Najniższa krajowa 2022 znana też jako płaca minimalna lub minimalne wynagrodzenie to pewnego rodzaju zabezpieczenie bytu pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Jej wysokość ustalana jest każdego roku na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 1794). Ile wynosi najniższa krajowa w tym roku? Jaka jest minimalna stawka godzinowa 2022? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Ile wynosi najniższa krajowa 2022 brutto? Co powinieneś wiedzieć o wysokości minimalnej stawki godzinowej?

Najniższa krajowa brutto jest to minimalna kwota, którą może otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W roku 2022 wynosi ona 3010 zł brutto – tym samym można zaobserwować wzrost o 210 zł w porównaniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. 

Najniższa krajowa 2022 a umowa zlecenie

Przy umowach zlecenie i umowach o świadczenie usług w ramach samozatrudnienia, od kilku lat obowiązuje tzw. minimalna stawka godzinowa. Ona także uległa wzrostowi. W 2021 roku wysokość minimalnej stawki godzinowej wynosiła 18,30 zł brutto na godzinę, a w 2022 roku jest to kwota sięgająca 19,70 brutto na godzinę.

Czym charakteryzuje się umowa zlecenie – sprawdź!

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy płaca minimalna 2022 jest proporcjonalna do tego wymiaru. Co sprawia, że, dla osób, które pracują na ¾ etatu, jest to kwota 2257,5 zł brutto, a przy pracy na pół etatu najniższa krajowa 2022 wynosi – 1505 zł brutto.  

Co ważne, jeszcze w 2016 roku pracodawca miał prawo obniżyć kwotę najniższej krajowej w pierwszym roku pracy zatrudnionego, jednak nie więcej niż do 80 proc. płacy minimalnej. Od 2017 roku przepisy te już nie obowiązują – nawet dopiero zatrudniony pracownik musi otrzymać minimalne wynagrodzenie za pracę.

Sprawdź też najlepiej płatne zawody w Polsce

Ile wynosi najniższa krajowa netto w 2022 roku?

Pracowników najczęściej interesuje, ile wyniesie najniższa krajowa 2022 na rękę, czyli netto. Najniższa krajowa netto 2022 to 2 363,56 zł, a w przypadku stawki godzinowej – 14,47 zł. Należy pamiętać również o osobach przed 26. rokiem życia, które zostały zwolnione z podatku dochodowego. W ich przypadku minimalna krajowa 2022 netto wynosi dokładnie tyle samo co najniższa krajowa stawka godzinowa brutto.

Płaca minimalna 2022 netto dla studentów

Warto również zaznaczyć, że uczniów i studentów do 26. roku życia, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia, obowiązuje stawka godzinowa netto w tej samej wysokości, co brutto, czyli 19,70 zł. Dzieje się tak dlatego, że ich wynagrodzenie nie jest ozusowane ani opodatkowane. 

Szukasz pierwszej pracy? Stwórz profesjonalne CV studenta

Czy na umowie o dzieło obowiązuje najniższa krajowa?

Jak podaje informator Państwowej Inspekcji Pracy – ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie obejmuje umowy o dzieło. W związku z tym, w jej przypadku nie obowiązują stawki minimalne.

W przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym – niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy o zleceniu); z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Dowiedz się więcej:

Jak napisać proste CV?
Zarabianie przez internet w 2022
Najczęstsze błędy podczas pisania CV
Jak napisać CV po angielsku?
Jak napisać podanie o pracę?

W jaki sposób ustalana jest najniższa krajowa w Polsce?

Najniższa krajowa ustalana jest przez organy państwowe. Wstępną propozycję dotyczącą wysokości najniższej krajowej ustala Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Następnie prezentuje ją Radzie Ministrów. Zanim ostateczna kwota zostanie zaakceptowana, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak np. prognozy dotyczące wzrostu cen w kolejnym roku kalendarzowym. W sytuacji, gdy minimalna krajowa jest niższa od połowy średniej krajowej, wówczas jej wysokość może wzrosnąć dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. Ponadto pensja minimalna podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego. Wynika to z art. 2 Ustawy z dn. 10 października 20002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Wynagrodzenie minimalne 2022 – co obejmuje?

Minimalna płaca 2022 to kwota wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi każdego miesiąca. Obejmuje ona wiele elementów składowych:

 • wynagrodzenie zasadnicze, czyli pensje wynikającą z umowy o pracę;
 • wynagrodzenie za dyżury;
 • wszelkie dodatki za szczególne kwalifikacje zawodowe lub niesprzyjające warunki pracy;
 • nagrody i premie wypłacane jako element wynagrodzenia;
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy;
 • dodatek wychowawczy.

Czego nie wlicza się w najniższe wynagrodzenie 2022?

Czy wzrost stawki minimalnej determinuje zmianę umowy?

W momencie, gdy następuje wzrost płacy minimalnej, często w głowach pracowników rodzi się pytanie dotyczące wszelkich formalności związanych ze zmianą umowy. Generalnie pracodawca zobowiązany jest do przygotowania wypowiedzenia zmieniającego, szczególnie jeśli w dokumencie znajdują się różne zapisy, np. dokładna kwota wynagrodzenia. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Dlaczego? Jeśli strony podpisały umowę, w której widnieje zapis, że pracownik za swoją pracę będzie otrzymywał wynagrodzenie minimalne – wszelkie formalności są zbędne. Dzieje się tak dlatego, że pod tym pojęciem rozumiana jest aktualna wysokość najniższej krajowej, która w danym roku po prostu uległa zmianie.

Jak i gdzie szukać pracy? Sprawdź

Minimalna stawka godzinowa 2022 brutto w innych państwach – jak wypadamy na ich tle?

Wielu Polaków żyje w przekonaniu, że za granicą obowiązują wyższe wynagrodzenia, w związku z czym decyduje się na emigrację zarobkową. Czy rzeczywiście tak jest? Poniżej przedstawiamy, jak wygląda płaca minimalna 2022 brutto w innych państwach:

 • Najniższa krajowa Niemcy – 10,45 euro brutto za godzinę pracy, tj. ok. 49 zł brutto;
 • Najniższa krajowa Anglia –  9,50 funta brutto za godzinę pracy, tj. ok. 54 zł brutto;
 • Najniższa krajowa Holandia – 10,14 euro brutto za godzinę pracy, tj. ok. 48 zł brutto.

Jak widać wyjazdy Polaków w poszukiwaniu lepszych zarobków, są całkowicie uzasadnione. Minimalne wynagrodzenie u naszych sąsiadów znacząco przekraczają 19,70 zł brutto. 

Najniższa krajowa 2023 – jakie zmiany dotyczące płacy minimalnej nas czekają?

Rada ministrów przyjęła rozporządzenie, które wskazuje, że w roku 2023 czeka nas dwustopniowa podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej. Od 1 stycznia 2023 najniższa krajowa ma wzrosnąć do 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca – do 3600 zł brutto.

Najniższa stawka godzinowa – ile wyniesie w 2023 roku ?

Od 1 stycznia 2023 roku minimalna stawka na godzinę wyniesie 22,80 zł brutto. Z kolei od 1 lipca wzrośnie do 23,50 zł.

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę netto (na rękę)?

Podwyższenie najniższej krajowej do kwoty 3490 zł brutto oznacza wzrost aż o 480 zł względem roku poprzedniego (15.94 proc.). Ile jako pracownik otrzymasz na rękę za wykonywaną pracę?

Najniższa pensja wyniesie 2709,50 zł na rękę dla pracownika.

To kwota obowiązująca od 1 stycznia 2023 roku osoby pracujące na pełnym etacie. Jak sytuacja będzie wyglądać od 1 lipca 2023 roku?

W drugim półroczu 2023 roku pracownicy maja zarabiać aż 3600 zł brutto, co da kwotę 2783,87 zł na rękę.

Minimalne wynagrodzenie 2023 – co oznacza dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorców, którzy wypłacają minimalne wynagrodzenie czeka jeszcze większy wzrost płacy minimalnej. Wliczając składki ZUS będzie to blisko 750 zł, czyli o prawie 1/4 więcej niż dotychczas. Właściciele firm zmuszeni są więc do zwiększania budżetów na wynagrodzenia.

Proponowana najniższa krajowa dotknie także przedsiębiorców dopiero rozpoczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Do tej pory mogli oni korzystać (przez 24 miesiące) z preferencyjnej wysokości składek społecznych, gdzie ich podstawa to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. A więc jeśli najniższa krajowa wzrośnie do poziomu 3600 zł to podstawa preferencyjnego ZUSu wyniesie 1080 zł zamiast 903 zł, jak było to do tej pory. To zauważalny wzrost na poziomie prawie 20 proc.

Minimalna krajowa w Polsce a średnia krajowa

Od 1 stycznia 2023 roku płaca minimalna będzie stanowić 50.3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, a od 1 lipca 2023 roku – 51,9 proc.

Najniższa krajowa w latach poprzednich

Jak kształtowała się płaca minimalna brutto w ubiegłych latach?

 • Najniższa krajowa 2015 r. – 1400 zł (w pierwszym roku pracy 80 proc.)/ 1750 zł (kwota brutto 100 proc.);
 • Najniższa krajowa 2016 r. – 1480 zł (w pierwszym roku pracy 80 proc.)/ 1850 (kwota brutto 100 proc.);
 • Najniższa krajowa 2017 r. – 2000 zł;
 • Najniższa krajowa 2018 r. – 2100 zł;
 • Najniższa krajowa 2019 r. – 2250 zł;
 • Najniższa krajowa 2020 r. – 2600 ł;
 • Najniższa krajowa 2021 r. – 2800 zł.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:

Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi
Spis nazw zawodów w Polsce, czyli szukanie pracy idealnej dla nas
Poziomy znajomości języka w CV
CV kelner / CV kelnerka -Zobacz jak napisać CV dla kelnera
Jak wygląda CV sprzedawcy? Zobacz co zawiera CV dla sprzedawcy
Jak stworzyć profesjonalne CV fotografa wraz z listem motywacyjnym
Programista – jak zostać programistą i co robi programista?
Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?

Weronika Jóźwiak

Dziennikarka, content managerka, redaktorka, autorka wielu treści na temat rekrutacji, tworzenia dokumentów aplikacyjnych i prawa pracy. Jej celem jest dostarczenie cennych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie.

Ocena:

4.50 z 30 ocen

Dodaj komentarz