Jakie studia wybrać? Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Każdego roku w głowach maturzystów pojawia się bardzo ważne pytanie: “jakie studia wybrać?” Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, ponieważ ten wybór w znacznym stopniu decyduje o przyszłości. Za wyborem studiów często stoją wizje kariery zawodowej, oczekiwania społeczne, a niekiedy oczekiwania rodziców i bliskich. Czy warto nimi się kierować? Co warto studiować? Jakie są najpopularniejsze […]

Kontynuuj czytanie

Najniższa krajowa 2021 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?

Najniższa krajowa zwana też “płacą minimalną” lub “wynagrodzeniem minimalnym” to pewnego rodzaju zabezpieczenie bytu pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Jej wysokość ustalana jest każdego roku na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 1794). Ile wynosi najniższa krajowa w tym roku? Jaka jest minimalna stawka godzinowa 2021? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Kontynuuj czytanie

Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli jednej ze stron, które ma zakończyć istniejący stosunek pracy po upływie danego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać dokonane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. W zależności od rodzaju umowy przyjmuje ono różne formy. Jakie to formy? Ile wynosi okres wypowiedzenia? Jak napisać wypowiedzenie za porozumieniem stron? I jak postąpić jeśli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę od pracodawcy? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z rozwiązaniem umowy o pracę.

Kontynuuj czytanie

CV dla fryzjera – jak stworzyć CV i list motywacyjny dla fryzjera

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni coraz bardziej dbają o wygląd zewnętrzny. Właśnie dlatego swój wizerunek powierzają profesjonalistom, posiadającym odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Dodatkowo korzystanie z dostępnych usług pozwala zaoszczędzić cenny czas. I choć można odnieść wrażenie, że salony fryzjerskie znajdują się na każdym rogu, to zapotrzebowanie na specjalistów w branży wciąż rośnie. Jeśli chcesz zaprezentować się jako mistrz tego zawodu oraz wyróżnić się na tle innych, potrzebujesz profesjonalnego CV dla fryzjerki/fryzjera oraz merytorycznego listu motywacyjnego. Z naszą pomocą zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Jedyne co musisz zrobić, to skorzystać z naszych porad.

Kontynuuj czytanie

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?

Wiele osób rozważa rozpoczęcie kariery programisty. Nie są to jedynie młodzi ludzie, ale także osoby, które w pewnym momencie życia decydują się na zmianę pracy i wybór całkiem nowej ścieżki kariery. Programista, inaczej developer lub koder, to osoba pisząca programy komputerowe w języku programowania. Większość programistów zna kilka z nich (na przykład: C, C++, Java czy Python), ale specjalizuje się tylko w jednym z nich. Dlatego, aby podkreślić specjalizację, do nazwy stanowiska dodaje się nazwę języka- na przykład programista Java. Dla wielu osób praca programisty to wymarzony zawód, który daje wysokie zarobki, szerokie możliwości, a także liczne dostępne oferty pracy. Sprawdź, jak zostać programistą i jakie są obowiązki na tym stanowisku.

Kontynuuj czytanie

Jak powinno wyglądać i co powinno zawierać idealne CV?

Poszukujesz pracy? Na pewno wiesz, że niezbędnym dokumentem aplikacyjnym jest CV. Niestety wiele osób nie podchodzi poważnie do jego przygotowania, zakładając że z punktu widzenia pracodawcy lub rekrutera jest ono nieistotne. Takie myślenie jest błędne, ponieważ Curriculum Vitae odpowiada za pierwszy kontakt z pracodawcą oraz ma przyciągnąć uwagę do Twojej aplikacji. Jeśli zależy Ci na zatrudnieniu, stwórz idealne CV, w którym nie ma miejsca na błędy. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak powinno wyglądać CV oraz co musi zawierać CV. Przygotowaliśmy również wzory wyjątkowych szablonów – korzystając z naszego kreatora, wyróżnisz się na tle innych.

Kontynuuj czytanie

Program do pisania CV

program do pisania CV po polsku

Pisanie CV w Wordzie już dawno wyszło z mody, podobnie jak pisanie odręczne. W czasach rozwiniętej technologii najprostszym i najszybszym sposobem na sporządzenie Curriculum Vitae jest konfigurator CV. Jeśli nie chcesz mieć problemów z formatowaniem dokumentu w edytorze tekstowym, wybierz nasz program do robienia CV. Dostosuj szablon, kolory, czcionkę i stwórz indywidualne Curriculum Vitae według swoich upodobań.

Kontynuuj czytanie

Praca dla nieletnich – Zobacz 11 przykładów prac dla nieletnich

Jak zarobić w wieku 15 lat, ciekawe CV

W trakcie nauki w szkole wielu nastolatków zastanawia się, w jaki sposób zacząć zarabiać, aby mieć pieniądze na swoje wydatki. Podjęcie pierwszej pracy uczy samodzielności, pozwala zdobyć doświadczenie i budować pewność siebie. Niektórzy zakładają, że praca dla niepełnoletnich nie jest możliwa. Nic bardziej mylnego! Aktualnie dostępne są oferty pracy nawet dla 15-latków, dopasowane do wieku i możliwości, pozwalające wybrać zajęcie, które uda się pogodzić np. z lekcjami w szkole. W tym artykule pokazujemy, jakie możliwości mają młodzi ludzie w kwestii zatrudnienia, od ilu lat można pracować legalnie, gdzie szukać pracy i jak sporządzić dokumenty aplikacyjne.

Kontynuuj czytanie

Referencje w CV – co to są referencje?

referencje od pracodawcy, artykuł ciekawe CV

Starając się o pracę warto, oprócz CV i listu motywacyjnego, udostępnić rekruterowi również możliwość łatwego sprawdzenia naszych kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i posiadanej wiedzy. Dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny i być może będzie to element, który sprawi, że wyprzedzisz pozostałych kandydatów. Tylko jak to zrobić? Otóż w dokumentach aplikacyjnych jest na to specjalne miejsce – są to referencje firmy, w której już nie pracujesz. Brzmi groźnie? Być może tak, więc tym bardziej od tej pory powinieneś dbać o dobre relacje z Twoim każdym następnym przełożonym, nawet w trakcie i po swoim odejściu. Tylko wtedy będziesz mógł mieć pewność, że Twoi pracodawcy wypowiedzą się o Tobie dobrze. Co to referencje? Jak napisać referencje? Jak wpisać je do CV? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Kontynuuj czytanie

Co to jest CV?

cv co to, rysunki CV, ciekawe CV

Curriculum Vitae (znane powszechnie jako CV) to przebieg pracy zawodowej wyrażony w określonej formie, który stanowi jedno z głównych źródeł informacji o kandydacie w procesie rekrutacyjnym. Sama nazwa wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza “bieg życia”, stąd też we wspomnianym dokumencie znajdują się określone informacje dotyczące zarówno zdobytego doświadczenia w pracy, ale także odnoszą się do wykształcenia, zainteresowań i umiejętności.

Kontynuuj czytanie

Cel zawodowy w CV [podsumowanie w CV/profil CV] – jak napisać?

Artykuł podsumowanie zawodowe

Szacuje się, że rekruter na przejrzenie jednego CV przeznacza zaledwie kilkanaście sekund. W krótkim czasie potrafi wstępnie przeanalizować wszystkie sekcje w CV i ocenić czy kandydat spełnia oczekiwania pracodawcy. Warto przygotować dokument aplikacyjny w taki sposób, żeby wszystkie kluczowe informacje znalazły się w widocznym miejscu. Możesz do tego wykorzystać pole cel zawodowy/podsumowanie zawodowe. Z poniższego artykułu dowiesz się: czym są cele zawodowe, jak je opisać i na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich prezentacji. Zapraszamy do lektury!

Kontynuuj czytanie

Jak wpisać wykształcenie w CV

Choć może się wydawać, że wykształcenie to kluczowy czynnik decydujący o Twoim ewentualnym zatrudnieniu – wcale tak nie jest! Znaczna część pracodawców uważa, że o wiele ważniejsze jest doświadczenie, sukcesy i umiejętności, a kandydaci po studiach nie zawsze są odpowiednio przygotowani do pracy. Gdzie najlepiej zamieścić w CV wykształcenie oraz jakie informacje warto zawrzeć, by zainteresować rekrutera? Tego wszystkiego oraz wiele więcej dowiesz się z naszego artykułu.

Kontynuuj czytanie

Najlepiej płatne zawody w Polsce

najlepiej płatne zawody

Dlaczego decydujesz się rozpocząć lub zmienić pracę? Bądźmy szczerzy – głównym motywatorem zazwyczaj są zarobki. Pieniądze są bardzo ważne, w dużej mierze od nich zależy jakość życia oraz poczucie bezpieczeństwa, do którego wszyscy dążymy. Dobrze płatna praca jest celem większości osób aktywnych zawodowo. Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrze płatną pracę? Kto zarabia najwięcej w Polsce? Jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce? Poniżej prześledzimy ranking zawodów, by zaprezentować Ci odpowiedzi na te pytania.

Kontynuuj czytanie

Jak i gdzie szukać pracy?

Gdzie i jak szukać pracy

Znalezienie pracy, która odpowiadałaby oczekiwaniom i kwalifikacjom, nie jest łatwym zadaniem. Sukces zależy od wielu czynników: od wysiłku włożonego w poszukiwania, od tego, w jaki sposób i gdzie jej szukamy, a nierzadko po prostu od szczęścia. Niezależnie od tego, do którego aspektu przywiązujemy największą uwagę, trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości, bo szukanie może okazać się czasochłonne.

Kontynuuj czytanie

CV księgowa – jak zostać księgowym i jakie ma obowiązki?

samodzielny księgowy obrazek

Praca w księgowości to głównie prowadzenie ksiąg rachunkowych, w których zapisywane są wszystkie operacje finansowe, wierzytelności i prognozy. Chociaż zawód księgowego jest starą profesją, to wciąż jest tak samo ważny. W każdej firmie jest to niezwykle istotna i odpowiedzialna funkcja. Można powiedzieć, że dział księgowości to finansowe serce każdego przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykonywaniu tego zawodu, jego obowiązkach i zarobkach, a także umiejętnościach, jakie są potrzebne do jego wykonywania, poniższy artykuł Ci w tym pomoże.

Kontynuuj czytanie