onboarding

Rozpoczęcie nowej pracy to stresujące wydarzenie. Stajemy w obliczu nowych wyzwań, a dodatkowo wykonujemy je w nieznanym środowisku. Nawet jeśli w swojej firmie pracujesz już wiele lat, prawdopodobnie pamiętasz swoje początki. Nie było łatwo, prawda? Aby aklimatyzacja przebiegła swobodnie, firmy wprowadzają tzw. onboarding. Zobacz, na czym dokładnie polega i jakie ma znaczenie?

Onboarding – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Onboarding co to?

Onboarding po polsku dosłownie oznacza przyjęcie kogoś na pokład. Tak naprawdę to pojęcie nie ma polskiego odpowiednika, ale często używane jest wymiennie ze zwrotem wdrażanie pracownika. Co to jest onboarding? Mówiąc najprościej jest to proces zaznajamiania nowego pracownika z firmą, zadaniami, procedurami i standardami obowiązującymi w miejscu zatrudnienia. Dodatkowo onboardingiem nazywamy przekazywanie wiedzy oraz narzędzi niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań. 

Pierwszy dzień w nowej pracy nigdy nie jest łatwy. Wejściu w obce środowisko często towarzyszy niepewność związana z nowymi obowiązkami, atmosferą w zespole oraz firmowymi zwyczajami. Efektywny onboarding ma pomóc świeżo zatrudnionemu pracownikowi odnaleźć się w nowym miejscu i szybko wdrożyć się w obowiązki. Wydaje się proste? Niestety nie wszystkie firmy wiedzą, jak prawidłowo go przeprowadzić.

Onboarding pracownika – na co zwrócić uwagę?

Proces onboardingu nie ma jednego scenariusza. Wszystko zależy od stanowiska, branży czy zasad panujących w firmie, w której właśnie podjąłeś zatrudnienie. Jednak są pewne zagadnienia, które podczas tego procesu powinieneś poznać:

 • strukturę organizacyjną firmy;
 • strategię organizacji – wizję, misję oraz cele;
 • firmowe procedury – sposób komunikacji wewnętrznej, obieg dokumentów, zgłaszanie urlopów, rozliczanie nadgodzin;
 • szczegółowy zakres obowiązków na nowym stanowisku oraz możliwości rozwoju;
 • obsługę narzędzi i sprzętu firmowego (drukarka, ekspres do kawy).

Kto przeprowadza onboarding pracowników?

Kwestia tego, kto przeprowadza onboarding pracowników zależy tak naprawdę od wielkości i specyfiki firmy. W dużych korporacjach odpowiada za to dział HR. W mniejszych – może to być bezpośredni przełożony danej osoby, team leader lub bardziej doświadczony członek zespołu.  

Najlepiej jeśli wprowadzeniem nowego pracownika zajmuje się więcej osób. Na przykład pracownik HR omawia zagadnienia związane z funkcjonowaniem firmy, jej wartościami oraz kwestiami socjalnymi. Z kolei za przekazanie zakresu obowiązków odpowiada inny członek zespołu. Warto dodać, że onboarding w firmie może być prowadzony indywidualnie lub dla większej grupy osób. 

Osoba wdrażająca pracownika, powinna spróbować wejść w jego rolę i zadać sobie kluczowe pytania:

 • Jak to wszystko tutaj funkcjonuje?
 • Jaka jest kultura i zwyczaje w tej firmie?
 • Z kim bezpośrednio współpracuję?
 • Jak może wyglądać moja przyszłość w tym miejscu?

Jak długo przeprowadza się onboarding pracowników? Może on trwać jeden, trzy, a nawet sześć miesięcy. Ważne, aby nowa osoba nie została w pierwszych dniach zbombardowana mnóstwem informacji. To spowoduje uczucie przytłoczenia i dezorientacji. Kluczowe jest, aby cały proces zakończył się pełnym wdrożeniem i adaptacją nowej osoby. 

onboarding pracowników

Szukasz pracy? Zobacz nasze wzory CV!

Onboarding proces – jakie ma znaczenie?

Proces rekrutacyjny pracownika bywa skomplikowany, ale tylko dlatego, aby wyłonić najlepszego kandydata. Doświadczony specjalista w swojej dziedzinie musi poznać zasady panujące w danej firmie. Nawet jeśli wydaje się, że zakres obowiązków na danym stanowisku nie jest skomplikowany – nowa osoba nie jest w stanie z dnia na dzień przejąć wszystkich zadań bez odpowiedniego omówienia ich. 

Skuteczne wdrożenie pozwoli pracownikowi poczuć się pewniej i lepiej zorganizować swoje zadania w przyszłości, a także ułatwi zrozumienie nowych obowiązków. Proces onboardingu obniża też poziom stresu, który w pierwszych dniach może być naprawdę wysoki.

Onboarding co to jest? Informacje dla pracownika:

Przed Tobą pierwszy dzień w nowej pracy? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądał proces onboardingu? CEO, kierownik, przełożony lub inny członek zespołu powita Cię i przedstawi pozostałym współpracownikom, a następnie oprowadzi po siedzibie firmy. Otrzymasz praktyczne wskazówki i objaśnienie, jak krok po kroku wygląda organizacja pracy. 

onboarding co to jest

Przy okazji prezentowania kolejnych pomieszczeń otrzymasz infromacje o zasadach w nich panujących i zakresie obowiązków poszczególnych działów. Podczas onboardingu warto wykazać się proaktywną postawą i zadawać pytania lub prosić o doprecyzowanie niejasnych kwestii. Nawet jeśli temat wydaje się prozaiczny – nie pomijaj go. O co możesz zapytać?

 • o imiona i nazwiska osób, z którymi będziesz współpracował;
 • o to, jak zwracają się do siebie członkowie zespołu? (Po imieniu czy obowiązują formalne zwroty?);
 • o obsługę ekspresu do kawy.

Oczywiście zanim wypowiesz głośno swoje wątpliwości zastanów się, czy nie popełnisz gafy. “O ile minut mogę się spóźniać?” np. takie pytanie do przełożonego z pewnością zostanie źle odebrane.

Pamiętaj, aby uważnie słuchać przełożonego i nie pytać o to, co zostało już powiedziane. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś najistotniejsze kwestie zanotował. Dzięki temu zawsze będzie mógł do nich powrócić.

Jak wygląda proces onboardingu? Porady dla pracodawcy:

Co ciekawe, onboarding zaczyna się już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, szczególnie podczas jej ostatniego etapu. Jako pracodawca powinieneś w skrócie opowiedzieć kandydatowi o strukturze organizacyjnej czy zakresie obowiązków. Zdecydowałeś się na zatrudnienie idealnej osoby? 

Sprawdź, jakie obowiązki ma osoba, która wdraża nowego pracownika!

 1. Poinformowanie pracowników o tym, że nowa osoba dołącza do zespołu. Możesz to zrobić mailowo lub osobiście, ważne aby określić rolę nowego pracownika, dzięki czemu załoga będzie w stanie jej pomóc podczas pierwszych dni w nowym środowisku. 
 2. Przygotowanie stanowiska pracy dla nowej osoby. Załatwienie kluczowych spraw organizacyjnych pozwoli uniknąć chaosu, a przede wszystkim wzbudzi w nowym pracowniku poczucie, że jest w dobrych rękach. Niektóre firmy przygotowują nawet małe upominki powitalne (np. zestaw akcesoriów biurowych z logo firmy).
 3. Upewnij się, że pracownik otrzyma wszystkie niezbędne dostępy. Między innymi do skrzynki mailowej, wewnętrznych komunikatorów i innych narzędzi potrzebnych do pracy.
 4. Zorganizuj spotkania ze współpracownikami oraz członkami innych zespołów.
 5. Daj nowej osobie trochę czasu. Pracownik musi mieć czas na zapoznanie się z wytycznymi i procedurami, do których będzie musiał się stosować. 
 6. Nadzoruj cały proces onboardingu. Sama organizacja wdrożenia jest ważna, ale bieżąca kontrola procesu również. W tym celu warto organizować spotkania pomiędzy nowym pracownikiem i jego bezpośrednim przełożonym, aby rozwiewać wszelkie wątpliwości.
proces onboardingu

Kolejny krok to zorganizowanie szkolenia BHP – sprawdź, kogo obowiązuje!

Buddy onboarding – o co chodzi?

W niektórych firmach przeprowadza się wprowadzenie pracownika wspomagane przez osobę zwaną onboarding buddy. Jest to ktoś, kto czuwa nad nowym pracownikiem i opiekuje się nim na każdym etapie procesu wdrażania. Zapoznaje go z pozostałymi członkami zespołu, środowiskiem i kulturą pracy.

Korzystają z tego najczęściej duże, międzynarodowe korporacje. To dlatego, że odnalezienie się w tak dużym i dynamicznym środowisku nie jest łatwe, a więc dobrze mieć stałe wsparcie mentora.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Onboarding pracownika – podsumowanie

Jeśli ktoś rozpoczyna pracę w nowym miejscu – musi znać obowiązujące w nim reguły. Nie można pozostawić pracownika samemu sobie. Oczywiście pracodawcy wymagają od pracowników zaangażowania, samodzielności i inicjatywy, ale niekoniecznie już w pierwszych dniach. Każdy powinien otrzymać czas, którego potrzebuje, aby odpowiednio wdrożyć się w nowe zadania.

Zajrzyj też do naszych pozostałych artykułów:

Opinia o praktykancie – czy ocena z praktyk jest istotna?
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Zwolnienie od psychiatry – ile można być na zwolnieniu lekarskim od psychiatry?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Działalność nierejestrowana 2023
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?