sabbatical

Pomimo tego, że kochasz swoją pracę, czujesz się przemęczony? Chcesz rozwijać dotychczasowe pasje w większym wymiarze? A może nie przestajesz myśleć o podróży dookoła świata? Czy wiesz, że możesz się realizować bez rezygnacji z obecnej pracy? Rozwiązaniem jest sabbatical leave. Sabbatical znany też jako urlop sabatowy to nawet roczna przerwa od pracy. Jak wygląda tego typu wolne i co zrobić, by w Polsce skorzystać z takiego przywileju? Wyjaśniamy!

Sabbatical – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czym jest sabbatical? Co oznacza sabbatical po polsku?

Z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która nigdy wcześniej nie słyszała określenia sabbatical.

Sabbatical leave po polsku oznacza urlop sabatowy (nie ma on nic wspólnego z biblijnym szabatem). 

Sabbatical to nawet roczny, często płatny urlop, podczas którego pracownik regeneruje siły. To, jak wykorzystasz ten czas zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz realizować podróżnicze marzenia, rozwijać swoje kompetencje, udać się na staż, dołączyć do wolontariatu czy rozpocząć nowy kierunek studiów.

Czy sabbatical urlop jest płatny?

Sabbatical może być płatny, ale nie zawsze tak jest. Nie określają tej kwestii żadne przepisy ani Kodeks pracy – tak naprawdę wszystko zależy od Twojego pracodawcy.

 • Jeśli urlop sabbatical ma służyć podnoszeniu kwalifikacji zawodowych (ważnych dla firmy, w której pracujesz) to jest duża szansa, że pracodawca proponuje Ci płatny urlop;
 • jeśli wybierasz się w podróż życia lub chcesz zwyczajnie odpocząć – większość firm zaproponuje Ci bezpłatny urlop.

Sabbatical daje gwarancję, że po zakończonym urlopie będziesz mógł powrócić do pracy bez zmiany dotychczasowych warunków (chyba że na korzystniejsze dla Ciebie).

Czy sabbatical leave jest dla każdego?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że urlop jest ważny i potrzebny. Nawet ludzie, którzy kochają swoją pracę, odczuwają zmęczenie, a to z kolei może prowadzić do wypalenia zawodowego. Co więcej, jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, obniża odporność, a nawet powoduje depresję. Dlatego ważne jest, aby dbać o swój organizm i korzystać z przysługujących urlopów.

Kodeks pracy gwarantuje każdemu pracownikowi odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Niestety warunki zawodowe, szczególnie osób na wysokich stanowiskach, generują potrzebę znacznie dłuższej przerwy od obowiązków służbowych. Urlop typu sabbatical jest coraz częściej spotykany w korporacjach na całym świecie. Jednak nie każdy może skorzystać z tego przywileju.

sabbatical leave

Sabbatical leave w Polsce – dla kogo?

W Polsce sabbatical jest jeszcze rzadkością. Niewiele osób o nim wie i niewiele firm go oferuje. Jeśli tak się zdarza – proponowany jest zwykle kluczowym pracownikom, którzy swoim zaangażowaniem i dotychczasową pracą udowodnili, że warto na nich zaczekać.

Organizacje przyznają sabbatical osobom, w które zainwestowały i nie chcą ich stracić lub pracują w danej firmie od wielu lat. Są to najczęściej pracownicy międzynarodowych korporacji zajmujące najbardziej odpowiedzialne stanowiska np. managerowie lub kierownicy wyższego szczebla.

urlop sabatowy

Czy polskie prawo reguluje urlop sabatowy?

Urlop typu sabbatical nie został jeszcze uregulowany w polskim prawie pracy. Jedyną ujętą w Kodeksie pracy możliwością dłuższego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest urlop bezpłatny. 

Pobierz gotowy wniosek o urlop bezpłatny

Istota i rola urlopu bezpłatnego są jednak zupełnie odmienne od urlopu sabatycznego:

 • wiąże się z zaprzestaniem wypłaty wynagrodzenia;
 • okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy;
 • nie służy regeneracji pracownika (a przynajmniej nie takie jest jego podstawowe założenie).

Polscy pracownicy coraz częściej korzystają więc ze zwolnień lekarskich od psychiatry z powodu wypalenia zawodowego. Wiąże się to jednak z ryzykiem utraty zatrudnienia, jeśli taka nieobecność. trwa zbyt długo. Wspomniana perspektywa z pewnością nie sprzyja szybkiej regeneracji i powrotowi do pełnej efektywności zawodowej.

Pamiętaj jednak, że zapewnienie prawa do wypoczynku jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy uregulowanym przez Kodeks pracy.

Dodatkowy urlop dla nauczycieli

Jedną z grup zawodowych, której przysługuje dodatkowy urlop uregulowany prawnie, są nauczyciele. Karta nauczyciela uwzględnia tzw. urlop dla poratowania zdrowia. 

Przysługuje on osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć.

Urlop dla poratowania zdrowia służy regeneracji i poprawie stanu zdrowia pracownika, a nie stricte wypoczynkowi, jak urlop sabatowy. Udzielany jest:

 • w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia;
 • gdy pojawia się ryzyko wystąpienia choroby zawodowej;
 • gdy powstałą chorobę wywołały czynniki środowiska pracy lub sposób jej wykonywania;
 • na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Nauczyciel zachowuje w tym czasie prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz wszystkich dodatków i świadczeń pracowniczych.

urlop sabbatical

Dodatkowe urlopy zależą od pracodawcy

Przepisy prawa pracy ustalają jedynie minimum gwarantowanego urlopu, co nie oznacza, że pracownicy nie mogą otrzymać go więcej.

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zadowolenie swojego zespołu i komfort pracy, wprowadzając liczne benefity pracownicze. Choć urlop sabbatical nie jest w Polsce popularny, zakładowe regulaminy wewnętrzne często uwzględniają dodatkowy wymiar urlopu. 

Jego długość może być uzależniona od:

 • ogólnego stażu pracy;
 • zakładowego stażu pracy;
 • roli pracownika, jaką odgrywa w organizacji;
 • wkładu pracownika w pozycję firmy.

Oczywiście pracodawca musi ustalić takie kryteria, aby nikogo nie dyskryminować. 

Brak prawnych regulacji nie oznacza więc, że urlop sabatowy nie jest możliwy. Jego forma jest dość elastyczna do uzgodnienia – zarówno jeśli chodzi o długość, odpłatność czy warunki odbywania.

Sabbatical – jakie korzyści ma dla pracodawcy?

Chyba każdemu pracownikowi na myśl o rocznej przerwie od pracy szybciej bije serce. Ale jak zareaguje na to pracodawca? Czy będzie w stanie zgodzić się na coś takiego?

Część pracodawców traktuje sabbatical jako inwestycję w pracownika, który do tej pory świetnie wykonywał swoje obowiązki i wniósł dużo do firmy. Dodatkowo jeśli przeznaczyli duże środki na szkolenie takiej osoby – koszt rocznego urlopu nie będzie dla nich specjalnie bolesny. Dlatego z obawy przed odejściem kompetentnego i wykwalifikowanego pracownika, wolą zainwestować w sabbatical niż narazić się na jego stratę.

Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?

Jak rozmawiać z przełożonym o rocznym urlopie?

 1. Przypomnij najważniejsze projekty, które ostatnio zrealizowałeś i podkreśl swoją wartość dla firmy – to wzmocni Twoją pozycję negocjacyjną.
 2. Zaprezentuj cel wyjazdu i wytłumacz, co może on zmienić w Twoim życiu.
 3. Pokaż, że jesteś zdecydowany i dokładnie wiesz, czego oczekujesz. Dzięki temu pracodawca nie odniesie wrażenia, że to Twoja fanaberia.
 4. Zaplanuj taką rozmowę odpowiednio wcześniej – nie stawiaj szefa w sytuacji podbramkowej, aby mógł przemyśleć ten pomysł i odpowiednio zorganizować pracę podczas Twojej nieobecności.
 5. Przygotuj plan działania do zrealizowania podczas, gdy Cię nie będzie.
 6. Bądź gotowy na odmowę i przemyśl swoje kolejne kroki w takiej sytuacji.
urlop typu sabbatical

Urlop typu sabbatical – jakie ma wady i zalety?

Główne zalety sabbatical leave:

 • zyskujesz możliwość pełnego wypoczynku;
 • otrzymujesz za ten czas wynagrodzenie, a więc możesz cieszyć się spokojem i nie musisz martwić się o swoje oszczędności;
 • odrywasz się od codziennego pędu i zyskujesz czas na zaplanowanie swojej dalszej ścieżki rozwoju zawodowego;
 • odbudowujesz zdrowie i samopoczucie;
 • zyskujesz możliwość zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności np. poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach, na które wcześniej nie miałeś czasu;
 • zyskujesz czas na rozwijanie swoich pasji i hobby;
 • więcej czasu spędzasz z bliskimi.

Jakie wady ma sabbatical leave?

 • Podczas Twojej nieobecności może zmienić się kierownictwo oraz polityka firmy i w konsekwencji nie będziesz miał do czego wracać;
 • osoba wykonująca Twoje obowiązki może okazać się równie wydajnym i cennym pracownikiem, a więc Twoja obecność w firmie stanie się zbędna;
 • po tak długiej przerwie możesz mieć problem, aby wpaść w rytm pracy;
 • szczególnie jeśli pracujesz w dynamicznej branży, możesz nie przystosować się do zmian, a niezadowolenie pracodawcy sprawi, że otrzymasz wypowiedzenie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Czy warto zrobić sobie dłuższą przerwę w karierze?

Tak, jak wszystko, również sabbatical ma swoje wady. Jednak dłuższa przerwa w pracy niewątpliwie buduje motywację nie tylko do rozwoju zawodowego, ale także (a może przede wszystkim) osobistego. 

Martwisz się, że po kilkumiesięcznej nieobecności wrócisz do miejsca, którego zupełnie nie poznajesz? Zastanów się, czy przez ostatnie pół roku tak wiele zmieniło się w firmie, w której pracujesz  w porównaniu do teraz?

Jeśli Twój przełożony wyrazi zgodę to zdecydowanie warto podjąć taki krok. To sposób na odpoczynek i nabranie dystansu. Może być impulsem w Twojej dotychczasowej karierze – zyskasz potwierdzenie, że jesteś w dobrym miejscu (wrócisz ze świeżą głową i nową energią do pełnienia swoich dotychczasowych obowiązków) lub przekonasz się, że czas na zmiany.

To również Cię zainteresuje:

Opieka na dziecko 2023 – ile dni opieki na dziecko przysługuje pracującym rodzicom?
Dni wolne od pracy 2023 – sprawdź kalendarz świąt 2023 i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2023?
Wzory CV
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Średnia krajowa – ile wynosi średnia krajowa 2023?
Przykładowe CV
Urlop na poszukiwanie pracy – ile dni na poszukiwanie pracy?
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?
Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?
Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje
Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady
Szablony CV
Prokurent – kim jest i jakie ma uprawnienia?
Okres ochronny przed emeryturą – ile lat przed emeryturą jest okres ochronny?