podanie o podwyżkę

W sytuacji, gdy wewnętrzny system komunikacji w firmie jest ściśle sformalizowany, wówczas załatwianie jakichkolwiek spraw związanych z pracą wymaga złożenia odpowiednich wniosków. Jednym z takich dokumentów jest podanie o podwyżkę. Jeśli jesteś pewny swoich kwalifikacji i osiągnięć, realizujesz w pracy prestiżowe projekty i chciałbyś więcej zarabiać- przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim praktyczne porady, jak stworzyć profesjonalne pismo o podwyżkę, kiedy je złożyć i w jaki sposób uargumentować swoją prośbę. Pobierz gotowy wniosek o podwyżkę PDF lub DOC!

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kiedy złożyć wniosek o podwyżkę?

Zanim przygotujesz pismo o podwyżkę, zastanów się czy na pewno na nią zasługujesz. Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy osiągasz lepsze wyniki niż Twoi współpracownicy?
 • Czy Twoje kwalifikacje są wystarczająco wysokie?
 • Czy posiadasz lepsze umiejętności niż reszta pracowników?
 • Czy przejąłeś lub w najbliższym czasie przejmiesz dodatkowe obowiązki?
 • Ile zarabiają inni na podobnych stanowiskach?
 • Jak długo pracujesz i ile do tej pory otrzymałeś podwyżek?

Jeśli pracujesz w niewielkiej firmie, aby dostać podwyżkę, prawdopodobnie wystarczy rozmowa z przełożonym bez zbędnej papierologii. Jednak w większych przedsiębiorstwach i korporacjach podanie o podwyższenie wynagrodzenia może być niezbędne. Jeśli chcesz przygotować je poprawnie, poznaj kilka zasad, które obowiązują podczas tworzenia tego typu dokumentów. 

Jak napisać wniosek o podwyżkę?

Podanie o podwyżkę w pracy jest pismem formalnym, dlatego poza wskazanymi informacjami powinno zachowywać odpowiednią formę, czyli zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych na początku i na końcu dokumentu oraz o dopasowaniu stylu wypowiedzi do charakteru pisma. We wniosku zawrzyj poniższe informacje:

 • miejscowość oraz datę sporządzenia pisma;
 • Twoje imię i nazwisko wraz z zajmowanym stanowiskiem;
 • dane adresata (najczęściej przełożonego) oraz nazwę firmy;
 • wyśrodkowany tytuł;
 • uzasadnienie podania;
 • własnoręczny podpis. 
podanie wzór

Ważne, aby na samym początku określić cel podania, w tym przypadku jest to prośba o podwyżkę. W kolejnych krokach warto uzasadnić, dlaczego zasługujemy na podwyżkę. Wybieraj argumenty, które możesz w jakiś sposób poprzeć faktami. Na przykład, jeśli piszesz o ukończonych szkoleniach, powinieneś posiadać certyfikaty potwierdzające ten fakt. Pismo o podwyżkę najlepiej wydrukować i własnoręcznie podpisać, a następnie osobiście dostarczyć przełożonemu. 

Jakie uzasadnienie podwyżki przekona pracodawcę?

Forma wniosku o podwyżkę jest ważna, jednak nie tak bardzo, jak rzeczowe i przekonujące argumenty. To one w głównej mierze zadecydują o tym, czy Twoje wynagrodzenie zostanie podniesione czy nie. Argumentując swoją prośbę, nie powinieneś grozić zwolnieniem, ani podkreślać, że ktoś w firmie zarabia więcej. To raczej nie przekona przełożonego. 

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia – argumenty:

 • Jesteś kluczowym pracownikiem dla funkcjonowania firmy- wyjaśnij, jak Twoja praca wpływa na rozwój przedsiębiorstwa, udowodnij, że sprawnie działasz i przedstaw swoje dalsze plany, które będą korzystne dla firmy.
 • Pracujesz w firmie wiele lat bez podwyżki wynagrodzenia – posługując się wyłącznie uzasadnieniem, że “już długo pracujesz”, możesz nie otrzymać podwyżki, ale zawsze warto to uwzględnić, jako dodatkowy argument w podaniu.
 • Masz nowe obowiązki i spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność – pokaż pracodawcy, że jesteś odpowiedzialny za wiele zadań, w pochłaniających czas i energię. Jeśli otrzymałeś obowiązki, z których musisz się rozliczać, zaznacz że warto, aby większa odpowiedzialność była odpowiednio wynagradzana.
 • Możesz pochwalić się konkretnymi sukcesami- osiągnięcia zawodowe są jednym z najlepszych argumentów. Jeśli udało Ci się pozyskać nowego kontrahenta lub zrealizować projekt, który przyniósł korzyści firmie, to masz duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o podwyżkę.
 • Dostałeś awans- nie każdy wie, że część pracodawców stosuje tzw. poziomy awans, który oznacza dodatkowe obowiązki i większą odpowiedzialność bez wzrostu wynagrodzenia. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, masz idealny argument do prośby o podwyżkę.
 • Podnosisz swoje kwalifikacje- we wniosku podkreśl, że ciągle się rozwijasz, bierzesz udział w szkoleniach, kursach, konferencjach, a zdobyta w ten sposób wiedza przekłada się na efektywność Twojej pracy.
 • Posiadasz większe kwalifikacje niż osoby na podobnych stanowiskach – jeśli jesteś pewny, że umiejętnościami i kompetencjami przewyższasz swoich współpracowników, również możesz o tym wspomnieć.
wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Szukasz pracy? Z nami dowiesz się więcej:

Staż z urzędu pracy – jak wygląda staż?
List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego
Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?
Praca na statku – jak zostać marynarzem?
Karta MultiSport – co to jest karta MultiSport i jak ją zdobyć?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Przykładowe CV
Gotowe wzory CV do wypełnienia

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia – wzór:

……………………………………….
(miejscowość i data)

……………………………………………..…..
(imię i nazwisko pracownika)

……………………………………………..……
(stanowisko)

………………………………………………….
(imię i nazwisko przełożonego)

……………..………………………….………..
(nazwa firmy)

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na stanowisku …………………………………. .

W firmie jestem zatrudniony od ……… lat. W tym czasie swoje obowiązki wykonywałem zawsze odpowiedzialnie, efektywnie i z pełnym zaangażowaniem. Potwierdzają to moje osiągnięcia w ostatnim czasie:

 1. ………………………………………………………………………………………………… .
 2. ………………………………………………………………………………………………… .
 3. ………………………………………………………………………………………………… .

Dodatkowo nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i kursach, a dzięki zdobytej wiedzy, swoje cele realizuję coraz szybciej i efektywniej. Ostatnio ukończyłem:

 1. ………………………………………………………………………………………………… . 
 2. ………………………………………………………………………………………………… .
 3. ………………………………………………………………………………………………… .

Obecnie powierzono mi dodatkowe zadania, które sumiennie wykonuję. Podwyżka wynagrodzenia dodatkowo zwiększyłaby moją motywację oraz satysfakcję z wykonywanej pracy.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie argumenty będą wystarczające do uzyskania podwyżki wynagrodzenia. Chętnie spotkam się osobiście, w celu bardziej szczegółowego omówienia mojego wniosku.

Z poważaniem,

………………………………………….
(podpis pracownika)

Kiedy złożyć pismo o podwyżkę wynagrodzenia?

Istnieją pewne uniwersalne warunki, w których warto złożyć powyższy wniosek. Poniżej znajdziesz przykłady takich sytuacji:

wniosek o podwyżkę
 • czas, w którym firma ma dobre wyniki finansowe- jeśli firma jest “na plusie”, wzrasta również prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki;
 • od razu, gdy odniosłeś sukces lub zdobyłeś nowe kwalifikacje;
 • kiedy przejmujesz obowiązki innego pracownika;
 • na koniec roku finansowego w firmie- podczas podsumowania roku, pracodawca może zaplanować budżet na ewentualne podwyżki;
 • przed przejęciem wymagającego projektu, jeśli będzie wymagał od Ciebie nowych umiejętności i dużego nakładu pracy;
 • jeśli masz inne oferty zatrudnienia i wiesz, że bez problemu znajdziesz lepiej płatną pracę;
 • gdy zbliża się okres przyznawania podwyżek w Twojej firmie;
 • odpowiedni czas i godzina – nie warto rozmawiać z przełożonym o pieniądzach w poniedziałek, ale piątek rano, będzie już optymalną datą.

Co jeśli pracodawca odrzuci wniosek o awans?

Pracodawcy czasami odrzucają wnioski o podwyżkę, na przykład ze względu na niekorzystną sytuację finansową firmy, albo gdy stwierdzą, że pracownik nie posiada wystarczających kompetencji. Jeśli spotkałeś się z odmową, poproś o uzasadnienie takiej decyzji i zapytaj, jakie warunki musisz spełnić, aby w przyszłości otrzymać podwyżkę. Możecie też umówić się na kilku miesięczny “okres próbny”, który zweryfikuje efekty i będzie podstawą do wyższego wynagrodzenia lub premii w przypadku spełnienia przez Ciebie wymagań. 

Poproś o pisemne potwierdzenie ustaleń, np. za pomocą maila. Pamiętaj jednak, że podczas kolejnego spotkania, również możesz nie otrzymać podwyżki. 

pismo o podwyżkę

Grupowe podanie o podwyżkę wzór:

Jeśli cały Twój zespół nie jest zadowolony ze swoich zarobków, możecie rozważyć przygotowanie wspólnego wniosku. Jak napisać zbiorowe podanie o podwyżkę? Podobnie jak indywidualną prośbę, jednak z uwzględnieniem wyników i perspektywy wszystkich osób. 

Jeśli w firmie panuje oficjalny system komunikacji na linii pracownik – pracodawca, złożenie wniosku jest tak naprawdę jedyną możliwością ubiegania się o podwyższenie wynagrodzenia. Czasami zbiorowy wniosek pozwala pojedynczemu pracownikowi zyskać więcej, niż gdyby indywidualnie starała się o podwyżkę, ponieważ zbiorowość ma z reguły większe prawo głosu. Pamiętajcie, że takie podanie musi być własnoręcznie podpisane przez wszystkich pracowników lub przez waszego reprezentanta.

Życzymy powodzenia w staraniach i zarobków spełniających Wasze oczekiwania!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przeczytaj także:

Zasiłek dla bezrobotnych 2023 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Awans zawodowy nauczyciela – jakie są stopnie nauczycielskie?
Jak napisać CV i dopasować je do konkretnej oferty pracy?
Freelancer – kim jest freelancer i jak zacząć?
List motywacyjny pracownik socjalny – stwórz CV pracownika socjalnego
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?
Praca na pół etatu – jak wygląda zatrudnienie na pół etatu?
CV recepcjonistka/ recepcjonista – jak wygląda praca recepcjonistki?
Szablony CV
Urlop wypoczynkowy – Jak obliczyć urlop wypoczynkowy? Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego?
CV fizjoterapeuty – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?