Dlaczego decydujesz się rozpocząć lub zmienić pracę? Bądźmy szczerzy – głównym motywatorem zazwyczaj są zarobki. Pieniądze są bardzo ważne, w dużej mierze od nich zależy jakość życia oraz poczucie bezpieczeństwa, do którego wszyscy dążymy. Dobrze płatna praca jest celem większości osób aktywnych zawodowo. Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrze płatną pracę? Kto zarabia najwięcej w Polsce? Jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce? Poniżej prześledzimy ranking zawodów, by zaprezentować Ci odpowiedzi na te pytania.

W tym artykule poznasz:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Najlepiej opłacane zawody w Polsce – ranking zarobków „Best Paying Jobs in Poland 2021”

Według jednego z największych zagranicznych serwisów pracy, największe zarobki w Polsce osiąga się na stanowisku lekarza, sędziego i prawnika. Jak informuje Salary Explorer, dobrze płatne zawody w Polsce zostały wybrane na podstawie danych przesyłanych przez samych użytkowników, a także w oparciu o własną bazę danych o wynagrodzeniach, która powstała we współpracy z wieloma firmami, pracodawcami i agencjami HR. Zebrane przez serwis informacje zostały zestawione, dokładnie przeanalizowane i uśrednione. Poniżej przedstawiamy wyniki.

Dowiedz się jaki zawód wybrać, by do Ciebie pasował!

Najlepiej płatne zawody w Polsce wg Salary Explorer:

 1. Chirurg/lekarz– średnio 28 100 zł/mc (od 14 900 zł do 42 800 zł)

Pod względem zarobków chirurdzy są bezkonkurencyjni. Wysokość zarobków jest determinowana  przede wszystkim wymagającym i stresującym charakterem pracy i wiążącej się z nią odpowiedzialnością. Zawód wymaga wysokich kwalifikacji i rozległej wiedzy medycznej. Chirurg zajmuje się leczeniem chorób w sposób operacyjny, dlatego musi posiadać zdolności manualne, a także predyspozycje medyczne. Dzięki nim będzie w stanie szybko reagować w nagłych sytuacjach, których na stole operacyjnym może być bardzo dużo.

 1. Sędzia – średnio 23 600 zł/mc (od 12 500 zł do 35 900 zł)

Wysokość pensji sędziego związana jest przede wszystkim z ilością obowiązków związanych z tym zawodem. Podobnie, jak w przypadku lekarzy, na sędziach spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ ich praca polega na wymierzaniu sprawiedliwości. Sędzia jest funkcjonariuszem publicznym, a jedyne ograniczenie, które go obowiązuje to aktualne prawo.

 1. Prawnik– średnio 19 100 zł/mc (od 10 100 zł do 29 100 zł) 

W przypadku prawnika zarobki są od konkretnej specjalizacji, miejsca pracy, doświadczenia.  Atrakcyjne wynagrodzenie gwarantuje długa ścieżki nauki oraz zdobywanie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych. W zależności od nich, prawnik może występować jako obrońca, reprezentant, oskarżyciel, radca prawny lub notariusz.

 1. Menedżer banku – średnio 18 000 zł/mc (od 9540 zł do 27 400 zł)

Zarządzanie placówką bankową, funduszami i inwestycjami nie jest łatwe. Od pracowników na wysokich szczeblach wymaga się bardzo dobrych kwalifikacji. Najczęściej są oni głównymi organami decyzyjnymi, zarządzającymi i zwierzchnikami wszystkich działów oraz jednostek organizacyjnych, dlatego wysokie pensje, jakie otrzymują menedżerowie banków, są w pełni uzasadnione, dlatego wysokie pensje, jakie otrzymują menedżerowie banków, są w pełni uzasadnione. 

 1. Dyrektor generalny – średnio 16 900 zł/mc (od 8950 zł do 25 700 zł)

Dyrektorzy są odpowiedzialni za sukces bądź porażkę całych przedsiębiorstw. Ich zarobki odzwierciedlają ogromną odpowiedzialność oraz zakres obowiązków, któremu muszą podołać. Do ich zadań należy między innymi: dobór personelu, zawieranie umów cywilno-prawnych, podejmowanie strategicznych decyzji czy zapobieganie potencjalnym kryzysom.

 1. Dyrektor finansowy – średnio 15 800 zł/mc (od 8350 zł do 23 900 zł)

Niemal każde stanowisko związane z zarządzaniem finansami stanowi gwarancję  wysokiej płacy. Dyrektorzy finansowi zarządzają budżetem, przychodami, wydatkami i kosztami, od których zależy działalność organizacji. Na ich barkach spoczywa realizacja całej polityki finansowej przedsiębiorstwa.

 1. Ortodonta – średnio 15 200 zł/mc (od 8050 zł do 23 100 zł)

To branża, na którą cały czas rośnie zapotrzebowanie i w której klienci są gotowi ponieść duże koszty w zamian za dobrze wykonaną usługę. . Ortodonta zajmuje się niwelowaniem wszelkich wad zgryzu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To główne powody, dla których zawód ortodonty osiąga dobry wynik w zestawieniu wynagrodzeń.

 1. Profesor na uczelni – średnio 13 500 zł/mc (od 7160 zł do 20 500 zł)

Uzyskanie tytułu profesora wymaga wiele pracy naukowej i zawodowej. Jest to stanowisko prestiżowe, dlatego gwarantuje wysokie zarobki.

 1. Pilot – średnio 11 300 zł/mc (od 5960 zł do 17 100 zł)

Piloci codziennie odpowiadają za bezpieczeństwo tysięcy ludzi,  co wiąże się z dużym stresem i wymaga od nich sporo cierpliwości. Zanim zdobędą licencję, poddawani są rygorystycznym programom szkoleniowym.

 1. Dyrektor ds. marketingu – średnio 10 100 zł/mc (od 5370 zł do 15 400 zł)

Dobry pracownik na stanowisku związanym z marketingiem gwarantuje zwiększenie dochodowości organizacji i rozwój biznesu. Kreuje, wdraża i monitoruje projekty marketingowe, działania promocyjne i PR. Właśnie dlatego większość firm inwestuje w atrakcyjne wynagrodzenia dla najlepszych specjalistów. 

Stwórz Graficzne CV i wyróżnij się na tle konkurentów.

Wszystkie zawody, wymienione  przez Salary Explorer, łączy kilka wspólnych cech:

 • wysokie ryzyko i odpowiedzialność, jakie się z nimi wiążą,
 • ogromny zakres wiedzy, jaką trzeba zdobyć w ramach przygotowania się do zawodu,
 • długa ścieżka nauki,
 • liczba obowiązków,
 • prestiż społeczny.

Wszystkie czynniki sprawiają, że wymienione profesje to zawody w Polsce najatrakcyjniejsze pod względem dochodowości.

Przedstawione widełki płacowe w poszczególnych zawodach zależą od:

 • doświadczenia pracowników;
 • zakresu obowiązków;
 • lokalizacji firmy.

Zobacz też:

Najlepiej zarabiające zawody w Polsce – ranking płac firmy Devire: „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”

Nieco inne zestawienie najbardziej dochodowych zawodów w Polsce przygotowała nasza rodzima firma rekrutacyjna Devire. Według niego dobrze płatna praca jest na stanowiskach takich jak:

 1. Księgowy / Finansista – od 9 000 – 11 000 PLN brutto

W okresie pandemii szczególnie wysokie (zanotowano 20%-owy wzrost) stały się  wynagrodzenia specjalistów finansowych, którzy połączyli wiedzę finansową z umiejętnościami programowania.

 1. Inżynier oprogramowania i środowisk IT – od 16 000 – 25 000 PLN brutto

W 2020 roku bez wątpienia zyskały zawody oferujące rozwiązania z zakresu cybersecurity. Kandydaci z doświadczeniem w kreowaniu oferty produktowej i doradztwie w tym zakresie mogą obecnie liczyć na najatrakcyjniejsze oferty pracy. Zobacz, jak opisać znajomość programów w CV!

 1. Inżynier ds. Lean – od 9 000 – 13 000 PLN brutto

Wzrost płac ekspertów technologii lean nie zwalnia tempa. Średnia płac w tym obszarze cały czas ma rosnąć.

 1. Analityk danych – od 10 000 – 16 000 PLN brutto

W wielu organizacjach liderzy obszaru digital osiągają najlepsze zarobki, co tylko potwierdza kluczową i strategiczną rolę tego obszaru w strukturach firm.

 1. Specjalista ds. zakupu gruntów – od 12 000 – 20 000 PLN brutto

Duże organizacje z zagranicznym kapitałem w związku z dynamicznym rozwojem energetyki (instalacje fotowoltaiczne, biogaz, hydroenergia, biomasa, energia wiatru) poszukują obecnie osób, które będą ich przedstawicielami na terenie Polski, oferująca im zarobki na poziomie europejskim.

 1. Kierownik projektu – od 15 000 – 17 000 PLN brutto

Rynek pracy potrzebuje obecnie managerów z doświadczeniem w zarządzaniu zmianą i wdrażaniu dużych projektów strategicznych, dlatego na ciekawe oferty mogą liczyć kandydaci z doświadczeniem po stronie firm consultingowych.

 1. Specjalista ds. Rozwoju Biznesu / Sprzedaży – od 15 000 – 20 000 PLN brutto (podstawa)

W wyniku przeniesienia się handlu stacjonarnego do e-commerce, w ostatnim czasie znacznie wzrósł popyt na ekspertów wyspecjalizowanych w sprzedaży internetowej i komunikacji marketingowej firm poprzez on-line. Wynagrodzenia w tych obszarach są z bardzo konkurencyjne. Odpowiednio przygotowane CV dla doradcy klienta pozwoli Ci się wyróżnić spośród pozostałych kandydatów.

 1. Specjalista w obszarze analiz komercyjnych – od 10 000 – 15 000 PLN brutto (podstawa)

Oprócz wykształcenia kierunkowego kluczowe jest dziś także zrozumienie procesów komercyjnych. Specjalizacja branżowa w tym zakresie postępuje od kilku lat.

 1. Audytor, ryzyko kredytowe – od 8 000 – 30 000 PLN brutto

Na rynku nie maleje zapotrzebowanie na ekspertów ds. modelowania ryzyka czy walidacji, czyli absolwentów tzw. quantów: matematyki, fizyki, ekonometrii.

 1. Rekruter – od 4 000 – 35 000 PLN brutto

Poszukiwani obecnie eksperci HR to profesjonaliści, którzy łączą kompetencje miękkie oraz umiejętność automatyzacji działań i rozwiązań systemowych.

Łatwo zauważyć, że dobrze płatne prace wg rankingu Devire różnią się od zawodów wymienionych przez Salary Explorer. Oba zestawienia zostały przygotowane na podstawie innych danych. W przypadku Devire zostały pozyskane w ich własnych procesach rekrutacyjnych realizowanych w 2020 roku. Wszystkie prezentowane dane zostały w tym wypadku uśrednione dla całej Polski, a widełki płacowe– podobnie jak w pierwszym rankingu- zależą od doświadczenia pracowników i zakresu obowiązków. Jaki jest najlepszy zawód w Polsce pod względem zarobków? Odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznie. 

Dobre wynagrodzenie można uzyskać również na stanowiskach, które nie wymagają ukończenia studiów, wieloletniego doświadczenia lub szczególnych umiejętności. Okazuje się jednak, że na dochodowość danej pracy wpływ może mieć płeć pracownika. Warto wspomnieć, że z badań przeprowadzonych przez eksperta rynku pracy Randstad Polska w roku 2020, w związku z pandemią, zdecydowanie więcej Pań aplikowało na stanowiska wysoce dochodowe, takie jak:

 • Rekruter;
 • Specjalista ds. Rozwoju Sprzedaży e-commerce;
 • Specjalista ds. Marketingu (digital);
 • Programista.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Najlepiej płatne prace w Polsce – dla kogo jeszcze?

To oczywiście wszystkie stanowiska wymienione w powyższych rankingach. Warto jednak wspomnieć o mniej konwencjonalnych ścieżkach kariery, w których można liczyć na wysokie stawki.

Jeśli chcesz dobrze zarabiać, możesz:

 • założyć własną firmę– jeżeli czujesz się na siłach i masz pomysł na to, jak poprowadzić swój biznes. Pamiętaj, że musisz być wymagający nie tylko wobec pracowników, ale też wobec siebie, potrafić doskonale organizować pracę i zarządzać przedsiębiorstwem. Możesz też zarabiać przez Internet, co cieszy się dużą popularnością w ostatnim czasie.
 • spróbować sił w modelingu – to zawód w którym możesz podróżować, odnosić sukcesy zawodowe, a przy tym świetnie zarabiać. 
 • zostać projektantem mody– jeżeli interesujesz się modą i masz poczucie stylu, projektowanie będzie doskonałym pomysłem. Przy odrobinie szczęścia możesz zacząć zarabiać bardzo dobrze.
 • czyścić okna wieżowców– zawód, w którym mogą spróbować swoich sił osoby cechujące ich duża sprawnością  fizyczną i odwagą. Jest to zawód ekstremalny, ale stawki sięgają nawet do kilkudziesięciu złotych na godzinę.
 • zająć się tanatokosmetyką –zawód nazywany inaczej wizażystą zwłok. Jego zadaniem jest przygotowanie ciała do pochówku. Praca ta wymaga silnego charakteru oraz dyspozycyjności 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu, dlatego miesięczna pensja nawet początkującego specjalisty sięga 10 000 zł.

Dobrze płatne zawody fizyczne

Współcześnie najlepiej opłacani specjaliści często wykonują pracę fizyczną. Wzrost wartości rynku nieruchomości i powstające inwestycje przyczyniły się do tego, że m.in. specjaliści branży budowlanej już od kilku lat należą do najlepiej zarabiających pracowników w Polsce. Wśród nich należy wymienić zawody:

 • majster budowy – średnio 6200 zł brutto/mc
 • cieśla szalunkowy – średnio 5700 zł brutto/mc
 • dekarz – średnio 5000 zł brutto/mc
 • zbrojarz – średnio 5100 zł brutto/mc
 • inżynier serwisu – średnio 6000 zł brutto/mc
 • operator koparko-ładowarki – średnio 5100 zł brutto/mc

Dane zostały zebrane na podstawie aktualnych informacji z serwisu pracuj.pl. Wpływ na wysokość wynagrodzenia mają przede wszystkim trzy czynniki: staż pracy, wielkość firmy i lokalizacja firmy. Jeśli więc nadal zastanawiasz się, jak dobrze zarabiać, powyższe podpowiedzi będą dla Ciebie pomocne. 

Sprawdź też, jak napisać CV i list motywacyjny dla pracownika fizycznego.

Zawody dobrze płatne – kursy, po których jest praca

Nie zawsze dyplom ukończenia studiów jest potrzebny do tego, by zdobywać atrakcyjny zawód/ciekawą pracę. Możesz przygotować się do zatrudnienia, kończąc kurs lub szkolenie. Jakie zarobki czekają na pracowników, którzy wybrali tę drogę? Zdobyte kursy i certyfikaty z pewnością pozwalają podnieść kompetencje. Poniżej przedstawiamy najbardziej opłacalne kursy (2018) według serwisu szkolenia24h.pl:

 • językowe – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, którą w łatwy sposób można wykorzystać do zdobycia lepszych zarobków, dzięki temu przygotujesz też profesjonalne CV po angielsku;
 • wózki widłowe i inne maszyny specjalistyczne – kursy są bardzo opłacalne, ponieważ wykwalifikowany pracownik może liczyć w tym zawodzie na pewną pracę i naprawdę atrakcyjne pensję;
 • dla wizażystki, kosmetyczki, fryzjerki – popularny kierunek wybierany przez osoby, które chcą założyć własną działalność;
 • związane z opieką i medycyną – stanowiska takie jak niania, opiekun osób starszych i asystent osób niepełnosprawnych. Od kilku lat zawody te cieszą się dużą popularnością, a zapotrzebowanie rynkowe na nie jest coraz większe.

Najlepiej płatne zawody na świecie

Dla porównania na koniec przedstawimy najatrakcyjniejsze zawody świata– oczywiście pod względem dochodowości. Jaka jest  obecnie najlepsza praca na świecie? Według serwisu therichest.com, najlepiej opłacanymi pracownikami na świecie są:

 • chirurdzy –  180 tys. dolarów rocznie;
 • dyrektorzy zarządzający – 140 tys. dolarów rocznie;
 • menedżerowie projektów inżynieryjnych – 140 tys. dolarów rocznie;
 • piloci samolotów – 135 tys. dolarów rocznie;
 • chirurdzy dentystyczni – 132 tys. dolarów rocznie.

Najlepiej opłacalne zawody – podsumowanie

Wiesz już, gdzie warto pracować, by dobrze zarabiać. Dobry zawód to nie tylko możliwość samorealizacji, robienia tego, co się lubi, atrakcyjne warunki pracy. To przede wszystkim wysokie i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Ciebie inspiracją w planowaniu Twojej drogi zawodowej. 

Zapraszamy też do pozostałych artykułów:

CV studenta – jak napisać pierwsze CV?
Przebranżowienie i przekwalifikowanie
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Poziomy znajomości języka w CV
Jak napisać podanie o pracę?
Umiejętności miękkie i twarde – Rodzaje umiejętności

Dodaj komentarz