Technik weterynarii a weterynarz – jak zostać weterynarzem?

technik weterynarii

Praca jako weterynarz to marzenie wielu dzieci. Polega ona przecież na opiece nad zwierzętami, które tak bardzo kochamy. W świadomości maluchów nie ma jednak wszystkich aspektów tego zawodu, które należałoby poruszyć. Jeśli już wyrosłeś z dziecięcej nieświadomości na temat tej profesji, a nadal chcesz rozpocząć swoją karierę jako weterynarz – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował. Zanim jednak podejmiesz stosowne działania, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Ewidencja czasu pracy 2022 – Ile godzin pracy w miesiącu?

ewidencja czasu pracy 2022

Chcesz rozpocząć własną działalność i zatrudnić pracowników? Szukasz informacji o tym, jak powinny wyglądać wszystkie formalności? Nie zapomnij o ewidencji czasu pracy! Podobnie jeśli jesteś pracownikiem – zatrudniając się na nowym stanowisku powinieneś zwrócić uwagę, czy w Twojej firmie prowadzona jest ewidencja czasu pracy. To ona przecież jest podstawą do wypłacenia Ci należności za wykonywane obowiązki w określonym czasie. Jeśli szukasz informacji o tym, w jaki sposób taka ewidencja powinna być prowadzona – to znalazłeś właściwy artykuł!

Licencja pilota – jak zostać pilotem?

pilot samolotu

Piloci w świadomości ludzi plasują się jako ludzie sukcesu, którzy jednak rzadko są obecni w domu. Mężczyźni i kobiety w mundurach, zawsze zadbani, eleganccy i opanowani – dobrze zarabiają, latając po całym świecie i zwiedzając ciekawe miejsca. W jakim stopniu wizerunek pilotów w naszych głowach jest zgodny z prawdą? Jak zostać pilotem samolotu? Jak zostać pilotem śmigłowca? A ile zarabia pilot helikoptera? Jeśli interesuje Cię kurs na pilota lub wiążesz z tym zajęciem swoją przyszłość – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?

rodzaje urlopów

Urlop jest nieodłącznym przywilejem, który przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Polskie prawo uwzględnia różne rodzaje urlopów, a każdy z nich został uregulowany ścisłymi przepisami. Łącznie występuje aż 12 różnych typów urlopów i dni wolnych od pracy. Czy wiedziałeś o nich wszystkich? Poznaj wymiar, zasady przyznawania i warunki, na jakich mogą być realizowane urlopy pracownicze.

Zwolnienie lekarskie – jak dostać L4? Najważniejsze informacje

zwolnienie lekarskie

Praca w czasie choroby często powoduje poważne konsekwencje – nieleczone przeziębienie może prowadzić do powikłań, a dodatkowo zarażasz współpracowników. Właśnie po to, aby uniknąć takich sytuacji, warto skorzystać z L4. Poznaj podstawowe zasady dotyczące zwolnienia lekarskiego: jak dostać L4? Ile można być na zwolnieniu lekarskim? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Umowa na czas nieokreślony – kiedy umowa na stałe?

umowa na czas nieokreślony

Wydaje się, że umowa o pracę jest najchętniej wybieraną formą zatrudnienia, jednak musisz wiedzieć, że nie każda da Ci te same prawa pracownicze. Można powiedzieć, że to właśnie umowa o pracę na czas nieokreślony jest najbardziej pożądaną. Dlaczego? Ponieważ poza pewnością zatrudnienia i stałym źródłem utrzymania, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, które trudno przecenić. Zastanawiasz się, co daje umowa na czas nieokreślony? A może, która umowa musi być na czas nieokreślony? O zaletach, a także o wadach tej formy zatrudnienia przeczytasz w poniższym artykule.

Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia 

skutki bezrobocia

Bezrobocie to zjawisko przejawiające się brakiem możliwości podjęcia zatrudnienia przez ludzi zdolnych i chętnych do pracy. Pojęcie bezrobocia stanowi jedno z najważniejszych zagadnień polityczno-społecznych w każdym państwie. Problem wzbudza szczególne zainteresowanie ze względu na bezpośrednie konsekwencje związane z brakiem miejsc pracy, które mogą negatywnie oddziaływać na wszystkich obywateli. Choć niektórzy twierdzą, że wyłącznie osoby leniwe są bezrobotne – zjawisko to jest zdecydowanie bardziej złożone. Poznaj przyczyny i skutki bezrobocia.

Umowa na zastępstwo – jak długo można kogoś zastępować?

umowa na zastępstwo

W 2016 roku w życie weszły rozporządzenia z Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 sierpnia 2015 r., na mocy których nie istnieje już umowa na zastępstwo. Zamiast niej, w ramach świadczenia usług za pracownika, który przebywa na chwilowym zwolnieniu, pracodawca może podpisać z Tobą umowę z kategorii umów o pracę na czas określony. Różni się ona jednak od tej podpisywanej na zwykłych warunkach. Umowę na zastępstwo zawiera się w sytuacji, w której zatrudniony pracownik z różnych powodów nie może wykonywać swoich obowiązków przez dłuższy czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie zatrudnienia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Agent nieruchomości / pośrednik nieruchomości – jak wygląda praca w agencji nieruchomości?

pośrednik nieruchomości

Pośrednictwo nieruchomości nie jest zajęciem dla każdego. Bezpośredni kontakt z klientem i praca w nienormowanych godzinach zniechęcają wiele osób do podjęcia tego zawodu. Dla innych jest to z kolei perfekcyjna praca oferująca prowizje – nierzadko dość wysokie – a do tego elastyczny wymiar czasu pracy. Dla wielu agentów nieruchomości już sam fakt oglądania mieszkań i domów oraz pomaganie klientom w znalezieniu idealnej posiadłości jest interesujący i staje się motorem napędowym do działania. Jeżeli Ty również uważasz, że to praca dla Ciebie, a może wciąż rozważasz jej wady i zalety – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać więcej szczegółów.

Umowa zlecenie a umowa o pracę – czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę?

umowa zlecenie a umowa o pracę

Znalazłeś właśnie wymarzoną pracę? Musisz wiedzieć, że rodzaj zawartej umowy zależy od woli Twojej i przyszłego pracodawcy. Możliwości jest całkiem sporo – umowa o pracę, zlecenie, o dzieło czy umowa B2B. Każda z nich określa nieco odmienne zasady współpracy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję – sprawdź, jaki rodzaj zatrudnienia będzie dla Ciebie korzystniejszy. Umowa o pracę czy umowa zlecenie? Poznaj podstawowe różnice obu tych umów.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

nie mogę znaleźć pracy

Bezrobocie nie czyni Cię gorszym od innych. Wiemy, że taka sytuacja jest trudna, ale staraj się myśleć pozytywnie – bezrobocie jest najczęściej przejściowym etapem, który szybko minie, dzięki odrobinie zaangażowania. Poświęcasz mnóstwo czasu na przeglądanie ofert i wysyłanie aplikacji, a mimo wszystko sytuacja nie ulega zmianie? Warto ją przeanalizować i sprawdzić, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Urlop na żądanie – ile urlopu przysługuje? Poznaj podstawowe zasady

urlop na żądanie

Impreza urodzinowa, ślub, wizyta u lekarza, wycieczka – wiele takich i podobnych rzeczy jesteś w stanie zaplanować. Zazwyczaj w tym celu prosisz o urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy. Ale co w sytuacji nagłej potrzeby? Kiedy przytrafia się nieoczekiwana sytuacja? Wtedy z pomocą przychodzi urlop na żądanie. Na jakich zasadach możesz skorzystać z tego przywileju? Ile jest urlopu na żądanie? Poznaj najważniejsze zasady!

Zwolnienie dyscyplinarne – za co można zwolnić dyscyplinarnie? Skutki zwolnienia dyscyplinarnego

zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej dyscyplinarka, powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Choć jest to określenie raczej potoczne – zostało ściśle uregulowane przez kodeks pracy. Co podlega pod zwolnienie dyscyplinarne? Jakie niesie za sobą konsekwencje? I jak można tego uniknąć? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Prokurent – kim jest i jakie ma uprawnienia?

prokurenci

W większości spółek wykształciło się stanowisko prokury. Kim jest prokurent? To osoba, której udzielono szczególnego pełnomocnictwa do działania w imieniu przedsiębiorstwa, jako jego reprezentant. Władze firmy mogą powołać do tego wybraną osobę fizyczną, posiadającą zdolność do czynności prawnych. Dlaczego pracownik otrzymuje tego typu pełnomocnictwo? I czy taka funkcja jest potrzebna, skoro firma posiada zwykle zarząd, radę nadzorczą oraz inne organy decyzyjno-reprezentacyjne? 

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Pewnie wielokrotnie słyszałeś sformułowanie “wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron”. Co ono oznacza? Może zacznijmy od początku. Wypowiedzenie umowy jest niejako rezygnacją z pracy. Cechuje się ono jednostronnością, a skorzystać z niego może zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pamiętaj jednak, że wymaga przestrzegania określonych zasad, takich jak np. okres wypowiedzenia. Co w sytuacji, gdy takie wypowiedzenie przebiega za porozumieniem stron? Jest to moment, w którym obie strony (pracownik i przełożony) zgadzają się na rozwiązanie umowy i ustalają warunki, na jakich ono przebiega.

Praca w banku – ile zarabia pracownik banku?

praca w banku

Z czym kojarzony jest bank? Z ciągłymi kolejkami, wypłacaniem pieniędzy, kredytami? Od paru lat pewnie także z numerkami, które nierzadko pobiera się przy wejściu, jak w innych urzędach. Czym jednakże zajmują się ludzie tam zatrudnieni? Czy praca w bankowości wiąże się tylko z wysłuchaniem prośby klientów i sprawdzeniu czegoś w komputerze? Tak często postrzega się każdego, kto pracuje w banku. Okazuje się jednak, że pracownik banku wcale nie musi mieć kontaktu z klientem! Poza tym, sama praca w banku też często nie jest dokładnie taka, jak się wydaje. Ile zarabia się w banku i jak wygląda praca w banku?

Praca w wydawnictwie – co robi redaktor? Ile zarabia korektor?

praca w wydawnictwie

Zatrudnienie w wydawnictwie jest dla każdego miłośnika książek spełnieniem marzeń. Pozwala poszerzać wiedzę na tematy, które naprawdę Cię interesują, a jednocześnie utrzymywać się z tego. Czy jest ktoś, kto nie chciałby pracować w ten sposób? Choć wszystko, co związane z książkami, wydaje się w tych czasach mało dochodowe – wydawnictwa wciąż prężnie działają i całkiem nieźle się trzymają. Zobacz, jak zostać korektorem, recenzentem lub redaktorem. Poznaj najpopularniejsze wydawnictwa w Polsce.