Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Każdego roku w głowach maturzystów pojawia się bardzo ważne pytanie: “jakie studia wybrać?” Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, ponieważ ten wybór w znacznym stopniu decyduje o przyszłości. Za wyborem studiów często stoją wizje kariery zawodowej, oczekiwania społeczne, a niekiedy oczekiwania rodziców i bliskich. Czy warto nimi się kierować? Co warto studiować? Jakie są najpopularniejsze […]

Najniższa krajowa 2022 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie? Jaka będzie najniższa krajowa 2023?

Najniższa krajowa zwana też “płacą minimalną” lub “wynagrodzeniem minimalnym” to pewnego rodzaju zabezpieczenie bytu pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Jej wysokość ustalana jest każdego roku na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 1794). Ile wynosi najniższa krajowa w tym roku? Jaka jest minimalna stawka godzinowa 2021? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli jednej ze stron, które ma zakończyć istniejący stosunek pracy po upływie danego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać dokonane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. W zależności od rodzaju umowy przyjmuje ono różne formy. Jakie to formy? Ile wynosi okres wypowiedzenia? Jak napisać wypowiedzenie za porozumieniem stron? I jak postąpić jeśli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę od pracodawcy? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z rozwiązaniem umowy o pracę.

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?

Wiele osób rozważa rozpoczęcie kariery programisty. Nie są to jedynie młodzi ludzie, ale także osoby, które w pewnym momencie życia decydują się na zmianę pracy i wybór całkiem nowej ścieżki kariery. Programista, inaczej developer lub koder, to osoba pisząca programy komputerowe w języku programowania. Większość programistów zna kilka z nich (na przykład: C, C++, Java czy Python), ale specjalizuje się tylko w jednym z nich. Dlatego, aby podkreślić specjalizację, do nazwy stanowiska dodaje się nazwę języka- na przykład programista Java. Dla wielu osób praca programisty to wymarzony zawód, który daje wysokie zarobki, szerokie możliwości, a także liczne dostępne oferty pracy. Sprawdź, jak zostać programistą i jakie są obowiązki na tym stanowisku.

Idealne CV – jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?

Poszukujesz pracy? Na pewno wiesz, że niezbędnym dokumentem aplikacyjnym jest CV. Niestety wiele osób nie podchodzi poważnie do jego przygotowania, zakładając że z punktu widzenia pracodawcy lub rekrutera jest ono nieistotne. Takie myślenie jest błędne, ponieważ Curriculum Vitae odpowiada za pierwszy kontakt z pracodawcą oraz ma przyciągnąć uwagę do Twojej aplikacji. Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu, stwórz idealne CV, w którym nie ma miejsca na błędy. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak powinno wyglądać CV oraz co musi zawierać CV. Przygotowaliśmy również wzory wyjątkowych szablonów – korzystając z naszego kreatora, wyróżnisz się na tle innych.

Program do pisania CV – w jakim programie napisać CV? Wybierz najlepszy Kreator CV

program do pisania CV po polsku

Pisanie CV w Wordzie już dawno wyszło z mody, podobnie jak pisanie odręczne. W czasach rozwiniętej technologii najprostszym i najszybszym sposobem na sporządzenie Curriculum Vitae jest konfigurator CV. Jeśli nie chcesz mieć problemów z formatowaniem dokumentu w edytorze tekstowym, wybierz nasz program do robienia CV. Dostosuj szablon, kolory, czcionkę i stwórz indywidualne Curriculum Vitae według swoich upodobań.

Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

Jak zarobić w wieku 15 lat, ciekawe CV

W trakcie nauki w szkole wielu nastolatków zastanawia się, w jaki sposób zacząć zarabiać, aby mieć pieniądze na swoje wydatki. Podjęcie pierwszej pracy uczy samodzielności, pozwala zdobyć doświadczenie i budować pewność siebie. Niektórzy zakładają, że praca dla niepełnoletnich nie jest możliwa. Nic bardziej mylnego! Aktualnie dostępne są oferty pracy nawet dla 15-latków, dopasowane do wieku i możliwości, pozwalające wybrać zajęcie, które uda się pogodzić np. z lekcjami w szkole. W tym artykule pokazujemy, jakie możliwości mają młodzi ludzie w kwestii zatrudnienia, od ilu lat można pracować legalnie, gdzie szukać pracy i jak sporządzić dokumenty aplikacyjne.

Referencje w CV – co to są referencje?

referencje od pracodawcy, artykuł ciekawe CV

Starając się o pracę warto, oprócz CV i listu motywacyjnego, udostępnić rekruterowi również możliwość łatwego sprawdzenia naszych kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i posiadanej wiedzy. Dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny i być może będzie to element, który sprawi, że wyprzedzisz pozostałych kandydatów. Tylko jak to zrobić? Otóż w dokumentach aplikacyjnych jest na to specjalne miejsce – są to referencje firmy, w której już nie pracujesz. Brzmi groźnie? Być może tak, więc tym bardziej od tej pory powinieneś dbać o dobre relacje z Twoim każdym następnym przełożonym, nawet w trakcie i po swoim odejściu. Tylko wtedy będziesz mógł mieć pewność, że Twoi pracodawcy wypowiedzą się o Tobie dobrze. Co to referencje? Jak napisać referencje? Jak wpisać je do CV? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Co to jest CV? Curriculum vitae – co to znaczy? Definicja i przykłady

cv co to, rysunki CV, ciekawe CV

Curriculum Vitae (znane powszechnie jako CV) to przebieg pracy zawodowej wyrażony w określonej formie, który stanowi jedno z głównych źródeł informacji o kandydacie w procesie rekrutacyjnym. Sama nazwa wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza “bieg życia”, stąd też we wspomnianym dokumencie znajdują się określone informacje dotyczące zarówno zdobytego doświadczenia w pracy, ale także odnoszą się do wykształcenia, zainteresowań i umiejętności.

Cel zawodowy w CV [podsumowanie w CV/profil CV] – jak napisać?

Artykuł podsumowanie zawodowe

Szacuje się, że rekruter na przejrzenie jednego CV przeznacza zaledwie kilkanaście sekund. W krótkim czasie potrafi wstępnie przeanalizować wszystkie sekcje w CV i ocenić czy kandydat spełnia oczekiwania pracodawcy. Warto przygotować dokument aplikacyjny w taki sposób, żeby wszystkie kluczowe informacje znalazły się w widocznym miejscu. Możesz do tego wykorzystać pole cel zawodowy/podsumowanie zawodowe. Z poniższego artykułu dowiesz się: czym są cele zawodowe, jak je opisać i na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich prezentacji. Zapraszamy do lektury!

Jak wpisać wykształcenie w CV

Choć może się wydawać, że wykształcenie to kluczowy czynnik decydujący o Twoim ewentualnym zatrudnieniu – wcale tak nie jest! Znaczna część pracodawców uważa, że o wiele ważniejsze jest doświadczenie, sukcesy i umiejętności, a kandydaci po studiach nie zawsze są odpowiednio przygotowani do pracy. Gdzie najlepiej zamieścić w CV wykształcenie oraz jakie informacje warto zawrzeć, by zainteresować rekrutera? Tego wszystkiego oraz wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

najlepiej płatne zawody

Dlaczego decydujesz się rozpocząć lub zmienić pracę? Bądźmy szczerzy – głównym motywatorem zazwyczaj są zarobki. Pieniądze są bardzo ważne, w dużej mierze od nich zależy jakość życia oraz poczucie bezpieczeństwa, do którego wszyscy dążymy. Dobrze płatna praca jest celem większości osób aktywnych zawodowo. Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrze płatną pracę? Kto zarabia najwięcej w Polsce? Jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce? Poniżej prześledzimy ranking zawodów, by zaprezentować Ci odpowiedzi na te pytania.

Jak i gdzie szukać pracy? Gdzie szukać ofert pracy?

Gdzie i jak szukać pracy

Znalezienie pracy, która odpowiadałaby oczekiwaniom i kwalifikacjom, nie jest łatwym zadaniem. Sukces zależy od wielu czynników: od wysiłku włożonego w poszukiwania, od tego, w jaki sposób i gdzie jej szukamy, a nierzadko po prostu od szczęścia. Niezależnie od tego, do którego aspektu przywiązujemy największą uwagę, trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości, bo szukanie może okazać się czasochłonne.

Jak wygląda CV sprzedawcy? Zobacz co zawiera CV dla sprzedawcy

Niezależnie od stanowiska, o które się starasz, CV to podstawowy dokument, który przesyłasz podczas aplikacji. Jego głównym zadaniem jest przedstawienie Twojej kandydatury pracodawcy, prezentacja umiejętności i doświadczenia zawodowego. Jeśli starasz się o pracę jako sprzedawca i chcesz być dostrzeżony przez rekrutera oraz mieć szanse na zdobycie danego stanowiska pracy, istotne jest stworzenie odpowiedniego CV sprzedawcy. Jak powinno wyglądać CV na stanowisko sprzedawcy lub inne związane ze sprzedażą, np. CV handlowca, CV doradcy klienta, CV przedstawiciela handlowego? Jakie są podstawowe umiejętności sprzedawcy? Jaki jest zakres obowiązków sprzedawcy?

CV księgowa – jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?

samodzielny księgowy obrazek

Praca w księgowości to głównie prowadzenie ksiąg rachunkowych, w których zapisywane są wszystkie operacje finansowe, wierzytelności i prognozy. Chociaż zawód księgowego jest starą profesją, to wciąż jest tak samo ważny. W każdej firmie jest to niezwykle istotna i odpowiedzialna funkcja. Można powiedzieć, że dział księgowości to finansowe serce każdego przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykonywaniu tego zawodu, jego obowiązkach i zarobkach, a także umiejętnościach, jakie są potrzebne do jego wykonywania, poniższy artykuł Ci w tym pomoże.

Ratownik medyczny – jak zostać ratownikiem medycznym? Zarobki, kariera, CV ratownik medyczny

Praca jako ratownik medyczny nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga ona dużej wiedzy, mocnych nerwów i wiąże się odpowiedzialnością i trudnymi wyzwaniami. Niemniej jednak jest to zawód bardzo potrzebny i szanowany, ponieważ polega na ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. Jaka jest droga ratownika? Czym zajmuje się ratownik medyczny w wojsku? Ile zarabiają ratownicy medyczni? Na te i inne pytania odpowiemy Wam w niniejszym artykule, aby naświetlić na czym polega praca w pogotowiu ratunkowym i jak zostać ratownikiem.

Zwroty grzecznościowe w mailu

Początek maila najczęstsze błędy - Kreator CV

Wiele osób sądzi, że pisanie maila jest łatwe i właściwie nie można napisać go nieprawidłowo. W praktyce błędy i nietaktowne zwroty w korespondencji online zdarzają się często, tym bardziej jeśli jej odbiorcą ma być osoba, z którą kontaktujemy się na stopie zawodowej. W artykule skupimy się na formach grzecznościowych w mailach oficjalnych, ponieważ w korespondencji nieoficjalnej można pozwolić sobie na większą swobodę. Tymczasem źle napisany mail formalny może negatywnie wpłynąć na nasz wizerunek, kontakt z klientem, rekruterem czy pracodawcą. By tego uniknąć, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Jedną z nich jest właściwie dobranie form grzecznościowych. Jak rozpocząć i zakończyć wiadomość mailową, aby zostać dobrze odebranym?

CV studenta – jak napisać pierwsze CV?

Jak napisać CV student - Kreator CV

Napisanie pierwszego CV jest dużym wyzwaniem. Może wydawać się trudne, ponieważ po pierwsze nigdy wcześniej tego nie robiłeś, a po drugie prawdopodobnie nie posiadasz dużego doświadczenia, które mógłbyś umieścić w jednej z najważniejszych sekcji CV. Jak napisać pierwsze CV absolwenta studiów, żeby wypaść dobrze na tle bardziej doświadczonych konkurentów i przykuć uwagę rekrutera? Jest na to kilka sposobów. CV po studiach, CV po maturze, pierwsze CV po liceum, a nawet CV nastolatka– po przeczytaniu naszego artykułu napisanie ich nie będzie dla Ciebie problemem.

Jak napisać proste CV – Sprawdzone wzory CV – Poznaj proste szablony CV

Jak napisać proste CV - Kreator CV

Każda osoba poszukująca pracy musi wiedzieć jak powinno wyglądać dobrze napisane CV. Teoretycznie wiedzę na ten temat zdobywa się już w szkole- jest niezbędna, żeby rozpocząć szukanie pracy i żeby wiedzieć, jak efektywnie aplikować na interesujące stanowiska. Jak wiadomo, rynek pracy się dynamicznie zmienia, dlatego wzory CV również ulegają modernizacji. Teraz nie musisz już pisać CV w edytorze tekstu, możesz wybrać nowoczesny generator CV, który zaproponuje Ci oryginalne szablony i ułatwi proces tworzenia dokumentu. W tym artykule podpowiemy, jak napisać CV, co w nim zawrzeć oraz pokażemy, jak powinno wyglądać Curriculum Vitae. Przedstawimy też niepowtarzalne szablony, które znajdziesz w naszym generatorze.