona odpowiednich predyspozycji i umiejętności. Najczęściej takie chałupnictwo wiąże się z copywritingiem, grafiką czy tworzeniem stron WWW. Jeśli nie masz doświadczenia w tych branżach nie poświęcaj się takiej pracy w pełni, ponieważ nie masz pewności, że uda Ci się na tym zarobić.

Chałupnictwo praca – jak szukać?

Jeśli poszukujesz pracy chałupniczej to przede wszystkim warto zajrzeć na portale ogłoszeniowe z ofertami pracy. Często też na grupach w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy z propozycją pracy chałupniczej. W mniejszych miejscowościach informacje o pracy chałupniczej dostępne są z pierwszej ręki, zwykle od rodziny, znajomych lub osób, które znają osoby podejmujące się takiej pracy. 

Aby ułatwić sobie zadanie – sprecyzuj swoje zapytania. Wpisz w wyszukiwarkę konkretne hasła np. “praca chałupnicza Toruń”, “praca chałupnicza Jarocin” czy “praca chałupnicza Rybnik” – w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Warto też zastosować specjalne filtry wyszukiwania, dzięki którym otrzymasz jedynie oferty pracy spełniające Twoje oczekiwania.

Skorzystaj z naszego poradnika: Jak znaleźć pracę?

chałupnictwo praca

Praca w domu chałupnictwo – popularne rodzaje pracy chałupniczej

Chałupnictwo kojarzy się najczęściej ze składaniem długopisów, ale ten rodzaj pracy doskonale sprawdza się także w przypadku innych zajęć.

 • Wyrób biżuterii i składanie różańców – zwykle po otrzymaniu elementów, takich jak sznurki, kamienie, koraliki czy drewno należy połączyć je w taki sposób, aby tworzyły biżuterię. 
 • Składanie latarek – osoba zajmująca się składaniem latarek powinna znać się na elektronice, aby w odpowiedni sposób złożyć poszczególne elementy latarki. Wykonawca otrzymuje najczęściej projekt przedmiotu wraz z opisem materiałów potrzebnych do jej wykonania. 
 • Tworzenie kartek okolicznościowych – to praca dla osób uzdolnionych plastycznie, dlatego tak często możesz spotkać w sieci ofertę sprzedaży kartek handmade. Wykonawca otrzyma kleje, papier różnej grubości, brokat, ozdobne elementy, flamastry oraz projekt kartki.
 • Wypełnianie ankiet – można otrzymać za nie wynagrodzenie (raczej symboliczne sumy) lub punkty, które następnie wymienia się na nagrody. Ankiety dotyczą różnych tematów – to nic innego, jak sposób firm na badanie rynku.
 • Szycie – to praca polegająca na wprowadzaniu poprawek czy szyciu konkretnych elementów do danych produktów. Jest to raczej zajęcie dla osób doświadczonych w szyciu.
 • Składanie teczek – zdecydowanie jest to praca, która nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Otrzymane materiały wystarczy złożyć i gotowe teczki odesłać.
 • Przepisywanie tekstów – ten rodzaj pracy chałupniczej wymaga dostępu do komputera i internetu. Istotna jest znajomość zasad języka polskiego, ortografii i interpunkcji, a czasem też nauka dodatkowych programów wykorzystywanych w firmie zlecającego.
 • Szydełkowanie – za pomocą szydełka można stworzyć naprawdę wiele ciekawych przedmiotów. Szydełkowanie można też potraktować jako hobby, ale pamiętaj, że nie każdy jest w stanie wykonywać taką pracę, ponieważ potrzeba do niej specjalnych umiejętności manualnych.
 • Produkcja mebli – wymaga wiedzy z zakresu obróbki drewna, aby móc sprawnie sklejać, skręcać i lakierować poszczególne drewniane elementy.  Wykonawca własnoręcznie wytwarza meble – projektuje, tnie, skrawa, skręca i montuje poszczególne komponenty, aby uzyskać pożądany efekt.
 • Korepetycje online – obecnie również korepetytorzy chętnie wykorzystują nowe technologie, dzięki czemu bez żadnych komplikacji mogą sprzedawać swoją wiedzę zainteresowanym uczniom.
 • Testowanie aplikacji – polega na dogłębnym sprawdzeniu oprogramowania przed wypuszczeniem go na rynek. Chodzi o wykrycie ewentualnych błędów lub nieprawidłowości, na jakie można natknąć się podczas jego użytkowania. 
 • Usługi gastronomiczne – jedną z częstych form chałupnictwa w Polsce jest szeroko rozumiany catering np. pieczenie ciast. Należy jednak pamiętać o spełnieniu wymagań sanitarnych określonych w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Prace chałupnicze – wady i zalety

Jakie zalety ma chałupnictwo?

 • Wykonywanie zadań o dowolnej porze;
 • możliwość pracy wieczorami, w weekendy lub w inne dni wolne;
 • brak konieczności dojazdu do miejsca pracy;
 • duża dowolność w kwestii czasu pracy.

Jakie wady ma chałupnictwo?

 • Raczej uchodzi za pracę dorywczą;
 • wymaga dużo dyscypliny i samozaparcia;
 • przestrzeganie rygorów i terminów narzuconych przez zleceniodawcę;
 • stosunkowo niewielkie zarobki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszukiwania zatrudnienia? Sprawdź:

Curriculum Vitae, czyli CV – jak napisać?
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Wzory CV
Zdjęcie biznesowe damskie a zdjęcie męskie – po co je robić? Czym się charakteryzuje?
Wolny zawód – co to jest wolny zawód? Lista wolnych zawodów
Życiorys – jak napisać życiorys i jak wygląda wzór życiorysu?
Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
Przykładowe CV
Jaka czcionka do CV? Popularne czcionki do CV
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Szablony CV
Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?