praca Norwegia

Norwegia kusi malowniczymi krajobrazami, zachwyca pięknymi fiordami i lodowcami. Jednak wielu Polakom ten kraj wcale nie kojarzy się z turystyką, ale ze świetnymi zarobkami. Od dawna rozważasz wyjazd za granicę? Praca w Norwegii wciąż jest dobrym rozwiązaniem – zarówno dla zainteresowanych długotrwałą emigracją zarobkową, jak i chcących wyjechać sezonowo. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź jakie wymagania musisz spełnić? Ile można zarobić w Norwegii? Oraz o czym należy pamiętać, planując swój wyjazd?

Spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Norwegia praca – jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem?

Najważniejsza informacja jest taka, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej. Co oznacza, że zdobycie legalnej pracy wymaga załatwienia nieco większej liczby formalności. Na co należy zwrócić uwagę?

Praca Skandynawia – rejestrowanie pobytu

Duże znaczenie ma długość planowanego przez Ciebie pobytu. W Norwegii można wyróżnić:

 • pobyt turystyczny (do 3 miesięcy);
 • pobyt tymczasowy (3-6 miesięcy);
 • pobyt stały (ponad 6 miesięcy).

Pobyt turystyczny

Planujesz przebywać w Norwegii krócej niż trzy miesiące? Nie musisz rejestrować swojego pobytu. Jedyny dokument, jakiego potrzebujesz to ważny paszport. Masz więc trzy miesiące na spokojne poszukiwanie zatrudnienia.

Pobyt tymczasowy

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli planujesz zostać w Norwegii dłużej niż 90 dni. Taki pobyt musisz zarejestrować jako pobyt tymczasowy i wypełnić formularz na stronie departamentu ds. cudzoziemców UDI. Kolejny krok to rezerwacja spotkania na posterunku policji. Takie spotkanie powinno odbyć się w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu do kraju. 

W okresie wakacyjnym, kiedy zainteresowanie pracą za granicą jest naprawdę spore, warto taki termin zarezerwować możliwie najwcześniej.

Szukam pracy za granicą – dowiedz się więcej!

praca w Norwegii

Pobyt stały

Aby zyskać możliwość stałego pobytu w Norwegii, na samym początku udaj się do urzędu podatkowego Skatteetaten, gdzie powinieneś ubiegać się o:

 • Kartę podatkową (Skattekort) – na jej podstawie pracodawca może potrącać zaliczki przesyłane do urzędu podatkowego. To dokument niezbędny także w innych miejscach, np. w urzędzie pracy.
 • Norweski numer identyfikacyjny (norsk identitetsnummer) – to odpowiednik polskiego PESEL-u. Numer identyfikacyjny jest potrzebny w kontaktach z urzędami, do założenia konta w banku czy do wyrobienia dowodu osobistego lub paszportu. Wyróżnia się dwa rodzaje takiego numeru:
 1. D-nummer – jest przypisany osobom podejmujących tymczasową pracę w Norwegii;
 2. Fødselsnummer (Personnummer) – jest przypisany osobom osiedlającym się w Norwegii na stałe.
 • Wniosek o zameldowanie – jest niezbędny dla osób ubiegających się o pozwolenie na pobyt stały. Musisz posiadać aktualny adres zameldowania.

Do wymaganych formularzy powinieneś dodatkowo dołączyć:

 • umowę o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu;
 • zezwolenie na pobyt tymczasowy;
 • umowę najmu lub kupna nieruchomości na terytorium Norwegii.

Niezbędne dokumenty należy dostarczyć do urzędu podatkowego zajmującego się sprawami cudzoziemców. Na terenie Norwegii są 42 takie placówki – ich listę oraz wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie: skatteetaten.no.

Norwegia praca

Gdy zdobędziesz wymagane dokumenty, wybierz się z nimi do departamentu ds. cudzoziemców (urząd, któremu podlegasz znajdziesz na stronie udi.no). W tym miejscu pobierzesz też odpowiedni formularz aplikacyjny, który także musisz wypełnić. Udając się do wyznaczonego punktu, pamiętaj, aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz dokument potwierdzający cel Twojego pobytu (np. umowę o pracę).

Po zweryfikowaniu przez urząd dokumentów otrzymasz pozwolenie na stały pobyt w Norwegii. Jest ono bezpłatne i ważne bezterminowo.

Praca w Norwegii dla par i nie tylko – jak znaleźć pracę w Norwegii?

Nie rozmawiasz biegle po angielsku? A może po prostu przytłacza Cię ilość formalności? Jeśli nie chcesz wszystkich spraw załatwiać samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy polskich agencji zatrudnienia. Pamiętaj jednak, aby dokładnie weryfikować ich wiarygodność. W tym celu sprawdź stronę internetową, Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, a także zajrzyj na profile w mediach społecznościowych.

Dla osób znających język angielski lub norweski świetnym rozwiązaniem będzie kontakt z norweską agencją zatrudnienia lub przejrzenie strony norweskiego urzędu pracy.

Za granicą mile widziane jest CV po angielsku – zobacz, jak je stworzyć

praca w Norwegii dla par

Norwegia oferty pracy – jak znaleźć pracę na własną rękę?

Zastanawiasz się, jak i gdzie szukać pracy? Część osób decyduje się na samodzielne poszukiwanie zatrudnienia. Jeżeli Ty również chcesz znaleźć pracę na własną rękę, w pierwszej kolejności zajrzyj na popularny serwis mojanorwegia.pl. Odwiedź też Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES oraz inne polskie portale ogłoszeniowe:

 • Poloniusz.pl;
 • Europa.jobs;
 • Pracuj.pl;
 • Jobs.pl;
 • OLX;
 • InfoPraca.pl;
 • Indeed;
 • Gumtree;
 • Gratka;
 • Jooble.

Innym, chętnie wybieranym źródłem ofert pracy są grupy na Facebooku. W tym przypadku także należy zachować ostrożność i zdobyć, jak najwięcej informacji o pracodawcy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak napisać CV i list motywacyjny do pracy w Norwegii?

Ogólne zasady rekrutacyjne w Norwegii są podobne do tych obowiązujących w Polsce. Występuje jednak kilka istotnych różnic, o których warto pamiętać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

 1. Przykładowe CV nie powinno zawierać więcej niż jedną lub maksymalnie dwie kartki A4;
 2. zdjęcie w CV do pracy w Norwegii nie jest dobrze postrzegane (chyba, że pracodawca o nie poprosi);
 3. do dokumentów aplikacyjnych warto dołączyć referencje od poprzednich pracodawców;
 4. dokumenty aplikacyjne najlepiej przesłać w języku angielskim i norweskim;
 5. do norweskiego CV nie musisz dodawać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Zobacz wzory CV, które możesz wykorzystać, aby znaleźć pracę w Norwegii:
CV kucharz
CV kelnerka
CV sprzątaczka
CV niania
CV dla elektryka

Warunki pracy w Norwegii

zarobki w Norwegii
 • Maksymalny tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin;
 • maksymalny dobowy czas pracy wynosi 9 godzin;
 • osobie pracującej 8 godzin dziennie przysługuje 30 minut przerwy;
 • nadgodziny są płatne (minimum 40 proc. dodatkowo);
 • pracownikowi przysługuje minimum 21 dni urlopu wypoczynkowego w roku, jednak większość zatrudnionych ma prawo do 25 dni;
 • prawo do świadczenia urlopowego przysługuje jedynie osobom pracującym w zeszłym roku kalendarzowym (wypłacane jest na podstawie zeszłorocznego wynagrodzenia);
 • okres próbny nie może przekraczać 6 miesięcy.

Ewidencja czasu pracy 2023 – to może Cię zainteresować

W Norwegii obowiązuje podatek liniowy wynoszący 28 proc. dochodu. Jeśli jednak mieszkasz w tym kraju krócej niż 2 lata – możesz ubiegać się o zmniejszenie podstawy opodatkowania o 10 proc.

Jakie są zarobki w Norwegii?

Norwegia plasuje się na drugim miejscu wśród krajów europejskich (zaraz po Szwajcarii), w których zarobki są najwyższe. Nie bez powodu stała się jednym z chętniej wybieranych miejsc wśród migrantów zarobkowych.

Aktualnie średnia płaca w Norwegii wynosi około 50 790 NOK miesięcznie (koron norweskich), co w przeliczeniu na złotówki daje około 22 500 złotych (kurs ze stycznia 2023 roku). Przy czym zarobki kobiet są nieco niższe niż mężczyzn. Oczywiście trzeba pamiętać, że przy tak wysokich zarobkach, koszt życia w Norwegii także jest spory. Na przykład średnia cena chleba wynosi 29 NOK, czyli prawie 13 zł.

Praca Norwegia – płaca minimalna

Jaka jest minimalna krajowa w Norwegii? Okazuje się, że jedna, powszechna stawka minimalna nie obowiązuje w Norwegii. Co nie oznacza, że pracodawcy mogą płacić tyle, ile chcą. Aby nie dochodziło do łamania praw pracowniczych, oszustw czy wyłudzeń – norweski rząd wprowadził stawki minimalne dla poszczególnych branż. Są one regularnie aktualizowane (1 lipca każdego roku). W 2023 roku obowiązują jednak te same kwoty, co w roku ubiegłym. Zobacz, jak kształtują się dla poszczególnych branż.

ile zarabia się w Norwegii

Minimalna płaca w Norwegii dla poszczególnych branż:

 • Budownictwo: 198,30 – 220,00 NOK;
 • Sprzątanie: 196,04 NOK;
 • HoReCa (hotelarstwo, gastronomia, catering): 175,47 NOK;
 • Rolnictwo i ogrodnictwo: 129,40 – 149,30 NOK;
 • Branża elektryczna: 196,47 – 225,15 NOK;
 • Przemysł stoczniowy: 172,44 – 189,39 NOK;
 • Rybołówstwo: 193,55 – 205,55 NOK;
 • Transport: 185,50 NOK.
 • Przewozy turystyczne: 174,12 NOK

Ile wynosi średnia zarobków w Norwegii?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, średnia krajowa w Norwegii to około 50 790 NOK (24 000 zł). Najlepiej zarabiają pracownicy przemysłu petrochemicznego, finansów i ubezpieczeń oraz technologii komunikacyjnych. Z kolei najgorzej opłacani są zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii, rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie oraz w usługach mechanicznych.

Jeśli interesuje Cię praca w gastronomii, pamiętaj o wyrobieniu książeczki sanepidowskiej

Norwegia zarobki

Norwegia zarobki Polaków

Abyś lepiej zaznajomił się z możliwościami, jakie daje praca w Norwegii – przygotowaliśmy średnie miesięczne zarobki brutto dla poszczególnych stanowisk.

 • Ile zarabia pielęgniarka w Norwegii? – 46 810 NOK / ok. 22 000 PLN;
 • Ile zarabia elektryk w Norwegii? – 41 870 NOK  / ok. 20 000 PLN;
 • Ile zarabia lekarz w Norwegii? – 72 630 NOK / ok. 34 200 PLN;
 • Ile zarabia spawacz w Norwegii? – 39 630 NOK / ok. 19 000 PLN;
 • Ile zarabia kierowca tira w Norwegii? – 37 540 NOK  / ok. 17 500 PLN.

Oczywiście wysokość zarobków zależy od kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. Lepiej opłacane są także osoby ze znajomością języka angielskiego lub norweskiego. 

Praca na morzu Norwegia

Mówiąc o pracy w Norwegii, nie sposób pominąć pracę na platformach wiertniczych, która stanowi odrębną kategorię. Wymaga silnej psychiki, odporności na stres i gotowości do długiej rozłąki z rodziną. Jednocześnie wiąże się z naprawdę wysokimi zarobkami, które sięgają nawet 150-500 euro dziennie (ok. 720 – 2400 zł).

praca na morzu Norwegia

Jak wygląda życie w Norwegii?

Norwegia ma sporo zalet, które już wielu skłoniły do przeprowadzki. Ale jak każdy kraj, posiada też pewne wady. Do niewątpliwych plusów należą: równowaga życia i pracy, otwartość tamtejszych mieszkańców, większa prywatność oraz rozwinięta pomoc socjalna. Co nie przemawia na korzyść? Z pewnością są to: mały wybór w sklepach (brakuje przede wszystkim świeżych warzyw i owoców, które najczęściej pakowane są w folie), złe warunki pogodowe i wysokie ceny.

Pierwszym wydatkiem, który poniesiesz w Norwegii to wynajem mieszkania lub pokoju. Miesięczny koszt kawalerki waha się w granicach 10 000 NOK do 12 000 NOK (ok. 5 000 PLN). Najczęściej poszukiwanym lokalem przez obcokrajowców jest więc jednoosobowy pokój, który kosztuje 4 0000 – 5 000 NOK (ok. 2 500 PLN). Natomiast ceny jedzenia są w dużej mierze zależne od preferencji żywieniowych danej osoby. Ceny podstawowych produktów spożywczych kształtują się następująco:

 • mleko 1 litr – 18 NOK (8,44 PLN);
 • jaja 10 szt. – 49 NOK (22,97 PLN);
 • woda 1,5 litra – 22 NOK (10,31 PLN);
 • jabłka 1 kg – 29 NOK (13,59 PLN);
 • makaron 1 kg – 29 NOK (13,59 PLN).

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź również:

Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
List motywacyjny i CV pracownik produkcji 
Świadectwo pracy 2023 i zaświadczenie o pracy – najważniejsze informacje
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 
Dane personalne w CV – co zawierają dane kontaktowe? Jakich danych nie podawać?
Wypłata wynagrodzenia – na konto czy do ręki? Co jeśli na koncie brak wypłaty?