umowa b2b

Przeglądasz oferty pracy i wśród proponowanych form zatrudnienia, obok umowy o pracę, widnieje współpraca B2B. Co to takiego? To rodzaj umowy cywilnoprawnej zawierany pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi (przedsiębiorcami). W dzisiejszych czasach B2B jest coraz częściej wybierane. Choć może okazać się niezwykle korzystne, przed podjęciem decyzji o założeniu własnej działalności, należy pamiętać o najważniejszych kwestiach dotyczących takiej relacji. Sprawdź, z czym wiąże się zatrudnienie B2B i czy naprawdę się opłaca.

Umowa B2B – dowiedz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Umowa o pracę, B2B, umowa zlecenie – jakie są typy umów?

Rynek pracy oferuje pracownikom różne typy umów. Umowa o pracę musi być zgodna z Kodeksem pracy, ale istnieją też umowy cywilnoprawne, które nie podlegają przepisom Kodeksu pracy, a przepisom Kodeksu cywilnego. Zalicza się do nich: umowę o dzieło, umowę zlecenie oraz umowę B2B. W praktyce oznacza to, że osobie, która podpisała umowę B2B, nie przysługuje wiele przywilejów pracowniczych zawartych w Kodeksie pracy, między innymi urlop wypoczynkowy czy naliczanie stażu pracy.

Przedmiot umowy B2B różni się w zależności od konkretnej sytuacji. Na przykład w branży IT, kontrakt może dotyczyć testowania oprogramowania lub projektowania aplikacji mobilnych. Ważne jest, aby został on bardzo precyzyjnie określony, np. poprzez zakres czynności lub stosowanie konkretnego języka programowania. Pozwoli to uniknąć ewentualnych sporów w przyszłości.

Chcesz stworzyć CV programisty? Zobacz nasze przykładowe CV:

B2B co to?

B2B, czyli business-to-business, to rodzaj umowy oparty na porozumieniu dwóch przedsiębiorców. Staje się ona coraz popularniejsza, głównie ze względu na dużą elastyczność i warunki współpracy oparte na równych zasadach. Zapewne spotkałeś się ze stwierdzeniem, że jako pracownik na B2B możesz zarobić znacznie więcej, z kolei pracodawca uniknie wysokich kosztów zatrudnienia pracownika. Warto więc wiedzieć co to umowa B2B oraz jakie ma wady i zalety.

B2B umowa zawsze wymaga prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dlatego jeśli chcesz ją podpisać, musisz najpierw założyć firmę. W Polsce takie prawo ma każdy obywatel jednego z państw Unii Europejskiej, który ukończył 18 lat. Sama procedura jest bardzo prosta i można to zrobić zaledwie w ciągu kilku minut przez internet, wystarczy, że przyszły przedsiębiorca posiada profil zaufany. Należy jednak pamiętać, że podczas rejestracji niezbędne jest podjęcie kluczowych decyzji np. wybór formy opodatkowania.

kontrakt b2b co to

Współpraca B2B – na czym polega?

Jak współpraca B2B wygląda w praktyce? Najczęściej osoba samozatrudniona, czyli prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wykonuje określone zadania na rzecz firmy, która je zleca. W związku z tym traci miano pracownika, a staje się przedsiębiorcą świadczącym usługi, co wiąże się także z braniem pełnej odpowiedzialności za zrealizowane projekty. 

Kontrakt B2B a umowa o pracę – jakie są podstawowe różnice?

umowa b2b co to

Decydując się na umowę B2B, przede wszystkim tracisz miano pracownika, co oznacza, że nie masz pracodawcy, a wasza współpraca uregulowana jest przez Kodeks cywilny i kontrakt, który podpiszecie. W praktyce tracisz przywileje pracownicze takie jak urlop wypoczynkowy, wypłatę wynagrodzenia chorobowego, urlop na żądanie czy inne benefity płacowe i pozapłacowe. Co więcej, pracodawca nie odprowadza za Ciebie składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, a Ty jako przedsiębiorca jesteś zobligowany do wywiązania się z obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, czyli:

  • wystawiania faktur;
  • opłacania podatków;
  • opłacania składek ZUS;
  • prowadzenia księgowości;
  • rozliczania się z urzędem skarbowym.

Kontrakt B2B co to i z czym się wiąże?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z kosztami, które nie ograniczają się jedynie do płacenia podatków. Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług księgowej, istotne jest także posiadanie konta firmowego, które w sektorze B2B jest wręcz niezbędne. Do tego dochodzą inwestycje w potrzebny sprzęt lub wyposażenie swojego miejsca pracy. Praca na B2B często oznacza mniejszą stabilność i ograniczone możliwości w porównaniu do umowy o pracę. Znacznie łatwiej ją także rozwiązać, można to zrobić nawet bez podania przyczyny. Wyżej wymienione czynniki zaliczają się do wad umowy B2B, a jakie są zalety?

Dowiedz się, jak napisać podanie o przedłużenie umowy

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakie korzyści ma współpraca B2B?

Każdy pracodawca ponosi koszty związane z zatrudnieniem pracownika na podstawie umowy o pracę. Wbrew pozorom nie jest to tylko określona na umowie kwota brutto, ale dodatkowo składka emerytalna, rentowa, wypadkowa, składka na fundusz pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przykładowo: najniższa krajowa 2022 wynosi 3010 zł brutto, z czego pracownik otrzymuje na rękę 2363,56, a koszt dla pracodawcy wynosi aż 3626,46 zł. Właśnie dlatego jedną z największych zalet B2B są niższe koszty pracodawcy, które zwykle przekładają się na wyższe wynagrodzenie samozatrudnionego.

Praca B2B to również większa elastyczność niż umowa o pracę. Pozwala wynegocjować dogodne dla siebie godziny i miejsce świadczenia usług, a dodatkowo umożliwia współpracę z wieloma podmiotami. Wśród korzyści finansowych dla samozatrudnionych wymienia się niższe składki ZUS dla początkujących firm oraz możliwość skorzystania z różnych dotacji i dofinansowań. Ostatecznie wszystko zależy od zapisów widniejących w kontrakcie, część firm decyduje się np. na wliczenie urlopu i zawarcie go w umowie. 

Zobacz też:

Umowa B2B co należy wiedzieć?

Podczas podpisywania kontraktu zwróć szczególną uwagę na to, czy jego postanowienia nie zawierają zapisów charakterystycznych dla umowy o pracę. Niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji, między innymi: konieczność zapłaty składek ZUS do 5 lat wstecz, a w sytuacji przekroczenia I progu podatkowego, również obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co nie może się znaleźć w umowie B2B?

  • Konkretne miejsce pracy;
  • określony czas pracy;
  • kierownictwo.

Przedsiębiorcy w ramach zawieranej między sobą umowy nie mogą wymagać, aby jeden z nich wykonywał swoje zadania w konkretnym miejscu lub czasie. Każdy z nich jest samodzielnym podmiotem, dlatego ma prawo sam decydować o tym, w jaki sposób będzie świadczył dane usługi. Nie powinno też pojawiać się kierowanie lub nadzorowanie Twoich działań.

b2b umowa

Dla kogo forma zatrudnienia B2B?

Stoisz właśnie przed dylematem – umowa B2B czy umowa o pracę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Praca na B2B to dużo dodatkowych obowiązków, a jednocześnie większa elastyczność i swoboda, której nie daje zatrudnienie na etacie. Swoje zadania możesz wykonywać, gdzie chcesz i kiedy chcesz, dlatego kontrakt jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących niezależność, ale jednocześnie dobrze zorganizowanych, zdyscyplinowanych, ambitnych i zmotywowanych. 

Sprawdź również: Zarabianie przez internet w 2023

kontrakt b2b

Kontrakt B2B umożliwia współpracę z wieloma podmiotami, dlatego sprawdzi się w przypadku osób pracowitych, staje się też przepustką do większych zarobków, a możliwość odliczania części przychodów, przekłada się na spore oszczędności podatkowe. Jednak prowadzenie własnej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem i większą odpowiedzialnością. Cenisz sobie stabilizację i lubisz rutynę? Zrezygnuj z zatrudnienia B2B i wybierz pracę na etacie. Jesteś gotowy na nowe wyzwania? Rozważ założenie własnej działalności gospodarczej. Wiedząc jakie wady i zalety ma umowa B2B, zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Szukasz więcej sprawdzonych informacji? Zajrzyj:

Sprawdzone szablony CV
Popularne przykładowe CV
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą
Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?
Jak napisać wniosek do sądu o nabycie spadku?
Wniosek o urlop – sprawdź, jak napisać podanie o urlop bezpłatny
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 (kuroniówka) – komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Podanie do policji – jak napisać CV i list motywacyjny do policji?
Urlop ojcowski 2023 – ile trwa urlop ojcowski?
List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?
Jak wygląda praca jako grafik i jak stworzyć profesjonalne CV grafika komputerowego?
CV fizjoterapeuty – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?