open-space

Trafiłeś na ofertę pracy, gdzie oferują biuro typu open space? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać to w praktyce? Biura open space charakteryzują się dzieleniem wspólnej przestrzeni z innymi współpracownikami. Część osób uwielbia takie rozwiązanie, zaś inni preferują bardziej kameralne warunki pracy. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o open space i poznasz zalety oraz wady takiego rozwiązania.

Open space – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Open space – co to?

Open space (po polsku oznacza otwartą przestrzeń) jest określeniem przestrzeni biurowej (biuro wielkoprzestrzenne), w której nie ma podziału na oddzielne pokoje czy gabinety. W takim otwartym pomieszczeniu pracuje kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, a ich biurka ułożone są rzędami jedno za drugim lub naprzeciwko siebie. Tworzą w ten sposób tzw. wysepki dla zespołów różnych działów. 

Aby pracownikom open space zapewnić większą prywatność i komfort pracy ich stanowiska rozdziela się od siebie małą ścianką. Taki sposób aranżacji biura przywędrował do Polski z zachodnich korporacji oraz innych dużych firm współpracujących z polskimi przedsiębiorstwami.

Zobacz nasze przykładowe CV:

Jak wygląda przestrzeń open space?

Jeszcze kilkanaście lat temu pracownicy biurowi mieli swoje stanowiska w prywatnych gabinetach lub pokojach dla maksymalnie kilku osób. Każdy posiadał swoją własną przestrzeń, którą do pewnego stopnia mógł aranżować według własnych upodobań – kwiaty, zdjęcia, obrazki na ścianie czy kalendarze były czymś zupełnie normalnym.

Dziś przestrzeń biurowa wygląda zupełnie inaczej. Open space przede wszystkim ogranicza prywatność. Introwertyk w takim miejscu może poczuć się mniej komfortowo i mniej bezpiecznie. 

W Polsce taki sposób aranżacji przestrzeni biurowej pojawił się w latach 90. XX wieku, za sprawą zachodnich firm, które w naszym kraju otwierały swoje filie i zatrudniały w nich polskich pracowników.

Open space biuro – jakie ma zalety i wady?

Część osób uważa, że praca w otwartej przestrzeni zwiększa kreatywność i pobudza do działania. Z kolei inni twierdzą, że open space nie służy niczemu dobremu i utrudnia im koncentrację oraz obniża motywację do pracy. Tak naprawdę wszystko zależy od typu osobowości, którą posiadasz.

Biura open space mają swoich zwolenników i przeciwników – jakimi argumentami kierują się obie te grupy?

To również może Cię zainteresować: Praca w korporacji – na czym polega praca w korporacji?

Jakie zalety ma biuro open space?

 • Łatwa komunikacja między pracownikami – pracując w openspace masz większy dostęp do innych pracowników (nie musisz przechodzić do innego pokoju czy też przenosić się na wyższe piętro). Wydzielone gabinety mogą prowadzić do izolacji i tworzenia grup, do czego nie dojdzie na otwartej przestrzeni, gdzie z każdym możesz wymienić parę słów.
 • Szybszy przepływ informacji i większa integracja pracowników – praca na jednej przestrzeni sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych i wymianie doświadczeń oraz wiedzy. Ułatwiony jest także dostęp do managera czy innych osób na stanowiskach kierowniczych co pozwala tworzyć bliższe relacje.
 • Mniejszy koszt gospodarowania przestrzeni biurowej – nie da się ukryć, że open space jest znacznie tańszą opcją niż gospodarowanie i urządzanie osobnych gabinetów dla każdego działu lub zespołu z firmy.
 • Brak klaustrofobicznych pomieszczeń – zdarzają się pracownicy, którzy źle czują się w mniejszych pomieszczeniach, dlatego otwarta przestrzeń oferowana przez firmę jest dla nich doskonałym rozwiązaniem.
jakie zalety ma biuro open space
jakie wady ma biuro open space

Jakie wady ma biuro open space?

 • Większy hałas – nie każdy całkowicie pochłonięty swoją pracą siedzi cicho przy biurku, dlatego spora liczba osób w tym samym miejscu generuje większy hałas. Dyskusje, rozmowy telefoniczne, głośna muzyka na słuchawkach – taki nadmiar bodźców może skutecznie obniżać produktywność. 
 • Brak prywatności i mniejsza swoboda pracy – w otwartej przestrzeni tak naprawdę każdy może zajrzeć do Twojego komputera czy usłyszeć fragment prywatnej rozmowy, często jest to irytujące, niekomfortowe, a niekiedy nawet stresujące.
 • Rozbieżne potrzeby dotyczące warunków pracy – nie każdy preferuje tę samą temperaturę, jedni wolą pracować w mocno oświetlonej przestrzeni, inni z kolei wolą przyciemnione pomieszczenia. W takiej sytuacji trudno znaleźć kompromis – zawsze ktoś będzie poszkodowany. 

Szukasz swojej wymarzonej pracy? Sprawdź, jak napisać nowoczesne CV!

Jakie funkcje pełnią biura open space?

Założeniem przestrzeni openspace jest zwiększenie interakcji między ludźmi, komunikatywności i wzajemnej wymiany pomysłów. Gdy wszyscy pracują obok siebie łatwiej o atmosferę współpracy i integracji.

Tak wygląda to w teorii, jednak badania pokazują, że praktyka niestety wygląda nieco inaczej. Według badanych otwarte przestrzenie biurowe mają odwrotny skutek niż zamierzony, przez co prowadzą do:

 • Braku interakcji twarzą twarz – zamiast zwiększać liczbę bezpośrednich rozmów i promować współpracę open space zdaje się wyzwalać naturalną reakcję społecznego wycofania się przez co wzrasta interakcja wirtualna za pośrednictwem poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
 • Braku prywatności – pracownicy nie mają wystarczającej przestrzeni prywatnej do pracy w biurze, miejsca na czas skupienia czy prywatne rozmowy telefoniczne.
 • Zmniejszonej produktywności i przejrzystości – 31 proc. pracowników openspace twierdzi, że ukrywa swoje prawdziwe myśli i opinie podczas rozmów telefonicznych w biurze, ponieważ obawiają się negatywnej oceny współpracowników. Poza tym 1 na 3 pracowników twierdzi, że hałas rozprasza ich uwagę, a więc zmniejsza produktywność.
 • Niezadowolenia z pracy – 18 proc. pracowników twierdzi, że układ firmy skłonił ich do rozważenia odejścia z pracy.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Sprawdź powiązane artykuły:

Analiza SWOT – analiza SWOT firmy, szanse i zagrożenia
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Multitasking – o co chodzi? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
Wzory CV
Wolny zawód – co to jest wolny zawód? Lista wolnych zawodów
Work life balance – jak osiągnąć równowagę w życiu?
Jaka czcionka do CV? Popularne czcionki do CV
Jak się nie stresować? Poznaj sprawdzone sposoby na stres!
Szablony CV
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
Działalność nierejestrowana 2023
Kwestionariusz osobowy – kwestionariusz osobowy dla pracownika 2023
Minimalna krajowa 2023. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto?
Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących