Interesujesz się podróżami i branżą turystyczną? Fascynują Cię inne kultury, tajniki funkcjonowania hoteli lub organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych? Studia na kierunku turystyka i rekreacja będą dla Ciebie doskonałym wyborem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda program kształcenia i jakie perspektywy zawodowe oferują studia turystyka i rekreacja, przeczytaj nasz kompletny przewodnik po tym kierunku! Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Ten artykuł może Cię zaciekawić: Workation – co to? Czy workation to bardziej wakacje czy praca?
Turystyka studia – wszystko, co musisz wiedzieć:
- Turystyka – studia z przyszłością?
- Studia turystyka i rekreacja – najważniejsze informacje
- Inne kierunki studiów związane z turystyką – jakie wybrać?
- Turystyka i rekreacja – co po studiach?
Turystyka – studia z przyszłością?
Pytanie “czy warto studiować turystykę i rekreację?” często nurtuje maturzystów, którzy szukają dla siebie idealnego kierunku. Odpowiedź jest prosta – jeśli pasjonuje Cię branża turystyczna, marzysz o pracy w biurze podróży, sektorze eventowym lub prowadzeniu własnego hotelu czy agroturystyki, kierunek turystyka jest dla Ciebie.
Studia turystyka – wymagania – jakie przedmioty muszę zdawać na maturze?
Proces rekrutacji na studia turystyka i rekreacja uwzględnia wyniki egzaminu maturalnego kandydata z przedmiotów ustalonych przez konkretną uczelnię. Wymagania rekrutacyjne różnią się w zależności od placówki edukacyjnej, jednak do najczęściej wskazywanych w postępowaniu kwalifikacyjnym przedmiotów należą:
- język obcy nowożytny;
- geografia;
- biologia;
- fizyka;
- informatyka;
- matematyka;
- wiedza o społeczeństwie.
Studia turystyka i rekreacja – najważniejsze informacje
Studia z zakresu turystyki przygotują Cię do pracy w szeroko pojętej branży turystycznej. Są to zazwyczaj studia interdyscyplinarne, łączące elementy zarządzania, marketingu, kultury, geografii, a także wiedzy specjalistycznej, bezpośrednio związanej z turystyką. Studia związane z turystyką dają Ci możliwość uzyskania tytułu licencjata, po ukończeniu 6 semestrów studiów I stopnia, oraz magistra, po 4 semestrach studiów II stopnia. Oba etapy kształcenia kończy ustny egzamin dyplomowy, obejmujący obronę pracy dyplomowej oraz zagadnień z zakresu wiedzy zdobytej podczas studiów.
Turystyka – studia I stopnia (licencjat turystyka i rekreacja)
Studia I stopnia na kierunku turystyka i rekreacja to program edukacyjny trwający 3 lata (6 semestrów) i przygotowujący studentów do pracy w branży turystycznej i rekreacyjnej. Program studiów na tym kierunku obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności niezbędne w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Program studiów obejmuje zazwyczaj wprowadzenie do turystyki i rekreacji, historię i rozwój branży, poznanie różnych form turystyki, naukę o zarządzaniu zasobami ludzkimi, funkcjonowaniu obiektów turystycznych i marketingu, a także podstawy prawa w turystyce i naukę języków obcych.
Turystyka i rekreacja przedmioty na studiach I stopnia:
- Podstawy turystyki
- Wprowadzenie do turystyki kulturowej
- Historia architektury
- Podstawy gastronomii
- Podstawy rachunkowości
- Organizacja i prowadzenie wycieczek
- Prawo w turystyce i rekreacji
- Psychologia turystyki
- Regiony turystyczne Polski, Europy i świata
Turystyka i rekreacja studia magisterskie (turystyka studia II stopnia)
Studia magisterskie na kierunku turystyka i rekreacja to zaawansowany program akademicki, który trwa 2 lata (4 semestry) i skierowany jest do osób, które ukończyły studia licencjackie. Magister turystyki i rekreacji jest przygotowany do pracy na wysokich stanowiskach w branży turystycznej, w tym w zarządzaniu destynacjami, biurami podróży, ośrodkami wypoczynkowymi, a także w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się turystyką. Ponadto może kontynuować swoją ścieżkę akademicką, podejmując studia doktoranckie lub angażując się w badania naukowe w dziedzinie turystyki i rekreacji.
Turystyka i rekreacja przedmioty na studiach II stopnia:
- Planowanie turystyczne
- Socjologia podróży
- Przedsiębiorczość w turystyce
- Prawo międzynarodowe w turystyce
- Systemy rezerwacji usług turystycznych
- Marketing w hotelarstwie i gastronomii
- Projekty unijne i strukturalne w turystyce
- Projektowanie usług turystycznych
- Ekonomia
Studia doktoranckie turystyka
Jeśli po uzyskaniu tytułu magistra turystyki i rekreacji będziesz chciał kontynuować pracę naukową, możesz podjąć studia doktoranckie. Skupiają się one na badaniach naukowych i pracy nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej, której obrona umożliwia otrzymanie tytułu doktora. Studia doktoranckie turystyka obejmują także udział w seminariach i konferencjach naukowych oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Absolwenci studiów doktoranckich mogą rozwijać karierę akademicką, prowadząc samodzielne badania i ucząc na uczelniach wyższych. Zyskują także możliwość pracy jako eksperci w dziedzinie turystyki, doradcy polityczni, analitycy rynku turystycznego, pracownicy organizacji międzynarodowych związanych z turystyką.
Studia zaoczne turystyka i rekreacja
Kierunek turystyka możesz studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia zaoczne są modelem kształcenia, który umożliwia połączenie nauki z innymi obowiązkami, np. pracą zawodową. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy, lub w godzinach popołudniowych w wybrane dni tygodnia. Program nauczania jest bardzo zbliżony do programu studiów dziennych, ale dostosowany do ograniczonego czasu zajęć.
Na większości uczelni studia turystyka w trybie niestacjonarnym prowadzone są głównie w formie zdalnej. Około 70 proc. zajęć odbywa się online, co umożliwia studentom połączenie nauki z rozwojem kariery. Studia zaoczne są zwykle płatne, a ich koszt może się różnić w zależności od uczelni i specjalności.
Praca w biurze podróży – ile zarabia pracownik biura podróży i jak wygląda taka praca? Sprawdź!
Inne kierunki studiów związane z turystyką – jakie wybrać?
Studia turystyczne to niezwykle szeroka dziedzina, obejmująca wiele pokrewnych obszarów, takich jak zarządzanie, historia, kulturoznawstwo, marketing, a nawet prawo i finanse. Z tego względu uczelnie oferują studentom szeroki wybór kierunków i specjalizacji, obejmujący zarówno ogół zagadnień związanych z turystyką i rekreacją, jak i koncentrujących się na ich poszczególnych aspektach. Jakie kierunki studiów związane z turystyką oferują uczelnie?
- Krajoznawstwo – studia interdyscyplinarne, związane z turystyką kulturową, łączące elementy nauk historycznych, przyrodniczych i ekonomicznych. To doskonały kierunek dla umysłów humanistycznych. Studia obejmują wiedzę z zakresu archeologii, ochrony przyrody, historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, a także ekonomii i zarządzania. Rekrutacja na studia I stopnia z krajoznawstwa jest otwarta m. in na Uniwersytecie Gdańskim.
- Zarządzanie w turystyce i w sporcie – to studia łączące w sobie elementy biznesu, marketingu i managementu. Studenci mogą wybierać spośród 2 specjalizacji – sportowej i turystycznej, skupiając się na wybranych aspektach tych dynamicznie rozwijających się sektorów. Studia II stopnia na kierunku zarządzanie w turystyce i sporcie oferuje Uniwersytet Jagielloński.
- Turystyka i kultura śródziemnomorska – to ciekawy kierunek, uwzględniający nie tylko zagadnienia z zakresu turystyki, ale także szeroką wiedzę o krajach basenu Morza Śródziemnego. Studia związane z turystyką danego rejonu geograficznego obejmują dziedziny takie jak historia, filozofia, językoznawstwo i geografia kulturowa. Turystykę i kulturę śródziemnomorską I stopnia możesz studiować na Uniwersytecie Opolskim.
- Hotelarstwo i turystyka – studia przygotowują absolwenta do pracy w branży turystycznej, koncentrując się na biznesowym aspekcie turystyki i zaawansowanym zarządzaniu obiektami hotelowymi. Kierunek dostępny jest m. in w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.
Turystyka i rekreacja – co po studiach?
Gdzie może pracować absolwent turystyki i rekreacji? Możliwości są ogromne. Studia turystyka i rekreacja dają absolwentom zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności, pozwalające zdobyć zatrudnienie w wielu ciekawych i przyszłościowych sektorach. Jaką pracę może zdobyć magister turystyki i rekreacji?
- Praca w biurach podróży – planowanie, organizacja i sprzedaż wycieczek, doradztwo w zakresie podróży czy zarządzanie relacjami z klientami. Rezydentura, czyli opieka nad turystami w docelowym miejscu podróży, współpraca z hotelami i przewoźnikami, sprzedaż wycieczek fakultatywnych,
- Zarządzanie hotelami i sektorem wellness – praca w hotelach i innych ośrodkach wypoczynkowych, kierowanie codziennym funkcjonowaniem obiektów i rozwój oferty turystycznej skoncentrowanej na zdrowiu, rozrywce i odpoczynku.
- Event management – organizacja wydarzeń turystycznych, konferencji, festiwali, imprez firmowych. Praca w parkach rozrywki, muzeach, galeriach sztuki, rezerwatach przyrody, zarządzanie turystyką w miejscach historycznych i kulturowych.
- Praca przewodnika – prowadzenie wycieczek, zarówno lokalnych jak i międzynarodowych, specjalizacja w turystyce kulturowej, historycznej, przyrodniczej, czy też ekstremalnej. Organizowanie i prowadzenie wypraw w mniej dostępne lub dzikie obszary, z naciskiem na ekologię i zrównoważony rozwój.
- Marketing i promocja praca w agencjach marketingowych skoncentrowanych na branży turystycznej, tworzenie kampanii reklamowych, zarządzanie mediami społecznościowymi i strategiami promocji online.
- Zarządzanie destynacjami turystycznymi – planowanie i promocja regionów turystycznych, współpraca z lokalnymi firmami i instytucjami, rozwijanie oferty turystycznej.
- Konsulting turystyczny, edukacja i szkolenia – doradztwo dla firm i organizacji turystycznych, analiza rynku, strategie rozwoju. Prowadzenie warsztatów i kursów związanych z turystyką i rekreacją lub działalność naukowa.
- Własna działalność – prowadzenie prywatnej firmy, np. agencji turystycznej, firmy eventowej, hotelu, agroturystyki.
Sprawdź też:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Jakie są typy osobowości wg Junga i Hipokratesa? [+ kolory osobowości i test MBTI]
Cechy do CV – jakie cechy charakteru podać w dokumentach aplikacyjnych?
Praca dla emeryta – gdzie szukać? Jak wygląda zatrudnienie emeryta?
Coworking co to? Jak funkcjonują biura coworkingowe?
Czym jest ergonomia pracy? Na co należy zwrócić uwagę? [Definicja ergonomii i rodzaje ergonomii]
Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? [kilka słów o sobie przykłady]
Kto to introwertyk? Jakie są typowe zachowania introwertyka? Jaki zawód dla introwertyka?
Jak napisać CV na praktyki / CV na staż?
Jak powinien wyglądać list referencyjny / list polecający?
Certyfikat angielski – jak wygląda egzamin FCE i jakie są inne certyfikaty z angielskiego?