Napisanie pierwszego CV jest dużym wyzwaniem. Może wydawać się trudne, ponieważ po pierwsze nigdy wcześniej tego nie robiłeś, a po drugie prawdopodobnie nie posiadasz dużego doświadczenia, które mógłbyś umieścić w jednej z najważniejszych sekcji CV. Jak napisać pierwsze CV, żeby wypaść dobrze na tle bardziej doświadczonych konkurentów i przykuć uwagę rekrutera? Jest na to kilka sposobów. CV po maturze, pierwsze CV po liceum, a nawet CV nastolatka – po przeczytaniu naszego artykułu napisanie ich nie będzie dla Ciebie problemem. Sprawdź!

CV dla studenta – spis treści

Od czego zacząć CV do pierwszej pracy? (Podsumowanie zawodowe)

CV do pierwszej pracy najlepiej rozpocząć od tzw. podsumowania zawodowego. Ta sekcja pozwala zaprezentować swoją kandydaturę i rekompensuje małe doświadczenie lub jego brak w CV. Co w niej umieścić? Opowiedz w kilku zdaniach o sobie. Kim jesteś? Co uważasz za swój największy sukces/osiągniecie w odniesieniu do pracy, którą chcesz zdobyć? Napisz również jaki jest Twój cel zawodowy.

Cel zawodowy w CV młodej osoby to nic innego, jak informacja, gdzie chcesz pracować i w jakim kierunku się rozwijać. Nawet nie posiadając doświadczenia masz szansę zaciekawić rekrutera swoją osobą.

Pierwsze CV wzór znajdziesz poniżej.

Nowoczesne CV
Młodzieżowe CV
Podstawowe CV

Cel zawodowy bez doświadczenia – przykład:

Jestem absolwentem ekonomii na Politechnice Poznańskiej (studia licencjackie). Odbyłem już 3-miesięczne praktyki studenckie w banku Millenium, gdzie uczyłem się technik sprzedaży oraz aktualnych standardów obsługi klienta. Swoją zawodową przyszłość wiążę z finansami, dlatego swoje pierwsze doświadczenie chciałbym zdobyć właśnie w tej branży na stanowisku doradcy klienta w Państwa firmie.

CV bez doświadczenia – jak opisać w CV brak doświadczenia?

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego? Co należy wpisać w głównej części CV, jeśli nie mam doświadczenia na danym stanowisku? Czy warto wpisywać jakiekolwiek zajęcie, nawet niezwiązane z branżą? Czy lepiej całkowicie pominąć tę sekcję? Na początku zastanów się, w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenie możesz powiązać z interesującym Cię stanowiskiem. Kompetencje zawodowe można przecież zdobywać nie tylko pracując na etacie. W tym miejscu możesz pochwalić się także swoim uczestnictwem w:

 • praktykach zawodowych/studenckich i stażach;
 • organizacjach studenckich (np. Aiesec, ESN);
 • kołach naukowych;
 • wolontariatach (np. w schronisku lub innych organizacjach non-profit); 
 • konferencjach;
 • projektach;
 • programach wymiany studentów (znajomość języków obcych);
 • kursach – np. tworzenia stron internetowych, fotografii, księgowości.

Sprawdź też:

Moje pierwsze CV po technikum – jak napisać CV do pierwszej pracy?

Doświadczenie, które możesz umieścić w CV po technikum często jest atrakcyjniejsze niż w CV po liceum, czy nawet w CV po ukończeniu studiów. Wszystko zależy od Twojej aktywności w tym czasie . Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV po technikum, skorzystaj z powyższych wskazówek i napisz o swoich praktykach zawodowych, a następnie  postaraj się wymienić umiejętności, które na nich opanowałeś.

CV po technikum – wzór doświadczenia:

DOŚWIADCZENIE
12.2015 – 06.2016 – restauracja Wiedeńska
Praktyki zawodowe w restauracji „Wiedeńska” we Wrocławiu (techniki profesjonalnej obsługi konsumenta, podstawowe pojęcia gastronomiczne, elementy zastawy stołowej, psychologiczne aspekty pracy – podejście do klienta, należyte formy powitania i pożegnania gości);

06.2017 – 09.2017 – restauracja La mare
Praca dorywcza w okresie wakacyjnym w restauracji „La mare” w Sarbinowie (profesjonalna obsługa klientów, dbanie o relacje z klientami i wizerunek firmy, realizowanie planów sprzedażowych, prezentacja oferty, obsługa systemu Gastro-Pro);

KURSY I SZKOLENIA
08.2018 – Dwutygodniowy kurs kelnerski MSBiS zakończony uzyskaniem certyfikatu MSBiS (m.in.: prezencja kelnera, procedury gastronomiczne, organizacja i techniki pracy).

Moje pierwsze CV po liceum (CV bez doświadczenia zawodowego)

Jak napisać CV po liceum nie posiadając doświadczenia zawodowego? W CV po szkole ogólnokształcącej powinny znaleźć się informacje o  konkursach, olimpiadach i wyróżnieniach. Dodatkowo możesz wymienić swoje  ciekawe pasje, jeśli dzięki nim rozwijasz umiejętności, które mogą przydać się w pierwszej pracy. Może pomagasz w rodzinnej firmie lub prowadzisz bloga? To też jest Twoje doświadczenie, którymi zainteresujesz przyszłego pracodawcę. Jak widzisz, CV maturzysty nie musi być nudne.

Pierwsze CV po liceum – wzór:

DOŚWIADCZENIE
05.2018 – do dziś
Prowadzenie bloga i fanpage sklepu internetowego „Twoje wnętrze”.

KONKURSY
01.2018
II miejsce w ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej dla Licealistów (zakres: algorytmika i programowanie);

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać CV dla ucznia bez doświadczenia?

Wiemy już, jak napisać CV po szkole średniej. Co zrobić w przypadku, gdy musi je napisać młodsza osoba? Może planujesz zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i musisz zredagować CV na praktyki lub CV na staż? Lub chcesz zrobić pierwszy krok w swojej karierze zawodowej i potrzebujesz CV do pracy sezonowej? 

W obu przypadkach skorzystaj z wzoru CV bez doświadczenia i wykształcenia. W tym wypadku możesz pominąć całkowicie sekcję w CV „doświadczenie zawodowe” i spróbować przekonać do siebie rekrutera w inny sposób. Cenne informacje mogą się znaleźć np. w sekcji „umiejętności” lub „zainteresowania”. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zmyślanie lub koloryzowanie doświadczenia, które łatwo będzie można zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętaj, że brak doświadczenia w CV nie wyklucza Twojej kandydatury, a brak uczciwości może przekreślić Twoje szanse na otrzymanie pracy.

Pierwsza praca wakacyjna (CV praca sezonowa) – wzór:

Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia
Jestem osobą o pogodnym usposobieniu czym łatwo zjednuję sobie sympatię podopiecznych. Jestem szczęśliwą starszą siostrą trójki rodzeństwa, które pomaga mi zdobywać nieformalne doświadczenie w pracy z dziećmi. Mimo młodego wieku wykazuję się też odpowiedzialnością, uczciwością i cierpliwością – co w opiece nad dziećmi jest kluczowe. W przyszłości chciałabym zdobyć wykształcenie pedagogiczne, dlatego swoje pierwsze doświadczenia zawodowe chcę poczynić właśnie w tym kierunku.

CV do pracy sezonowej: umiejętności

 • umiejętność gotowania;
 • cierpliwość i empatia;
 • umiejętności rytmiczno – muzyczne, plastyczne;
 • znajomość j. angielskiego w stopniu komunikatywnym;
 • znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

CV studenta bez doświadczenia – jak napisać CV do pierwszej pracy?

CV dla studenta bez doświadczenia można przygotować w taki sam sposób jak  wcześniejsze przykłady (CV po technikum, liceum, CV dla ucznia).

Koniecznie umieść w CV praktyki studenckie i staże, które odbyłeś podczas szkoły i studiów. Atrakcyjną informacją dla rekrutera będzie Twój udział w projektach, konkursach i konferencjach, dlatego możesz pochwalić się tymi, które uważasz za najbardziej wartościowe. Różnego rodzaju aktywność, dzięki której zdobyłeś umiejętności przydatne w pracy zawodowej, jest ważna i warto umieścić ją w swoim CV. Nie pisz jednak wszystkiego! Wymień tylko te talenty i zainteresowania, które są powiązane ze stanowiskiem pracy na które aplikujesz.  Prowadzisz fanpage na Facebooku, montujesz filmy lub świetnie fotografujesz? Twoje doświadczenie może przydać Ci się w pierwszej pracy np. w branży marketingowej lub kreatywnej.

Wzór CV dla studenta – CV bez doświadczenia przykład:

DOŚWIADCZENIE
10.1017 – 06.2018 Praktyki studenckie w firmie InfoSB w Krakowie – Programista Java

Zakres obowiązków: programowanie w środowisku Java, opracowanie dokumentacji technicznej, współpraca z globalnym zespołem, kodowanie złożonych rozwiązań programowych;

08.2018 – 11.2018 Staż w firmie IntroNet w Krakowie – Junior Java Developer
Zakres obowiązków: projektowanie systemów IT, programowanie w języku Java, sporządzanie dokumentacji technicznej projektu.

01.2019 – 06.2019 Wyjazd do Wielkiej Brytanii w ramach organizacji ESN, gdzie przez pół roku studiowałem na kierunku Software Engineering/Development;
Zakres obowiązków: poznawanie procesu tworzenia oprogramowania dla klienta od uzyskania wymagań do jego wdrożenia.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca dorywcza – pierwsze CV bez doświadczenia

Czy warto w CV zamieścić pracę dorywczą? Co zrobić, jeśli starasz się o pracę biurową, a dotąd pracowałeś tylko w wakacje jako kelner lub pomocnik budowlany? Dostosuj swoje doświadczenie do wymagań pracodawcy- wspomnij o pracy dorywczej, ale w opisie zakresu obowiązków skup się tylko na tych, które mogą okazać się istotne z perspektywy stanowiska, o które się starasz. W pracy kelnera musiałeś przecież wykazać się takimi umiejętnościami, jak np.:

 • profesjonalna obsługa klienta;
 • bezpośredni kontakt z klientem;
 • aktywna sprzedaż produktów;
 • dbanie o wizerunek firmy;
 • zarządzanie zamówieniami.

To umiejętności, które przydadzą się na wielu stanowiskach w różnych branżach. Nie bój się ich wymienić, a pozostałe obowiązki, które nie wiążą się ze stanowiskiem, na które aplikujesz po prostu pomiń.

Doświadczenie w CV dla osoby bez doświadczenia

Napisanie ciekawego CV dla osób bez doświadczenia jest możliwe. Dobrze przygotowany dokument aplikacyjny pozwoli Ci zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Możliwości jest wiele. Przez każdą aktywność, którą podejmowałeś, możesz pokazać pracodawcy, że jesteś chętny do pracy i nauki oraz że naprawdę chcesz się rozwijać.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której musisz napisać CV bez doświadczenia zawodowego, swoje pierwsze CV studenta, albo potrzebujesz CV na praktyki studenckie lub CV na staż, możesz pominąć całkowicie tę sekcję. Pomoże Ci w tym kreator CV bez doświadczenia, dzięki któremu brak nie będzie aż tak zauważalny. Pozwoli Ci skupić się na Twoich mocnych stronach.

CV pierwsza praca – jakie umiejętności w CV do pierwszej pracy?

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, skup się na posiadanych umiejętnościach. Ta sekcja pozwala Ci się zaprezentować z dobrej strony i zainteresować sobą pracodawcę. Musisz pamiętać, że powinieneś skupić się na tych umiejętnościach, które mogą okazać się pomocne w pracy, o którą się starasz. Nie wymieniaj wszystkich, które przyjdą Ci do głowy. Postaw na te, które mogą zainteresować rekrutera i wyróżnić Cię spośród pozostałych kandydatów. Opisz je szczegółowo i dodaj stopnie zaawansowania w formie opisowej lub grafiki.

Jakie informacje możesz zamieścić w tej sekcji CV studenta bez doświadczenia:

Pierwsze CV po szkole – kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie to umiejętności interpersonalne, komunikacyjne, cech charakteru właściwe dla danej osoby (np. komunikatywność, umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu, wielozadaniowość, łatwość w nawiązywaniu relacji). W wielu branżach stają się coraz istotniejsze. Pracodawcy poszukują ludzi otwartych, komunikatywnych, potrafiących pracować w grupie, organizować swój czas pracy i z łatwością nawiązywać relacje.

Kompetencje miękkie są związane z naszym charakterem i zrachowaniami. Szczególnie ważne są na stanowiskach związanych z obsługą klienta, gdzie trzeba wykazywać duże umiejętności interpersonalne- są nie mniej ważne niż wiedza specjalistyczna (stanowiąca część pracowniczych kompetencji twardych).

Jak napisać pierwsze CV do pracy – kursy

Jeśli ukończyłeś ciekawe kursy, które czynią Twój profil zawodowy bardziej wartościowym, koniecznie napisz o nich w CV. Może to być np. kurs programowania, kadry i płace, podstawy marketingu internetowego oraz dodatkowe kursy językowe. W CV bez doświadczenia kursy i szkolenia odpowiednio do oferty pracy będą Twoim atutem, dlatego nie pomijaj takich informacji.

Sprawdź, kursy i certyfikaty w CV – gdzie wpisać prawo jazdy w CV?

Jak napisać CV pierwszy raz – języki obce

Znajomość języków obcych jest koniecznością i przyda Ci się w prawie w każdej branży. W CV brak doświadczenia możesz zrekompensować właśnie dzięki językom obcym. Najczęściej wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Stopień znajomości najlepiej jest określić używając Skali Rady Europy. Jeśli posiadasz aktualne certyfikaty językowe (ich ważność do zazwyczaj 2 lata, po tym czasie należy je odnowić) to wymień je w swoim CV. Certyfikaty znajomości języka angielskiego to np. TOEFL i IELTS.

Poziomy znajomości języka w CV – sprawdź!

W CV możesz wspomnieć również o programach wymiany studenckiej (np. w ramach programu Erasmus),w których brałeś udział.  Po ich zakończeniu pewno możesz się pochwalić dobrą znajomością języka obcego, niekoniecznie angielskiego. Przy okazji informujesz potencjalnego pracodawcę o tym, że nie boisz się wyzwań i aktywnie inwestujesz w swój rozwój. Osoby chętnie podróżujące są najczęściej uważane za komunikatywne, dobrze radzące sobie w nowym środowisku i odważne.

W wielu branżach stają się coraz istotniejsze. Pracodawcy poszukują ludzi otwartych, komunikatywnych, potrafiących pracować w grupie, organizować swój czas pracy i z łatwością nawiązywać relacje.

Kompetencje miękkie są związane z naszym charakterem i szachowaniami. Szczególnie ważne są na stanowiskach związanych z obsługą klienta, gdzie trzeba wykazywać duże umiejętności interpersonalne– są nie mniej ważne niż wiedza specjalistyczna (stanowiąca część pracowniczych kompetencji twardych).

Umiejętności miękkie i twarde – rodzaje umiejętności – dowiedz się więcej!

Umiejętności – CV studenta wzór

 • j. angielski – C1, certyfikat TOEFL (ważny do 03.2022);
 • czynne prawo jazdy kat. B;
 • zaawansowana znajomość programu Word oraz PowerPoint;
 • znajomość programu Excel – umiejętność stosowania tabeli przestawnych i rozbudowanych formuł;
 • kurs programowania w języku Java;
 • kompetencje miękkie (umiejętność pracy w zespole, zdolność rozwiązywania problemów, doskonałe zdolności komunikacyjne, wielozadaniowość).

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule: Jakie umiejętności wpisać w CV? – Zainteresowania w CV (Przykłady)

 

CV pierwsza praca – wykształcenie

Jeżeli jesteś studentem, wystarczy, że w CV wpiszesz studia wyższe. Wcześniejsze etapy edukacji możesz pominąć. Wyjątkiem jest technikum, liceum o określonym profilu oraz szkoły branżowej. Warto je umieścić w CV, jeżeli szukasz pracy w kierunku zgodnym z profilem Twojej szkoły średniej. Jeśli nie studiujesz, wpisz ostatnią szkołę, którą ukończyłeś.

Podaj konkretne informacje:

 • okresy nauki; nazwa kierunku, uczelni; specjalizacja.

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, ale pisałeś pracę dyplomową (inżynierską, licencjacką, magisterską) związaną ze stanowiskiem, o które się starasz, możesz również podać jej tytuł.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wykształcenie – przykładowe CV studenta

EDUKACJA
2014 – 2019 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
kierunek: informatyka
specjalizacja: zintegrowane systemy zarządzania i analizy danych
uzyskany tytuł: magister
tytuł pracy magisterskiej: System komputerowy do zarządzania i analizy ankiet ewaluacyjnych.

Referencje – pierwsza praca CV

Referencje stanowią wartość dodaną do Twojego CV. Warto przekazać go rekruterowi. Taki osobny dokument możesz otrzymać po zakończeniu wolontariatu, praktyk studenckich lub stażu. Jako uczeń/student możesz poprosić o nie:

 • opiekuna wolontariatu;
 • kierownika stażu/praktyk;
 • profesora;
 • kierownika koła naukowego;
 • pracodawcę z Twojej pracy dorywczej;
 • osobę odpowiedzialną za inne aktywności szkolne/studenckie/społeczne.

Dzięki referencjom Twoje CV będzie dla pracodawcy bardziej wiarygodne i ciekawe. Możesz również podać w CV kontakt do osób wymienionych wyżej (oczywiście, po wyrażeniu przez nich zgody), dzięki czemu rekruter osobiście, telefonicznie lub mailowo będzie mógł dowiedzieć się m.in.:

 • Jakim jesteś pracownikiem i jak się z Tobą współpracuje?
 • Co udało Ci się osiągnąć?
 • Jak radzisz sobie z pracą w zespole?
 • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Pierwsza praca CV – czy pisać o zainteresowaniach?

W pierwszym CV rubryka „zainteresowania” jest wbrew pozorom istotna. W tym miejscu masz szansę przekonać potencjalnego pracodawcę że praca, którą oferuje jest zgodna z Twoimi zainteresowaniami

Postaraj się więc opisać swoje hobby tak, by korespondowało:

 • ze stanowiskiem;
 • z wymaganiami w ofercie;
 • z branżą, w której chcesz się rozwijać.

Dla przykładu, jeżeli starasz się o stanowisko osoby ds. marketingu internetowego, jako swoje zainteresowania wymień:

 • prowadzenie fanpage na Facebooku (24 tys. obserwujących);
 • prowadzenie bloga o tematyce modowej (od 3 lat).

Jeśli w Twojej nowej pracy będziesz musiał pracować zespołowo, wpisz:

 • sporty zespołowe (siatkówka, piłka nożna).

Jeżeli chcesz zostać bankowcem, pracodawca wśród Twoich zainteresowań może zwrócić uwagę na:

 • psychologia (techniki sprzedaży, negocjacje, techniki perswazji).

Oczywiście, w CV nie pisz o rzeczach, które w ogóle Cię nie interesują, tylko po to by przypodobać się pracodawcy. Podobnie, jak w pozostałych sekcjach CV  nie warto kłamać ani koloryzować, bo Twoje doświadczenie, umiejętności, zainteresowania zostaną zweryfikowane już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij o tym.

Czytaj więcej:
Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Jakie wybrać zdjęcie do CV?
Najczęściej popełniane błędy w CV

Jak napisać pierwsze CV? O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiesz już, jak napisać swoje pierwsze CV, by zainteresować sobą pracodawcę. O czym jeszcze musisz pamiętać? Podpowiadamy:

 • zadbaj o odpowiednie zdjęcie– powinno być profesjonalne, portretowe, wykonane na jednolitym tle;
 • zadbaj o odpowiednią oprawę graficzną– możesz użyć gotowego szablonu lub kreatora, by mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu i że CV jest atrakcyjne wizualnie;
 • Twoje pierwsze CV powinno zajmować mniej więcej stronę, dlatego dopilnuj, by zawierało tylko informacje atrakcyjne z punktu widzenia stanowiska, na jakie aplikujesz;
 • unikaj błędów ortograficznych i stylistycznych oraz literówek;
 • do swojego CV możesz dołączyć list motywacyjny, w którym wyjaśnisz pracodawcy, dlaczego chcesz dla niego pracować i jakie korzyści uzyska z zatrudnienia Cię w swojej firmie;
 • przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej – zadbaj o stosowny ubiór i dobrze przygotuj się do rozmowy;
 • dodaj klauzulę ze zgodą o przetwarzaniu danych osobowych zgodną z nowymi przepisami RODO.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Pamiętaj, że informacje zawarte w CV powinny być dopasowane do stanowiska i wartościowe dla pracodawcy, dlatego nie wysyłaj tego samego CV do wszystkich firm. Przede wszystkim uwierz w to, że zdobycie dobrej pierwszej pracy jest realne, ponieważ firmy często celowo poszukują młodych pracowników. Są bardziej elastyczni od swoich bardziej doświadczonych kolegów, chętniej się uczą i nie mają “złych” nawyków z poprzednich firm. Im dłużej jesteś nieaktywny zawodowo, tym trudniej będzie Ci dostać pierwszą pracę, dlatego postaraj się o zdobyć doświadczenie zawodowe jak najszybciej!

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Zobacz też inne artykuły na Ciekawe CV: