kucharz

Restauracje, oprócz dobrej kuchni, powinny się odznaczać też stosownym wystrojem i obsługą. Zazwyczaj jednak to jakość jedzenia jest czynnikiem przesądzającym o wyborze lokalu przez klientów. Mistrz sztuki kulinarnej nie może sobie zatem pozwolić na błąd. Jeśli Twoi znajomi uważają, że dobrze gotujesz – to nie wystarczy. Musisz umiejętnie rozporządzić swoim czasem i mieć znakomite wyczucie smaku, aby zadowolić najbardziej wybredne kubki smakowe. Poza tym należy pamiętać, że w domu masz często więcej czasu i dowolności w przygotowywaniu posiłków. Jeżeli pracujesz w restauracji – wszystko musi być przygotowane na czas i jakości takiej, jaką prezentuje lokal. Jeśli nie zrażają Cię takie warunki i chcesz zostać kucharzem – zapoznaj się z poniższym artykułem. Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Kucharz – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca kucharz – jak zostać kucharzem?

Chciałbyś zostać w przyszłości szefem kuchni? A może już posiadasz odpowiednie wykształcenie i szukasz właściwej oferty pracy? Zastanów się, czy jesteś odpowiednio przygotowany do pracy w tej branży, a także czy posiadasz wszystkie predyspozycje, które pozwolą Ci na odniesienie sukcesu. Zauważ przy tym, że nie zawsze osoba na stanowisku kucharza będzie posiadała wykształcenie gastronomiczne. Jest to jednak z pewnością mile widziane i pozytywnie postrzegane przez pracodawców. 

Kucharz praca – jaka szkoła będzie najlepsza?

Jeżeli już podjąłeś decyzję co do swojej przyszłej ścieżki kariery, a przed Tobą wybór szkoły średniej lub zawodowej – najlepiej wybierz szkołę gastronomiczną. Zdobędziesz w niej podstawowe umiejętności, które z pewnością okażą się przydatne. Nawet, gdybyś zmienił zdanie co do przyszłej pracy, nadal możesz wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w domu – gotując dla siebie. 

Twoja decyzja może się jednak wahać pomiędzy szkołą branżową (nazywaną kiedyś zasadniczą szkołą zawodową) a technikum gastronomicznym. Głównymi różnicami jest kwestia podejścia do matury pod koniec edukacji oraz liczba lat nauki. Która z tych możliwości będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia?

Jeżeli chcesz po szkole pójść jeszcze na studia – najlepiej wybierz technikum. Mimo pięciu lat nauki, da Ci ono możliwość przystąpienia do matury i zdobycia kwalifikacji zawodowych jednocześnie. Z kolei – jeśli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu pracy, a matura nie jest ważna – wybierz szkołę branżową I stopnia. Edukacja w niej trwa zaledwie 3 lata, a po jej ukończeniu zdobędziesz kwalifikacje do sporządzania dań i napojów.

Takie wykształcenie wystarczy do zdobycia zatrudnienia. Jeżeli po jej ukończeniu będziesz chciał się dalej kształcić – możesz rozpocząć edukację w szkole branżowej II stopnia. Dzięki niej zyskasz wyższe uprawnienia (do organizowania żywienia i usług gastronomicznych). Dodatkowo otrzymasz wtedy możliwość podejścia do matury. Jeżeli nie chcesz poprzestać na zawodzie kucharza i planujesz w przyszłości zostać szefem kuchni czy wręcz założyć własną restaurację – szkoła branżowa II stopnia z pewnością Ci w tym pomoże i przygotuje Cię do objęcia tych stanowisk. 

Jeżeli postanowisz uczyć się w obu szkołach branżowych – Twoja edukacja będzie trwała tyle samo, co w technikum. W tym przypadku pięć lat nauki będzie po prostu rozbite na kolejno – trzy i dwa. Jeżeli jednak już teraz wiesz, że podejdziesz do matury, lepszym wyborem będzie technikum, ponieważ całe pięć lat przygotuje Cię do tego egzaminu dojrzałości. W trakcie edukacji odbędziesz praktyki w restauracji (zobacz, jak napisać podanie o praktyki). Dzięki wiedzy pozyskanej w szkole, otrzymasz również doświadczenie, które z pewnością okaże się istotne przy aplikowaniu na wybrane stanowisko pracy.

praca kucharz

Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o wyborze zawodu, najlepiej zacząć od samodzielnego gotowania. Dzięki temu przekonasz się, czy jest to dziedzina, która Cię interesuje i w której dobrze się czujesz. Naukę gotowania rozpocznij od prostych potraw. Poproś kogoś bardziej doświadczonego o pomoc, zwłaszcza na początkowych etapach kształcenia. Może to być członek rodziny, który zazwyczaj przygotowuje posiłki. Z pewnością będzie wiedzieć więcej niż Ty. 

Jaki zawód wybrać, by do mnie pasował? – Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanej ścieżki kariery te wskazówki mogą Ci się przydać!

Kurs kucharz – jakie możliwości dają Ci uzyskane tam kwalifikacje?

Ukończyłeś już edukację, ale nagle zapragnąłeś zostać kucharzem? Z pewnością znajdziesz odpowiedni kurs, który zajmie mniej czasu, niż uczęszczanie do szkoły, a umożliwi Ci uzyskanie takich samych kwalifikacji. 

Najlepiej, kiedy taki kurs jest głównie praktyczny. Gotowanie należy bowiem do zajęć manualnych, więc poprzez samą teorię nie zdobędziesz potrzebnych kwalifikacji do zmiany zawodu. Możesz je potraktować także jako okazję do nabycia nowych umiejętności lub podszkolenia się.

Sprawdź, gdzie wpisać kursy i certyfikaty w CV

Jak zostać kucharzem – jakie umiejętności są potrzebne dobremu kucharzowi?

Jakie predyspozycje świadczą o tym, że ktoś jest dobrym kucharzem? Sprawdź, czy posiadasz kompetencje miękkie i twarde, które są niezwykle pomocne w tym zawodzie!

 1. Dobre poczucie smaku

Smak, zaraz obok węchu, powinien być jednym z bardziej wyostrzonych zmysłów u kucharza. Potrawy, które ugotujesz staną się Twoją wizytówką. A najważniejszy w jedzeniu jest właśnie smak. Aby zdobyć rozgłos musisz dopracować zestawienie przypraw i składników do perfekcji. 

 1. Rozwinięte poczucie estetyki

Oprócz smaku, w przypadku gotowania  w restauracji, ważny jest też wygląd dań. Nie możesz zaserwować czegoś, co dobrze smakuje, ale źle wygląda, ponieważ nikt tego nie kupi. Serwuj potrawy z wyczuciem estetyki – zadbaj o to, aby dobrze się prezentowały na zdjęciach i talerzach gości. 

 1. Umiejętność pracy w grupie

Jako kucharz nie będziesz prawdopodobnie pracował sam. Musisz zatem umieć porozumieć się z kilkuosobowym zespołem. Nie doprowadzaj do kłótni i sporów, ponieważ atmosfera w kuchni może mieć wpływ na jakość potraw. Dodatkowo, jeżeli masz łagodne, ale i stanowcze usposobienie, dużo łatwiej będzie Ci współpracować z innymi i zadowolisz pracodawcę swoją postawą.

 1. Umiejętność pracy pod presją czasu

Praca w restauracji wiąże się z szybkim wykonywaniem swoich obowiązków. Klient liczy na smaczne, dobre jakościowo danie, a także na to, że podane ono zostanie możliwie jak najszybciej. Jeżeli jest głodny, będzie ponadto bardziej rozdrażniony. Nie pozwól na to, aby wyszedł z lokalu niezadowolony. Czy uda Ci się pracować i wytrzymać pospieszanie przez szefa kuchni?

 1. Zdolności organizacyjne

Biorąc pod uwagę, że będziesz dostawać wiele zleceń w szybkim czasie – musisz umieć zorganizować sobie czas tak, aby zrobić to stosunkowo szybko. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu zadań uda Ci się zaoszczędzić czas i podać posiłek bez opóźnień.

 1. Zdolności interpersonalne

Posiadanie ich jest niezwykle istotne zwłaszcza, gdy chcesz zostać szefem kuchni. Możliwe, że będziesz musiał też rozmawiać z gośćmi w razie ich niezadowolenia. Przygotuj się na to i popracuj nad łagodzeniem sporów i rozstrzyganiu kłótni. Te umiejętności okażą się przydatne też w kuchni, gdzie będziesz musiał zarządzać pracą innych.

 1. Kreatywność

Jeżeli chcesz się piąć po drabinie sukcesu na sam szczyt, musisz się wykazać kreatywnością. Perfekcyjne przygotowanie znanych dań może nie wystarczyć. Pomyśl o nieoczywistych połączeniach i innowacyjnych potrawach. Możesz dzięki nim zyskać wielka sławę w branży gastronomicznej. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Kucharz polski – jakie są zalety i wady zawodu? 

W zawodzie kucharza jest wiele zalet. Może i Ciebie zachęcą one do podjęcia zatrudnienia w tej branży?

obowiązki kucharza
 • Widoczny efekt pracy

Praca kucharza cechuje się tym, że każdy postęp w pracy jest od razu widoczny. Dzięki temu pracownik widzi efekty, co zachęca go do dalszego działania. Ponadto bardzo szybko może też dostać ocenę swojego wysiłku w postaci opinii klientów. 

 • Zawód przydatny w domu

Ucząc się zawodu kucharza, jednocześnie zdobywasz umiejętności praktyczne, które są potrzebne w życiu. Dzięki temu jeden z obowiązków domowych nie sprawia Ci kłopotu – jesteś przecież mistrzem gotowania!

 • Rozwój w wielu kierunkach

Oprócz zadań manualnych, takich jak krojenie czy mieszanie, ćwiczysz też kreatywność, poprzez wymyślanie nowych potraw i dobór przypraw. Poza tym trenujesz też swoje zdolności społeczne, które są wykorzystywane przy pracy w zespole.

 • Energiczna praca pełna wyzwań

W tym zawodzie każdego dnia będziesz musiał odpowiednio rozporządzać swoim czasem i zadaniami, które należy wykonać. Ciągła akcja i wyzwania urozmaicają dzień. Choć dla niektórych będzie to zaleta, to dla innych może okazać się wadą. 

Jakie inne przeciwności mogą spotkać kucharzy w miejscu zatrudnienia?

 • Długie zmiany w nietypowych godzinach

Jako kucharz musisz się liczyć z tym, że Twoja praca będzie się odbywać wtedy, kiedy będzie otwarta restauracja. Możesz zatem zaczynać o 13:00, a kończyć o 22:00. Poza tym pamiętaj o obowiązku pracy w weekendy, kiedy to klienci chętnie odwiedzają lokale. 

Będą kucharzem musisz być zawsze na stanowisku, szczególnie, jeśli pracujesz w małej restauracji, gdzie personel nie jest zbyt liczny. Zwłaszcza urlop na żądanie może okazać się problemem. Często znajdziesz się w sytuacji, gdy będziesz musiał znaleźć kogoś na swoje miejsce na czas nieobecności. 

 • Praca w święta

Praca w weekendy mogłaby jeszcze nie być taka zła, gdyby nie to, że restauracje bywają otwarte w święta. W takich sytuacjach musisz niestety stawić się w lokalu.

 • Duże zmęczenie

Pracując jako kucharz, będziesz musiał wykonywać swoje obowiązki nawet po kilkanaście godzin dziennie. Zadania wymagają  często pozycji stojącej i pochylonej, co może nie wpływać dobrze na Twoją postawę i samopoczucie. Nie każdy jest w stanie wytrzymać takie obciążenie.

 • Stresujące sytuacje

Chociaż kucharze mogą napotkać trudności z uzyskaniem urlopu – nie każdy czuje się w obowiązku zapewnić zastępstwo. W każdej branży są tacy pracownicy, którzy nagle nie przyjdą do zakładu bez powiadomienia. Zdarzają się także nagłe kontrole sanepidu, niezadowoleni klienci czy problemy z dostawami produktów. Jeżeli będziesz właścicielem restauracji lub szefem kuchni – większość odpowiedzialności i stresu spadnie na Ciebie. 

praca w kuchni

Zakres obowiązków kucharz – co będzie należeć do Twoich obowiązków?

Obowiązki kucharza są zależne od specyfiki lokalu, w którym jest zatrudniony. Dokładne zadania, które będziesz wykonywał, ustalisz ze swoim przełożonym. Przedstawiamy Wam możliwe wymagania, którym będziesz musiał sprostać w tej pracy:

zakres obowiązków kucharz
 • przygotowywanie dań zgodnie ze standardami (ogólnie przyjętymi, ale i z zachowaniem specyfiki lokalu);
 • dbanie o odpowiednie podanie potraw (ich wygląd, estetyka na talerzu);
 • utrzymywanie porządku w miejscu pracy;
 • prezentacja potraw zgodnie ze standardami firmy, zwłaszcza jeśli lokal prowadzi formę bufetową;
 • przykładanie wagi do stanu technicznego urządzeń kuchennych i dbanie o jak najmniejsze zużycie i zniszczenie przy codziennej eksploatacji;
 • wykonywanie poleceń szefa kuchni;
 • dbanie o świeżość i termin ważności podawanych potraw i ich składników;
 • współpraca z całym zespołem w lokalu;
 • odpowiednie gospodarowanie produktami spożywczymi;
 • wykonywanie zadań na czas i zgodnie z określonymi normami – w zakresie zajmowanego stanowiska.

Kucharz zarobki – na jaką stawkę możesz liczyć w branży gastronomicznej? 

Zarobki kucharza są zależne od jego stanowiska i stażu pracy. Wiąże się z tym także specyfika jego obowiązków. Poza tym, szacując kwotę wypłaty, warto przyjrzeć się rodzajowi lokalu – czy jest to sieć restauracji czy raczej pojedyncza, rodzinna firma. W tym pierwszym przypadku masz szansę otrzymać dodatkowe benefity pracownicze, oprócz kwoty wynagrodzenia. Mogą to być: karnet na siłownię, dodatkowe wypłaty do wykorzystania okazjonalnego (np. na czas przygotowania do szkoły, gdy masz dzieci). W tej drugiej sytuacji raczej nie dostaniesz takich benefitów, jednakże możesz negocjować stawkę wypłaty. Żeby walczyć o więcej, trzeba wpierw wiedzieć ile wynosi norma. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl mediana, czyli środkowa wartość, zarobków kucharzy wynosi 3 970 zł brutto. Jak to się przedstawia przy konkretnych stanowiskach?

Ile wynosi średnia krajowa? Sprawdź!

Ile zarabia kucharz na godzinę 2023?

Mediana zarobków kucharzy wynosi 3 970 zł brutto miesięcznie, a więc stawka godzinowa wynosi średnio około 25 zł brutto. 

Ile zarabia właściciel restauracji?

Wynagrodzenie właściciela restauracji jest trudne do określenia. Wszystko zależy bowiem od liczby klientów, jakości dań, atrakcyjności restauracji oraz stopnia znajomości dla stałych bywalców lokalu. Wobec tego nie da się jednoznacznie powiedzieć ile zarabia właściciel restauracji

Szef kuchni praca – ile może zarobić szef kuchni?

Według portalu wynagrodzenia.pl środkowa wartość zarobków szefa kuchni wynosi 5 900 zł brutto. Pracując na takim stanowisku musisz wykonywać następujące zadania:

 • organizowanie pracy w kuchni;
 • zarządzanie personelem, aby uzyskać najbardziej efektywny rodzaj pracy;
 • proponowanie nowych dań do umieszczenia w karcie;
 • wdrażanie w obowiązki nowych pracowników;
 • branie odpowiedzialności za działanie całej kuchni oraz za potrawy, które zostaną wydane.
szef kuchni praca

Ile zarabia pomoc kuchenna na godzinę?

Mediana zarobków dla pomocy kuchennej wynosi 3 370 zł brutto. Jakie obowiązki trzeba wykonywać na takim stanowisku? Przedstawiamy Ci listę możliwych zadań dla pomocy kuchennej:

 • sprzątanie (w tym mycie i dezynfekowanie) sprzętu kuchennego i pomieszczeń;
 • przygotowywanie naczyń po posiłkach do ponownego użytku;
 • nakładanie i wydawanie posiłków;
 • przygotowywanie składników potrzebnych do przygotowania potraw.

CV kucharza – stwórz profesjonalne CV!

Praca kucharz Warszawa – gdzie szukać zatrudnienia?

Posiadasz już odpowiednie wykształcenie i chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę w gastronomii?  A może masz już jakieś doświadczenie, ale postanowiłeś zmienić lokal, w którym byłeś zatrudniony? Jeżeli szukasz ofert – najłatwiej będzie to zrobić przez internet. W mediach społecznościowych jest wiele grup, które zrzeszają ludzi z branży gastronomicznej – od właścicieli lokali, po pomoc kuchenną. W takim miejscu łatwiej Ci będzie znaleźć odpowiednią propozycję. Możesz oczywiście zapoznać się także z ogłoszeniami o pracę na portalach, których głównym celem jest przekazywanie informacji od pracodawców do osób zainteresowanych zatrudnieniem. 

Jak i gdzie szukać pracy? Skorzystaj z porad specjalistów

Podczas przeglądania ofert zwróć uwagę na wszystkie informacje. Pamiętaj, że w zawodzie kucharza wykonujesz swoje obowiązki w niestandardowych godzinach. Dowiedz się zatem o jakiej porze otwierany i zamykany jest dany lokal, ile godzin dziennie musiałbyś pracować i z jaką częstotliwością. Nie sugeruj się wielkością etatu, ponieważ może on tu być inaczej mierzony. 

Interesuje Cię praca w dużym mieście, takim jak Warszawa? Aplikuj! Pamiętaj jednak, że na takich stanowiskach wiele się wymaga. Może się ponadto okazać, że od Twojego miejsca pracy do mieszkania jest bardzo długa droga – weź to pod uwagę. 

praca kucharz za granica

Praca kucharz za granicą

Jeżeli marzy Ci się praca za granicą – możesz bez problemu znaleźć ofertę zatrudnienia na stanowisku kucharza. Możesz spróbować samodzielnie zorganizować taki wyjazd, przeszukując oferty w internecie, lub skorzystać z pomocy agencji pracy. 

Druga z możliwości jest zazwyczaj bezpieczniejsza – firma, z którą nawiążesz współpracę, z pewnością sprawdzi czy dana restauracja jest sprawdzona i czy warto wysyłać tam swoich pracowników. Często dodatkowo pomogą Ci zorganizować sam wyjazd i tymczasowe miejsce zamieszkania w danym kraju. 

Kucharze – jak powinny wyglądać CV i list motywacyjny?

Szukasz pracy i musisz przygotować CV i list motywacyjny? Nie wiesz jak to zrobić? Spieszymy z pomocą! przygotowaliśmy dla Ciebie parę rad, byś bez problemu przygotował stosowny dokument!

 1. Zacznij od informacji o sobie. Podstawowe dane kontaktowe z pewnością okażą się przydatne dla pracodawcy. Podaj swoje imię, nazwisko, miejscowość, w której mieszkasz (nie wpisuj jednak pełnego adresu), e-mail oraz numer telefonu.
 2. Dodaj zdjęcie! Wybierz takie, które będzie wskazywało na te cechy charakteru, które chcesz podkreślić. Nie umieszczaj w życiorysie fotografii z wakacji, imprezy, czy takiej, na której widnieją inni ludzie. 
 3. Na górze strony umieść podsumowanie zawodowe. Powinno to być parę słów o Tobie, twoich celach zawodowych oraz największych osiągnięciach. Nie rozpisuj się za bardzo – wystarczy około pięciu zdań. Potraktuj ten element CV jako wizytówkę. Przedstaw się z jak najlepszej strony, tak, aby pracodawca był zachęcony do dalszego czytania po zapoznaniu się z tym wstępem. W Polsce podsumowania zawodowe nadal nie są zbyt popularne – pozwoli Ci to zatem wyróżnić się spośród innych kandydatów. 
 4. Opisz swoje doświadczenie zawodowe. Skup się na tych pozycjach, które nawiązują do posady, o którą się ubiegasz. Jeżeli nie pracowałeś jeszcze w branży – wpisz inne zawody, w których już próbowałeś swoich sił. Mogą to być nawet prace dorywcze, wykonywane w wakacje. Nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego? Jeżeli aplikujesz do swojej pierwszej pracy, możesz w tej sekcji wpisać odbyte wolontariaty, staże lub praktyki.
 5. Podaj w CV swoje wykształcenie. Panują tu dwie zasady: wpisz tylko najnowsze pozycje (pomiń szkołę podstawową oraz średnią, jeśli już jesteś na studiach), a także dodaj wszystko, co jest powiązane z branżą, w której szukasz pracy. Wyjątek od pierwszej zasady ma miejsce, gdy zastosujesz drugą – jeżeli uczyłeś się w technikum gastronomicznym, a później poszedłeś na studia (jakiekolwiek), to w sekcji wykształcenia wpiszesz zarówno technikum, jak i uniwersytet. 
 6. Poinformuj przełożonego jakimi językami obcymi posługujesz się w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Zaznacz wyraźnie jaki jest Twój poziom znajomości każdego z nich.
 7. Wspomnij o umiejętnościach, jakie posiadasz. Przede wszystkim skup się na tych, które są potrzebne w danej pracy. Możesz jednakże wspomnieć też o innych. Może w firmie, do której aplikujesz, szukają specjalistów z różnych branż i będą w stanie zaproponować Ci też inną pracę? Ta sekcja jest istotna z punktu widzenia pracodawcy, poniewaz może on z łatwością przekonać się jakie umiejętności już posiadasz i czy jest to wystarczające do rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. 
 8. Wybierz dodatkowe sekcje, jeśli ich potrzebujesz. Brałeś udział w różnych kursach? Zdobyłeś certyfikaty lub nagrody i chcesz się tym pochwalić w CV? Żaden problem – możesz stworzyć dodatkową sekcję, w której umieścisz wszystkie takie informacje. Pamiętaj jednak, aby Twój życiorys nie był dłuższy niż 1 strona A4.
 9. Nie zapomnij o zawarciu aktualnej klauzuli RODO – bez tego pracodawca nie będzie mógł wykorzystać Twoich danych w procesie rekrutacyjnym.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Nie jesteś pewien, czy dasz radę samodzielnie przygotować CV? Skorzystaj z pomocy kreatora CV, a z pewnością nie zapomnisz o żadnym elemencie. Twój życiorys będzie wyglądał bardzo dobrze, a praca nad nim nie będzie ciężka. Program poprowadzi Cię krok po kroku, a Twoim zadaniem będzie uzupełnianie rubryk odpowiednią treścią. Tak stworzone CV będzie przejrzyste i miłe dla oka – dzięki temu wzrośnie prawdopodobieństwo na to, że pracodawca wybierze właśnie Ciebie!

Dowiedz się więcej z naszych pozostałych artykułów:

Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Praca w Kanadzie – czy emigracja do Kanady to dobry pomysł?
Ubezpieczenie zdrowotne 2023 – ile wynosi składka zdrowotna?
Działalność nierejestrowana 2023
Barman – jak zostać barmanem? Na czym polega praca barmana?
Ekwiwalent za urlop 2023 – jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
CV bez doświadczenia – stwórz CV dla początkujących
Trener personalny – ile zarabia trener personalny i jak nim zostać? 
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Dress code co to – jaki strój do pracy jest odpowiedni?
Team leader – ile zarabia team leader?
Praca dodatkowa – jak dorobić?