Każdego dnia spędzamy w pracy długie godziny, bardzo często w pozycji siedzącej, wpatrując się w ekran komputera. Aby wykonywanie obowiązków było komfortowe i efektywne niezbędna jest odpowiednia ergonomia pracy. Błędna organizacja stanowiska wpływa negatywnie nie tylko na produktywność, ale też na stan zdrowia. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ergonomia stanowiska pracy oraz jakie są zasady ergonomii?
Ergonomia pracy – spis treści:
- Co to jest ergonomia?
- Co to jest ergonomia pracy?
- Co to ergonomia? Jakie znaczenie ma ergonomiczne stanowisko pracy?
- Przykłady ergonomii w życiu codziennym
Co to jest ergonomia?
Ergonomia to nauka zajmująca się rozumieniem interakcji między człowiekiem i innymi elementami systemu, a następnie stosowanie zasad, teorii, danych i metod projektowych w celu optymalizacji ludzkiego dobrobytu oraz ogólnej wydajności.
Ergonomia – definicja
Definicji ergonomii jest tak naprawdę wiele, w zależności od tego, o jakim środowisku człowieka mówimy. Istnieje ergonomia pracy, ale też ergonomia pomieszczeń mieszkalnych czy ergonomia handlu. Cel jest jednak jeden – ułatwienie człowiekowi funkcjonowania oraz zapewnienie bezpieczeństwa.
Przy definiowaniu tego pojęcia należy zwrócić uwagę na dwa kluczowe rodzaje ergonomii:
- ergonomia koncepcyjna
- ergonomia korekcyjna.
Zobacz nasze wzory CV:
Ergonomia koncepcyjna – definicja
Co to jest ergonomia koncepcyjna? Ergonomia koncepcyjna zajmuje się planowaniem przestrzeni, która jest w fazie projektowania, a więc jeszcze nie istnieje. Osoby odpowiedzialne za atrakcyjny wygląd biur uwzględniają także ich wygodę oraz bezpieczeństwo pracowników, którzy będą z nich korzystać.
Ergonomia koncepcyjna obejmuje dokładne planowanie oświetlenia czy optymalne rozmieszczenie stanowisk pracy z uwzględnieniem zasad BHP, które mają zapewniać, jak największe bezpieczeństwo fizyczne.
Ergonomia korekcyjna – definicja
Co to jest ergonomia korekcyjna? Ergonomia korekcyjna zajmuje się analizowaniem powstałych już warunków pracy pod kątem bezpieczeństwa i komfortu pracowników. Jej celem jest poprawa istniejących struktur oraz usuwanie wszelkich zagrożeń środowiskowych.
Specjaliści BHP zobowiązani są do sprawdzenia, czy pracownicy mają zapewnione wygodne i bezpieczne stanowisko pracy. Jasno wskazują, jaka powinno być wysokość siedziska, kąt nachylenia oparcia czy przestrzeń dla nóg, w przypadku krzeseł biurowych. Jeśli określone zasady nie są przestrzegane – zaleca się wprowadzenie konkretnych poprawek.
Co to jest ergonomia pracy?
W trosce o bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników pracodawcy zobowiązani są do uwzględniania zasad ergonomii pracy. Nie chodzi tylko o dobre praktyki, ale przede wszystkim o zwiększenie efektywności.
Podsumowując – im wygodniej w pracy, tym lepiej pracujemy. Ergonomia stanowiska pracy nie ogranicza się wyłącznie do biurka optymalnej wysokości, ale kluczowe jest także oświetlenie czy temperatura panująca w pomieszczeniu.
Ergonomia pracy biurowej (ergonomiczne stanowisko pracy) – podstawowe zasady
Podstawowe zasady dotyczące ergonomicznego stanowiska pracy obejmują przede wszystkim:
- biurko/ stół;
- monitor ekranowy;
- krzesło/ fotel;
- klawiaturę;
- myszkę;
- oświetlenie.
To również może Cię zainteresować: CV do biura – Jak wygląda list motywacyjny pracownika biurowego?
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) stworzył zasady ergonomii pracy przy komputerze. Oto niektóre z nich:
- Biurko powinno posiadać regulację wysokości umożliwiającą wykonywanie pracy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
- Ergonomia stanowiska komputerowego zakłada, że blat powinien mieć jasny kolor i zaokrąglone brzegi.
- Krzesło biurowe powinno być wyposażone w regulację wysokości siedziska.
- Krzesło biurowe powinno posiadać wyprofilowane oparcie odpowiednio do lordozy lędźwiowej.
- Rozdzielczość ekranu monitora powinna zapewniać ostry obraz.
- Monitor powinien posiadać jasną, nieodbijającą światła obudowę.
- Monitor powinien być ustawiony w taki sposób, aby zapewniać dobre warunki pracy wzrokowej (bez odbić i nadmiernych kontrastów).
- Optymalna odległość oczu pracownika od monitora ekranowego powinna wynosić ok. 60 – 70 cm.
- Myszka powinna zostać dobrana z uwzględnieniem wielkości ręki konkretnego użytkownika.
- Podczas pracy myszką nie należy przyjmować statycznej, nienaturalnej pozycji (np. wyciągać lub skręcać nadgarstka).
- Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze obejmuje klawiaturę zaprojektowaną tak, aby zapobiec napięciu mięśni.
- Podczas wprowadzania tekstu użytkownik powinien wyraźnie słyszeć i czuć, kiedy klawisz został wciśnięty.
- Oświetlenie powinno cechować się odpowiednim natężeniem, aby zapewniać wygodę pracy wzrokowej.
Ergonomia pracy przy komputerze BHP – dodatkowe zasady:
- Wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca z monitorami ekranowymi, nie powinna być mniejsza niż 40 proc.
- Pracownikowi przysługuje 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy przy komputerze. Dodatkowo warto, aby pracodawca zapewnił zatrudnionemu możliwość łączenia obowiązków przy komputerze z innymi rodzajami pracy, które nie obciążają narządu wzroku.
- Kobiety w ciąży nie mogą pracować przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie.
- Jeśli zatrudnionemu brakuje sprzętu potrzebnego do pracy, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w to, co niezbędne.
Ergonomia pracy zdalnej
W wyniku sytuacji pandemicznej wzrosła popularność pracy zdalnej. W tej sytuacji odpowiednia organizacja miejsca pracy spoczywa na pracownikach. Biuro zwykle oferuje warunki pozwalające na wykonywanie obowiązków zawodowych w ciszy, przy wygodnym biurku i optymalnym oświetleniu – w domu trudno wygospodarować takie miejsce.
Ergonomia stanowiska pracy na produkcji
Praca na hali produkcyjnej zwykle wiąże się z przenoszeniem ciężkich towarów, wykonywaniem powtarzalnych czynności czy przyjmowaniem wymuszonej pozycji ciała. Zaleca się więc stosowanie metody 5S, który znacznie usprawnia proces pracy i poprawia komfort, wydajność oraz skupienie osób, które ją wykonują.
Metoda 5S ma na celu ulepszenie procesu produkcji przy jednoczesny zmniejszeniu zmęczenia pracowników. Obejmuje ona 5 podstawowych kroków:
- Sortowanie – utrzymywanie porządku w taki sposób, aby na stanowisku znajdowały się wyłącznie rzeczy niezbędne do pracy.
- Systematyka – odpowiednie zorganizowanie miejsca pracy, aby praca mogła być wykonywana bez konieczności przyjmowania wymuszonej pozycji ciała.
- Sprzątanie – ma zapewnić bezpieczeństwo na stanowisku pracy (np. splątane, niezabezpieczone kable łatwo się potknąć).
- Standaryzacja – w tym przypadku chodzi o ujednolicenie standardów miejsca pracy, aby możliwa była zastępowalność pracowników na danym stanowisku.
- Samodyscyplina – to utrzymywanie wypracowanych rozwiązań na stanowisku pracy.
Szukasz pracy na produkcji? Sprawdź: List motywacyjny i CV pracownik produkcji
Co to ergonomia? Jakie znaczenie ma ergonomiczne stanowisko pracy?
Ergonomiczne miejsce pracy ma kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa, zdrowia i efektywności zatrudnionych. Jakie są cele ergonomii? Dlaczego warto przestrzegać jej zasad?
- Nieergonomiczne stanowisko pracy może prowadzić do urazów mięśniowo-szkieletowych, takich jak nadwyrężenia, siniaki, bóle pleców i zespoły przeciążeniowe. Ergonomia w miejscu pracy pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko takich urazów.
- Ergonomiczne warunki pracy pomagają pracownikom pracować wydajniej i efektywniej, ponieważ minimalizują niewygodę i zmęczenie.
- Ergonomia w biurze może zwiększyć komfort pracownika, co prowadzi do większej satysfakcji z pracy i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
- Osoby pracujące w ergonomicznych warunkach są mniej narażone na urazy i choroby zawodowe, co może prowadzić do zmniejszenia absencji.
- Ergonomia w pracy może prowadzić do oszczędności dla firmy, zmniejszając koszty związane z wypadkami przy pracy, chorobą zawodową i absencją pracowników.
Przykłady ergonomii w życiu codziennym
Ergonomia w życiu codziennym i pracy zawodowej jest kluczowa dla naszej efektywności, wygody i bezpieczeństwa. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad dotyczących projektowania pomieszczeń domowych, które ułatwią Twoje codziennie życie.
Zanim przejdziemy do ich omówienia, warto pamiętać, że kluczowe w tym przypadku są dwie kwestie:
- potrzeby mieszkaniowe, które zmieniają się wraz z wiekiem – inaczej zaplanujemy sypialnię dwudziestolatka, a inaczej osoby starszej mającej problemy z poruszaniem się;
- styl życia – chodzi o to, aby pomieszczenia mieszkalne były możliwie najbardziej praktyczne.
Ergonomia w łazience
Ergonomiczna łazienka to łazienka zaprojektowana zgodnie z poniższymi zasadami:
- górna krawędź umywalki pozostaje w odległości 80-85 cm od podłogi;
- bateria znajduje się 25-30 cm nad umywalką;
- lustro umieszczone jest 10-15 cm nad baterią;
- wanna powinna posiadać baterię zamontowaną o 10-18 cm wyżej niż jej górna krawędź;
- miska WC w wersji wiszącej oraz bidet powinny kończyć się na wysokości 40 cm.
Ergonomia w kuchni
Zasady ergonomii w kuchni zalecają, aby wszystko, co jest potrzebne do przygotowania posiłku, znajdowało się w zasięgu wzroku. Dlatego idealnym ułożeniem jest tzw. trójkąt roboczy, w którym zlew blat, lodówka i kuchenka znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, a każdy ze sprzętów był na wyciągnięcie ręki.
Warto też pamiętać, że zasady ergonomii w kuchni stosuje się nie tylko w prywatnych domach czy mieszkaniach, ale także w branży gastronomicznej.
Ciekawe CV to ogromna dawka wiedzy – sprawdź dodatkowo:
Fluktuacja pracowników – na czym polega i jakie są jej rodzaje?
Świadczenie rehabilitacyjne – Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?
CV emeryta – jak napisać CV dla emeryta?
Przykładowe CV
Zakres obowiązków pracownika – co to? [wzór zakresu obowiązków]
CV obsługa klienta – jak napisać? Co powinno zawierać?
Czy można mieć dwie umowy o pracę jednocześnie?
Szablony CV
Awans zawodowy – czym jest i jak go zdobyć?
Grywalizacja – co to jest i gdzie może być wykorzystywana?
CV studenta – jak napisać CV dla studenta?
Pracoholizm – skutki i objawy przepracowania
Customer service – na czym polega customer service i jak rozpocząć pracę?
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?