concierge

Słowo “concierge” wywołuje często trudności w zapisie. Bywa przedstawiane jako: “concierg”, “concierage”, “concerge”, “consuerge”, “conciage”, “consierge”, “konsierz”, “konsjeż”, “konsierż”, “konsjerz”. Wszystkie z nich są jednak niepoprawne. Istnieją dwie formy, które są powszechnie używane: “concierge” oraz spolszczone: “konsjerż”. A jak wygląda znajomość tego terminu? Większość ludzi nie ma pojęcia, kim jest konsjerż. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. 

Concierge – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Konsjerż kto to – na czym polega zawód konsjerża?

Concierge hotelowy pełnił kiedyś zupełnie inną funkcję. Zawód ten istniał już w średniowieczu, kiedy to osoba na tym stanowisku odpowiadała za świece. Pracowała ona w zamkach, gdzie dbała o utrzymanie płomienia w odpowiednich porach dnia. Już wtedy profesja ta polegała na służeniu mieszkańcom i nieobarczaniu ich kolejnym obowiązkiem. Aktualnie, mimo że konsjerż nadal pracuje dla uprzyjemnienia czasu innym – jego zawód wygląda zupełnie inaczej.

Kolejnym krokiem w rozwoju profesji konsjerża było zatrudnienie w hotelu, jednak w innym charakterze niż obecnie. Concierge w XX wieku bywał mylony z portierem. Do jego zadań należała obsługa oraz witanie gości. Zawód ten jednak ponownie ewoluował.

Zastanawiasz się, na czym teraz polega praca konsjerża? Odpowiada on za jak najlepszy pobyt gości, poprzez pomaganie im w różnych kwestiach. Jest osobistym asystentem każdego, kto zatrzyma się w danym miejscu. To dzięki niemu hotel uchodzi za gościnny czy dbający o potrzeby klientów. 

Zobacz nasze wzory CV!

Konsjerż praca – główne obowiązki

  • Udzielanie odpowiedzi na pytania gości;
  • informowanie o usługach, które oferuje hotel;
  • zamawianie biletów na specjalne życzenie gości, np. do teatru, kina, na zwiedzanie z przewodnikiem, na wycieczkę czy na wydarzenia sezonowe;
  • zajmowanie się rezerwacjami w barach, klubach czy restauracjach (z zapewnieniem transportu z hotelu do wybranego miejsca);
  • koordynowanie działań personelu hotelu;
  • spełnianie życzeń, takich jak odbiór poczty, przesyłki, zadbanie o opiekę nad zwierzęciem czy też wyjaśnienie wszelkich niedogodności.

Dzięki pracy konsjerża goście nie muszą się troszczyć o wiele spraw. Pełni on funkcję pomocnika, asystenta, który jest gotów wykonać każde zadanie, aby umilić gościom pobyt. Dzięki takiemu zachowaniu, hotele, w których jest konsjerż, posiadają renomę. Uchodzą też za bardziej prestiżowe.

Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?

Concierge powinien być obeznany w miejscu, w którym pracuje. Znajomość lokali, czy miejsc rozrywki oraz kultury jest niezwykle istotna, w końcu to do niego zostaną skierowane pytania gości o lokale warte polecenia. Dużą zaletą na tym stanowisku są kontakty. Pozwolą mu one zorganizować coś, co może okazać się niedostępne z perspektywy turysty, np. zarezerwować stolik w obleganej restauracji. 

Hotel concierge – jak zdobyć tę pracę?

Konsjerż w hotelu bywa nieocenioną pomocą. Co należy zrobić, aby nim zostać? Osoby na to stanowisko poszukiwane są przede wszystkim w prestiżowych hotelach, zlokalizowanych zwykle w dużych miastach, do których przyjeżdżają goście z całego świata. Podstawową umiejętnością, którą powinieneś się wykazać, jest zatem znajomość języków obcych. Oczywiście w niektórych miejscach wystarczający okaże się język angielski – jednak każdy kolejny będzie dodatkową zaletą. Pracodawca zwróci na to szczególną uwagę, gdy hotel odwiedzają goście z jednego, konkretnego państwa. Rozmowa w ojczystym języku dla każdego jest najwygodniejsza, a więc dla zapewnienia najwyższych standardów obsługi komunikowanie się np. w języku niemieckim może być kluczowe. 

Możesz również przygotować CV po angielsku lub CV po niemiecku

Aby zostać konsjerżem, nie musisz kończyć specjalistycznej szkoły. Niezwykle istotne jest jednak doświadczenie. Jeśli pracowałeś już kiedyś w hotelu, to z pewnością będziesz miał większe szanse na zatrudnienie. Dodatkowo przełożony chętniej nawiąże z Tobą współpracę, jeśli ukończyłeś np. studia hotelarskie. Nie jest to jednak wymagane. 

Ważne są umiejętności, jakie posiadasz. Musisz być przede wszystkim osobą komunikatywną, o dużej kulturze osobistej. Concierge powinien wzbudzać zaufanie gości, zaspokajając ich potrzeby organizując jednocześnie własną pracę. 

hotel concierge

Chcesz wykazać się na tym stanowisku? Dobrze, abyś miał znajomości. Konsjerż powinien znać wielu ludzi oraz różne miejsca. Jak już zostało wspomniane – to on jest odpowiedzialny za rezerwację stolika w restauracji czy zaproponowanie lokalu wartego odwiedzenia przez gości hotelowych. 

Konsjerż zarobki – na jakie wynagrodzenie może liczyć konsjerż?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl – mediana zarobków konsjerża wynosi 4 500 zł brutto. Należy zauważyć, że 25 procent osób otrzymuje przy tym 3 860 zł brutto, a najlepiej zarabiające 25 procent – powyżej 5 590 zł brutto. Oczywiście kwoty te mogą się różnić – w hotelach międzynarodowych zarobisz jeszcze więcej. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Usługa concierge – ile zarobisz za granicą?

Zastanawiasz się nad zawodem konsjerża, ale chcesz wyjechać za granicę do pracy? W Stanach Zjednoczonych zarobki na tym stanowisku wynoszą około 2 500 – 3 200 dolarów na miesiąc. Jeśli wyjedziesz tylko na jakiś czas, aby sobie dorobić, okaże się, że te zarobki są o wiele wyższe, ponieważ będziesz mógł przeliczyć walutę na złotówki. 

To również może Cię zainteresować:

Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Praca Holandia – ile zarabia się w Holandii? Jakie formalności trzeba wypełnić?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Praca Norwegia – Ile zarabia się w Norwegii?

Możesz też pracować dla zagranicznej firmy, ale z biurem w Polsce. Dzięki temu nie będziesz musiał się przeprowadzać, a cały czas będziesz obcował z językiem i firmą. Da Ci to duże możliwości na przyszłość.

konsjerż

Concierge – gdzie jeszcze znajdzie zatrudnienie?

Concierge znajdzie pracę nie tylko w hotelu. Okazuje się, że możesz pracować na tym stanowisku także w galerii handlowej, a nawet w prywatnej firmie. Potrzeba zatrudnienia konsjerża pojawia się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zadbania o klienta. 

Concierge – gdzie szukać ofert pracy?

Spodobał Ci się zawód konsjerża i wiążesz swoją przyszłość z tą profesją? Zacznij szukać ofert w internecie. Możesz wpisać w wyszukiwarkę takie frazy, jak: “concierge praca” lub “konsjerż praca”. Z pewnością znajdziesz wiele propozycji. Zwróć uwagę na to, czy konkretny hotel wymaga znajomości wielu języków obcych, czy tylko jednego. Nie oszukuj w CV – bardzo szybko będziesz musiał porozumieć się z klientami. Warto zatem podawać tylko prawdziwe informacje. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź też:

Przykładowe CV
Szablony CV
Spedytor kto to? Co robi i czym zajmuje się spedytor?
Ustawa o ochronie danych osobowych – co to jest ochrona danych osobowych i na czym polega RODO?
Jak opisać sekcję “o mnie” w CV? Co napisać o sobie w CV?
Umowa zlecenie a emerytura – czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i stażu pracy?
Praca sezonowa w Polsce 2023 i praca sezonowa za granicą
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki
L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2023?
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Działalność nierejestrowana 2023
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista