Praca kierowcy jest pracą wyjątkową pod kilkoma względami. Jest przede wszystkim różnorodna – kierowca odwiedza liczne miejsca oraz spotyka wielu ludzi. Wybierając karierę kierowcy, można mieć pewność, że zapotrzebowanie na tę profesję nie zmaleje – praktycznie każda branża opiera się na transporcie, dostawach, czy przewozach. Starając się o zatrudnienie jako kierowca, oczywiste jest stworzenie odpowiedniego CV kierowcy. W niniejszym artykule dowiesz się, jak stworzyć profesjonalne CV dla kierowcy oraz z jakich części powinno się ono składać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

CV kierowca – z jakich elementów się składa?

CV, czyli życiorys zawodowy jest zbiorem Twoich zawodowych doświadczeń, umiejętności, kwalifikacji oraz etapów edukacji. Rozpoczynając pisanie Curriculum Vitae, należy w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia. Dzięki temu dowiesz się, na jakich aspektach powinieneś się skupić oraz jakie umiejętności i doświadczenia podkreślać. 

Więcej informacji o CV, znajdziesz w artykule: Co to jest CV?

Na początku możesz również wybrać szablon CV, który usprawni proces tworzenia dokumentu oraz sprawi, że będzie wyglądał przejrzyście i profesjonalnie. Dowiedz się więcej o szablonach CV.

CV tworzone jest na zasadzie odwróconej chronologii. Oznacza to, że swoje doświadczenia zawodowe oraz etapy edukacji zapisujesz, zaczynając od najbardziej aktualnych informacji.

CV kierowcy powinno zawierać następujące podstawowe elementy: dane personalne oraz kontaktowe, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, ukończone kursy, certyfikaty, szkolenia, umiejętności zawodowe. 

Struktura CV: wzór – CV kierowca:

 1. Dane osobowe;
 2. Podsumowanie zawodowe;
 3. Doświadczenie;
 4. Wykształcenie;
 5. Umiejętności twarde;
 6. Umiejętności miękkie;
 7. Zainteresowania;
 8. Klauzula o ochronie danych osobowych.

Dane osobowe – CV wzór kierowca

Dane osobowe mają umożliwić pracodawcy skontaktowanie się z Tobą. Do informacji tych należy zaliczyć: imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy i miejscowość zamieszkania. Inne dane (tzn. pełny adres zamieszkania, data urodzenia, stan cywilny) są nieistotne z punktu widzenia rekrutacji i nie poleca się ich zamieszczać.

Stwórz profesjonalne CV kierowcy:

Stwórz CV!
Skonfiguruj CV!
Wygeneruj CV!

Podsumowanie zawodowe – CV kierowcy zawodowego

Kilka zdań umieszczonych na początku CV ma za zadanie krótko przedstawić Twoją kandydaturę oraz ujawnić największe zalety i osiągnięcia. Dla pracodawcy jest to wstępne rozeznanie, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko. Prawidłowo napisane podsumowanie zawodowe pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów i kandydatek. Zwróć uwagę na treść ogłoszenia i zwroty w nim zawarte. Możesz użyć nawet tych samych wyrażeń, co dodatkowo zwróci uwagę rekrutera.

Sekcja “podsumowanie zawodowe” powinna odpowiadać na pytania: 

 • Kim jesteś? 
 • Jaki masz staż zawodowy? 
 • Jakie jest Twoje szczególne osiągnięcie/umiejętność? 
 • Jaki jest Twój cel zawodowy?

Podsumowanie nie może być zbyt długie – najlepiej, by zawierało 3-5 konkretnych zdań. Oto przykładowe podsumowanie zawodowe w CV kierowcy TIRa

“Jestem zawodowym kierowcą samochodów ciężarowych z trzyletnim doświadczeniem w firmie RADWAL TRANS. Ukończyłem również staż w transporcie międzynarodowym. Posiadam m.in. prawo jazdy kat. C1+E. Dodatkowym atutem jest znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (C1). W Państwa firmie chciałbym poszerzyć swoje doświadczenie jako zawodowy kierowca.”

Rekrutujesz się w zagranicznej firmie? Zobacz, jak napisać CV po angielsku.

Wykształcenie – CV kierowca zawodowy

Od kierowców zwykle nie wymaga się określonego wykształcenia. Nie musisz również wypisywać swojej całej ścieżki edukacji. Wystarczy szkoła wyższa, policealna, zawodowa lub liceum, w zależności od tego, która z nich została ukończona przez Ciebie jako ostatnia. Jeśli jednak posiadasz wykształcenie związane z tym zawodem (np. Zespół Szkół Samochodowych), można uznać to za dodatkową zaletę. 

Doświadczenie w pracy kierowcy

Wypisując swoje doświadczenia zawodowe, postaraj się wybrać te, które są związane z pracą kierowcy. W ten sposób pokażesz szerszy zakres swoich kwalifikacji i potwierdzisz zdobyte umiejętności. Warto szczegółowo opisać poprzednie miejsca pracy. Pamiętaj o tym, by zawrzeć: czas pracy, stanowisko oraz zakres obowiązków. Zaletą będzie, jeśli pokryją się one z wymaganiami zawartymi w  ogłoszeniu. Dodatkowo możesz tam zawrzeć swoje sukcesy związane z daną firmą (np. brak kolizji). Potwierdzi to Twoją wyjątkowość i pokaże zaangażowanie. Szczegółowo wypisz czynności, jakie należały do Twoich obowiązków. Możesz wymienić nawet te, które wydają Ci się oczywiste, np. przygotowywanie pojazdu do trasy, opracowywanie planu dostaw, przyjmowanie płatności, wystawianie faktur, komunikacja z pracownikami z magazynu, sporządzanie raportów, sprzedaż biletów, dbanie o bezpieczny przewóz pasażerów, wykonywanie trasy według ustalonego planu jazdy, wypełnianie kart drogowych.

Swoje CV możesz też uzupełnić o referencje od poprzednich pracodawców. Pozytywne opinie mogą wpłynąć na ostateczną decyzję rekrutera.

CV dla kierowcy bez doświadczenia

Nie posiadając znacznego doświadczenia w zawodzie kierowcy, możesz skupić się na swoich zaletach, umiejętnościach, wykształceniu lub predyspozycjach. Dobrze postrzegane są także wszelkie kursy i certyfikaty.

Sprawdź, jak napisać pierwsze CV

Umiejętności – CV kierowca

Kategoria umiejętności w życiorysie zawodowym jest niezwykle istotna, ponieważ często to na niej skupiają się pracodawcy. Wymień więc swoje najważniejsze uprawnienia i kwalifikacje. Zwróć uwagę, jakie umiejętności wymagane są w ofercie pracy. 

Obowiązkowo umieść w tej sekcji wszystkie rodzaje prawa jazdy, jakie posiadasz oraz inne pozwolenia i uprawnienia. 

Jeśli znasz języki obce, pamiętaj o zamieszczeniu tej informacji, wraz z określeniem jego poziomu zaawansowania. 

Opisz poprawnie poziomy znajomości języka w CV z naszymi wskazówkami.

Do umiejętności specjalistycznych kierowcy można zaliczyć, m.in. prawo jazdy kat. C+E z ważnym kodem 95, prawo jazdy kat. B+E, język niemiecki na poziomie B2 czy posiadanie karty kierowcy. Jeśli starasz się o pracę wymagającą kontaktu z ludźmi, koniecznie wymień również umiejętności miękkie, np. uczciwość, punktualność, poczucie odpowiedzialności, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, wysoka kultura osobista, dyspozycyjność.

W pracy kierowcy niezwykle ważne jest opanowanie psychiczne oraz szybkość reakcji, ponieważ na co dzień ma do czynienia ze stresującymi czynnikami jak, np. ruch uliczny. Dodatkowo na kierowców narzuca się pewne ograniczenia czasowe – rozkład jazdy lub plan dostaw. Z kolei dobry refleks przydaje się podczas niebezpiecznych sytuacji drogowych, szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kierowca – wymagania

Praca kierowcy polega na przewożeniu i transporcie osób lub towarów z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Poza tym kierowca dba o to, aby pojazd był w prawidłowym stanie technicznym, a wszelkie dodatkowe czynności mogą się różnić w zależności od charakteru pracy.

Ubiegając się o stanowisko kierowcy, jesteś zobowiązany do posiadania prawa jazdy z kat. B lub innych odpowiednich kategorii prawa jazdy, w zależności od tego, jakim środkiem transportu chcesz się poruszać. Niezbędne są również dedykowane badania lekarskie i psychologiczne, a także bardzo dobry wzrok. 

Do wymagań dla kierowcy można też zaliczyć:

 • Bardzo dobry refleks; 
 • Spostrzegawczość;
 • Podzielność uwagi;
 • Dobrą orientację w terenie,
 • Umiejętność łatwego skupienia się w niesprzyjających warunkach;
 • Dobrą pamięć;
 • Umiejętności techniczne; 
 • Odporność na monotonię.

Oprócz posiadania wymaganych kategorii prawa jazdy niezbędne w pracy kierowcy dla kategorii C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE jest również świadectwo kwalifikacji zawodowych. Jest to dokument wydawany po zakończeniu właściwego kursu kwalifikującego dla kierowcy zawodowego. Odpowiednie szkolenie kończy się egzaminem, co daje kwalifikacje na okres 5 lat. Po tym czasie kierowca jest zobowiązany do ponownego przystąpienia do szkolenia. 

Dowiedz się również:

Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Co zawiera CV sprzedawcy?
Jak napisać CV nauczyciela i list motywacyjny do pracy w szkole?
Jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?
Ratownik medyczny – zarobki kariera

Kierowca – warunki pracy

Kierowca przebywa głównie w kabinie samochodu. W związku z przemieszczaniem się pojazdem narażony jest na wiele niesprzyjających czynników, jak: 

 • zmiana temperatury; 
 • hałas;
 • drgania; 
 • spaliny;
 • długotrwałe przebywanie poza domem; 
 • zmienne oświetlenie. 

Co więcej, zagrażają mu również różne schorzenia, wynikające z: długotrwałej pozycji siedzącej, dźwigania, zmiennej temperatury oraz zagrożenia wypadkami drogowymi.

Zainteresowania – CV dla kierowcy

Można powiedzieć, że zainteresowania to dodatkowa rubryka. Warto jednak ją uzupełnić. Daje to pracodawcy ogólny pogląd na Twój charakter oraz osobowość. Zainteresowania mogą również nakierować rekrutera na to, w jakim środowisku pracownik najlepiej się odnajdzie i gdzie będzie najbardziej efektywny. Jeśli Twoje hobby jest związane z pracą, tym bardziej o nim wspomnij. Unikaj jednak wypisywania kontrowersyjnych zainteresowań. Bądź gotowy na to, że pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej będzie chciał porozmawiać o Twoich pasjach.

Klauzula o ochronie danych osobowych

Klauzula o ochronie danych osobowych jest szczególnie ważna dla pracodawcy. Dzięki niej firma może się z Tobą skontaktować. Co więcej, przy braku klauzuli w Twoim CV, pracodawca może je po prostu odrzucić. Zamieszczenie jej jest obowiązkowe, nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę nie ma takiej wzmianki.

Aktualna Klauzula CV, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych wygląda następująco:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

List motywacyjny: kierowca – co powinieneś wiedzieć?

List motywacyjny jest niejako uzupełnieniem CV i najczęściej nie jest wymagany. Mimo to zawsze warto je dodać do swojej aplikacji, ponieważ może w atrakcyjny sposób rozszerzyć informacje zawarte w CV oraz pokazać zaangażowanie i chęć pracy na danym stanowisku. 

List motywacyjny na kierowcę nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Natomiast powinien być treściwy i nawiązywać zarówno do CV, jak i do treści ogłoszenia o pracę. Zbyt rozległy list motywacyjny nie spełni swojego zadania, czyli nie zwróci należytej uwagi czytelnika. 

Postaraj się w liście motywacyjnym nie powielać informacji zamieszczonych CV. Skup się na doświadczeniu i umiejętnościach oraz przykładach zastosowania ich w codziennej pracy. W ten sposób sprawisz wrażenie wiarygodnej osoby, która sumiennie wykonuje powierzone jej obowiązki.

Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się, jak napisać list motywacyjny?

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Części składowe listu motywacyjnego

Struktura listu motywacyjnego jest taka, jak każdego listu formalnego. W prawym, górnym rogu powinna znajdować się data i miejscowość, a poniżej, dane kontaktowe adresata. Z kolei po lewej stronie dokumentu zamieść swoje dane kontaktowe.

List motywacyjny nie potrzebuje tytułu. Zacznij od zwrotu grzecznościowego, właściwego dla dokumentu formalnego, tzn.:

 • Szanowna Pani;
 • Szanowny Panie;
 • Szanowni Państwo.

Jeśli nie znasz dokładnie adresata, użyj zwrotu “Szanowni Państwo”. Nie używaj takich zwrotów, jak “dzień dobry”, czy “witam”. Są one charakterystyczne dla listów nieformalnych. 

Tekst właściwy możesz rozpocząć od wyrażenia:

 • z przyjemnością aplikuję na stanowisko;
 • w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie zgłaszam moją kandydaturę;
 • w nawiązaniu do ogłoszenia;
 • zwracam się z uprzejmą prośbą.

Sprawdź też, jakie są zwroty grzecznościowe w mailu

W pierwszym akapicie zaznacz dokładnie, jakie stanowisko Cię interesuje. W swoim liście postaraj się opowiedzieć o korzyściach wynikających z Twojego zatrudnienia. Podaj argumenty, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem i jak ważna jest dla Ciebie praca jako kierowca. Poprzyj te argumenty swoimi sukcesami i osiągnięciami. 

W ostatnim akapicie listu wyraź chęć osobistego spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Przykładowe zdanie w liście motywacyjnym kierowcy autobusu może brzmieć następująco:

“Wyróżniam się wysoką kulturą osobistą oraz wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów, co potwierdza brak skarg i mandatów. Moja znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (B2) z pewnością ułatwi mi kontakt z zagranicznymi klientami Państwa firmy.”

List motywacyjny powinien zostać zakończony pożegnalnym zwrotem grzecznościowym, np.

 • z poważaniem; 
 • z wyrazami szacunku; 
 • łącząc wyrazy szacunku.

Po takim zakończeniu listu formalnego nie stawia się żadnego znaku interpunkcyjnego. Po prostu podpisz się pod nim swoim imieniem i nazwiskiem. Jeśli to możliwe, podpis powinien być złożony własnoręcznie.

CV kierowca, list motywacyjny kierowca – o czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Przygotowane dokumenty aplikacyjne, warto odłożyć na jakiś czas i spojrzeć na nie z perspektywy czasu. Pozwala to dostrzec błędy i literówki, których wcześniej nie widziałeś. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby w Twojej aplikacji się one nie pojawiły, a dokumenty były prawidłowo sformatowane. Sprawdź, czy CV i list motywacyjny zawierają wszystkie elementy, które są niezbędne. 

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Sprawdź również:

Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Zarabianie przez internet w 2023
Pokolenie Z – Kim są i co ich charakteryzuje?
Jak napisać podanie o pracę?
Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?
Jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony (wady i zalety)?