prawnik

Zawód prawnika uznawany jest za prestiżowy i kojarzy się głównie z osobami z klasy wyższej. To również jedna z najpopularniejszych ścieżek kariery w Polsce. Podczas rekrutacji na studia w roku akademickim 2022/2023 prawo chciało studiować ponad 22 tys. kandydatów. W praktyce oznacza to dużą konkurencję na rynku pracy. Nie wszyscy wiedzą jednak czym tak naprawdę zajmuje się prawnik? Jakie cechy powinien posiadać? I ile trwają studia prawnicze? W niniejszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Prawnik – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kto to prawnik?

Zastanawiasz się, kim jest prawnik? To osoba, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze, posiada tytuł magistra oraz odbyła stosowną aplikację (staż). W zależności od uzyskanych uprawnień może wykonywać obowiązki obrońcy, reprezentanta, oskarżyciela, notariusza lub radcy prawnego. Każdą z tych profesji łączy jednak jedno – doskonała znajomość przepisów prawnych, które prawnik wykorzystuje w swojej codziennej pracy. Prawnik to tak naprawdę najniższy stopień zawodowy, a więc posiada najmniejsze uprawnienia. 

Co robi prawnik?

Praca prawnika wymaga ogromnej wiedzy na temat skomplikowanych przepisów (zwykle niezrozumiałych dla ludzi, którzy się tym nie trudnią). Bardzo często takie osoby zajmują się więc doradztwem prawnym w sprawach rozwodowych, dotyczących opieki nad dzieckiem czy spadkowych. Sporządzają również umowy lub też sprawdzają ich zgodność z obowiązującym prawem. Wspierają dodatkowo przyszłych przedsiębiorców podczas zakładania firmy.

Osoby z wykształceniem prawniczym często otwierają własne kancelarie prawne lub zatrudniają się już w istniejących. Prawnicy znajdują również pracę w firmach, gdzie prawo ma bardzo duże znaczenie np. ubezpieczeniowych lub działających w obszarze finansów.

Zobacz najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Jak zostać prawnikiem w Polsce?

Zostanie prawnikiem wcale nie jest proste i tak naprawdę już w szkole średniej warto rozpocząć przygotowania. Na studia prawnicze trudno się dostać, dlatego dobre wyniki egzaminu maturalnego to podstawa. Jakie przedmioty zdać na maturze, żeby otworzyć sobie ścieżkę do kariery?

 • Historię;
 • język polski i łaciński;
 • wiedzę o społeczeństwie;
 • geografię.

Aby zostać prawnikiem musisz ukończyć magisterskie studia prawnicze. Nie ma znaczenia czy będzie to uczelnia publiczna, czy niepubliczna. Ile trwają studia prawnicze? Dokładnie 5 lat i kończą się obroną pracy magisterskiej. Spodziewaj się raczej trudnych egzaminów i dużych nakładów nauki na każdym etapie edukacji.

Wykształcenie w CV

Kolejny krok to ukończenie tzw. aplikacji i zdanie egzaminu zawodowego. Oczywiście możesz zostać prawnikiem także bez aplikacji, jednak pozwala ona uzyskać prawo do wykonywania zawodu np. adwokata lub sędziego.

aplikacja prawnicza

Aplikacja prawnicza – ile trwa? Jak zostać adwokatem?

Aplikacja radcowska ile trwa? A może interesuje Cię aplikacja komornicza? Sprawdź – aplikacje prawnicze w Polsce:

 • aplikacja sędziowska (3 lata);
 • aplikacja adwokacka (3 lata);
 • aplikacja notarialna (3,5 roku);
 • aplikacja radcowska (3 lata);
 • aplikacja prokuratorska (3 lata);
 • aplikacja legislacyjna (1 rok);
 • aplikacja komornicza (2 lata);
 • aplikacja rzecznikowska (3 lata);
 • aplikacja kuratorska (1 rok).

Aby przystąpić do egzaminu na aplikację musisz złożyć następujące dokumenty:

 • wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego;
 • życiorys;
 • trzy zdjęcia;
 • kwestionariusz osobowy;
 • oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów prawniczych;
 • dowody uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.

WNIOSKI – pobierz gotowe wzory podań

Egzamin na aplikację obejmuje 150 pytań zamkniętych z prawa konstytucyjnego, karnego, postępowania cywilnego etc. Aby dostać się na aplikację musisz zdobyć co najmniej 100 punktów. Całość trwa 4 godziny.

Po zdaniu egzaminu każdy kandydat ma 2 lata na wpisanie się na listę aplikantów. Do tego konieczne jest złożenie kolejnych dokumentów:

 • wniosku o wpis;
 • odpisu dyplomu;
 • zaświadczenia o niekaralności.

Musisz mieć również na uwadze, że aplikacja jest płatna. Przykładowo aplikacja adwokacka i notarialna to w 2023 roku koszt 5 850 zł za rok szkolenia. Płatny jest także sam egzamin, jego cena wynosi 1125 zł.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ile zarabia aplikant adwokacki? Ile zarabia aplikant radcowski?

Niestety zarobki aplikantów nie są wysokie. Często jest to symboliczne 500 – 1000 zł brutto, a zdarza się, że pracują oni w kancelariach za darmo. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, musisz zacisnąć zęby do momentu uzyskania odpowiedniego tytułu zawodowego (lub znaleźć pracę dla prawnika bez aplikacji).

Co po prawie bez aplikacji?

Możesz ukończyć studia prawnicze i nie iść na aplikację, a specjalizować się w danej dziedzinie poprzez samodzielne gromadzenie wiedzy. Nie masz wówczas uprawnień adwokata czy też radcy prawnego, a więc nie możesz występować przed sądem jako pełnomocnik strony lub obrońca w procesie karnym. Specjalizację można robić na własną rękę np. podczas studiów podyplomowych lub doktoranckich z danej dziedziny.

Jak wpisać kursy i certyfikaty w CV?

Zawód prawnika – jakie cechy powinien posiadać dobry prawnik?

Sama nauka nie wystarczy, aby odnieść sukces w tej branży. Istotne są również odpowiednie predyspozycje. Poza kluczowymi kwalifikacjami zawodowymi niezbędne będą także kompetencje miękkie, takie jak:

 • dyskrecja – prawników obowiązuje tajemnica zawodowa, informacje pozyskane przez klientów zobowiązani są zachować tylko dla siebie;
 • profesjonalizm – prawnicy powinni stale aktualizować swoją wiedzę i się doszkalać, bazowanie na wiedzy z internetu nie wchodzi w grę;
 • otwartość – prawnicy powinni za wszelką cenę próbować zrozumieć sytuację klienta i dokonać jej dogłębnej analizy;
 • empatia – prawnik musi wczuć się w sytuację klienta i próbować postawić się na jego miejscu, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania;
 • nastawienie na cel – dobry prawnik powinien koncentrować się na sprawie, którą prowadzi i dążyć do oczekiwanego rezultatu.
zawód prawnika

Ile zarabia prawnik w Polsce?

Zarobki prawnika to bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od doświadczenia, ale też od tego czy zdecydujesz się pracować na etacie, czy otworzysz własną firmę/ kancelarię.

Ile zarabia prawnik w korporacji? Prawnik ile zarabia w kancelarii? Poniżej znajdziesz zarobki prawników z 2022 roku (według raportu Hays). 

ile zarabia grafik w Polsce

Zarobki prawnik:

 • Dyrektor Działu Prawnego – od 15 000 zł do 35 000 zł;
 • Prawnik Wewnętrzny – od 8 000 zł – 25 000 zł;
 • Starszy Prawnik Kancelarii – od 10 000 zł do 40 000 zł;
 • Prawnik Kancelarii – od 6 000 zł do 15 000 zł;
 • Młodszy Prawnik Kancelarii – od 5 000 zł do 10 000 zł;
 • Asystent Prawny – od 3 500 do 8 000 zł

Ile zarabia adwokat?

Trudno określić, ile zarabia adwokat miesięcznie na etacie, a ile zarabia adwokat z własną kancelarią, ponieważ kwoty wahają się od ok. 6 000 zł brutto do nawet 50 000 zł. Wszystko zależy od doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Zaznaczmy, że mimo iż na rynku pracy pojawia się rocznie około pięciu tysięcy nowych adwokatów, to zapotrzebowanie na osoby o takiej profesji wciąż jest bardzo duże.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – prawnik z pewnością znajduje się na tej liście

Praca po prawie – jak szukać zatrudnienia?

Zawód prawnik wymaga praktyki i doświadczenia. Czym innym jest znajomość teorii prawa, a czym innym stosowanie go w życiu zawodowym. Należy pamiętać także o konieczności śledzenia ciągłych zmian w prawie oraz byciu na bieżąco z przepisami oraz orzecznictwem sądów krajowych i europejskich. Dobrze jest także wyspecjalizować się w danej dyscyplinie – pracodawcy zwykle szukają specjalistów z konkretnych dziedzin np. prawa własności intelektualnej czy prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Praca po studiach prawniczych dostępna jest w wielu miejscach, pod warunkiem że wiesz, jak jej szukać. Wiele osób po prostu wpisuje w wyszukiwarkę Google frazy “praca prawnika Warszawa”, “praca dla prawnika” czy “praca prawnik Wielkopolskie”. Czy wiesz, że w ten sposób trafisz na najbardziej oblegane ogłoszenia?

Zacznij od zajrzenia na strony internetowe kancelarii, w których chciałbyś podjąć zatrudnienie. Nawet jeśli nie prowadzą aktualnie rekrutacji – wyślij swoje CV i list motywacyjny lub podanie o pracę

W takim mailu z CV zaprezentuj się jak najlepiej. Napisz o swoim doświadczeniu i podkreśl, dlaczego właśnie tam chciałabyś pracować. Być może profil kancelarii związany jest z Twoją specjalizacją, dlatego to idealnie miejsce dla Ciebie. 

Odwiedź dodatkowo najpopularniejsze portale ogłoszeniowe:

 • Pracuj.pl
 • Olx
 • Indeed
 • Gumtree
 • Gratka
 • Jooble
 • InfoPraca.pl

Pamiętaj, że możliwości jest naprawdę wiele. Możesz pracować również w policji, w banku, w firmach ubezpieczeniowych i konsultingowych oraz urzędach lub jako pracownik naukowy.

praca po prawie

Jak zostać prawnikiem? Jak zdobyć pierwsze doświadczenie?

Co z osobami bez doświadczenia? Aby zdobyć pierwsze doświadczenie studenci prawa mogą zdecydować się na praktyki studenckie w kancelariach, staże w urzędach, działach prawnych i prokuraturach. Inną opcją jest zapisanie się do studenckich poradni prawnych. Nie wiesz od czego zacząć? Udaj się do biura karier na swojej uczelni, aby dowiedzieć się więcej. Wiele kancelarii i urzędów współpracuje z wydziałami prawa, więc prawdopodobnie trafisz na atrakcyjną propozycję. 

Sprawdź, jak napisać podanie o praktyki zawodowe

jak zostać prawnikiem

Jak napisać CV i list motywacyjny prawnika?

Zawód prawnik jest bardzo konkurencyjny, dlatego kluczem do zdobycia wymarzonej posady będą nie tylko profesjonalne, ale także wyróżniające się dokumenty aplikacyjne.

Jak stworzyć CV prawnika oraz list motywacyjny, aby przyciągnąć uwagę rekrutera? Jak wyróżnić się na tle inny kandydatów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule: Jak napisać profesjonalne CV dla prawnika? CV i list motywacyjny do kancelarii.

Sprawdź także dostępne wzory CV! To gotowe szablony do wypełnienia, które wystarczy jedynie uzupełnić informacjami o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, umiejętnościach i zainteresowaniach. 

Zobacz przykładowe CV dla prawnika:

Czym zajmuje się prawnik? Jak wygląda jego dzień pracy?

Organizacja pracy w kancelarii zależy od jej struktury i wielkości. W dużych kancelariach funkcjonuje zwykle podział na sekcje zajmujące się konkretnymi dziedzinami prawa. W mniejszych – nie wprowadza się takiego podziału. Praca prawnika wymaga stałego kontaktu z ludźmi, którzy potrzebują wsparcia nie tylko prawnego, ale często też psychologicznego. Profesjonalista musi zrozumieć swojego klienta i dać mu odczuć, że zrobi wszystko, aby rozwiązać jego problemy. Każda sprawa oznacza też długie godziny spędzone przy biurku (czytanie kodeksów, redagowanie pism).

Praktyki w kancelarii adwokackiej co się robi? Praktykant lub stażysta wykonuje najmniej skomplikowane zadania. Wraz z upływem czasu zasiada do analizy aktów prawnych, tworzenia pism procesowych czy opracowywania opinii. W zależności od rodzaju kancelarii i opiekuna praktyk zakres obowiązków będzie się różnił. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy warto iść na prawo?

Zawód prawnika niewątpliwie jest prestiżowy, ale również ciężki i wymagający ciągłego kształcenia. Jeśli poważnie myślisz o tej profesji, zapomnij o pracy od 8.00 do 16.00 i powrocie do domu z poczuciem wolności. Prawnicy często wykonują swoje zadania nocami, aby dotrzymać ustalonych terminów, a zarazem wszystko dokładnie dopracować. 

Oczywiście zarobki po prawie niewątpliwie należą do najwyższych, jednak nie należy sugerować się wyłącznie nimi. Taka motywacja może okazać się zbyt słaba do osiągnięcia założonego celu. Wiele zależy od aspiracji kandydata i jego wytrwałości, a także funduszy (zważywszy na wysokie koszty aplikacji).

Przeczytaj więcej:

Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Przykładowe CV
Praca dodatkowa – jak dorobić?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Umowa o pracę – jak wygląda umowa o pracę? Podstawowe zasady
Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Urlop okolicznościowy śmierć bliskiej osoby
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?