technika pomodoro

Masz problemy z koncentracją? Ciężko Ci jest skupić się przez dłuższy czas, aby przyswoić sobie wiedzę do egzaminu? A może nie potrafisz uporządkować i wykonać wszystkich zadań w pracy? Nie martw się, powstała metoda, która Ci w tym pomoże! Technika pomodoro pomaga odpowiednio zorganizować czas, aby wykonać wszystkie zaplanowane obowiązki. Znajduje ona zastosowanie zarówno podczas nauki, jak i pracy. Może już o niej słyszałeś? 

Technika pomodoro – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Technika pomodoro a budzik – czy są ze sobą powiązane?

Wielu ludzi kojarzy technikę pomodoro z budzikiem. Dlaczego? Metoda pomodoro wykorzystuje konkretne odstępy czasowe, dla najlepszej wydajności, korzystając przy tym z czasomierza. Pomodoro timer to z kolei urządzenie lub aplikacja do odmierzania czasu. Na czym dokładnie polega ta metoda, jakie są jej zalety i czy naprawdę działa? Aby poznać odpowiedzi na te pytania – koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

Pomodoro technika – na czym polega?

Musisz wykonać wiele zadań? Próbujesz zorganizować sobie czas, ale trudno Ci jest skupić się na obowiązkach, gdy wokół jest tyle rozpraszaczy. Często zdarza Ci się zamyślić, przez co nie robisz tego, co powinieneś? Lista celów staje się coraz dłuższa, a Ty nie wiesz, od czego zacząć? Pomocna może okazać się technika pomodoro! Polega ona na podzieleniu pracy na kilka krótszych etapów (pomiędzy każdym z nich jest krótka przerwa). Nie próbuj zrobić wszystkiego na raz. Spokojnie poukładaj swoje obowiązki, wyznacz te, które są w danym momencie najważniejsze i zastosuj pomodoro clock

Metoda ta zakłada pracę lub naukę przez 25 minut, po których następuje 5 minut przerwy. Po czterech takich cyklach jest czas na dłuższą przerwę – trwa ona 15-30 minut. Po krótkim odpoczynku zacznij liczenie czasu pracy od początku. Określone odstępy czasowe są uzasadnione działaniem ludzkiego mózgu. 25 minut to czas, podczas którego jesteś w stanie pracować nieustannie, bez przemęczenia. 

Technika pomodoro została stworzona przez Włocha Francesco Cirillo. Aby skupić się na zadaniu, postanowił on wyznaczyć sobie określony czas i zmierzyć go za pomocą minutnika kuchennego w kształcie pomidora. Nazwa pochodzi właśnie od niego – pomodoro to po włosku pomidor. Jakie zalety ma pomodoro metoda?

pomodoro technika

Pomodoro – zalety, jakie niesie ze sobą technika pomodoro

 1. Koniec poczucia, że marnujesz czas! Wykorzystaj go maksymalnie, tak bardzo, jak możesz. Dzięki temu wykonasz więcej zadań, ponieważ Twoja produktywność wzrośnie. Sposób wykorzystania tego czasu po prostu się poprawi.
 1. Lepiej odpoczniesz! Nie stosując żadnej metody nauki, poświęcisz jej dużo więcej czasu. Nie będzie to jednak oznaczać, że zrobisz tyle, ile powinieneś. Praca przez cały dzień nie jest ani zdrowa, ani produktywna. Zamiast wykonywać obowiązki do oporu i bez planu – ułóż sobie grafik, kiedy masz czas na przerwę. Dzięki temu nie będziesz aż tak zmęczony w trakcie nauki. Uda Ci się też uniknąć wypalenia, lub przynajmniej znacznie je opóźnisz (dowiedz się, czym jest wypalenie zawodowe).
 1. Poprawi się Twoja koncentracja! Dzięki wyznaczeniu określonego czasu na przerwę i na pracę będziesz mógł skupić się na tym, co powinieneś robić w danej chwili. Aby to zadziałało, musisz jednak pamiętać, żeby trzymać się określonego planu i nie zaglądać w telefon, czy korzystać z innych rozpraszaczy, podczas czasu pracy.
 1. Poprawisz swoje samopoczucie i stworzysz odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Pozwoli Ci to na lepsze wykorzystanie czasu, dzięki temu będziesz czuł się lepiej po powrocie z pracy. Co więcej – nie spędzisz dni wolnych, myśląc o obowiązkach, a faktycznie odpoczniesz.
 1. Poprawisz swoje wyniki! Dzięki zastosowaniu tej metody Twoja produktywność i efektywność wzrosną, a owoce Twojej pracy będą coraz lepsze! Nie tylko łatwiej Ci będzie nadgonić tempo pracy, ale także zrobić więcej. Możliwe, że to właśnie technika pomodoro sprawi, że poprawisz swoje oceny, dostaniesz się na wymarzone studia lub otrzymasz awans czy podwyżkę.

Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie? Zajrzyj do naszego artykułu!

Tomato timer – co zrobić, aby metoda pomodoro została użyta poprawnie?

Chcesz sprawdzić, czy technika pomodoro jest dla Ciebie? Przygotuj się odpowiednio i przetestuj tę metodę.

 1. Weź czasomierz

Podstawowym elementem jest urządzenie, które będzie odmierzać czas przeznaczony na zadania i przerwę. Nie ma jednoznacznej formy, jaką musi ono przyjąć. Pierwszą z nich jest pomodoro aplikacja na telefon lub zwykły minutnik, który z pewnością masz już zainstalowany. Aplikacja będzie jednak bardziej dostosowana do tej techniki. Możesz ją pobrać i mieć czasomierz zawsze przy sobie. Jeśli nie chcesz, aby telefon leżał obok, lub nie odpowiada Ci taki sposób – warto skorzystać ze stron internetowych z licznikiem pomodoro online. Kolejną z możliwości jest zastosowanie tradycyjnego minutnika kuchennego.

 1. Zrób listę

Aby wykonać wszystkie zadania, które Ci zalegają, musisz wiedzieć, co jest do zrobienia. Dobrą praktyką jest stworzenie listy, na której zapiszesz wszystkie pozycje. Podziel obowiązki na mniejsze części – dzięki temu łatwiej Ci będzie wykonać je w czasie 25-minutowych przedziałów czasowych. Jeśli zadania nie są wymagające, nie warto ich odkładać. Musisz przeprowadzić krótką pięciominutową rozmowę? Nie dziel jej na kilka etapów, ponieważ cała zmieści się w jednym przedziale.

 1. Ułóż zadania w odpowiedniej kolejności

Uporządkuj zadania w kolejności od najważniejszych do mniej istotnych w danym momencie. Dzięki temu zaczniesz od tych, które muszą być gotowe jak najszybciej. Praca zacznie Ci przynosić satysfakcję, gdy zobaczysz jej efekty w krótszym czasie. Pamiętaj, aby każde z zadań było wykonalne w 25 minut. Jeśli tak nie jest – podziel je na mniejsze części.

pomodoro online
tomato timer
 1. Ustaw minutnik i zacznij pracę

Zacznij od pierwszego punktu z listy. Postaraj się wykonać je w pełni. Nie daj się rozproszyć. Jeśli w trakcie przypomni Cię się, że coś jeszcze musisz zrobić – nie przerywaj wykonywania zadania. Zamiast tego spokojnie zapisz nowy obowiązek na liście i wróć do wykonywania tego poprzedniego.

 1. Odznacz wykonane zadanie

Minęło 25 minut? Odznacz zadanie, które było wyznaczone na ten czas, jako wykonane. Nie zdążyłeś? Aby zobaczyć postępy w pracy – mimo wszystko odznacz to zadanie. Aby o nim nie zapomnieć – dopisz je jako kolejne. Dzięki temu nauczysz się odpowiednio dzielić obowiązki na mniejsze części. W przyszłości łatwiej Ci będzie ocenić, na co wystarczy ten przedział czasu, a na co potrzebujesz go więcej. Jeżeli z kolei wykonałeś zadanie wcześniej – postaraj się na przyszłości bardziej je rozbudować.

 1. Czas na przerwę!

Brawo! Dopiąłeś swego pierwszego zadania! Oby tak dalej! Zasłużyłeś na krótką przerwę. Nie zajmuj się niczym, co jest powiązane z pracą czy nauką. Daj sobie odpocząć od obowiązków. Nalej sobie wody, zrób herbatę, rozciągnij się, tańcz, przejdź się po mieszkaniu lub wyjdź na chwilę na balkon, zaczerpnąć świeżego powietrza. Takie przerwy pozwolą Ci odpocząć i bez przemęczenia kontynuować pracę lub naukę. Po serii czterech takich okresów (pomodoro), zrób sobie dłuższą przerwę. Przeznacz 15-30 minut na rozmowę z kimś, spacer, jedzenie lub inny sposób na relaks. Ważne, abyś po tym czasie był gotowy na rozpoczęcie nowej serii nauki lub pracy.

Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?

Technika pomodoro – co zrobić, aby działała jeszcze lepiej?

Metoda pomodoro powstała pod koniec wieku XX, przez co nie jest już do końca aktualna. Pojawiło się dużo więcej bodźców i rozpraszaczy, głównie przez rozwój technologiczny. W jaki sposób możesz działać, aby wprowadzić technikę pomodoro w zaktualizowanej wersji? Przygotowaliśmy dla Ciebie parę rad, co zrobić, aby działała ona jeszcze lepiej.

 1. Odetnij się od telefonu

Wycisz powiadomienia, wyłącz internet, odłóż telefon poza swoje pole widzenia. Nie zaglądaj na Instagrama, Facebooka czy Tik Toka. Te aplikacje potrafią zająć bardzo dużo czasu, choć nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jeśli nie potrzebujesz telefonu – wyłącz go. Jeśli będziesz go używać do pracy – połóż w widocznym miejscu, ale nie zbyt blisko, aby Cię nie rozpraszał.

 1. Ustal zasady w domu

Porozmawiaj z domownikami – poinformuj ich, że masz teraz czas na naukę i poproś, żeby Ci nie przeszkadzali. Możesz też powiesić kartkę na drzwiach. Jeśli chcesz pokazać, kiedy będziesz dostępny – napisz o której kończysz naukę lub zaczynasz dłuższą przerwę. Dzięki temu obie stronny będą zadowolone.

pomodoro
metoda pomodoro
 1. Posprzątaj na biurku 

W zasięgu wzroku nie powinny leżeć rzeczy, które mogą Cię rozproszyć. Tak samo w przypadku komputera – zamknij wszystkie okna i aplikacje, które nie są Ci potrzebne do nauki czy pracy. Zwiększysz tym prawdopodobieństwo, że uda Ci się skupić i wykonać obowiązki. 

 1. Obróć rozpraszacz w narzędzie pracy

Chcesz skorzystać z minutnika w aplikacji lub na stronie internetowej? W tym przypadku rozpraszacze staną się Twoją pomocą przy pracy! Oczywiście nadal nie możesz z nich korzystać w celach rozrywkowych, jeśli czasomierz nie pokazuje przerwy.

Technika pomodoro – czy zadziała u każdego?

Technika pomodoro jest tylko jedną z technik. Nie będzie ona odpowiednia dla każdego. Możesz ją jednak dowolnie modyfikować tak, aby dostosować do siebie. Zastanów się, co w tej technice Ci nie odpowiada. Potrzebujesz dłuższej przerwy? Może nauka przez 2 godziny to dla Ciebie za dużo? Dostosuj liczbę interwałów (zamiast czterech możesz zacząć od dwóch lub trzech). Długość czasu pracy też jest zależna od Ciebie. Nie musi ona wynosić 25 minut.

Nie narzucaj sobie zbyt szybkiego tempa zmian. Jeśli odrzuciłeś wszystkie rozpraszacze, ale nadal nie możesz się skupić – spokojnie próbuj dalej. Z kolejnymi interwałami prawdopodobnie będzie przychodzić Ci to coraz łatwiej.

Jeśli chcesz wypróbować technikę pomodoro, zacznij od jej zasad. W miarę, jak zaczniesz poznawać siebie, swoje nawyki i potrzeby – zmodyfikujesz ją tak, aby odpowiadała bardziej Twojemu stylowi życia.

WZORY CV

Technika pomodoro – co da Ci korzystanie z niej?

Technika pomodoro niesie ze sobą więcej zalet. Okazuje się, że może ona wpłynąć pozytywnie na Twoje codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób? Co może dać Ci metoda pomodoro

 1. Poznasz siebie – dzięki zastosowaniu pomodoro, łatwiej Ci będzie zrozumieć, ile czasu możesz przeznaczyć na pracę bez przerwy, kiedy i jak długo musisz odpoczywać oraz jaki system wykonywania obowiązków jest dla Ciebie najlepszy. 
 1. Nauczysz się planowania – Twój grafik nigdy wcześniej nie był tak dokładnie przygotowany! Wiesz już, ile czasu potrzebujesz na jakie zadanie, więc możesz go lepiej rozplanować. Pamiętaj o umieszczeniu czasu na odpoczynek. 
 1. Poprawi się Twoje samopoczucie – każde wykonane zadanie doda Ci pewności siebie. Wzrośnie twoja produktywność oraz chęć do dalszej pracy. Efekty będą zauważalne, co dodatkowo zmotywuje Cię do osiągania swoich celów. 
pomodoro metoda

Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

Technika pomodoro – do jakich aktywności może się przydać?

Metoda pomodoro jest dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przede wszystkim może się okazać skuteczna, gdy próbujesz czegoś nowego lub musisz wykonać wymagające zadanie, które cały czas przekładasz. W takim momencie potrzebujesz motywacji, aby nie zaprzestać działania zbyt szybko. W jakich konkretnych okolicznościach warto włączyć pomodoro timer?

pomodoro aplikacja
 1. Dni wolne

Rozpocząłeś urlop/ wakacje i chcesz rozpocząć coś nowego? Może postanowiłeś się uczyć języka obcego, albo nauczyć się pływać? Twoim celem mogą być ćwiczenia, wycieczki rowerowe, czy szukanie nowego hobby i próbowanie różnych rzeczy. Zmodyfikuj technikę pomodoro i dostosuj ją do swoich potrzeb! Nauka języka przez godzinę dziennie? Przejażdżki rowerowe po 25 minut i 5 minut przerwy? Zwłaszcza jeśli nie masz kondycji czy motywacji, może to być dobry sposób. A może dopiero zaczął się weekend i musisz posprzątać w mieszkaniu? To też dobra okazja do skorzystania z planu, jaki narzuca technika pomodoro.

 1. Praca

W niektórych zawodach możesz zastosować tę technikę nawet w pracy. Nie sprawdzi się ona jednak w profesji, w której musisz być cały czas w gotowości, a przerwy są przypadkowe. Jeżeli jednak pracujesz w biurze – możesz spróbować.

 1. Nauka

Przygotowujesz się do ważnego testu lub egzaminu? Masz mnóstwo materiału do przyswojenia, a czas przecieka Ci przez palce? Ta sytuacja sama prosi się o wykorzystanie techniki pomodoro! Dzięki niej łatwiej będzie Ci zaplanować przyswojenie sobie poszczególnych części materiału.

Jak widzisz, jest wiele okazji, w których możesz wypróbować metodę pomodoro.

Metoda pomodoro – jakie są inne techniki, wykorzystywane do nauki?

 1. Zasada 20 – 20 – 20

Dotyczy ona pracy lub nauki przy komputerze. Polega na wykonywaniu obowiązków przez 20 minut, po czym należy oderwać wzrok od ekranu i skupić na czymś innym przez 20 sekund. Technika ta pozwala nie tylko łatwiej się skupić, ale i ograniczyć zmęczenie oczu. Dobrym pomysłem jest obserwacja widoku za oknem (podczas przerwy), zwłaszcza jeśli masz widok na trawę czy drzewa. Kolor zielony uspokaja i pozwala oczom odpocząć. Będzie też dobrym środkiem do relaksu. Aby dokładnie pilnować czasu pracy, włącz minutnik 20 minut, a następnie 20 sekund przerwy.

 1. Powtarzanie motywującej mantry

W psychologii sportu istnieje metoda samodzielnych motywacji. Polega ona na powtarzaniu sobie wybranej mantry, która pomaga Ci się skoncentrować. Stwórz krótkie hasło, które pozwoli Ci zebrać myśli i wrócić do zadania, gdyby zdarzyło Ci się odbiec od niego myślami. Twoja mantra musi być łatwa do zapamiętania, abyś mógł ją sobie powtarzać przy każdym rozproszeniu bez większego problemu. Bądź zdecydowany – nie zadawaj sobie pytania, czy dasz radę, tylko upewnij sam siebie, że tak będzie.

Przykładowe hasła, jakie mogą Ci pomóc:

 • “Rozluźnij się i dąż do celu”;
 • “Skup się na najważniejszym”;
 • “Wolniej, ale dokładniej”;
 • “Szybciej, w skupieniu”;
 • “Otwórz oczy, otwórz umysł”;
 • “Cały czas do przodu!”.
 1. Dbałość o rozluźnienie

Stresujące sytuacje często utrudniają pracę czy naukę. Jeżeli pozwolisz na to, aby emocje objęły panowanie nad Twoim działaniem, nie uda Ci się wykonać wszystkich zadań poprawnie. Gdy sytuacja zaczyna Cię przerastać, weź kilka głębokich oddechów. Wypróbuj różne techniki relaksacyjne lub medytacyjne. Pozwolą Ci one przejąć na nowo kontrolę nad sobą i spokojnie wrócić do wykonywania obowiązków. 

 1. Metoda 5 10 15

Technika 5 10 15 jest przydatna podczas przygotowywania listy zadań. Polega ona na podzieleniu tabelki na 3 części. Są to kolejno obowiązki, na których wykonanie potrzebujesz: 5, 10 oraz 15 minut. Taki spis będzie potrzebny w sytuacji, w której masz wolną chwilą i chcesz zapełnić ją czymś produktywnym, aby mieć mniej zadań na później. Gdy już sporządzisz listę i będziesz miał chwilę wolną, ustaw minutnik na 5 minut, żeby wykonać najmniejsze zadania, np. 5 minutowy mail. W przypadku tych dłuższych – odpowiednio włącz minutnik 10 minut lub 15.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Szukasz pracy? A może jesteś zatrudniony i chcesz poznać swoje prawa? Sprawdź nasze artykuły:

Umowa o dzieło 2023 – jak rozliczyć umowę o dzieło? Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?
Elementy CV – jaka jest odpowiednia budowa CV?
Jak się nie stresować? Poznaj sprawdzone sposoby na stres!
Badania medycyny pracy – jakie badania do pracy? Kiedy trzeba wykonać badania lekarskie do pracy?
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
Rodzinne 2023 – ile wynosi rodzinne? Jakie dokumenty do zasiłku rodzinnego?
Jak poprosić o podwyżkę? Rozmowa o podwyżkę + argumenty do podwyżki
L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży 2023?
Wiek emerytalny w Polsce – ile wynosi wiek emerytalny w Polsce dla kobiet i mężczyzn?
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? 20 czy 26 dni urlopu? Urlop wypoczynkowy 2023
Opieka na dziecko 2023 – ile dni opieki na dziecko przysługuje pracującym rodzicom?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Umiejętności do CV – co wpisać w umiejętnościach w CV?
Działalność nierejestrowana 2023
Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023