Jak negocjować podwyżkę i wynagrodzenie?

jak negocjować podwyżkę

Pracujesz w jednym miejscu od dłuższego czasu, ale Twoja wypłata, Cię nie zadowala? Może wzrosły koszty życia i to, co kiedyś było dla Ciebie dobrą stawką, teraz nagle przestało wystarczać? A może dopiero zaczynasz nową pracę i chciałbyś wynegocjować lepszą stawkę na początek? Jeżeli stresuje Cię poruszanie tematu pensji z przełożonym, ale bardzo zależy Ci na przełamaniu i zawalczeniu o swoje – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Nie chcesz przecież zostać w obecnej sytuacji, prawda? 

Kontynuuj czytanie

Świadectwo pracy 2022 i zaświadczenie o pracy – najważniejsze informacje

świadectwo pracy

Świadectwo pracy i zaświadczenie o pracy – choć te pojęcia brzmią bardzo podobnie, w praktyce oznaczają zupełnie coś innego. Z pewnością zetkniesz się z każdym z nich w swojej karierze zawodowej, dlatego warto zorientować się w temacie, a pomoże Ci w tym nasz artykuł. Jak uzyskać świadectwo pracy? Co to jest zaświadczenie pracy? Czym się różnią te dokumenty? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz poniżej.

Kontynuuj czytanie

Staż pracy – Co wlicza się do lat pracy? Jak liczyć staż pracy?

staż pracy

Staż pracy obejmuje łączną długość okresów zatrudnienia mających realny wpływ na przywileje pracownicze. Lata pracy decydują, między innymi, o długości urlopu wypoczynkowego lub prawa do nagrody jubileuszowej. Warto więc dokładnie pilnować tej kwestii i skrupulatnie rozliczać wszystkie okresy zatrudnienia. Niestety wiele osób nie wie, że ich praca nie wlicza się do stażu pracy. Ty również masz wątpliwości? Spróbujemy je rozwiać – sprawdź, co wlicza się do stażu pracy.

Kontynuuj czytanie

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – kto musi zdawać psychotesty?

testy psychologiczne

Przed przystąpieniem do wykonywania pewnych zawodów, niezbędne jest badanie psychologiczne. Zwykle są to profesje, w których wykorzystuje się szczególne cechy psychiczne. Konkretne wymagania dotyczą najczęściej wojskowych czy też pracowników poruszający się samochodem w ramach obowiązków służbowych. W wielu osobach takie testy psychotechniczne mogą wywoływać stres, ponieważ nie do końca wiadomo, na czym mają polegać i jak będą przebiegać. Podstawowe informacje wystarczą, aby zminimalizować towarzyszące temu zdenerwowanie. Nasz artykuł pomoże Ci ograniczyć niepotrzebną tremę.

Kontynuuj czytanie

Praca zdalna – jak znaleźć pracę zdalną?

praca zdalna oferty

Praca najczęściej kojarzy się z monotonnym siedzeniem w biurze od 8.00 do 16.00, krótkim urlopem i ciągłymi spotkaniami z nieprzyjemnym szefem. Okazuje się, że wcale nie musi tak być! Obecnie dużym trendem stała się możliwość pracy zdalnej, czyli z dowolnego zakątka kraju, a nawet świata i często w dogodnych dla Ciebie godzinach. Chcesz pracować zdalnie, ale nie wiesz, od czego zacząć i jak znaleźć wiarygodne oferty pracy zdalnej? Zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kontynuuj czytanie

Jak stworzyć profesjonalne video CV? Czy CV multimedialne pomaga zdobyć pracę?

video cv

Już wiele lat temu rekruterzy przewidywali, że wideo CV zdominuje aktualne formy aplikacji i wyprze papierowe życiorysy. Sytuacja jest jednak inna, a w procesach rekrutacji wciąż dominują wersje tradycyjne – chociaż wcale nie wyklucza to innych możliwości. W ofertach pracy, szczególnie w branżach kreatywnych, można spotkać się z prośbą o przesłanie kreatywnego CV lub multimedialnego CV. Jak stworzyć taką aplikację? Co powiedzieć, żeby dobrze wypaść? I jak poradzić sobie z kwestiami technicznymi? Podpowiadamy!

Kontynuuj czytanie

Emerytury stażowe – kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Zobacz najnowsze informacje o emeryturach stażowych

emerytury stażowe

14 grudnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda, skierował do Sejmu projekt ustawy, który miałby zmodyfikować dotychczasowe zasady przyznawania emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy umożliwiałyby przechodzenie na wcześniejsze emerytury, poniżej ustawowego wieku emerytalnego. Tzw. emerytury stażowe miałyby być przyznawane ze względu na staż pracy. Wciąż jednak pojawia się pytanie: czy wejdą emerytury stażowe i na jakich zasadach będą przyznawane? Zobacz najnowsze wiadomości o emeryturach stażowych.

Kontynuuj czytanie

Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?

hostessy

Piękne, młode dziewczyny, zawsze uśmiechnięte, zajmujące się… a właśnie, czym? Wielu ludzi nadal nie jest tego świadomych. Często też nie przychodzi im do głowy nawet podane wyżej skojarzenie, przez co słowo to może być dla nich dosłownie wszystkim. Niewiedza nie jest zła, ale warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Zamiast zadawać sobie pytanie: ,,hostessa co to?”, podczas gdy powinno ono brzmieć: ,,hostessa kto to?”, poszukajmy odpowiedzi. Zacznijmy zatem od tego, na czym polega ten zawód, przechodząc do tego, jak powinny wyglądać CV oraz list motywacyjny, aby taką pracę dostać. 

Kontynuuj czytanie

Wypalenie zawodowe – czy można otrzymać zwolnienie na wypalenie zawodowe? Jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?

wypalenie zawodowe

Czujesz, że masz mniej energii i brakuje Ci sił do działania? Na myśl o pójściu do pracy przeszywa Cię dreszcz? Nie masz motywacji do wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych? Być może masz gorszy moment związany ze zmianą pogody, albo cierpisz na wypalenie zawodowe. W tym artykule poznasz symptomy wypalenia zawodowego, przyczyny i sposoby leczenia. Dowiedz się, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym.

Kontynuuj czytanie

Stewardessa / steward: jak zostać stewardessą? Ile zarabia stewardessa?

stewardessa

Ciągłe podróżowanie do najdalszych zakątków świata, poznawanie nowych kultur, obyczajów i ludzi – tak właśnie wygląda praca stewardessy. Brzmi jak spełnienie marzeń? Zostać członkiem cabin crew nie jest jednak łatwo, a wymagania niektórych linii lotniczych są wręcz zaskakujące. Praca jako stewardessa od zawsze jest Twoim celem? To ambitny plan, ale jeśli go osiągniesz – satysfakcja gwarantowana! Pod warunkiem, że kochasz podróże i kontakt z ludźmi. Zobacz, jak zostać stewardem / stewardessą i jakie są wymagania na stewardessę?

Kontynuuj czytanie

Praca dla niepełnosprawnych – Jak wygląda praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? 

praca dla niepełnosprawnych

Jesteś osobą niepełnosprawną i obawiasz się, że nigdzie nie znajdziesz zatrudnienia? Od czego zacząć poszukiwania pracy i jakich udogodnień się spodziewać? A może interesuje Cię wyłącznie praca zdalna dla niepełnosprawnych? Ten artykuł pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zrobić krok w przód w drodze do wymarzonej kariery zawodowej. Dowiedz się, jak wygląda praca z orzeczeniem, gdzie szukać ofert i jak przygotować profesjonalne CV?

Kontynuuj czytanie

CEO – co oznacza popularny skrót CEO oraz CTO, COO i CFO?

ceo

Coraz częściej nazwy stanowisk w firmach określane są skrótami lub anglojęzycznymi odpowiednikami. Duże nagromadzenie obco brzmiących nazw prowadzi do tego, że często nie jesteśmy pewni, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Taka tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku osób pełniących funkcje kierownicze oraz zarządcze. Kto to CEO? Kim jest CEO Founder? I co oznacza CTO? Poznaj nazwy stanowisk najważniejszych osób w firmie.

Kontynuuj czytanie

Doświadczenie w CV – jak opisać przebieg doświadczenia zawodowego, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie

cv doświadczenie

Każdego dnia rekruterzy otrzymują dziesiątki aplikacji. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle pozostałych kandydatów, przygotuj swoje CV w taki sposób, aby było przejrzyste, estetyczne i zawierało informacje ważne z perspektywy pracodawcy. Nie da się ukryć, że doświadczenie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów w każdym życiorysie. Podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów oraz w jaki sposób opisać poszczególne stanowiska pracy. Zwiększ swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Kontynuuj czytanie

Dane personalne w CV – co zawierają dane kontaktowe? Jakich danych nie podawać?

dane osobowe przykłady

Jesteś na etapie poszukiwania zatrudnienia? Zapewne wiesz, jak ważne są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Zgodnie z wymogami rekrutacyjnymi, każde CV musi zawierać określoną pulę informacji. Niewątpliwie są wśród nich doświadczenie zawodowe, wykształcenie, a także dane osobowe – poprawne wypełnienie tej sekcji to podstawa. Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że zależy Ci na profesjonalizmie i kompleksowym przygotowaniu się do poszukiwań pracy. Zobacz, czego nie podawać, a jakie podstawowe dane osobowe powinny znaleźć się w CV.

Kontynuuj czytanie