Zdecydowałeś się złożyć podanie o pracę w urzędzie gminy, ale nie jesteś pewien, jak powinien wyglądać list motywacyjny do pracy w urzędzie? Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny do urzędu, jakie są jego elementy, a także co można zamieścić w CV urzędnika państwowego.

W poniższym artykule znajdziesz:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

List motywacyjny na stanowisko urzędnicze – z czego się składa?

Osoby starające się pracę w służbie cywilnej powinny spełniać kilka warunków. Praca w urzędzie w Polsce wymaga posiadania obywatelstwa polskiego i pełnych praw publicznych. Co więcej, wymagana jest niekaralność, kwalifikacje pozwalające wykonywać pracę na danym stanowisku (np. wykształcenie prawnicze, administracyjne, wykształcenie w kierunku określonej działalności urzędu, znajomość określonych programów komputerowych itp.) oraz nieposzlakowana opinia.

Sprawdź, jak wpisać wykształcenie w CV

List motywacyjny urząd – od czego zacząć?

List motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Najlepiej jeśli całość zmieści się na jednej stronie A4. Powinien również mieć przejrzystą strukturę, czyli być podzielony na akapity. Wybierając czcionkę, zwróć uwagę, aby była prosta, czytelna i bez ozdobników, ani kolorów. Odpowiednim wyborem będzie Times New Roman, Calibri lub Arial. Standardowa wielkość czcionki w dokumentach to 12. Przejrzystości i profesjonalnego wyglądu nadaje tekstowi właściwa interlinia. Najlepsza będzie interlinia 1,5, która porządkuje tekst, przez co łatwiej i szybciej się go czyta. List do urzędu możesz podzielić na 2 lub 3 akapity, które dzieli odstęp jednej linijki. 

List motywacyjny nie wymaga tytułu umieszczonego na dokumencie. Jego intencja wynika z jego treści. Powinieneś natomiast w nazwie pliku umieścić swoje imię, nazwisko oraz informację, o jakie stanowisko się starasz i w jakim urzędzie. Te same dane najlepiej jest umieścić również w temacie maila.

Możesz też napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej – zyskaj cenne wskazówki

Do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie?

Na początku, w prawym górnym rogu umieść datę złożenia dokumentu i wpisz miejscowość. Poniżej daty, po lewej stronie, napisz swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (numer telefonu, adres mailowy, adres korespondencyjny). Zwróć uwagę na nazwę swojego maila. Najlepiej, żeby zawierał Twoje imię i nazwisko lub samo nazwisko. Będzie wyglądał bardziej profesjonalnie. 

Dane adresata umieść po prawej stronie dokumentu, poniżej Twoich danych. Wybierz adres, który został podany w ogłoszeniu o pracę. Nazwę instytucji oraz jej pełny adres możesz również znaleźć na stronie internetowej danego urzędu. Zazwyczaj, w ogłoszeniach jest wyraźnie zaznaczone, pod jaki adres kierować swoje aplikacje.

Przygotuj się do poszukiwania pracy z naszymi poradnikami:

Co to są referencje?
Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Jak i gdzie szukać pracy?
Zarabianie przez internet w 2023
Poziomy znajomości języka w CV

Do kogo kierować list motywacyjny?

W dokumentach zawsze używaj formalnego zwrotu grzecznościowego. Odpowiednie będą zwroty:

  • “Szanowni Państwo”,
  • “Szanowna Pani”,
  • “Szanowny Panie”.

Jeśli masz wątpliwości, co do tego, jaka osoba jest adresatem, wybierz ogólne sformułowanie “Szanowni Państwo”.

Pamiętaj, aby nigdy w listach formalnych, nie używać zwrotów, takich jak “Witam”. To wyrażenia nieformalne i niedopuszczalne w dokumentach urzędowych, szczególnie w liście motywacyjnym do urzędu miasta, gdzie zasady pisania pism oficjalnych należą do wiedzy podstawowej.

Sprawdź też zwroty grzecznościowe w mailu

List motywacyjny stanowisko urzędnicze – co zawrzeć?

Pamiętaj, aby w początkowej części swojego listu motywacyjnego na stanowisko administracyjne wyraźnie zaznaczyć cel listu, nazwę posady, o którą się starasz oraz tytuł danego naboru. Zapobiegnie to ewentualnym nieporozumieniom, a także spersonalizuje Twój list do konkretnej oferty pracy. Możesz skorzystać z przykładowego sformułowania:

  • “Z przyjemnością wezmę udział w rekrutacji na stanowisko…”, “Interesuje mnie praca na stanowisku…”,
  • “Podjęcie pracy na stanowisku…byłoby dla mnie szansą na…”.

W rozwinięciu listu motywacyjnego warto zacząć od informacji, która może zainteresować przyszłego pracodawcę. Podaj powód, dla którego starasz się o stanowisko akurat w tym urzędzie, podając przy tym konkretny przykład, który potwierdza wartość Twojej pracy. Możesz również zaznaczyć, że w niniejszym liście podasz najważniejsze powody, dlaczego to właśnie Ciebie warto zatrudnić. Określ, że masz odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko.

Zbierając argumenty możesz posiłkować się treścią ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz. Pomoże Ci to ukierunkować treść i zorientować się, na jakie cechy i umiejętności zwraca uwagę rekruter. Postaraj się odpowiedzieć na oczekiwania pracodawcy. Nie kopiuj treści, jakie już zawarłeś w swoim CV. List motywacyjny służy rozwinięciu Twojego życiorysu o dodatkowe informacje. 

Skup się na najistotniejszych cechach, doświadczeniach i kwalifikacjach, jakie są potrzebne w pracy w urzędzie. Przekonaj pracodawcę, że jesteś zainteresowany wykonywaniem pracy i obowiązków wymienionych w ogłoszeniu. Zwróć uwagę, aby podawać konkretne informacje, popierające stwierdzenie, że to Ty – najlepiej spośród wszystkich kandydatów i kandydatek – nadajesz się na dane stanowisko.

Dowiedz się również, jak napisać podanie o pracę?

List motywacyjny: referent – przykładowe zdanie:

“Jako doświadczony referent, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, chciałbym podjąć się wyzwania i rozwijać się na stanowisku referenta ds. administracyjnych”.

Opisując swoje zalety postaraj się unikać ogólników, które nie dają istotnych informacji o Tobie. Podaj natomiast konkretne umiejętności, wiedzę, czy osiągnięcia. Cechy poparte przykładami doświadczeń są bardziej wiarygodne i pokazują konkretne kompetencje.

Pisząc np. list motywacyjny do urzędu gminy pokaż, jak Twoja wiedza i doświadczenie mogą się przyczynić do rozwoju i usprawnienia pracy danej placówki. 

W ostatniej części swojego listu motywacyjnego do służby cywilnej zaznacz, że jesteś gotowy do dalszego rozwoju i zdobywania doświadczeń. Dodatkowo powinieneś napisać o chęci spotkania w ramach rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której chętnie przedstawisz inne umiejętności i omówisz szczegóły. Przykładowo, zdanie takie mogłoby wyglądać następująco:

  • “Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na pytania”,
  • “Mam nadzieję, że będę mógł zaprezentować się Państwu podczas rozmowy kwalifikacyjnej”,
  • “Mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z Państwa zainteresowaniem”.

Do rozmowy kwalifikacyjnej także należy się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną oraz jak odpowiadać na pytania o mocne i słabe strony

List motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia

W przypadku braku większego doświadczenia list motywacyjny konstruuje się tak samo. Skupiaj się jednak na swoich umiejętnościach, predyspozycjach oraz wykształceniu, ukończonych szkoleniach i kursach. Warto również podkreślić chęć nauki i dalszego rozwoju zawodowego.

Podobnie jest podczas tworzenia pierwszego CV – sprawdź!

List motywacyjny do urzędu: wzór – jak zakończyć?

List motywacyjny, jak również inne listy formalne, należy zakończyć zwrotem grzecznościowym:

  • “Z poważaniem”,
  • “Z wyrazami szacunku”.

Następnie podpisz list swoim imieniem i nazwiskiem. Jeśli możesz, podpisz list własnoręcznie. 

Więcej o listach motywacyjnych i ich pisaniu znajdziesz w artykule: Jak napisać list motywacyjny – sprawdzone sposoby na idealne przedstawienie swojej kandydatury.

Przykładowe CV
Sprawdź inne przykładowe wzory CV

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź również:

Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich
Cel zawodowy w CV [podsumowanie w CV/profil CV] – jak napisać?
Jak napisać dobre CV i wyróżnić je na tle innych kandydatów?
CV dla doradcy klienta
Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić?
Jak znaleźć pracę? – Dowiedz się jak znaleźć pracę
Rekrutacja w formie AC – jak wygląda? jak się do niej przygotować?
CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego – jak zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?