awans zawodowy

Nie da się ukryć, że awans jest celem w karierze zawodowej każdego pracownika. Nawet jeśli o tym nie mówimy – często o nim marzymy, W końcu spędzamy w pracy dużą część swojego życia, a awans jest docenieniem starań. Niektórzy awansują często, inni czekają na takie wyróżnienie latami. Dlaczego tak jest? Co wpływa na możliwość awansu? Sprawdź, jak awansować i jakie korzyści niesie za sobą awans zawodowy?  

Awans zawodowy – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Awans co to jest?

Awans zawodowy oznacza najczęściej zmianę stanowiska na wyższe podyktowaną decyzją władz firmy (CEO, managera, team lidera). Dla pracownika oznacza najczęściej wyższe zarobki, ale również większą odpowiedzialność. 

O awansie mówi się najczęściej w kontekście zatrudnienia w jednym zakładzie pracy, ale może być to również zatrudnienie w nowej firmie – na wyższym stanowisku i/lub z wyższą pensją. 

Część firm wprowadza jasną politykę awansów i dokładnie określa zasady, jakie należy spełnić, aby otrzymać awans lub podwyżkę. W innych jest to nieco bardziej skomplikowane. 

Czym jest awans pionowy?

Awans pionowy jest najpopularniejszą formą awansu. Polega na zajęciu wyższego stanowiska i zwykle wiąże się z podwyżką wynagrodzenia. Awans pionowy często też gwarantuje lepszą pozycję w hierarchii firmy. 

czym jest awans pionowy

Awans w wewnętrznej rekrutacji

Rekrutacje wewnętrzne zdarzają się w większych firmach i korporacjach. Po prostu łatwiej zatrudnić kogoś, kto już się sprawdził i wyróżnia się wysokimi kompetencjami. Jeśli pracujesz w miejscu, gdzie funkcjonuje okresowa ocena pracownika, podczas której zdobywasz wysokie oceny – możesz spodziewać się propozycji objęcia wyższego stanowiska lub zwyciężyć w wewnętrznej rekrutacji. 

Czym jest awans poziomy?

Awans poziomy nie oznacza, że pracownik zyskuje wyższe stanowisko, ale dostaje nową rolę (często bardziej związaną z jego kwalifikacjami zawodowym), więc jego pozycja w firmie mimo wszystko się zmienia. Awans poziomy nie wiąże się także ze wzrostem pensji, ale awansujący w ten sposób pracownik zdobywa szersze uprawnienia i ciekawsze zadania.  

Jak wygląda to w praktyce?

Załóżmy, że pani Katarzyna jest pracownikiem działu HR, ale posiada wykształcenie w zakresie marketingu i wykazuje się również dużą wiedzą na ten temat. Dział marketingu potrzebuje nowego członka zespołu, a więc przełożeni decydują, że pani Katarzyna powinna awansować właśnie na to stanowisko.

Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

Wielu pracowników uznaje, że awans poziomy nie jest tak naprawdę awansem, a przenoszeni są na nowe stanowisko, aby odwlec w czasie awans pionowy. W końcu poza innymi obowiązkami niewiele się zmienia i taka sytuacja może być po prostu próbą zapełnienia wakatu. Warto jednak poznać ewentualne intencje pracodawcy, który decyduje się na awans poziomy pracownika i poznać zalety, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie:

 1. przymus likwidacji poprzednio zajmowanego stanowiska przez cenionego pracownika i chęć ze strony pracodawcy zachowania go w swoich szeregach;
 2. nauka nowych kompetencji;
 3. poprawa motywacji i efektywności;
 4. możliwość lepszego poznania kultury i struktury firmy;
 5. elastyczność i chęć dopasowania się do zmian zwiększa szansę na awans poziomy;
 6. zerwanie z rutyną;
 7. uniknięcie wypalenia zawodowego.
czym jest awans poziomy

Tak naprawdę każdy awans w pracy jest powodem do dumy z osiągnięć zawodowych. Taki jest też cel pracodawcy. Nowe stanowisko często motywuje pracownika i eliminuje poczucie stagnacji.

Jak otrzymać awans zawodowy?

Chcesz otrzymać szybki awans? Musisz wykazać się wysoką motywacją, ambicją i konsekwencją w działaniu. Niezbędne są również odpowiednie kompetencje miękkie i twarde, ale też posiadanie dobrej opinii w środowisku, w którym pracujesz.

jak otrzymać awans zawodowy

Co może zbliżyć Cię do awansu?

 1. Rzetelne wykonywanie obowiązków;
 2. dotrzymywanie terminów;
 3. dobre relacje z pozostałymi członkami zespołu;
 4. unikanie konfliktów w pracy;
 5. osiąganie celów (tych, które wyznaczyłeś sobie sam oraz tych, które Ci wyznaczono);
 6. działanie zgodnie z zasadami fair play;
 7. jasne komunikowanie się z innymi;
 8. bycie osobą, na której można polegać;
 9. pomaganie nowo zatrudnionym pracownikom;
 10. zgłaszanie się do trudnych zadań, których większość unika;
 11. bycie punktualnym;
 12. wyrażanie swojego zdania;
 13. zgłaszanie problemów i proponowanie gotowych rozwiązań.

Na awans w pracy mogą liczyć przede wszystkim osoby zaangażowane w działanie przynoszące firmie zyski oraz pracownicy zajmujący się trudnymi sprawami i klientami. Zawsze warto wyjść ze swojej strefy komfortu i podejmować wyzwania – pomysłowość, inwencja i chęć działania zawsze są cenione przez pracodawców.

Kiedy starać się o awans?

Najważniejsza kwestia to staż pracy w danej firmie. Jeśli poprosisz o awans po 3 miesiącach zatrudnienia możesz być pewien, że spotkasz się z odmową. O wyższe stanowisko najlepiej ubiegać się po przepracowaniu 1-3 lat (w zależności od stanowiska). To czas wystarczający, aby dobrze poznać swoje obowiązki i odpowiednio je wykonywać.

Kolejną kwestią, na którą zwraca się uwagę, jest polityka wewnętrzna firmy. Duże korporacje, a niekiedy nawet mniejsze firmy mają zaplanowany kalendarz awansów i podwyżek, dzięki czemu możesz przygotować się do rozmowy w konkretnym terminie. 

Jeśli takiego terminarza nie ma – zaplanuj sam swoje działania, jednak zacznij od realizowania kolejnych punktów na powyższej liście. Będzie to świetnym punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmowy o awansie. 

Zobacz również: Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

Jakie argumenty do awansu?

Możesz napisać podanie o awans na wyższe stanowisko lub po prostu udać się na rozmowę z przełożonym. W każdym przypadku musisz przygotować odpowiednie argumenty do awansu.

Uzasadnienie awansu przykłady:

 1. Podkreśl, że awans zawodowy jest dla Ciebie ważny nie tylko w kontekście podwyżki, ale przede wszystkim rozwoju zawodowego;
 2. wymień swoje dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia na zajmowanym stanowisku;
 3. podkreśl swoje zaangażowanie w życie i funkcjonowanie firmy;
 4. odnieś się do tego, jak poszerzyła się lista Twoich obowiązków;
 5. wskaż obszary, w których wyróżniasz się na tle innych pracowników;
 6. odnieś się także do swojego stażu pracy;
 7. spróbuj pokazać, co firma zyska, jeśli obejmiesz wyższe stanowisko.
uzasadnienie awansu przykłady

SZABLONY CV

Planowanie kariery a awans zawodowy

Chcąc odnieść sukces warto już wcześniej zaplanować ścieżkę swojej kariery zawodowej. Wszystko zaczyna się tak naprawdę już przed wysłaniem CV. Nabywane latami doświadczenie zawodowe ukierunkowuje Cię na pewne tory, dlatego tak ważny jest wybór praktyk i staży oraz wytyczenie swojej drogi do sukcesu. Jak to zrobić? 

Warto wyznaczyć sobie konkretne cele. Dzięki temu odczujesz kiedy na danym stanowisku nastąpi stagnacja i brak dalszego rozwoju. To często dobry argument do awansu, ale również do zmiany pracy, jeśli firma nie może zaoferować Ci lepszych warunków.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dobrze zaplanować swoją karierę zawodową? Sprawdź też nasze pozostałe artykuły:

Wolny zawód – co to jest wolny zawód? Lista wolnych zawodów
Networking – co to? Jak stworzyć sieć kontaktów?
Onboarding pracowników – jak powinien przebiegać proces onboardingu?
Życiorys – jak napisać życiorys i jak wygląda wzór życiorysu?
Jakie osiągnięcia w CV? Jak je wpisać? 
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?
Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Wzory CV
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Przykładowe CV