praca w bibliotece

Uwielbiasz ciszę i towarzystwo książek? Przyciąga Cię atmosfera, jaka panuje w bibliotece? Rozważałeś kiedyś zatrudnienie w takim miejscu? Jeśli zastanawiasz się nad tą pracą – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Poznasz różne aspekty związane z zawodem bibliotekarza. Może to idealna droga dla Ciebie?

Praca w bibliotece – spis treści:

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Biblioteka praca – czy jest tylko jedna droga?

Biblioteka bibliotece nie równa – tak samo jest z pracą. Jeśli zamierzasz zatrudnić się w takiej placówce, musisz zdecydować konkretnie, jakie miejsce Cię interesuje. Praca w bibliotece szkolnej będzie inna od zatrudnienia w placówce miejskiej. Różnice polegają nie tylko na specyfice obowiązków czy charakterystyce czytelników i księgozbiorów, ale również na wymaganiach, jakie są stawiane kandydatom. 

Biblioteki w dużych miastach nie są takie same, jak te w małych. Co więcej, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju chcesz mieć zadania. Może ciekawią Cię starodruki i archiwa? Jesteś osobą preferującą samotność czy kontakt z czytelnikami? Chcesz organizować różne spotkania z autorami i inne wydarzenia kulturalne? Wybierz miejsce, które najbardziej Ci odpowiada! Pamiętaj, że aby zdobyć wymarzoną posadę, musisz spełniać określone wymagania.

Zobacz nasze przykładowe CV:

Praca biblioteka – co robi bibliotekarz?

Praca bibliotekarza kojarzy się zazwyczaj z cichą, spokojną kobietą, która ubiera się staromodnie. Może stereotypowo postrzegasz bibliotekarki właśnie w ten sposób – myśląc, że jedyne ich zadanie to układanie książek i zapisywanie w komputerze co zostało wypożyczone, a co oddane. Nie możesz się bardziej mylić! Zawód bibliotekarza wiąże się z różnymi obowiązkami. Mają one rozmaitą specyfikę, dzięki czemu z pewnością znajdziesz też coś dla siebie. Zobacz, co należy do obowiązków bibliotekarza:

 • porządkowanie materiałów bibliotecznych (tych opisanych) oraz indeksowanie tych, które jeszcze nie zostały przypisane, poprzez nadanie im właściwej sygnatury i opatrzenie pieczątką biblioteki;
 • organizowanie różnych wydarzeń otwartych, takich jak spotkania autorskie czy wernisaże sztuki;
 • przygotowywanie spotkań dla przedszkoli oraz szkół podstawowych, podczas których dzieci będą miały możliwość uzyskania własnej karty bibliotecznej i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książkę;
 • organizowanie akcji promujących bibliotekę oraz czytanie – prowadzenie ich lub uczestnictwo w tego typu wydarzeniach;
 • zdobywanie wiedzy z zakresu nowości na rynku – możliwość wprowadzenia ich do księgozbioru biblioteki lub zaproponowanie spotkania z autorem;
 • kontaktowanie się z księgarniami, wydawnictwami oraz odwiedzanie targów książek – jest to konieczne do ustalenia zbiorów biblioteki oraz zlecenia zakupu nowych egzemplarzy;
 • zarządzanie wymianami między bibliotecznymi (np. wymiana książek między filiami danej biblioteki);
 • przyjmowanie książek, które zostaną ofiarowane bibliotece;
 • wypożyczanie książek czytelnikom oraz informowanie o zaległościach, np. egzemplarzach, które jeszcze nie zostały oddane;
 • przygotowanie egzemplarzy z magazynu do wypożyczenia (na prośbę czytelnika);
 • udzielanie pomocy czytelnikom, którzy nie mogą znaleźć określonej pozycji lub mają inne pytania dotyczące zakresu obowiązków bibliotekarza;
 • orientowanie się w zakresie książek z różnych gatunków – w celu polecenia czytelnikowi pozycji, która mogłaby mu się spodobać.
praca biblioteka

Zauważ też, że praca bibliotekarza charakteryzuje się systemem zmianowym. Zazwyczaj nie będzie ona obejmować pełnej doby, ale może się kończyć późnym wieczorem. Takie sytuacje mają miejsce między innymi podczas różnych okazji i wydarzeń. Jeśli zamierzasz zatrudnić się w placówce uczelnianej, musisz się liczyć z tym, że w trakcie sesji będzie ona prawdopodobnie otwarta dużej. Jest to czas egzaminów studenckich, a zatem godziny korzystania mogą się wydłużyć nawet do północy. Dotyczy to zazwyczaj czytelni, w których studenci mogą spokojnie usiąść w ciszy i uczyć się na zbliżający się egzamin.

To może Cię zainteresować: Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy – co określa Kodeks pracy?

Praca w bibliotece wymagania – bez czego nie zdobędziesz zatrudnienia w tym zawodzie?

Wymagania na stanowisko bibliotekarza były bardziej zaostrzone i dokładnie określone aż do 2013 roku, kiedy to miała miejsce deregulacja tego zawodu. Każdy wiedział, co musi zrobić, aby przejść z jednego stopnia na kolejny (wyróżniano młodszego bibliotekarza, bibliotekarza, bibliotekarza dyplomowanego i kustosza). Pod uwagę brano takie aspekty jak: wykształcenie, staż pracy, ilość publikacji w określonej dziedzinie oraz praca dyplomowa. 

Deregulacja zmieniła dotychczas obowiązujące zasady. Modyfikacja objęła przede wszystkim stopień bibliotekarza dyplomowanego. Dotychczas musiał on mieć ukończone studia kierunkowe, dwuletni staż, dwie publikacje z określonego zakresu oraz pracę dyplomową. Brano pod uwagę także znajomość języków obcych. Wszystkie z tych wymagań, z wyjątkiem wykształcenia wyższego, zostały odrzucone.

Praca w bibliotece bez wykształcenia – czy jest możliwa?

Stopień bibliotekarza dyplomowanego to jednak nie wszystko. Co należy zrobić, aby zostać zatrudnionym w bibliotece? Okazuje się, że wykształcenie wyższe nie jest wymagane, jeśli chcesz rozpocząć od niższego szczebla zatrudnienia. Możliwe jest zatem rozpoczęcie pracy w tym zawodzie mimo braku odpowiedniego dyplomu. Nie zmienia to jednak faktu, że studia dają ogromną wiedzę, która znacznie ułatwia wykonywanie obowiązków. Umożliwiają też późniejszy awans, co ma znaczenie, jeśli zamierzasz rozwijać swoją karierę w tym zawodzie. 

praca w bibliotece bez wykształcenia

Praca w bibliotece szkolnej – czy niesie ze sobą inne wymagania?

Okazuje się, że praca w bibliotece nie jest zawsze taka sama. Jeśli zamierzasz się zatrudnić w szkole – spotkasz się z odmiennymi wymaganiami, ponieważ będziesz obejmował inne stanowisko. Nauczyciel bibliotekarz, bo tak brzmi nazwa zawodu, to osoba pracująca w bibliotece szkolnej. Jakie kwalifikacje musisz posiadać, aby mieć szansę na zatrudnienie?

Nauczyciel bibliotekarz kwalifikacje – jakie wymagania musisz spełnić?

Są różne drogi do tego, aby zostać bibliotekarzem w szkole. Jakie masz możliwości i z jakimi wymaganiami się one wiążą? Kwalifikacje do wykonywania tego zawodu posiadasz wtedy, gdy:

 1. Ukończyłeś studia wyższe na kierunku bibliotekoznawstwo na poziomie odpowiednim do rodzaju szkoły, w której zamierzasz pracować oraz posiadasz przygotowanie pedagogiczne;
 2. Ukończyłeś studia wyższe na poziomie odpowiednim do rodzaju szkoły, w której zamierzasz pracować oraz posiadasz przygotowanie pedagogiczne, a do tego:
 • ukończyłeś studia licencjackie, podyplomowe czy też kurs dotyczące bibliotekoznawstwa lub
 • ukończyłeś zakład kształcenia nauczycieli z dziedziny bibliotekoznawstwa lub
 • ukończyłeś studium bibliotekarskie po maturze.

Studia bibliotekarskie – które uczelnie brać pod uwagę?

Zdecydowałeś się studiować bibliotekoznawstwo? Nie wiesz, na jakich uczelniach realizowany jest ten kierunek? Przedstawiamy Ci listę uniwersytetów, które możesz wziąć pod uwagę! Konkretna nazwa kierunku, z jakim możesz się spotkać, to “informacja naukowa i bibliotekoznawstwo”. Są to zazwyczaj studia 3-letnie (I stopnia, czyli licencjackie) oraz 2-letnie (II stopnia, magisterskie). 

Istnieją również studia podyplomowe na tym kierunku oraz z samego bibliotekoznawstwa. Czasami jednak nazwa kierunku pisana jest w odwrotnej kolejności, czyli: “Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa”. Zwróć na to uwagę podczas przeglądania ofert, żebyś nie pominął żadnej uczelni przez tę małą zmianę. 

Sprawdź również: Wykształcenie wyższe – czy licencjat to wykształcenie wyższe?

studia bibliotekarskie

Studia licencjackie i/lub magisterskie::

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
 • Uniwersytet Wrocławski;
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach;

Studia podyplomowe (z samego bibliotekoznawstwa lub z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej:

 • Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku;
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie;
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy;
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
 • Uniwersytet Warszawski;
 • Uniwersytet WSB Merito w Szczecinie;
 • Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie;
 • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu;
 • Uczelnia WSB Merito w Warszawie;
 • Uniwersytet Dolnośląski DSW;
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego;
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu;
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie.

Ile zarabia bibliotekarz?

Na portalu wynagrodzenia.pl znajdziesz przedziały zarobków bibliotekarzy na konkretnym stopniu.

 1. Praca w bibliotece zarobki – młodszy specjalista

Mediana zarobków młodszego specjalisty wynosi 3 690 zł brutto. Najgorzej zarabiający 25 procent osób na tym stanowisku otrzymuje mniej niż 3 210 zł brutto, a najlepiej zarabiający – powyżej 3 970 zł brutto. 

 1. Praca bibliotekarza – wynagrodzenie specjalisty

W przypadku specjalisty mediana wynagrodzenia wynosi 3 830 zł brutto. 25 procent osób zarabia jednak mniej niż 3 570 zł brutto, a kolejne 25 procent – powyżej 4 310 zł brutto. 

 1. Oferty pracy w bibliotece – starszy specjalista 

Starsi specjaliści mogą liczyć na najlepsze wynagrodzenie. W ich przypadku mediana zarobków wynosi 4 400 zł brutto. 25 procent otrzymuje mniej niż 3 930 zł brutto, ale najlepiej zarabiające 25 procent może liczyć na stawkę wyższą niż 5 330 zł brutto.

Sprawdź też: Najlepiej płatne zawody w Polsce

Praca bibliotekarz – jakie są zalety zatrudnienia w bibliotece?

Nadal się wahasz, czy to praca dla Ciebie? Nie jesteś przekonany czy Ci się spodoba? Zastanów się, jakie zalety niesie ze sobą ten zawód. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku korzyści, jakie otrzymujesz wraz z pracą w bibliotece:

 1. Dużo czasu na czytanie książek

Jeśli lubisz czytać – ta praca jest idealna! W bibliotece nie dość, że zazwyczaj masz czas, aby czytać, to jeszcze leży to w zakresie Twoich obowiązków. Musisz przecież być zapoznany z nowościami, aby móc odpowiednio polecać kolejne pozycje czytelnikom. 

 1. Bycie na bieżąco z dużą częścią wydarzeń i spotkań autorskich

Biorąc pod uwagę, że biblioteki często są miejscem organizacji spotkań autorskich lub innych wydarzeń – będziesz zawsze blisko wydarzeń kulturalnych. Za każdym razem wcześniej poznasz informacje o planowanych akcjach, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać się na te, które najbardziej Cię interesują, a może nawet je poprowadzić!

 1. Wpływanie na decyzje o wyborze nowych książek do księgozbioru

Pracujesz u źródła – to Ty możesz zaproponować zakup nowej książki, która zagości w księgozbiorze biblioteki. Dokładnie przeanalizuj nowości na rynku i odpowiednio wpłyń na zamówienie, aby czytelnicy byli zadowoleni. Skoro sam jesteś czytelnikiem – możesz też zaproponować coś, na czym i Tobie zależy. 

praca bibliotekarz

Bibliotekarz praca – jak zdobyć pracę w bibliotece?

Jeśli szukasz zatrudnienia w bibliotece, powinieneś zacząć od przejrzenia dostępnych ofert pracy. Możesz to zrobić przez internet, wpisując takie frazy, jak: “praca dla bibliotekarza”, lub, jeśli szukasz w konkretnym mieście: “praca biblioteka Poznań”, “biblioteka Wrocław praca”, “praca biblioteka Kraków”, “praca biblioteka Warszawa”, “oferty pracy bibliotekarz Łódź” czy “praca w bibliotece Lublin”. Pozwoli Ci to znaleźć określone oferty, które będą spełniały Twoje wymagania dotyczące lokalizacji. 

Samo znalezienie propozycji pracy jednak nie wystarczy. Musisz zrobić coś, aby wybrali właśnie Ciebie! Co będzie Ci potrzebne? Z pewnością konieczne okaże się CV. Czasami warto też dostarczyć list motywacyjny. Czym one się charakteryzują i co powinno się w nich znaleźć?

Oferty pracy bibliotekarz –  co powinno zawierać CV?

Curriculum Vitae to dokument, który jest wymagany przy każdej rekrutacji. Zadbaj o to, aby był on napisany jak najlepiej. To na jego podstawie pracodawca zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej kandydatury. Co powinno się w nim znaleźć? Jakie sekcje należy wyróżnić i co w nich opisać?

oferty pracy bibliotekarz
 1. Bibliotekarka pracadane osobowe

To sekcja, w której powinny się znaleźć podstawowe informacje o Tobie, takie jak: imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Więcej danych nie jest potrzebne. Warto jednak umieścić zdjęcie do CV. Wybierz takie, na którym widnieje tylko Ty i sprawiasz wrażenie profesjonalisty. Może to wpłynąć na decyzję pracodawcy.

 1. Bibliotekarka praca podsumowanie zawodowe

CV zgodne z nowymi zasadami powinno posiadać podsumowanie zawodowe. Niektórzy kandydaci nadal je pomijają, więc umieszczenie go da Ci przewagę. Jest to parę zdań o Tobie, które opisują w skrócie Twoje najważniejsze osiągnięcia oraz całe zawodowe. Wykorzystaj ten opis, aby zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony.

 1. Praca w bibliotecedoświadczenie

W sekcji “doświadczenie” opisz stanowiska, które obejmowałeś w przeszłości. Zawrzyj informację o pracodawcy oraz o zakresie obowiązków, które do Ciebie należały. Podaj też okres czasu (od i do kiedy tam pracowałeś). Jeśli nadal jesteś zatrudniony w danym miejscu – zamiast daty zakończenia współpracy napisz “obecnie”.

 1. Praca w biblioteceumiejętności

Wspomnij o umiejętnościach, które już posiadasz. Zastanów się, które z nich mogą okazać się przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz i od nich zacznij. Pamiętaj, że zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje, są pożądane przez pracodawców. Możesz tu napisać też o tym, jakie języki obce znasz (oraz w jakim stopniu posługujesz się każdym z nich). Będzie to przydatne zwłaszcza w bibliotekach w dużych miastach, gdzie dostępne są zbiory w innym języku niż ojczysty. 

 1. Praca w bibliotecewykształcenie

Opisując wykształcenie, ograniczaj się do jednej, ostatniej pozycji. Nie musisz informować pracodawcy o wcześniejszych szkołach, wręcz nie powinieneś tego robić. Wprowadzi to tylko niepotrzebne zamieszanie w Twoim CV. Wyjątkowo warto napisać o wcześniejszym wykształceniu w sytuacji, w której może ono pozytywnie wpłynąć na decyzję pracodawcy, ponieważ informuje o tym, że posiadasz odpowiednie przygotowanie do objęcia danego stanowiska. Warto wspomnieć także o dodatkowych szkoleniach, które odbyłeś – np. zdobytych certyfikatach. Może ukończyłeś kurs bibliotekarski? Pracodawca doceni każde dodatkowe kompetencje, zwłaszcza gdy będą miały zastosowanie w pracy, o którą się ubiegasz. 

 1. Praca w bibliotece zainteresowania

Wielu ludzi uważa, że nie warto opisywać zainteresowań w CV. Są w błędzie! Pracodawca zwraca dużą uwagę na to, czy Twoje hobby pokrywa się z zawodem (co świadczy o tym, że będziesz oddanym pracownikiem), czy może pasjonuje Cię coś z zupełnie innej branży (dzięki czemu łatwiej Ci będzie odpocząć po męczącym dniu w pracy).

 1. Praca w biblioteceklauzula RODO

Klauzula RODO jest obowiązkową formułą dla każdego CV. Jeśli ją pominiesz – pracodawca nie będzie miał prawa do wykorzystania Twoich danych w celach rekrutacyjnych, a zatem – nie zadzwoni do Ciebie z propozycją pracy.

 1. Praca w bibliotece – inne sekcje

Uważasz, że powyższe sekcje to za mało? Chciałbyś wyróżnić wolontariaty, w których uczestniczyłeś? A może posiadasz jakieś nagrody, które mogą przyczynić się do zatrudnienia właśnie Ciebie? Możesz stworzyć własną sekcję, która pozwoli Ci umieścić te informacje w odpowiednich miejscach.

zawód bibliotekarz

Zawód bibliotekarz – co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?

Na samym początku musisz wiedzieć, że list motywacyjny to nie kopia CV. Jeśli będziesz się trzymać tej zasady – reszta przyjdzie CI łatwo. Nie przepisuj dokładnie tego, co znajduje się już w życiorysie. List jest dokumentem rozszerzającym zawartość Curriculum Vitae. Warto zatem napisać więcej o najważniejszych kwestiach, które poruszyłeś już w drugim dokumencie, a także wspomnieć o tym, co jest istotne, ale nie zmieściło się na jednej stronie CV. 

List motywacyjny służy do tego, aby wyrazić swoje motywacje. Wspomnij o tym, co Tobą kieruje, dlaczego zależy Ci na tej pracy. Nie zapomnij jednak, że warto wspomnieć także o tym co firma zyska poprzez zatrudnienie właśnie Ciebie. Jak Twoje zdolności mogą się przełożyć na usprawnienie funkcjonowania firmy? Co można zmienić, co jesteś w stanie zaoferować? Podziel się także swoimi celami zawodowymi – może zależy Ci na tej pracy (lub tym konkretnym miejscu) z ważnego powodu?

List motywacyjny, podobnie jak życiorys, możesz dopasować do konkretnej oferty pracy. Postaw na te informacje, które przybliżą Cię do zdobycia wymarzonej posady. Wahasz się, co napisać? Spójrz na ofertę – wykorzystaj list motywacyjny, by na nie odpowiedzieć i zapewnić pracodawcę, że zatrudnienie Cię to najlepsza możliwa decyzja.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Zobacz też nasze pozostałe artykuły:

Ubezpieczenie społeczne 2023 – Co obejmuje? Ile wynoszą składki na ubezpieczenie społeczne?
List intencyjny – co to jest, jak napisać list intencyjny?
Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim – jak się do niego przygotować?
Przychód a dochód – czym się różnią?
Technika pomodoro – jak działa metoda pomodoro i czy jest skuteczna?
Zawody medyczne 2023 – aktualny wykaz zawodów medycznych
Szablony CV
NIP – Ile cyfr? Kto nadaje? Gdzie znaleźć swój NIP?
CV naukowe – jak napisać życiorys naukowy?
Outsourcing co to? Wady i zalety + rodzaje outsourcingu
Wzory CV
Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić pracę bez stresu?
ATS system do rekrutacji – czym jest?
Headhunter – kto to? Czym się zajmuje? Ile zarabia?
Architekt – ile zarabia architekt i jak wygląda praca architekta?
Wolny zawód – co to jest wolny zawód? Lista wolnych zawodów
Etyka zawodowa co to? Poznaj podstawowe zasady etyki zawodowej
Prawnik – ile zarabia prawnik? Co robić po prawie?
Work life balance – jak osiągnąć równowagę w życiu?