Czy fascynuje Cię wszechświat i rządzące nim prawa? Studia z fizyki otwierają drzwi do zrozumienia fundamentalnych tajników natury, od mikroskopijnych cząstek po ogromne galaktyki. Przygotuj się na pasjonującą podróż przez świat nanotechnologii, teorii względności i nie tylko. Zdobądź wiedzę o tym, jak działa mikro i makrokosmos, która zmieni Twój sposób postrzegania rzeczywistości. Fizyka studia – odkryj ich możliwości!

Zobacz też: Jak wyglądają studia online? Studia licencjackie i magisterskie online + dostępne kierunki

Fizyka studia – jak wygląda rekrutacja? 

Rekrutacja na studia z fizyki oparta jest o wynik egzaminu maturalnego z takich przedmiotów, jak: fizyka, fizyka i astronomia, chemia, biologia, geografia, informatyka, język polski, język obcy nowożytny. Należy wziąć pod uwagę, że każda uczelnia przelicza nieco inaczej punkty, dlatego warto sprawdzić szczegółowe wymagania na stronie internetowej konkretnej uczelni.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Fizyka na studiach I stopnia – wstęp do rozwoju naukowego

Fascynują Cię tematy przyrodnicze? Zacznij badać je już po maturze! Fizyka studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów), a po ich zakończeniu otrzymasz tytuł licencjata.

Możesz studiować również na kierunku fizyka techniczna, wówczas nauka będzie skupiać się na odkrywaniu tajników zaawansowanych technologii. Studia I stopnia na kierunku fizyka techniczna trwają 3,5 roku (7 semestrów), a kiedy je ukończysz, uzyskasz tytuł inżyniera. 

Fizyka na studiach i stopnia

Jakie zagadnienia zgłębisz jako student fizyki?

  • Nanotechnologia; 
  • faza skondensowanej materii;
  • spektroskopie korelacji fotonów i optyczne;
  • i wiele innych!

Dostosowanie wiedzy z zakresu fizyki do rodzaju wymarzonej pracy jest bardzo ważne, dlatego w trakcie studiów możesz wybrać specjalizację:

  • fizyka ogólna;
  • neuroinformatyka;
  • fizyka gier komputerowych i robotów;
  • fizyka medyczna.

Jakie przedmioty poznasz w trakcie pierwszego roku studiów? 

Plan zajęć różni się w zależności od uczelni. Zdecydowałeś się na ten kierunek studiów? Prawdopodobnie na początku Twój harmonogram będzie zawierał przedmioty, takie jak: 

  • analiza matematyczna;
  • podstawowe problemy fizyki;
  • chemia ogólna;
  • pracownia informatyczna;
  • programowanie strukturalne;
  • algebra liniowa;
  • komputerowe wspomaganie pracowni fizycznej.

Studia fizyka II stopnia – zostań magistrem 

Chcesz zgłębić wiedzę teoretyczną i eksperymentalną? W takim razie jako absolwent studiów I stopnia kontynuuj naukę na studiach II stopnia. Trwają one od półtora roku (3 semestry) do dwóch lat (4 semestry). 

Jako absolwent studiów magisterskich zdobędziesz wiedzę z takich dziedzin, jak:

  • mechanika kwantowa;
  • elektrodynamika;
  • fizyka statystyczna;
  • i wiele innych.

W ramach studiów II stopnia możesz także zdecydować się na dowolną specjalność, w zależności od wybranej uczelni może to być:

  • nanofizyka i materiały mezoskopowe – modelowanie i zastosowanie (w języku angielskim);
  • fizyka badań podstawowych i fizyka stosowana;
  • biofizyka ogólna;
  • fizyka doświadczalna;
  • fizyka teoretyczna;
  • fizyka materiałowa;
  • fotonika;
  • metody fizyki w ekonomii.
Studia fizyka

Fizyka studia jednolite magisterskie

Studia na kierunku fizyka są dostępne również jako studia jednolite magisterskie, trwają wówczas 5 lat (10 semestrów), a po ich ukończeniu od razu uzyskasz tytuł magistra. Taki rodzaj studiów jest oferowany przez Uniwersytet Łódzki, na którym zdobędziesz solidne podstawy i specjalistyczne umiejętności.  

Fizyka studia niestacjonarne – wykorzystaj swój czas tak, jak chcesz

Fizyka zaocznie daje Ci elastyczność, umożliwiając pogodzenie nauki z pracą zawodową lub innymi zobowiązaniami. Dzięki temu, że materiał możesz przyswajać w swoim tempie, masz szansę na głębsze zrozumienie skomplikowanych zagadnień. To idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz rezygnować z pracy zawodowej czy innych aktywności. 

Weekendowe zjazdy na uczelni to świetna okazja do spotkań z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i budowania sieci kontaktów, co może być bezcenne w przyszłej karierze. Co więcej, niestacjonarny tryb studiów uczy samodyscypliny i zarządzania czasem.

Fizyka na studiach inżynierskich, licencjackich i magisterskich – dostępne możliwości

Fizyka to uniwersalna i fascynująca nauka, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach:

  • energetyka; 
  • elektronika;
  • medycyna;
  • ochrona środowiska;
  • materiałoznawstwo i nanotechnologia;
  • produkcja i inżynieria mechaniczna;
  • inżynieria chemiczna i farmaceutyczna;
  • astronautyka.

Fizyka jest nauką wszechstronną i wpływową, możesz rozwijać się w wielu specjalizacjach i kierunkach studiów, które są z nią związane. 

Fizyka na studiach inzynierskich

Fizyka na studiach technicznych – zostań rzecznikiem patentowym

Kiedy skończysz studia magisterskie na technicznym kierunku i spełnisz inne niezbędne wymogi, możesz zostać rzecznikiem patentowym. Rzecznik patentowy to ciekawy zawód, łączący w sobie dogłębną wiedzę techniczną, prawniczą oraz strategiczne myślenie, co pozwala na ochronę innowacji i kreatywnych rozwiązań. To świetny wybór dla Ciebie, jeśli chcesz mieć bezpośredni wpływ na postęp technologiczny i rozwój przedsiębiorstw.

Fizyka jądrowa studia – wszystko o atomach

Wybierając specjalizację “bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna” lub “fizyka reaktorów jądrowych”, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania elektrowni atomowych oraz wykorzystywania promieniowania jonizacyjnego. Decydując się na studia fizyka jądrowa, zapoznasz się także z konkretnymi zasadami stosowania materiałów promieniotwórczych. Przemysł jądrowy w Polsce nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, jednak możesz wykorzystać swoje kompetencje do pracy naukowej lub w sektorze medycznym.

Fizyka medyczna studia – poznaj działanie i obsługę sprzętu diagnostycznego

Interesuje Cię budowa najnowszej aparatury medycznej? Chcesz przekonać się, jak funkcjonuje współczesna diagnostyka oraz terapia kliniczna? Studia fizyka medyczna dadzą Ci wiele perspektyw zatrudnienia we wszelkiego rodzaju placówkach medycznych, przedsiębiorstwach zajmujących się technologią medyczną, a także w firmach badawczych. 

Fizyka medyczna może być specjalnością w ramach innego kierunku (fizyka lub fizyka techniczna) lub odrębnym kierunkiem studiów. 

Fizyka kwantowa – studia nad najmniejszymi cząstkami świata

Fizyka kwantowa studia

Jeżeli chcesz poznać fizykę kwantową, zdecyduj się na studia o nazwie inżynieria kwantowa. Będziesz wykonywał doświadczenia w laboratorium, wykorzystującym aparaturę badawczą najwyższej klasy. Zdobyte umiejętności umożliwią Ci rozpoczęcie kariery zawodowej lub naukowej. 

Studia fizyka kwantowa (inżynieria kwantowa) to co prawda inny kierunek niż omawiana fizyka, ale nie przejmuj się, nawet jako student fizyki I stopnia możesz mieć przedmioty związane z tym, co Cię pasjonuje:

  • podstawy fizyki kwantowej;
  • mechanika kwantowa;
  • zjawiska kwantowe w nanostrukturach.

Dla kogo skierowane są studia podyplomowe fizyka dla nauczycieli?

Do nauczania w szkołach podstawowych, branżowych lub średnich wymagane jest przygotowanie pedagogiczne. Jeżeli już je masz, możesz zdecydować się na studia na kierunku fizyka. Kolejnym kryterium w procesie rekrutacji jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia albo jednolitych magisterskich. Czasami kandydat musi odbyć dodatkowo rozmowę kwalifikacyjną.

Fizyka studia dla nauczycieli – jak wygląda kształcenie podyplomowe?

Kształcenie na studiach podyplomowych trwa najczęściej od jednego do półtora roku i jest podzielone na 2 lub 3 semestry. Studia podyplomowe fizyka dla nauczycieli online mają przystępną formę, ponieważ będziesz uczyć się w poszczególne weekendy, w zależności od programu kształcenia. Uzyskasz dostęp do platformy szkoleniowej i będziesz mógł przyswajać materiał w swoim tempie. Dowiesz się, jak prowadzić zajęcia z przedmiotu fizyka oraz udoskonalisz swoje umiejętności pedagogiczne. Poznasz podstawowe prawa i teorie fizyczne, a także nowoczesne technologie stosowane na lekcjach i metodykę nauczania przedmiotu. 

Jeżeli nie posiadasz przygotowania do pracy w szkole, możesz jednocześnie studiować fizykę i pedagogikę. Podyplomowe studia pedagogiczne najczęściej trwają 1,5 roku, czyli 3 semestry. 

Zwieńczeniem nauki na każdym z kierunków jest uzyskanie dyplomu ukończenia studiów podyplomowych. 

Fizyka studia – czy warto? Poznaj perspektywy zatrudnienia 

Jako student przyswoisz nie tylko tajniki fizyki, dowiesz się też wiele o informatyce, matematyce, a nawet o elementach chemii. Ilość poruszanych dyscyplin naukowych sprawia, że studia z fizyki są dość trudne. Będziesz musiał systematycznie przygotowywać się do egzaminów. 

Ukończyłeś studia I lub II stopnia na kierunku fizyka? Możesz poszukać zatrudnienia w placówkach naukowo-badawczych lub oświatowych. 
Zastanawiasz się, czy warto studiować fizykę? Jeżeli to Twoja pasja, zajęcia przyniosą Ci wiele radości. Kiedy zdobędziesz wykształcenie wyższe, będziesz mógł zostać naukowcem, nauczycielem, pracownikiem laboratoryjnym lub wykorzystać swoje myślenie analityczne do pracy w dowolnym zawodzie!

Polecamy również:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Najlepsze agencje pracy za granicą – jak znaleźć renomowane biuro pracy za granicą?
Zarządzanie studia czy warto? Jakie możliwości otwiera kierunek zarządzanie?
Studia dietetyka – wszystko co musisz wiedzieć
Logistyka studia przyszłości! Co to za kierunek?
Budownictwo – rozpoczynasz studia budowlane? Oto, co musisz wiedzieć!
Czy fizjoterapia to odpowiedni kierunek dla Ciebie? Przewodnik dla przyszłych studentów
Studia rolnicze – wszystko co musisz wiedzieć
Studia muzyczne – jak w praktyce wyglądają studia związane z muzyką?
Studia związane z geografią – wszystko, co musisz wiedzieć
Cover letter – co to? Jak napisać? 
Praca w mediach – jak dostać? Ile zarabia dziennikarz? 
Workation – co to? Czy workation to bardziej wakacje czy praca?
Jak powinien wyglądać list referencyjny / list polecający?