urlop okolicznościowy śmierć babci

Każdego spotykają w życiu smutne sytuacje. Śmierć jest emocjonalnym i ciężkim przeżyciem, zwłaszcza gdy dotyczy kogoś bliskiego. Rodzina i przyjaciele często nie mogą się pogodzić ze stratą, przez co zaniedbują pracę czy dom w wyniku przykrego zdarzenia. Zawsze na kogoś spada także kwestia organizacji uroczystości pogrzebowej i powiadomienia pozostałych członków rodziny. Jeżeli potrzebujesz czasu, aby zająć się wszystkimi formalnościami czy też po prostu przemyśleć parę spraw i spędzić czas z bliskimi – dobrze byłoby wziąć wolne od pracy. Czy istnieje urlop okolicznościowy na śmierć babci?

Śmierć babci:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Śmierć babci urlop okolicznościowy – jakie zapisy prawne o tym mówią?

W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy możemy znaleźć następujący zapis:

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. 

Zatem: czy należy się dzień wolny po śmierci babci? Tak, przy umowie o pracę każdemu pracownikowi przysługuje jeden dzień wolny za śmierć babci. Nie jest on wliczany do puli dostępnego urlopu w ciągu roku. Możesz go dowolnie wykorzystać: aby iść na pogrzeb, pomóc w organizacji uroczystości lub po prostu, aby spędzić ten czas z bliskimi. Weź jednak pod uwagę, że jest to tylko jeden dzień. Jeśli zatem nie chcesz ominąć ostatniego pożegnania (a wypada ono w tygodniu, w czasie Twojej pracy), to lepiej zachować go na tę okoliczność.

Poznaj też inne rodzaje urlopów

Zauważ jednak, że dzień wolny po śmierci babci przysługuje tylko wtedy, gdy w tym momencie podejmowałeś już jakieś zatrudnienie. Jeżeli rozpocząłeś pracę po odejściu bliskiej osoby – niestety nie należy Ci się z tego tytułu urlop okolicznościowy na śmierć babci.

Urlop okolicznościowy śmierć babci – czy jest płatny?

Jeżeli śmierć babci przypada w trakcie obowiązywania Twojej umowy o pracę, to masz prawo do dnia wolnego z zachowaniem wynagrodzenia. Oznacza to, że ten dzień jest płatny – liczony tak, jak urlop wypoczynkowy.

Urlop okolicznościowy śmierć babci męża – czy można go wziąć?

Zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem urlop okolicznościowy na śmierć babci męża, jak i w przypadku babci żony – nie przysługuje. 

Masz jednak dwie inne możliwości, które pomogą Ci uzyskać dzień wolny:

  1. Możesz wziąć na tę okoliczność 1 dzień urlopu okolicznościowego, o ile babcia męża była wcześniej na Twoim utrzymaniu lub pod Twoją bezpośrednią opieką. Pamiętaj, że taką sytuację trzeba będzie udowodnić.
  2. Możesz wziąć zwykły dzień urlopu wypoczynkowego, wliczanego do puli dostępnych w ciągu roku.

Urlop okolicznościowy – śmierć prababci

Tu sytuacja wygląda podobnie, co w przypadku śmierci babci męża czy żony. Niestety nie przysługuje Ci z tego tytułu urlop okolicznościowy, chyba, że spełnisz powyższy warunek.

urlop okolicznościowy na śmierć babci

Urlop okolicznościowy śmierć babci – czy potrzebny jest wniosek?

Oczywiście, tak jak w przypadku innych dni wolnych, również w tej sytuacji należy przedstawić przełożonemu odpowiedni wniosek. Jest on podstawą do udzielenia zgody na urlop okolicznościowy. Zauważ jednak, że nie dostaniesz wolnego z marszu. Ważne jest, aby udowodnić odejście bliskiej osoby, gdyby pracodawca miał wątpliwości. Z drugiej strony, jeśli spełniasz wszystkie warunki, przełożony nie może odmówić i nie udzielić Ci prawa do jednego dnia wolnego (ma prawo jednak żądać wglądu do dokumentów, celem weryfikacji).

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci – co powinien zawierać?

Tak jak każdy formalny dokument – wniosek o dzień wolny na śmierć babci należy sporządzić zgodnie z wymogami. Koniecznie uwzględnij:

  • datę i miejsce;
  • dane pracownika (czyli swoje);
  • dane pracodawcy (czyli adresata wniosku);
  • datę – kiedy chcesz skorzystać z urlopu;
  • uzasadnienie (warto wspomnieć zarówno o samej śmierci bliskiej osoby, jak i o powodzie wzięcia urlopu, np. uczestnictwo w uroczystości pogrzebowej).

Wniosek złóż odpowiednio wcześniej. Uprzedzisz w ten sposób pracodawcę o swojej nieobecności.

śmierć babci urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy śmierć babci – najczęściej zadawane pytania

Czy na śmierć babci przysługuje urlop okolicznościowy?

Tak, przy umowie o pracę każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w przypadku śmierci babci.

Ile dni urlopu okolicznościowego na śmierć babci?

Przysługuje 1 dzień wolny z tytułu śmierci babci. Nie wlicza się on do puli urlopu dostępnego w ciągu roku. Jest też w pełni płatny.

Urlop okolicznościowy śmierć babci kiedy wykorzystać?

Możesz dowolnie wykorzystać dzień wolny z tytułu śmierci babci. Pamiętaj jednak, aby miało to związek z tą okolicznością i odbyło się stosunkowo szybko po otrzymaniu smutnej wiadomości. Najlepiej jest spożytkować go na wizytę w urzędzie lub samą uroczystość pogrzebową.

Sprawdź również:

Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?
Jak wygląda praca w HR?
Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?
Trzynastka, czyli 13 pensja w budżetówce 2023
Prokurent – kim jest i jakie ma uprawnienia?
Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?
Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych
Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 
Jak założyć Profil Zaufany?
Umowa B2B – co to jest umowa B2B?
Rozmowa kwalifikacyjna – jakie są najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?