Okres próbny to czas, w którym zarówno pracodawca, jak i pracownik mają możliwość oceny współpracy i dopasowania do stanowiska. Jednakże nawet w tym czasie mogą wystąpić sytuacje, w których pracownik staje się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy w związku z tym można skorzystać z L4 na okresie próbnym? Jakie konsekwencje ma chorobowe na okresie próbnym? Czytaj dalej!
Zobacz też: L4 w ciąży – jak ZUS wypłaca L4 w ciąży?
L4 na okrresie próbnym – dowiedz się:
- Prawo pracownika do L4 na okresie próbnym – czy na okresie próbnym można iść na L4?
- Czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym jest płatne?
- Czy można iść na zwolnienie lekarskie, jeśli wcześniej pracowało się u innego pracodawcy?
- Umowa na okres próbny a L4 – wysokość świadczeń chorobowych
- L4 a koniec umowy na okres próbny
- Konsekwencje L4 na okresie próbnym – czy pracodawca może zwolnić pracownika na L4 podczas okresu próbnego?
- Podsumowanie

Prawo pracownika do L4 na okresie próbnym – czy na okresie próbnym można iść na L4?
Tak, na okresie próbnym można iść na L4. Każdy pracownik, który został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co oznacza, że w razie choroby może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego ani kwestionować jego zasadności, jeśli zostało ono wystawione zgodnie z przepisami.

L4 na okresie próbnym od pierwszego dnia pracy – czy to możliwe?
Tak, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie nawet w pierwszym dniu zatrudnienia, jeśli uzna, że pracownik jest niezdolny do pracy. Nie ma żadnego przepisu, który nakładałby obowiązek przepracowania określonego czasu przed możliwością skorzystania z L4.
L4 pierwszy miesiąc pracy – przykład:
Pani Marta rozpoczęła nową pracę 1 marca, ale już 2 marca poczuła się źle i udała się do lekarza, który wystawił jej zwolnienie lekarskie na tydzień. Mimo że dopiero co została zatrudniona, ma prawo do korzystania z L4, a jej pracodawca musi zaakceptować zwolnienie.
Czy zwolnienie lekarskie na okresie próbnym jest płatne?
Choć zwolnienie lekarskie można uzyskać od pierwszego dnia pracy, to nie zawsze oznacza to, że pracownik od razu otrzyma wynagrodzenie chorobowe. W Polsce obowiązuje bowiem okres wyczekiwania, czyli czas, po którym pracownik nabywa prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego.
Dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę okres wyczekiwania wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że dopiero po przepracowaniu pełnego miesiąca (bez przerw w ubezpieczeniu) pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za czas zwolnienia.
Niepełny miesiąc pracy a zwolnienie lekarskie – przykład:
Pan Jan rozpoczął pracę 1 marca na 3-miesięcznym okresie próbnym. Zachorował 15 marca i otrzymał zwolnienie lekarskie na 7 dni. Ponieważ nie przepracował jeszcze 30 dni, nie przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za ten okres.

Czy można iść na zwolnienie lekarskie, jeśli wcześniej pracowało się u innego pracodawcy?
Jeśli pracownik przed zatrudnieniem miał ciągłość ubezpieczenia chorobowego (np. odszedł z poprzedniej pracy i od razu podjął nową), to okres wyczekiwania jest liczony łącznie. Oznacza to, że jeżeli między jedną a drugą umową o pracę nie było przerwy dłuższej niż 30 dni, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia nowego zatrudnienia.
Po jakim czasie można iść na L4? Przykład:
Pani Kasia pracowała w firmie A do 28 lutego i od 1 marca rozpoczęła pracę w firmie B. Ponieważ zachowała ciągłość ubezpieczenia, już od pierwszego dnia nowej pracy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego na L4.
To może Cię zainteresować: Niewykorzystany urlop a zmiana pracy – czy urlop przechodzi do nowej pracy?
Umowa na okres próbny a L4 – wysokość świadczeń chorobowych
Po upływie okresu wyczekiwania pracowniki przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. W przypadku niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży wynagrodzenie chorobowe wynosi 100 proc. podstawy wymiaru.
Po 33 dniach niezdolności do pracy (lub 14 dniach w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia) pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
L4 a koniec umowy na okres próbny
Umowa na okres próbny zawierana jest na czas określony, maksymalnie do 3 miesięcy. Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w momencie zakończenia umowy – umowa nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Oznacza to, że stosunek pracy kończy się z upływem terminu określonego w umowie, nawet jeśli pracownik nadal jest niezdolny do pracy.
Koniec umowy na okres próbny a L4 – przykład:
Pani Anna miała umowę na okres próbny do 31 maja. Zachorowała 25 maja i otrzymała zwolnienie lekarskie na 10 dni. Jej umowa zakończyła się 31 maja, mimo że zwolnienie lekarskie obejmowało również dni po tym terminie.

Konsekwencje L4 na okresie próbnym – czy pracodawca może zwolnić pracownika na L4 podczas okresu próbnego?
Zasadniczo pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem tylko z powodu jego choroby. Przepisy Kodeksu pracy chronią pracownika przed zwolnieniem w trakcie nieobecności spowodowanej chorobą. Jednakże okres próbny jest specyficznym rodzajem umowy, ponieważ jego celem jest sprawdzenie, czy pracownik nadaje się na dane stanowisko. Pracodawca może więc zdecydować, że nie przedłuży umowy po jej zakończeniu, jeśli pracownik spędził większość okresu próbnego na zwolnieniu.
Podsumowując, korzystanie ze zwolnienia lekarskiego na okresie próbnym jest prawem pracownika i nie może stanowić bezpośredniej przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę. Jednakże długotrwała nieobecność spowodowana chorobą może wpłynąć na decyzję pracodawcy o nieprzedłużeniu umowy po zakończeniu okresu próbnego, gdyż może uznać, że nie miał wystarczającej możliwości oceny Twoich kompetencji i zaangażowania.
Podsumowanie
- Każdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę, także na okresie próbnym, ma prawo do L4.
- Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie już od pierwszego dnia pracy.
- Wynagrodzenie chorobowe przysługuje dopiero po przepracowaniu 30 dni (chyba że pracownik wcześniej był objęty ubezpieczeniem).
- Pracodawca nie może zwolnić pracownika tylko dlatego, że ten jest na L4, ale może nie przedłużyć umowy po zakończeniu okresu próbnego.
L4 na okresie próbnym to temat, który budzi wiele wątpliwości, ale najważniejsze jest, by znać swoje prawa i obowiązki, aby uniknąć nieporozumień z pracodawcą.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
CV stewardessa – wzbij się na wyżyny rekrutacji z profesjonalnym CV stewardessy
CV do banku – co wyróżni Cię na tle innych kandydatów? [+wzór CV do banku]
Dokument, który zachwyci rekruterów: CV event manager – porady i wzór
Twój klucz do sukcesu w branży kreatywnej: Graphic Designer CV, które wyróżni Cię na rynku
CV artystyczne: jak zaprezentować swoje talenty i doświadczenie?
CV Web Developer – jak zaprezentować swoje umiejętności techniczne?
CV Software Developera które działa! Sprawdź, jak je napisać krok po kroku
Pierwsza praca: o czym pamiętać? Wszystko, co musisz wiedzieć wkraczając na rynek pracy
CV kurier – co powinno się w nim znaleźć?
Jak stworzyć CV krawcowej, które zwiększy Twoją konkurencyjność na rynku pracy?
Jak stworzyć CV architekta, które przyciągnie uwagę rekruterów? Praktyczne porady i wzór CV
Freelancer CV – jak napisać CV freelancera, które zrobi wrażenie na klientach?