Wiele osób czuje presję, by wyróżnić się na tle innych kandydatów, co może skłonić niektórych do kłamstwa w życiorysie zawodowym. Szukasz pracy i zastanawiasz się, czy warto podkoloryzować swoje CV, aby zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej posady? Zdecydowanie odradzamy takie praktyki! Kłamanie w CV może mieć poważne konsekwencje, zarówno na etapie rekrutacji, jak i po rozpoczęciu pracy.

Kłamanie w CV – ten artykuł wyjaśnia:

Klamanie w cv

Zobacz też: Co napisać w mailu z CV, czyli skuteczna wiadomość do pracodawcy

Czy kłamanie w CV rzeczywiście zwiększa szanse na zatrudnienie?

Kłamstwo w CV może przekreślić Twoje szanse na otrzymanie zatrudnienia. Rekruterzy doskonale rozpoznają nieszczerość i niekompetencję. Nawet drobne nieścisłości mogą wzbudzić ich podejrzenia i skreślić Cię z listy kandydatów. Pamiętaj, że w procesie rekrutacji liczy się nie tylko wykształcenie i doświadczenie, ale także uczciwość i rzetelność.

To jednak nie wszystko, ponieważ aktualne procesy rekrutacyjne coraz częściej wspierane są różnymi narzędziami i metodami weryfikacji danych podawanych przez kandydatów. Jeśli okaże się, że przedstawione przez Ciebie informacje są fałszywe, możesz zostać natychmiast wyeliminowany z dalszej walki o wymarzone stanowisko. Pamiętaj też, że pracodawcy w obrębie jednej branży często komunikują się między sobą, a więc Twoja reputacja może zostać szybko zniszczona, co utrudni Ci znalezienie pracy w przyszłości. 

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Jakie konsekwencje ma kłamstwo w CV już po zatrudnieniu?

Nawet gdy uda Ci się przejść przez proces rekrutacyjny, kłamstwo w CV może doprowadzić do poważnych problemów po otrzymaniu zatrudnienia. Jeżeli nie będziesz w stanie wykonać powierzonych zadań na oczekiwanym poziomie z powodu braku umiejętności, które fałszywie zadeklarowałeś, Twoja pozycja w firmie będzie zagrożona. Ponadto, odkrycie nieprawdy po zatrudnieniu może skutkować natychmiastowym zwolnieniem z pracy z powodu złamania zaufania.

Jakie konsekwencje ma klamstwo w cv

Na co się narazisz, kłamiąc w CV?

  • Szybką weryfikację kłamstwa – doświadczeni rekruterzy wiedzą, jak zweryfikować informacje w CV, dlatego nawet drobne kłamstwo może Cię narazić na stratę szansy na wymarzoną pracę.
  • Szybką stratę pracy – nawet jeśli uda Ci się zdobyć zatrudnienie dzięki podkoloryzowaniu CV, bardzo szybko możesz je stracić, gdy okaże się, że nie radzisz sobie ze swoimi obowiązkami.
  • Zepsucie opinii – pracodawca, który wykryje Twoje kłamstwo w CV, może zrobić Ci tzw. “czarny PR”, co w efekcie utrudni Ci znalezienie zatrudnienia w branży.
  • Duży stres – nawet jeśli Twoje kłamstwo w CV nie wyjdzie na jaw, będziesz żył w stresie, że może tak się stać.
  • Konflikt z przełożonym i współpracownikami – nie da się ukryć, że nikt nie lubi pracować z osobami, które ciągle proszą o pomoc; współpracownicy szybko zauważą, że nie radzisz sobie z podstawowymi obowiązkami.

Co grozi za kłamanie w CV? Czy to przestępstwo?

Kłamstwo w CV może narazić Cię na problemy prawne. W świetle polskiego prawa podawanie nieprawdziwych informacji w CV to wykroczenie, za które grozi kara grzywny do 1000 zł lub nagana. Co więcej, pracodawca może zażądać od Ciebie rekompensaty np. w postaci zwrotu wypłaconej pensji. 

Zgodnie z art. 61 Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Dołączenie do CV sfałszowanych dokumentów, takich jak świadectwo pracy czy dyplom ukończenia studiów to już przestępstwo, za które grozi nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sytuacji czynu mniejszej wagi (dokument ma niewielkie znaczenie w obrocie prawnym lub następstwa poświadczenia nieprawdy są niewielkie) karą może być grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2.

Zgodnie z art. 270 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

Jakie są najczęstsze kłamstwa w CV?

Kłamanie w CV to niestety dość powszechne zjawisko. Badania pokazują, że nawet co trzecia osoba stara się podkoloryzować swoje CV, aby zwiększyć szanse na otrzymanie pracy. Jakie są najczęstsze kłamstwa w CV?

  • Zawyżanie znajomości języków obcych
    • To zdecydowanie najpopularniejsze kłamstwo w CV. Kandydaci często zawyżają swój poziom znajomości języków obcych, licząc, że rekruter nie sprawdzi ich umiejętności. Pamiętaj, że znajomość języków obcych jest często kluczowym wymogiem dla wielu stanowisk, a kłamstwo w tym zakresie może szybko zostać wykryte.
  • Zwiększanie zakresu obowiązków na poprzednich stanowiskach
    • Kolejnym częstym kłamstwem jest zawyżanie zakresu obowiązków na poprzednich stanowiskach. Kandydaci chcą w ten sposób pokazać, że posiadają więcej doświadczenia i umiejętności, niż w rzeczywistości. Należy jednak pamiętać, że rekruterzy potrafią rozpoznać sztucznie rozbudowane opisy obowiązków.
  • Fałszywe certyfikaty i szkolenia
    • Niektórzy kandydaci dopisują do swojego CV certyfikaty i szkolenia, których nigdy nie ukończyli. To bardzo ryzykowne działanie, ponieważ rekruter może łatwo zweryfikować te informacje.
Najczestsze klamstwa w cv
Klamstwo w cv konsekwencje
  • Ukrywanie luk w zatrudnieniu
    • Luki w zatrudnieniu nie są niczym złym, ale kandydaci często starają się je ukryć w CV. Zamiast tego, lepiej szczerze wyjaśnić rekruterowi, co działo się w tym czasie.
  • Kłamstwo w CV wykształcenie
    • Fałszowanie dyplomów lub świadectw ukończenia szkół to  przestępstwo, które może mieć poważne konsekwencje prawne.
  • Kłamstwo w CV doświadczenie
    • Kłamstwa dotyczące doświadczenia mogą obejmować podawanie nieprawdziwych informacji o poprzednich pracodawcach, fałszywe opisy obowiązków lub osiągnięć, a nawet twierdzenie, że pracowali w firmie, w której nigdy nie byli zatrudnieni.

Nieukończone studia w CV – jak poprawnie je opisać?

Rozpocząłeś studia, ale ich nie ukończyłeś? Zastanawiasz się, czy wpisanie studiów w CV będzie w takiej sytuacji kłamstwem? Nie, jeśli odpowiednio opiszesz ten fakt. 

Czy rekruter sprawdzi Twoje wykształcenie? Trudno powiedzieć, ale jeśli to zrobi, a podane przez Ciebie informacje nie będą prawdziwe – skreslisz swoje szanse na zatrudnienie. 

Jak wpisać w CV nieukończone studia?

Nie musisz pisać “studia przerwane” przy opisie uczelni. Po prostu podaj lata nauki.

Przykład:
10.2016 – 06.2018 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Kierunek: Biotechnologia

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter poruszy ten temat, będziesz miał idealną okazję, aby powiedzieć o przerwaniu studiów i wyjaśnić powody, dla których tak postąpiłeś.

Klamstwo w cv

Co z pracą na czarno? Czy wpisać ją w CV?

CV to Twoja przepustka na rynek pracy i szansa na rozwój zawodowy, dlatego tak ważne jest, aby zaprezentować w nim doświadczenie, które realnie zdobyłeś, a praca na czarno również jest okazją do tego. 

Kłamanie w CV dotyczy zamieszczania obowiązków, których w rzeczywistości nie wykonywałeś, a nie rodzaju umowy lub jej braku. Gdy ten temat zostanie poruszony podczas spotkania, zawsze możesz zaznaczyć, że pracowałeś bez umowy, ale nabyłeś konkretne kompetencje.

Jak opisać doświadczenie zdobyte w pracy na czarno?

Swoje doświadczenie zdobyte w pracy bez umowy opisz tak, jak zwykle, podkreślając wykonywane obowiązki oraz ewentualne osiągnięcia w CV.

Przykład:
05.2023 – 09.2023 Restauracja Wiosenna
Stanowisko: Barman

Główne obowiązki:

  • przygotowywanie i serwowanie napojów;
  • obsługa klienta zgodnie ze standardami restauracji;
  • zarządzanie zapasami i kontrolowanie stanów magazynowych;
  • utrzymanie higieny i porządku na stanowisku pracy;
  • przestrzeganie przepisów dotyczących alkoholu, w tym weryfikacja wieku klientów;
  • praca z innymi członkami zespołu (kelnerzy i personel kuchenny).
Klamstwo w cv wyksztalcenie

Kłamanie w CV to ryzykowna praktyka

Kłamanie w CV nigdy nie jest dobrym pomysłem. Chociaż może się wydawać kuszącym rozwiązaniem na krótką metę, w dłuższej perspektywie prawie zawsze prowadzi do negatywnych konsekwencji. Jako osoba szukająca pracy, najlepiej jeśli będziesz szczery i transparentny w swoim życiorysie zawodowym. Pamiętaj, że uczciwość buduje zaufanie i jest cenną walutą na rynku pracy. Dlatego, zamiast kłamać, lepiej skup się na rozwijaniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych doświadczeń, które uczynią Cię atrakcyjnym kandydatem na wymarzone stanowisko.

Klamstwo w cv doswiadczenie

Chcesz stworzyć profesjonalne CV? Skorzystaj z naszych wskazówek:

  • Zamiast zmyślać informacje, skup się na swoich prawdziwych osiągnięciach i doświadczeniu.
  • Przed wysłaniem CV dokładnie je skoryguj, aby uniknąć błędów gramatycznych i stylistycznych.
  • Dopasuj swoje CV do wymagań danego stanowiska.
  • Bądź pewny siebie i szczerze odpowiedz na pytania rekrutera.
  • Nie podawaj w CV informacji, które nie są istotne dla danego stanowiska.
  • Poproś kogoś o sprawdzenie Twojego CV i udzielenie Ci szczerej opinii.
  • Bądź przygotowany na pytania rekrutera dotyczące Twojego doświadczenia i umiejętności.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Odkryj więcej ciekawych treści na naszym blogu:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Psychologia studia dla kogo? Co można robić po psychologii?
Najlepsze agencje pracy za granicą – jak znaleźć renomowane biuro pracy za granicą?
Niedziela handlowa – czym są niedziele handlowe?
Studia techniczne – kierunki i perspektywy
Puste CV do wypełnienia PDF – wybierz gotowy wzór CV do wypełnienia
Autoprezentacja – jak profesjonalnie się zaprezentować w każdej sytuacji?
W jakim programie napisać CV?
Cechy do CV – jakie cechy charakteru podać w dokumentach aplikacyjnych?
Praca dla emeryta – gdzie szukać? Jak wygląda zatrudnienie emeryta?
Czym jest ergonomia pracy? Na co należy zwrócić uwagę? [Definicja ergonomii i rodzaje ergonomii]
Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? [kilka słów o sobie przykłady]
Workation – co to? Czy workation to bardziej wakacje czy praca?
Certyfikat angielski – jak wygląda egzamin FCE i jakie są inne certyfikaty z angielskiego?