ATS

W świecie nowoczesnej rekrutacji coraz częściej słyszymy o systemie ATS. To narzędzie wspierające pracę osób z branży HR, które pozwala szybciej i efektywniej pozyskiwać nowych pracowników. Co to oznacza dla kandydatów? Jak przebrnąć przez specjalistyczny system do rekrutacji? Dowiedz się więcej o programie ATS.

ATS – w tym artykule dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co to jest system ATS?

ATS, czyli Applicant Tracking System po polsku oznacza System Śledzenia Aplikacji. System ATS może mieć wiele różnych funkcjonalności, jednak jego główne zadanie sprowadza się do jednego – prostego i logicznego uporządkowania procesu rekrutacji oraz bazy kandydatów.

System ATS co to? ATS to ogólna nazwa systemów do rekrutacji. Na rynku istnieje wiele tego typu oprogramowań oferowanych przez różne firmy. W dalszej części artykułu poznasz najpopularniejsze z nich.

System rekrutacji elektronicznej to przede wszystkim usprawnienie mechanizmu zatrudnienia i jego pełna automatyzacja. Nie da się ukryć, że proces rekrutacyjny jest złożony. Wymaga koordynacji wielu zadań: komunikacji z kandydatami, przełożonymi i współpracownikami. Rekruter lub headhunter przeprowadza także wstępną selekcję, testy kompetencji, odbywa spotkania, tworzy bazy kandydatów lub sam aktywnie ich szuka. 

Szczególnie w przypadku dużych korporacji zadanie to staje się czasochłonne i skomplikowane. Internetowy system rekrutacyjny:

 • przyspiesza przebieg rekrutacji;
 • pomaga szybciej i łatwiej zweryfikować umiejętności kandydatów;
 • pozwala szybciej i łatwiej wyłonić najlepszych kandydatów;
 • pozwala planować kolejne etapy rekrutacji;
 • ułatwia komunikację wewnętrzną i zewnętrzną z pozostałymi uczestnikami procesu.

Zobacz na czym polega praca w korporacji?

Jak działa system ATS?

Rekrutacja przez system pozwala osobie zajmującej się pozyskiwaniem kandydatów do pracy:

 • zarządzać bazą kandydatów;
 • dodawać uwagi i komentarze dotyczące konkretnych aplikacji;
 • wystawiać oceny i opinie po przeprowadzonych rozmowach kwalifikacyjnych;
 • wprowadzać wyniki zadań lub testów rekrutacyjnych (np. rekrutacji Assessment Center);
 • monitorować korespondencję mailową z kandydatami;
 • tworzyć treści ogłoszeń o pracę, a następnie je publikować;
 • przeglądać i porównywać zgłoszenia kandydatów;
 • kwalifikować lub eliminować kandydatów z kolejnych etapów rekrutacji.
system ATS
ATS rekrutacja

ATS rekrutacja – jakie są popularne systemy rekrutacji?

Popularne w Polsce narzędzia ATS to przede wszystkim:

 • eRecruiter;
 • Recruitee;
 • Elevato;
 • HRlink;
 • TRAFFIT;
 • ELEMENT.

SZABLONY CV

System do rekrutacji online a system CRM – czym się różnią?

Choć system ATS zbliżony jest do systemu CRM to jednak CRM służy do zarządzania klientami – sprawdza się przede wszystkim w sprzedaży usług lub towarów. W przypadku ATS tym klientem jest kandydat, którego poszukuje pracodawca. A więc program ATS automatyzuje proces rekrutacyjny, a nie proces sprzedaży. 

Warto wspomnieć, że część systemów ATS wyposażonych jest w funkcje CRM. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku firm rekrutacyjnych poszukujących kandydatów nie dla siebie, lecz dla swoich klientów. Odpowiednie oprogramowanie łączy i automatyzuje zarówno sprzedaż usług, jak i proces rekrutacji.

system do rekrutacji online

Jakie znaczenie ma system rekrutacji z perspektywy kandydata?

Jesteś właśnie na etapie poszukiwania zatrudnienia? Dopasowanie się do wymogów programu ATS zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie. Dlaczego? Jak to działa? 

Każda osoba, która odpowie na ofertę pracy, zostaje automatycznie dodana do systemu i uzyskuje swój własny profil. System rekrutacyjny zbiera wszystkie Twoje dane personalne, a także umiejętności, kwalifikacje zawodowe oraz słowa kluczowe odfiltrowane z CV. W ten sposób rekruter zyskuje doskonale uporządkowane informacje o każdym z kandydatów. 

Jak stworzyć CV, które wyróżni się w systemie internetowej rekrutacji?

Osoby poszukujące pracy powinny dopasować się do zmieniającego się rynku pracy i aktualnych wymagań rekrutacyjnych. Tylko w ten sposób są w stanie zdobyć satysfakcjonujące zatrudnienie. Najważniejszym dokumentem aplikacyjnym jest obecnie CV i to ono odpowiada za pierwszy kontakt pracownika z pracodawcą. Jak dopasować je do programów ATS?

 1. Zawrzyj i uporządkuj wszystkie sekcje CV. Przede wszystkim Twój życiorys powinien zawierać wszystkie kluczowe rubryki wymagane w procesie rekrutacji. Są to: podsumowanie zawodowe, doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie, zainteresowania oraz klauzula CV.
 2. Zadbaj o nagłówek każdej sekcji. Chodzi o to, aby poszczególne informacje były od siebie wyraźnie oddzielone, a poszczególne rubryki zatytułowane według obowiązującej terminologii.
 3. Stosuj standardowe czcionki. Zbyt wymyślne i nieczytelne fonty mogą nie zostać poprawnie odczytane przez system obsługi rekrutacji. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, nasz artykuł Ci pomoże: Jaka czcionka do CV?
 4. Dopasuj CV do oferty pracy. Życiorys powinien odpowiadać potrzebom pracodawcy, dlatego warto każdorazowo dopasować go do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz. Jako pierwsze wypisz te informacje, które znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. Istotne jest, aby zawrzeć je w tej samej formie, dzięki temu system ATS odpowiednio rozpozna wskazane słowa kluczowe – zadbaj o to, aby znalazło się ich jak najwięcej. 
 5. Sprawdź literówki i poprawność ortograficzną CV. Jeśli słowa kluczowe wpiszesz z błędem – pomijając fakt, że wypadniesz nieprofesjonalnie – program ATS ich nie rozpozna. 
 6. Zapisz CV w odpowiednim formacie. Optymalny format do zapisu dokumentów aplikacyjnych to zdecydowanie format PDF. Jest bezpieczny i gwarantuje odpowiednie formatowanie – ATS system rekrutacji nie będzie miał problemu z jego rozszyfrowaniem.

Chcesz usprawnić proces tworzenia życiorysu? Wybierz nasz Kreator CV! To gotowe i odpowiednio uporządkowane szablony, które wystarczy jedynie uzupełnić informacjami o sobie. Generator ma wbudowaną aktualną klauzulę CV, a gotowy dokument pobierzesz w formacie PDF.

program ATS

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów. Przygotuj list motywacyjny, w którym napiszesz o sobie coś więcej. Jak napisać list motywacyjny? Praktyczne porady znajdziesz w tym artykule.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekrutacji? Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy
Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
Przykładowe CV
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Praca w warunkach szkodliwych – jakie zawody są uważane za szkodliwe?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Umowa o pracę – jak wygląda umowa o pracę? Podstawowe zasady
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?
Wzory CV
Praca na akord – jak obliczyć akord?
Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka