praca w przedszkolu

Lubisz pracę z dziećmi? Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Może już posiadasz odpowiednie wykształcenie i jesteś na etapie poszukiwania pracy? Przedszkole jest dla większości maluchów pierwszym etapem socjalizacji z rówieśnikami. Praca w takim miejscu jest zatem wymagająca, ponieważ musisz zadbać o całą grupę i każde z dzieci jednocześnie. Chcesz wiedzieć, jak zdobyć pracę w przedszkolu lub przekonać się, czy to na pewno jest zawód dla Ciebie? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Praca w przedszkolu – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Praca w przedszkolu – jakie daje możliwości?

Chcesz pracować w przedszkolu, ale nie wybrałeś jeszcze, jakie stanowisko by Cię interesowało? Przeczytaj poniższe opisy i zdecyduj, który z nich jest najbardziej zbliżony do Twojego wyobrażenia przyszłej pracy.

Jak i gdzie szukać pracy?

Nauczyciel w przedszkolu

Nauczyciel przedszkolny to nie tylko opiekun. Na jego barkach spoczywa znacznie większa odpowiedzialność. Choć hasło “przedszkolanka praca”, jak i sam zawód, są często niedoceniane, powinno się jak najbardziej promować i chwalić taki sposób zarobku. Bez przedszkolanek dzieci nie miałyby bowiem miejsca do prawidłowego rozwoju. Jakie obowiązki niesie ze sobą praca przedszkolanki?

 

Zawód przedszkolanka – lista zadań:

 • dbanie o bezpieczeństwo dzieci;
 • przyglądanie się i ocenianie stopnia rozwoju każdego z dzieci (w sytuacji, w której pracownik przedszkola zauważy jakieś opóźnienia lub zaburzenia, powinien powiadomić o tym rodziców);
 • przygotowywanie zajęć zgodnych z programem nauczania przedszkolnego tak, aby każde z dzieci było odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole;
 • kontrolowanie i dbanie o postęp dzieci w zakresie tzw. dojrzałości szkolnej, która dotyczy emocjonalnego, społecznego, umysłowego oraz fizycznego rozwoju dziecka.

Biorąc pod uwagę ogromną odpowiedzialność oraz wielość zadań, opiekunka w przedszkolu musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, by pracować w tym zawodzie.

zawód przedszkolanki
Przykładowe CV dla nauczyciela – zobacz:

Nauczyciel przedszkola wymagania – kwalifikacje nauczyciela przedszkola

Aby posiadać odpowiednie kwalifikacje musisz ukończyć studia z pedagogiczne, takie jak: pedagogika wczesnoszkolna, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna, wychowanie przedszkolne lub inne, kierunkowe z dodatkowym modułem pedagogicznym.

Praca w przedszkolu bez wykształcenia pedagogicznego nie jest zatem możliwa – o ile chcesz zostać nauczycielką. 

Czy licencjat to wykształcenie wyższe? Sprawdź!

Jakie inne wymagania stoją przed nauczycielem przedszkolnym, oprócz odpowiedniego wykształcenia? Koniecznie:

 • wykaż, że nie byłeś karany;
 • udowodnij, że nie masz ograniczonych praw czy zdolności do czynności prawnych;
 • pokaż aktualny wynik z badań lekarskich, które są obowiązkowe przed rozpoczęciem pracy jako nauczyciel przedszkolny.

Musisz wiedzieć, że wymagania dla nauczycieli są dość surowe. Jeśli chcesz pracować w przedszkolu, nie możesz mieć dużych wad wymowy lub słuchu.

Jeśli chcesz mieć większe szanse na uzyskanie tej pracy, dobrym pomysłem jest zdobycie wyższych kwalifikacji, niż jest wymagane. Jeżeli posiadasz jakieś specjalizacje sportowe, np. z gimnastyki korekcyjnej, czy z muzyki, to jesteś w stanie więcej zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. Zajęcia z taką osobą okażą się ponadto przyjemniejsze i bardziej angażujące dla dzieci, dzięki czemu rodzice chętniej będą je na nie zapisywać.

Etat nauczyciela przedszkola – cechy dobrej przedszkolanki

etat nauczyciela przedszkola
 1. Cierpliwość – dzieci wymagają dużo czasu i zaangażowania z Twojej strony. Nie możesz się łatwo denerwować czy niecierpliwić, gdy któreś z nich będzie dłużej się ubierać przed spacerem lub nie zdąży zjeść obiadu. Jeżeli posiadasz tę cechę, to znacznie  łatwiej będzie Ci wykonywać obowiązki przedszkolanki.
 2. Dobry kontakt z dziećmi – maluchy Cię lubią? To świetnie! Dzięki temu szybciej odnajdziesz z nimi wspólny język i wprowadzisz lepszą atmosferę wśród dzieci.
 3. Empatia – aby w pełni zrozumieć potrzeby dziecka, musisz umieć postawić się na jego miejscu. Dorośli postrzegają świat inaczej. Spróbuj pomyśleć tak, jak maluchy, a uda Ci się znaleźć rozwiązanie. 
 4. Pozytywne nastawienie – dobry humor, nadzieja i energia to podstawa, by świat dzieci zamienić w prawdziwą krainę magii. Ponura przedszkolanka nie zdziała wiele. Włącz pozytywne myślenie i nastaw się na dużo zabawy.
 5. Kreatywność – dla dzieci nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Spróbuj pomyśleć w nieoczywisty sposób i znajdź zabawę lub rozwiązanie, które będzie w ich stylu!
 6. Rozwaga – jest czas na wygłupy, ale i czas na spokój. Jako opiekun musisz odpowiednio wyczuć moment, w którym przerwiesz zabawę, gdy zacznie się robić niebezpiecznie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
 7. Spostrzegawczość – musisz umieć szybko reagować i wypatrywać zagrożeń w tłumie. Gromada dzieci nie ułatwia zapanowania nad tym jednym, które jest niegrzeczne, jednak to Twoje zadanie. Dokładnie przyglądaj się każdemu z osobna i miej oczy dookoła głowy. 

WZORY CV

Praca pomoc w przedszkolu

Praca jako pomoc w przedszkolu różni się od stanowiska nauczyciela w przedszkolu. Zastanawiasz się, co robi pomoc nauczyciela w przedszkolu? Jest to stanowisko, które umożliwia Ci rozpoczęcie pracy w przedszkolu jeszcze zanim uzyskasz potrzebne wykształcenie. Wymagania wobec niej są niższe, ponieważ ma ona mniejszą odpowiedzialność. Zadania takiej osoby sprowadzają się do asystowania, ponieważ, jak sama nazwa mówi, jest to praca pomoc nauczyciela.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu obowiązki

Skoro zakres obowiązków pomocy nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim wspieranie głównego nauczyciela, co konkretnie może on robić?

 1. Wydawanie posiłków – opieka nad dziećmi jest bardzo angażująca. Potrzebna jest zatem osoba, która w tym czasie przygotuje salę tak, aby maluchy mogły zjeść obiad czy drugie śniadanie. Do jego obowiązków należy też pomoc dzieciom przy jedzeniu, jeżeli któreś z nich będzie potrzebowało takiej asysty. 
 2. Opieka – nie jest powiedziane, że pomoc przedszkolna nie może zajmować się maluchami. Wręcz przeciwnie – powinna ona wspierać w tym zadaniu nauczyciela przedszkolnego.
 3. Sprzątanie – oczywiście nie chodzi tu o mycie podłóg czy łazienek, a raczej o ułożenie zabawek czy pomoc przy porządkowaniu po tworzeniu prac plastycznych.
 4. Ubieranie – dzieci w wieku przedszkolnym nie radzą sobie czasem z ubieraniem butów lub zapięciem kurtek. Nauczyciel przedszkolny sam też nie opanuje całej gromady, dlatego właśnie pomoc przedszkolna powinna wziąć udział w tej czynności.
pomoc nauczyciela w przedszkolu obowiązki

To praca, która zdecydowanie wymaga kompetencji miękkich.

Pomoc przedszkolna wymagania

Aby zostać pomocą przedszkolną, nie musisz mieć ukończonych odpowiednio ukierunkowanych studiów. Najważniejsze, to wykształcenie przynajmniej podstawowe i umiejętności, które umożliwią Ci pracę takiego rodzaju. Aby uzyskać tę posadę nie musisz też robić żadnych dodatkowych kursów czy szkoleń. Kurs pedagogiczny do pracy w przedszkolu, jako pomoc nauczyciela, nie jest wymagany, będzie on jednak mile widziany. 

Zobacz, gdzie wpisać kursy i certyfikaty w CV

Praca w przedszkolu bez wykształcenia pedagogicznego jest w tym wypadku możliwa.

Praca w przedszkolu – nauczyciel wspomagający

praca w przedszkolu nauczyciel wspomagający

Nauczyciel wspomagający pełni w przedszkolu bardzo ważną funkcję. Jego zadaniem jest bowiem nadzorowanie dzieci, które są niepełnosprawne, nieprzystosowane do działań w społeczeństwie, oraz takich, którym grozi brak takiego dostosowania w przyszłości. 

Musi on zwracać szczególną uwagę na ich zachowania, przeciwdziałać dyskryminacji oraz utracie przez nie poczucia wartości. Powinien także zadbać o odpowiednie działania, aby jak najbardziej pomóc tym dzieciom w ich dalszym rozwoju. Nauczyciel wspomagający nie jest obecny we wszystkich grupach. O tym, czy będzie on pracował w danej klasie, decyduje dyrektor placówki. Zanim się zgodzi, powinien on otrzymać orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, dotyczące danego dziecka, co będzie bezpośrednio wskazywało na potrzebę zaangażowania takiego nauczyciela. 

Aby zostać nauczycielem wspomagającym musisz posiadać wykształcenie w CV dotyczące pedagogiki specjalnej. Zyskasz dzięki temu odpowiednie kwalifikacje do pracy w przedszkolu na tym stanowisku.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu a woźna oddziałowa – jakie są inne stanowiska w przedszkolu, oprócz nauczycieli?

W przedszkolu obecnych jest wielu pracowników. Nie zajmują się oni tylko opieką nad dziećmi. Pracują tam osoby odpowiedzialne także za właściwe przygotowanie miejsca, w którym maluchy przebywają, zadbania o ich bezpieczeństwo oraz przygotowywania posiłków. 

Praca w przedszkolu państwowym – stanowisko intendenta

Można powiedzieć, że intendent zajmuje się organizacją działania przedszkola. Jego zadania mają różny charakter, ale wszystkie skupiają się na zarządzaniu. Co robi intendent?

 • Planuje aspekty związane z żywieniem – układanie jadłospisu, dbanie o odpowiednie zaopatrzenie;
 • wykonywanie prac biurowych oraz związanych z odpowiednim rozplanowaniem wydatków.

Intendent jest łącznikiem pomiędzy dyrektorem placówki a pracownikami, bezpośrednio odpowiedzialnymi za obsługę. To do niego należy odpowiednie rozplanowanie, aby przedszkole funkcjonowało coraz lepiej. 

Ze względu na specyfikę pracy w zawodzie intendenta warto posiadać wykształcenie gastronomiczne. Znacznie ułatwi ono przygotowywanie menu na posiłki dla dzieci – zwłaszcza, że są one wymagającą grupą. Jedzenie, które podaje się maluchom, musi być zdrowe. Dbałość o zróżnicowaną dietę, także dla dzieci, jest bardzo istotna. Pomaga ona w ich prawidłowym rozwoju. Intendent musi ponadto dostosować się do rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczącego diety w przedszkolach, oraz do wymogów żywieniowych niektórych dzieci (np. alergie czy nietolerancje pokarmowe). 

Rozplanowywanie posiłków to nie wszystko – intendent musi dodatkowo prowadzić dokumentację sanitarną. Jest ona potrzebna zwłaszcza podczas kontroli – osoba na tym stanowisku  ma obowiązek okazać ją, aby przedstawić udokumentowane funkcjonowanie kuchni. Co się z tym wiąże? Jest on odpowiedzialny za zachowywanie przepisów sanitarnych na co dzień, a także za dopilnowanie, aby praca na kuchni przebiegała prawidłowo. 

praca w przedszkolu państwowym

Jak znaleźć pracę? Wybierz nasze szablony CV!

Dostarczanie i dbanie o zapasy produktów spożywczych to nie wszystko. Dostępność artykułów biurowych też leży w jego intencji. Co więcej, imprezy okolicznościowe także są organizowane przez niego, tak jak i przygotowywanie raportów wpłat i wydatków. Pełni przy tym funkcję skarbnika, poprzez zbieranie pieniędzy od rodziców na konkretne wydarzenia lub okoliczności, takie jak składki ubezpieczeniowe czy wyjście i płatne atrakcje. W związku z tymi zadaniami studia ekonomiczne lub związane z zarządzaniem także okażą się dobrymi kierunkami. 

Rozmowa o pracę w przedszkolu – możesz wybrać zawód dozorcy

Chcesz dbać o porządek na terenie przedszkola? Możesz zostać dozorcą! Zajmuje się on przede wszystkim:

 • dbaniem o teren placówki na zewnątrz, a więc zamiata, podlewa rośliny, grabi liście i odśnieża – w zależności od pory roku;
 • zgłasza poważne uszkodzenia sprzętu i naprawia to, co leży w jego kompetencjach;
 • zwraca uwagę na to, aby sprzęty były prawidłowo użytkowane, aby zapobiec ich zniszczeniu lub uszkodzeniu;
 • kontroluje działania podejmowane na terenie przedszkola, aby uniknąć sytuacji takich jak kradzież lub pożar.

Praca w przedszkolu pomoc w sprzątaniu – zawód woźnej

Jeżeli chcesz pracować w przedszkolu – do wyboru pozostaje Ci jeszcze stanowisko woźnej. Jakie są jej zadania?

 • Sprzątanie sali oraz łazienki (w tym również porządkowanie po posiłkach i mycie naczyń);
 • pomoc przy dzieciach;
 • pomoc w kuchni;
 • podawanie posiłków.

Oprócz powyższych stanowisk potrzebni są także kucharze lub kucharki. Wszyscy pracownicy przedszkoli muszą posiadać aktualne książeczki sanepidowskiej

Ile zarabia pomoc nauczyciela w przedszkolu państwowym 2023 – zarobki różnych pracowników

zarobki nauczycieli

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl – możemy wyróżnić zarobki dla różnych stanowisk w przedszkolu. 

 1. Dla nauczycieli wychowania przedszkolnego mediana zarobków wynosi 4 030 zł brutto. Należy zauważyć, że ¼ nauczycieli przedszkolnych otrzymuje powyżej 4 690 zł brutto.
 2. Asystent nauczyciela przedszkola może liczyć na medianę zarobków  wysokości 3 600 zł brutto. Niższa wypłata wiąże się tu z mniejszym wykształceniem i odpowiedzialnością.
 3. Mediana dla wynagrodzenia intendenta wynosi 3 790 zł brutto. ¼ osób na tym stanowisku otrzymuje jednak powyżej 4 240 zł brutto.
 4. Wartość średnia dla zarobków dozorcy to 3 600 zł brutto. 
 5. Woźny może liczyć na średnią stawkę powyżej 3 tys., a konkretnie 3 380 zł brutto. 

Zobacz, ile wynosi średnia krajowa?

Pierwszy dzień w przedszkolu jako nauczyciel – jak znaleźć pracę w przedszkolu?

Wiesz już, w jakim przedszkolu chciałbyś rozpocząć pracę? Jeśli jest to jakaś konkretna placówka – sprawdź na ich stronie internetowej czy są jakieś aktualne oferty. Może akurat szukają kogoś na stanowisko, na które planujesz aplikować. Jeśli nie masz wybranego miejsca – przeglądaj oferty. 

Możesz spróbować najłatwiejszego z rozwiązań, a więc wpisania w wyszukiwarkę, np. “pomoc nauczyciela praca Warszawa” lub “pomoc nauczyciela w przedszkolu Warszawa”. Dzięki temu system od razu przekieruje Cię na propozycje z danego miasta. Możesz też dołączyć do grup na Facebooku, które zrzeszają osoby chcące podjąć pracę, lub zatrudnić kogo w sektorze pracy w przedszkolu.

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przeżyć i jak pokonać stres przed nową pracą

Etat w przedszkolu ile godzin

Zastanawiasz się, czy podjąć pracę w przedszkolu prywatnym, czy publicznym? Dokładnie zwróć uwagę na to, jaki etat jest zawarty w ofercie pracy. Zazwyczaj w placówkach państwowych jest to 5 godzin dziennie, a prywatnych – 8. Może to jednak wyglądać inaczej w zależności od konkretnej propozycji.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przedszkolanka wymagania – koniecznie przygotuj CV i list motywacyjny

Znalazłeś już ofertę, która Ci odpowiada? Aby na nią odpowiedzieć musisz zawrzeć wymagane dokumenty.

Praca pomoc przedszkolna – co zawrzeć w CV dla wszystkich stanowisk?

CV wymaga zawarcia konkretnych elementów. Są to:

 1. Dane osobowe
 2. Podsumowanie zawodowe
 3. Doświadczenie
 4. Umiejętności (języki obce)
 5. Wykształcenie (kursy, certyfikaty)
 6. Zainteresowania
 7. Klauzula RODO

List motywacyjny nie jest konieczny dla wszystkich stanowisk. Jeżeli będziesz musiał go zawrzeć – pracodawca uwzględni to w ofercie.

Zobacz też inne artykuły:

Oferta pracy – jak napisać ogłoszenie o pracę? Jak wygląda wzór ogłoszenia o pracę?
Call center praca – jak wygląda praca w call center?
Aneks do umowy – jak napisać aneks do umowy o pracę? Aneks do umowy – wzór
Jak zostać taksówkarzem? Ile kosztuje licencja taxi?
Czym się zajmuje i ile zarabia fizjoterapeuta? 
Porzucenie pracy – jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Praca na wysokości – jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości?
Najniższa krajowa 2023 – ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Wypowiedzenie umowy zlecenia – jak rozwiązać umowę zlecenie?
Benefity pracownicze – na jakie benefity możesz liczyć?
Praca w ochronie – jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Logistyk – czym zajmuje się logistyk?
Ewidencja czasu pracy 2023 – Ile godzin pracy w miesiącu?
Rodzaje urlopów – kiedy i jakie urlopy przysługują pracownikowi?
Czym się zajmuje branża FMCG? Jak znaleźć pracę w tym sektorze?
Bezrobocie – przyczyny, rodzaje i skutki bezrobocia