jak założyć firmę

Chcesz mieć własną firmę? Planujesz świadczyć usługi w formie samozatrudnienia (business to business)? Musisz więc dopełnić szeregu formalności, które pozwolą Ci założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to z pewnością duże wyzwanie dla każdego potencjalnego przedsiębiorcy. Niezależność wiąże się z ryzykiem i wymaga podejmowania strategicznych decyzji. Sprawdź, jak otworzyć swoją firmę? Kto może założyć działalność gospodarczą? Ile kosztuje założenie działalności jednoosobowej?

Jak założyć firmę? – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jak założyć działalność gospodarczą?

Na czym polega działalność gospodarcza? Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl – działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły

Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest przez osobę fizyczną – to odróżnia ją od spółki. Możesz prowadzić własną firmę samodzielnie, jedynie wtedy, gdy jesteś osobą pełnoletnią, ponieważ ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania i dopiero wtedy zyskujesz zdolność do czynności prawnych.

Co w sytuacji, gdy chcesz założyć własną działalność, ale jesteś niepełnoletni? W wielu sytuacjach będziesz musiał korzystać z pomocy swoich ustawowych przedstawicieli. Najczęściej będą to rodzice.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty: aby założyć własną firmę nie musisz mieć kapitału początkowego. Kluczowym krokiem jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

WZORY CV

Zakładanie działalności gospodarczej –  jak założyć własną firmę jednoosobową?

Jak wspomnieliśmy powyżej, założenie działalności jednoosobowej wymaga rejestracji. Aby to zrobić musisz uzyskać wpis do CEIDG.

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to po prostu baza przedsiębiorców. Znajdują się w niej wszystkie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą na terenie na Polski. Została stworzona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą? Najpierw musisz wypełnić druk CEIDG-1. Zrobisz to osobiście w Urzędzie Gminy, telefonicznie lub przez internet. 

Jak założyć działalność gospodarczą? Jakie dane są niezbędne do poprawnego zarejestrowania firmy?

Aby Twoja firma znalazła się w rejestrze CEIDG jesteś zobowiązany podać następujące informacje:

 • PESEL;
 • NIP (jeśli posiadasz);
 • adres firmy;
 • kod PKD składający się z pięciu znaków;
 • datę rozpoczęcia działalności;
 • rodzaj opodatkowania;
 • dane rachunków bankowych.
jak założyć działalność gospodarczą
jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku? Nadaj nazwę swojej firmie

Zakładając własną działalność musisz wskazać pod jaką nazwą będziesz działać. Najlepiej postawić na coś klasycznego, nazwa nie powinna nikogo wprowadzać w błąd. Często jest to po prostu imię i nazwisko – w tej właśnie kolejności np. Jan Nowak.

Jak czytamy na stronie rządowej: Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie dobranych

Z powyższego zapisu wynika, że do imienia i nazwiska możesz też dodać inne elementy:

 • opisujące profil Twojej działalności;
 • wskazujące miejsce wykonywania działalności;
 • Twój pseudonim;
 • inne fantazyjne sformułowanie.

Podsumowując, nazwa firmy musi zawierać imię i nazwisko właściciela, jednak dla ułatwienia powstała także tzw “nazwa skrócona”, której można używać na co dzień. Jednak w oficjalnych dokumentach zawsze funkcjonuje pełna nazwa przedsiębiorstwa.

Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę

Jak otworzyć swoją działalność? Numer NIP

Początkujący przedsiębiorca powinien sprawdzić czy ma już może nadany numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Kiedyś nadawano go każdemu podatnikowi, jednak dziś już nie ma takiego obowiązku.

Jeżeli więc masz już NIP to powinieneś go podać. Jeżeli nie masz – numer NIP zostanie Ci nadany automatycznie. 

Jak otworzyć własną działalność? Ustal adres firmy

Kolejny krok polega na zdecydowaniu, jaki adres firmy podasz w rejestrze. Możliwości jest naprawdę wiele. Własną działalność możesz prowadzić w jednym, ale też w wielu stałych miejscach: we własnym mieszkaniu, w biurze/ w wirtualnym biurze/ w biurze coworkingowym, w punkcie usługowym, a nawet całkowicie bez adresu, mobilnie – np. gdy wykonujesz usługi u klienta. 

Jak otworzyć własną działalność? Kod PKD

Własna działalność gospodarcza musi zostać dodatkowo sformalizowana poprzez określenie jej rodzaju w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej.

Każdy rodzaj działalności gospodarczej ma swój kod PKD, aby go odnaleźć skorzystaj z wyszukiwarki kodów PKD. Wpisując w odpowiednim miejscu słowo kluczowe opisujące zakres Twoich usług – otrzymasz swój kod PKD.

Lista zawodów w Polsce – to może Ci się przydać

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Wybierz formę opodatkowania

Założenie firmy wymaga wyboru formy opodatkowania jest to tzw. podatek dochodowy w działalności gospodarczej. To istotna decyzja, która wpływa na wysokość przyszłego podatku.

Najwięcej osób wybiera rozliczenie na zasadach ogólnych, ale dostępne są także:

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej;
 • opodatkowanie według jednolitej stawki podatku – podatek liniowy 19 proc.;
 • karta podatkowa;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Co ważne, jeśli uznasz, że wybrana forma opodatkowania nie jest dla Ciebie korzystna – możesz zmienić ją na inną (tylko raz w roku podatkowym). Masz na to czas do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód.

Jak założyć swoją działalność? Podaj Rachunek bankowy

Konto firmowe czy prywatne? Ta kwestia zastanawia wielu przyszłych przedsiębiorców. Jedno jest pewne – posiadanie konta bankowego do rozliczeń z prowadzonej działalności jest konieczne. Wskazują na to przepisy m.in art. 61 Ordynacji podatkowej, który mówi, że rozliczenia z fiskusem odbywają się za pośrednictwem przelewów bankowych. 

Co ważne, nie zostało określone z jakiego rachunku mają być dokonywane rozliczenia, a więc przyjmuje się, że również osobisty rachunek bankowy może być wykorzystywany w tym celu.

jak założyć swoją działalność

Struktura organizacyjna w firmie – jak może wyglądać hierarchia w firmie?

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku?

Założenie działalności 2023 nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawą jest uzyskanie wpisu do CEIDG. Możesz to zrobić na różne sposoby:

 • telefonicznie;
 • online;
 • osobiście.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Założenie firmy 2023 telefonicznie

Chcesz założyć firmę telefonicznie? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32, w godzinach od 8:00 do 16:00. Następnie podyktujesz pracownikowi infolinii swoje dane, a on wprowadzi je do CEIDG. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości bezpośrednio podczas rozmowy z doradcą. 

Po zakończonej rozmowie musisz udać się do dowolnego urzędu gminy po swój wniosek (jego numer otrzymasz SMS-em). Pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód tożsamości (jest on niezbędny do podpisania dokumentu).

jak założyć działalność przez internet

Jak założyć działalność przez internet?

Wybierasz inną opcję? Jak założyć działalność przez internet

 1. Wejdź na stronę główną Biznes.gov.pl i wybierz opcję “Zarejestruj działalność gospodarczą”.
 2. Zaloguj się wykorzystując profil zaufany lub e-dowód. Jeśli logujesz się poraz pierwszy system poprowadzi Cię przez proces zakładania konta.
 3. Wpisz wszystkie wymagane dane, a system wygeneruje gotowy wniosek o wpis do CEIDG oraz zgłoszenie do ZUS/ KRUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego.
 4. Podpisz druk przez internet za pomocą podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub podpisu osobistego.

Jest również druga możliwość, czyli zarejestrowanie firmy za pośrednictwem bankowości internetowej wybranych banków:

 • PKO BP
 • Bank Pekao S.A.
 • mBank
 • ING
 • Santander Bank Polska

Za pomocą bankowości internetowej zarejestrujesz jedynie działalność – pozostałe formalności (rejestracja w ZUS lub jako podatnik VAT) musisz załatwić w urzędzie lub online za pomocą PUE ZUS lub Portalu Podatkowego.

Osobiste otworzenie własnej działalności – wizyta w urzędzie

Inną możliwością jest wizyta w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, gdzie otrzymasz gotowy formularz – wypełnij go, podpisz własnoręcznie i gotowe. 

Możesz także wypełnić elektroniczny wniosek bez podpisu elektronicznego. Po weryfikacji dokumentu otrzymasz e-mailem kod do podpisania wniosku w urzędzie. Udaj się z nim na miejsce, a urzędnik wydrukuje dla Ciebie pismo i przekaże do podpisania, a następnie potwierdzi założenie działalności.

Po wypełnieniu stosownego wniosku zostanie Ci nadany numer REGON. To numer, pod którym Twoja firma będzie widniała w Krajowym Rejestrze Urzędowych Podmiotów Gospodarki Narodowej. 

Pamiętaj, to ważne! Jedna osoba fizyczna może posiadać tylko jeden wpis w CEIDG. Oznacza to, że nie możesz prowadzić kilku działalności jednoosobowych pod własnym nazwiskiem, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić różne rodzaje działalności.

Przebranżowienie i zmiana zawodu 2023: jak się przekwalifikować?

Otworzenie własnej działalności – gdzie zgłosić?

Własną działalność trzeba oczywiście zgłosić do ZUS-u. W tym celu należy złożyć formularz ZUA lub ZZA, aby przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń.

Kolejne miejsce to Urząd Skarbowy – dotyczy płatników VAT.

Jak założyć firmę jednoosobową 2023? Dodatkowe obowiązki początkującego przedsiębiorcy

Własna działalność gospodarcza ma wiele zalet, ale należy pamiętać także o licznych obowiązkach (poza płaceniem podatków) spoczywających na przedsiębiorcy. Do takich należy prowadzenie księgowości w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Musisz wybrać biuro rachunkowe, które będzie rozliczać Twoją firmę. Oczywiście możesz też rozliczać się samodzielnie lub z pomocą internetowych systemów do prowadzenia księgowości. 

Kolejny obowiązek to posiadanie konta bankowego do rozliczeń z prowadzonej działalności (przy czym przepisy nie określają z jakiego rachunku mają być dokonywane rozliczenia, a więc przyjmuje się, że również osobisty rachunek bankowy może być wykorzystywany w tym celu). Panuje ogólne przekonanie, że obowiązkiem jest również posiadanie własnej pieczątki, jednak to czy firma ją posiada, zależy wyłącznie od przedsiębiorcy.

jak założyć firmę jednoosobową

Założenie własnej firmy – dodatkowe pozwolenia

Zwykle przedsiębiorcy mogą działać swobodnie, a więc zakładanie własnej działalności gospodarczej nie wymaga specjalnej zgody. Od tej zasady występują jednak wyjątki. W niektórych przypadkach niezbędne są określone uprawnienia zawodowe, warunki lokalowe czy posiadanie odpowiedniego sprzętu. Są też takie biznesy, które możesz prowadzić dopiero po uzyskaniu zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Zalicza się do nich między innymi: prowadzenie kasyn, przewozy lotnicze czy ochronę osób i mienia. Zadbaj o to już podczas rejestracji firmy.

Własna firma się rozrasta co w takiej sytuacji?

Gdy do zespołu dołączają kolejni pracownicy (maksymalnie 10 osób), a roczny obrót netto zaczyna być imponujący (jednak mniejszy niż 2 miliony euro) jednoosobowa działalność zaczyna się rozrastać, co oznacza, że zostaniesz mianowany mikroprzedsiębiorcą.

Ile trwa założenie firmy?

Wiele osób uważa, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie, które ciągnie się tygodniami. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Obecnie otworzenie firmy w Polsce trwa od jednej do kilku godzin. Tak naprawdę wiele zależy od miejscowości, w której mieszkasz.

Własną firmę założysz szybciej w mniej obleganych urzędach miast lub gmin, a także, gdy stanowiska ZUS-u i urzędu skarbowego są w jednym miejscu. W ten sposób ograniczasz czas potrzebny na przemieszczanie się między budynkami. 

Bardziej problematyczna może okazać się jedynie kwestia NIP-u. Często na jego uzyskanie trzeba czekać do 3 dni. Dobra wiadomość jest taka, że już po uzyskaniu wpisu do CEIDG i rejestracji w ZUS-ie możesz zacząć działać.

ile trwa założenie firmy

Samozatrudnienie – jednoosobowa działalność gospodarcza

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej oznacza, że możesz zarabiać pieniądze w sposób, jaki sobie wymyślisz. Możesz remontować, budować, malować, tłumaczyć, pisać, fotografować, sprzedawać czy świadczyć inne różnego rodzaju usługi.

Własna firma a zwolnienie lekarskie

Prowadzisz własną działalność i dopadła Cię choroba? Przede wszystkim nie panikuj. Jeśli opłacasz dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe – dostaniesz zasiłek chorobowy. 

Wystarczy, że dostarczysz do ZUS wypełniony formularz ZUS Z-3b. Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej automatycznie trafi do ZUS bezpośrednio od lekarza.

Działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński

Czego może oczekiwać prowadząca działalność kobieta w ciąży? Podobnie, jak w poprzednim przypadku – jeśli podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może liczyć na zasiłek macierzyński i chorobowy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest mała działalność gospodarcza?

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa Mała firma – mały ZUS. O co chodzi?

Głównym założeniem tej ustawy jest uzależnienie składek ubezpieczeniowych, zdrowotnych i funduszu pracy od wysokości uzyskanych przychodów. W tym celu należy spełnić pewne warunki:

 • musisz prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG lub innych szczególnych przepisów;
 • jeśli prowadziłeś swoją działalność przez cały rok, to dochód uzyskany w tym roku nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jak założyć działalność gospodarczą 2023 bez obowiązku rejestracji w CEIDG?

Czy wiesz, że nie zawsze musisz rejestrować własną działalność gospodarczą? Zwolnienie z tego obowiązku przysługuje, gdy:

 • jesteś osobą fizyczną a przychody z prowadzonej działalności w żadnym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia – w 2023 jest to 1745 zł;
 • nie prowadziłeś działalności gospodarczej w okresie 60 miesięcy.

Korzystanie z nierejestrowanej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma przywilejami, przede wszystkim:

 • nie musisz zgłaszać działalności gospodarczej w CEIDG, urzędzie skarbowym i GUS;
 • nie musisz opłacać składek ZUS;
 • nie musisz płacić zaliczek na podatek;
 • możesz prowadzić uproszczoną ewidencję, zamiast rozbudowanej księgowości.
założenie firmy jednoosobowej

Założenie firmy jednoosobowej i praca na etacie – czy można to łączyć?

Przepisy prawa nie wykluczają możliwości łączenia pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności. Należy jednak przestrzegać określonych warunków, aby uniknąć konfliktów z pracodawcą lub z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Umowa o pracę może zawierać zapisy oraz klauzule o zakazie konkurencji. Jeśli więc Twoja firma miałaby ten sam charakter co praca na etacie – mógłbyś zostać pozwany o nieuczciwą konkurencję. Grozi to wypowiedzeniem oraz dotkliwymi karami finansowymi.

Czy działalność B2B jest korzystna?

Łączenie pracy na etat z prowadzeniem działalności o podobnym charakterze działań ogranicza możliwość opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym. Dodatkowo przedsiębiorca pracujący na etacie nie musi podwójnie odprowadzać ZUS-u, ale obowiązuje go nadal ubezpieczenie zdrowotne (należy je opłacać z obu tytułów).

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty miesięcznego prowadzenia firmy

Zakładanie firmy jednoosobowej nic nie kosztuje. Jak pisaliśmy wyżej możesz to zrobić osobiście, telefonicznie lub przez internet.

Rejestracja w CEIDG kosztuje 0 zł.

Uwaga! Bądź czujny i nie daj się oszukać, gdy dostaniesz pismo wzywające do zapłaty za wpis do CEIDG.

Zgłoszenie jednoosobowej działalności gospodarczej do ZUS także jest darmowe. Z kolei opłacanie składek ZUS będzie zdecydowanie największym wydatkiem na firmę, obowiązującym przez cały okres jej prowadzenia.

Jednoosobowa działalność gospodarcza koszty miesięczne – składki ZUS

 • Przez pierwsze pół roku prowadzenie firmy nic nie płacisz. Jest to tzw. ulga na start – przywilej nadawany z uwagi na sam początek prowadzenia działalności, która nie przynosi jeszcze znaczących wpływów finansowych.
 • Po upływie 6 miesięcy płacisz mniej. Kolejny przywilej o nazwie mały ZUS powoduje obniżenie składek, proporcjonalnie od przychodu, przez kolejny rok prowadzenia działalności. Musisz jednak spełnić jeden warunek – miesięczne przychody nie mogą przekraczać 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia.
 • Po upływie 30 miesięcy okres ochronny się kończy. Składka ZUS jednoosobowej działalności gospodarczej zmienia się co jakiś czas, więc warto sprawdzać, jak kształtują się kwoty.

W wielu przypadkach koszty prowadzenia działalności gospodarczej to dodatkowo księgowość, kupno auta, wynajem lokalu, zatrudnienie pracowników i wiele innych. 

jednoosobowa działalność gospodarcza

W tym przypadku sposobem na obniżenie podstawy opodatkowania, a więc podatku dochodowego jest generowanie kosztów uzyskania przychodu.

Mimo iż generowanie kosztów wiąże się z ponoszeniem dużych wydatków jest korzystne szczególnie dla firm jednoosobowych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ koszty obniżają podstawę opodatkowania, co oznacza, że zmniejszają podatek dochodowy, a więc pozwalają na większy zysk.

Własna działalność i zatrudnienie pracownika

Wszystkie kroki już za Tobą? Twoja firma prężnie się rozwija, a pracy przybywa? Postanawiasz zatrudnić pracownika?

Każdego pracownika musisz zgłosić do ZUS-u i odprowadzać za niego składki: 

 • na ubezpieczenie chorobowe;
 • na ubezpieczenie społeczne.

Oraz dodatkowo zaliczki na podatek dochodowy. 

Zostań CEO – sprawdź, kim jest CEO!

Dotacje na założenie własnej firmy

Przyszły przedsiębiorca może uzyskać jednorazowe, bezzwrotne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Najpopularniejsze są dotacje unijne oraz te udzielane z powiatowego urzędu pracy.

Dotacje z powiatowego urzędu pracy

Aby uzyskać dotacje z powiatowego urzędu pracy musisz posiadać status osoby bezrobotnej. Nie możesz być objęty zajęciami komorniczymi, nie możesz w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej, jak również nie możesz ubiegać się o dotację w innym mieście. Wysokość dotacji z powiatowego urzędu pracy to maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia.

Ile wynosi średnia krajowa? Sprawdź!

Dotacja z powiatowego urzędu pracy może zostać przeznaczona na zakup sprzętu, maszyn, oprogramowania, materiałów lub reklamy. Jeżeli nie będziesz prowadził działalności przez 12 miesięcy – zostaniesz zobowiązany do zwrotu całej przyznanej kwoty wraz z odsetkami.

dotacje na założenie firmy

Dotacje unijne

Dotacje unijne również mogą być przeznaczone na zakup środków trwałych. Aby je uzyskać należy wypełnić odpowiednie wnioski oraz przygotować biznesplan. Kto może otrzymać wsparcie?

 • Osoby, które nie ukończyły 30. roku życia,
 • osoby, które ukończyły 30. rok życia i nie są czynne zawodowo;
 • bezrobotne kobiety;
 • osoby, które ukończyły 45. rok życia;
 • osoby trwale bezrobotne;
 • osoby niepełnosprawne;
 • osoby z wykształceniem podstawowym.

Maksymalna kwota dotacji unijnej wynosi 40 tys. Jej wysokość zależy od branży, w której jest udzielana, profilu projektu oraz organizatorów. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz bezpośrednio u podmiotu oferującego takie wsparcie na rozwój firmy.

Jakie wady i zalety ma jednoosobowa działalność gospodarcza?

Nie da się ukryć, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia własnej firmy. Możesz bezpłatnie ją zarejestrować, bez wychodzenia z domu, nie wymaga też tworzenia kapitału na start. 

Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • brak kosztów założenia firmy;
 • brak wymogów tworzenia kapitału na start;
 • elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu czy likwidacji działalności;
 • niewielkie koszty obsługi księgowej;
 • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • obowiązek odprowadzania składek do ZUS;
 • odpowiedzialność za zobowiązania całym majątkiem;
 • konieczność podstawowej znajomości przepisów dotyczących opodatkowania.

Jak zamknąć lub zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Chcesz zamknąć swoją firmę? Wystarczy, że wyrejestrujesz ją z CEIDG (wniosek CEIDG-1 z informacją o likwidacji firmy). 

Urząd skarbowy automatycznie wykreśli Cię z rejestru REGON.

Następnie musisz przeprowadzić inwentaryzację. 

Pamiętaj też o zamknięciu wszystkich istniejących umów i projektów.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca nie musi od razu zamykać swojej firmy – może ją zawiesić. Oznacza to:

 • zaprzestanie opłacania zaliczek na podatek dochodowy;
 • wyrejestrowanie z ZUS (nie trzeba płacić składek);
 • utratę prawa do świadczeń zdrowotnych;
 • brak konieczności składania deklaracji VAT.

Zawieszenie działalności gospodarczej z dowolnego powodu jest darmowe i na dowolnie długi okres (jednak nie krótszy niż 30 dni). Co więcej działalność możesz zawiesić dowolną ilość razy. Czujesz, że chcesz wrócić do prowadzenia firmy? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wznowił jej działanie.

jak zawiesić działalność gospodarczą

Szukasz pracy? Sprawdź nasze przykładowe CV

Jak założyć działalność jednoosobową? Podsumowanie

Podstawowe cechy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • nastawiona jest na zysk;
 • ma charakter zorganizowany – np. prowadzony jest marketing, wynajmowane są pomieszczenia;
 • wykonywana jest w sposób ciągły – działania są powtarzalne i zmierzają do określonego celu;
 • wykonywana jest we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność – nie jest zarządzana przez zewnętrzną osobę ani podmiot.

Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

 1. Wybierz nazwę firmy i adres prowadzenia działalności.
 2. Ustal kod PKD.
 3. Wybierz formę opodatkowania.
 4. Zarejestruj działalność uzyskując wpis do CEIDG.
 5. Zgłoś firmę do ZUS-u i urzędu skarbowego.
 6. Wybierz biuro rachunkowe.
 7. Załóż konto bankowe.
 8. Działaj!

Nie jesteś przekonany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Wolisz pracować na etacie? W takim razie stwórz profesjonalny życiorys, dzięki któremu zdobędziesz wymarzone zatrudnienie. W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne szablony CV – wystarczy, że wybierzesz jeden z nich i uzupełnisz puste pola informacjami o swojej karierze zawodowej. To naprawdę proste i praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu – przekonaj się sam!

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz więcej naszych artykułów:

Rodzinne 2023 – ile wynosi rodzinne? Jakie dokumenty do zasiłku rodzinnego?
Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki
Wiek emerytalny w Polsce – ile wynosi wiek emerytalny w Polsce dla kobiet i mężczyzn?
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? 20 czy 26 dni urlopu? Urlop wypoczynkowy 2023
Opieka na dziecko 2023 – ile dni opieki na dziecko przysługuje pracującym rodzicom?
Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Niedziela handlowa – kiedy są niedziele handlowe 2023? Niedziele handlowe lista
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Minimalna krajowa 2023. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto?
Umowa zlecenie – czym charakteryzuje się umowa zlecenie 2023?
Praca Dania – jak wygląda życie i praca w Danii?
Straż Graniczna zarobki – jak dostać się do Straży Granicznej? Straż graniczna praca – na czym polega?
Portfolio – co to jest portfolio? Jak stworzyć portfolio?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?