Rekrutacja na studia jest różna przede wszystkim w zależności od kraju, ale także konkretnej uczelni. W Polsce darmowe studiowanie w trybie stacjonarnym oferują wszystkie Uniwersytety, Wyższe Szkoły Państwowe oraz Akademie. Wybierając prywatną placówkę, będziesz zobowiązany do opłacenia zarówno studiów dziennych, jak i wieczorowych. Terminy rekrutacji na studia każda uczelnia określa indywidualnie, jednak zwykle jest to okres między marcem a październikiem. Jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku?
To może Cię zainteresować: Jak wyglądają studia online? Studia licencjackie i magisterskie online + dostępne kierunki
Jak wygląda rekrutacja na studia?
- Rekrutacja na studia – warunki:
- Krok 1 – wybierz kierunek studiów
- Krok 2 – zarejestruj się
- Krok 3 – opłać rekrutację i podaj swoje wyniki maturalne
- Jak wygląda proces rekrutacji na studia w skrócie?
- Terminy rekrutacji – do kiedy rekrutacja na studia?
- Na jakich kierunkach wymagane są egzaminy wstępne?
- Rekrutacja studia – jak wygląda ogłoszenie list osób zakwalifikowanych?
- Rekrutacja na studia – złożenie dokumentów i wpis na studia
- Jak wygląda rekrutacja na studia magisterskie?
- Rekrutacja na studia – podsumowanie

Rekrutacja na studia – warunki:
Podstawowym warunkiem przystąpienia do rekrutacji na studia jest ukończenie szkoły średniej i pozytywny wynik egzaminu maturalnego – tak wygląda to w Polsce. Jeśli chcesz studiować za granicą, musisz liczyć się z dodatkowymi wymogami, wśród których może znaleźć się matura międzynarodowa, list motywacyjny, rozmowa rekrutacyjna, egzaminy językowe oraz inne dodatkowe egzaminy.
Krok 1 – wybierz kierunek studiów

Wybór kierunku studiów to ważna decyzja, która determinuje Twoją przyszłą ścieżkę edukacyjną i zawodową. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, co Cię pasjonuje, w czym jesteś dobry i co sprawia Ci satysfakcję. To pomoże Ci zawęzić pole wyboru kierunków studiów, które odpowiadają Twoim naturalnym predyspozycjom i ułatwią Ci naukę. Następnie sprawdź, jakie przedmioty zdałeś na maturze i jakie uzyskałeś wyniki. To one będą stanowić podstawę do rekrutacji na wybrane kierunki. Upewnij się też, że posiadasz wymagane wyniki z przedmiotów kluczowych dla danego kierunku.
Każda uczelnia ma swoje wymagania i zasady rekrutacji na studia, które obejmują wykaz przedmiotów maturalnych, minimalne progi punktowe oraz dodatkowe egzaminy lub testy kwalifikacyjne. Przed wyborem kierunku koniecznie zapoznaj się z tymi wymaganiami. Warto też, abyś zastanowił się, jakie masz plany na przyszłość i jaką pracę chciałbyś wykonywać po zakończonych studiach. Przeanalizuj rynek i sprawdź zapotrzebowanie na absolwentów danego kierunku.
Na sam koniec określ swoje cele, odpowiadając sobie na pytania: Co chcesz osiągnąć dzięki studiom? Chcesz zdobyć wiedzę? Umiejętności? Rozwinąć pasje? Nawiązać kontakty? Czy po prostu zdobyć dyplom?
Krok 2 – zarejestruj się
Wybrałeś swój wymarzony kierunek studiów? Świetnie! Teraz czas na formalności! Aby dokonać elektronicznej rejestracji, zajrzyj na stronę danej uczelni wyższej i wejdź w zakładkę REJESTRACJA, gdzie należy założyć swoje konto.
Elektroniczna rejestracja na studia odbywa się poprzez IRK, czyli Internetową Rejestrację Kandydatów i tam też będą odbywać się wszystkie pozostałe etapy rekrutacji. Na samym początku wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane tj. imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel, przedmioty zdawane na maturze oraz ukończoną szkołę średnią.
Następnie kluczowy jest wybór kierunku studiów. Najczęściej strony uczelni ułatwiają ten proces, udostępniając listy wydziałów lub kierunków dopasowanych do zdawanych na maturze przedmiotów.

Pamiętaj, że możesz wybrać więcej niż jeden kierunek studiów, jednak musisz wówczas ustalić tzw. hierarchię” tzn. uszeregować swoje preferencje i ustalić pierwszeństwo wybranego kierunku, który stanie się priorytetowy. Kolejne opcje mogą stać się alternatywą, gdy nie uda Ci się dostać na pierwszą.
Czy można się rekrutować na kilka uczelni jednocześnie?
Oczywiście! Możesz rekrutować się na kilka uczelni jednocześnie, nawet gdy na każdej z nich wybierzesz ten sam lub podobny kierunek studiów. Taki zabieg znacząco zwiększy Twoje szanse na podjęcie studiowania, zwłaszcza w najbardziej obleganych dziedzinach.
Krok 3 – opłać rekrutację i podaj swoje wyniki maturalne

Rekrutacja na każdy wybrany kierunek (nawet na tej samej uczelni) wiąże się z “opłatą rekrutacyjną”, którą ponosisz Ty, jako kandydat. Ile wynosi? Jeśli kierunek wymaga egzaminów wstępnych, to cena będzie oscylować w granicach 100 zł. Natomiast standardowa rekrutacja oparta na wynikach maturalnych kosztuje ok. 85 zł.
Po dokonaniu opłaty rekrutacyjnej następnym krokiem jest wgranie zdjęcia kandydata. Zdjęcie musi spełniać wymogi fotografii dowodu osobistego, a sam plik powinien być odpowiedniej wielkości. Nasza rada: nie zostawiaj tego elementu rekrutacji na ostatnią chwilę, ponieważ zdjęcie musi zostać zaakceptowane w systemie – bez tego nie wydrukujesz kwestionariusza osobowego, istotnego elementu dokumentacji.
Następnie po uzyskaniu wyników matury – wprowadź je do systemu. Każda uczelnia wyznacza termin na dokonanie tej deklaracji (zwykle kilka dni po otrzymaniu świadectwa dojrzałości). Na tym etapie nie musisz zjawiać się na uczelni, na to przyjdzie czas po zakwalifikowaniu się na wybrany kierunek studiów.
Jak wygląda proces rekrutacji na studia w skrócie?
- Odwiedź stronę internetową wybranej uczelni i znajdź zakładkę poświęconą rekrutacji.
- Załóż konto kandydata w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
- Podaj podstawowe dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, lista przedmiotów maturalnych oraz ukończona szkoła średnia.
- Na tym etapie nie musisz jeszcze deklarować wyników egzaminu maturalnego.
- Wybierz kierunek studiów, na który chcesz się zgłosić, uwzględniając wcześniej ustaloną hierarchię preferencji.
- Uiść opłatę rekrutacyjną i wgraj zdjęcie kandydata
- Po ogłoszeniu wyników egzaminu maturalnego zaloguj się do systemu IRK i wprowadź swoje wyniki.
- Na bieżąco śledź status swojej rekrutacji w systemie IRK.
- Otrzymasz informacje o zakwalifikowaniu się na studia lub ewentualnej liście rezerwowej.
- W przypadku dostania się na wymarzony kierunek, postępuj zgodnie z instrukcjami uczelni dotyczącymi dalszych kroków, takich jak składanie dokumentów i wpisy na studia.

Terminy rekrutacji – do kiedy rekrutacja na studia?
Do kiedy trwa rekrutacja na studia? Terminy rekrutacji mieszczą się w przedziale czasowym od marca do października.
- W pierwszym kwartale odbywa się rekrutacja dotycząca kontynuowania studiów na drugim stopniu po ukończeniu kierunków inżynieryjnych.
- Latem natomiast odbywa się rekrutacja na studia I stopnia, studia jednolite magisterskie oraz studia II stopnia (po studiach licencjackich).
Pamiętaj, to ważne! Każdy kandydat bez względu na stopień i tryb studiów, na które rekrutuje, musi rozpocząć proces rekrutacyjny od rejestracji w serwisie rekrutacyjnym danej uczelni.
Do kiedy rekrutacja na studia na przykładzie Uniwersytetu Warszawskiego?
Harmonogram rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie na rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie Warszawskim wygląda następująco.

Rekrutacja na studia terminy na Uniwersytecie Warszawskim:
- 6 czerwca 2024 – Rozpoczęcie rejestracji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK);
- 10 lipca 2024 – Ostatni dzień rejestracji w systemie IRK;
- 11 lipca 2024 – Ostatni dzień wnoszenia opłat rekrutacyjnych;
- 12 lipca 2024 – Ostatni dzień wprowadzenia wyników przez kandydatów;
- 16-18 lipca 2024 – Dodatkowe egzaminy wstępne (sprawdzające predyspozycje kandydatów do podjęcia studiów), a także – w przypadku kandydatów z zagranicy – egzaminy i rozmowy sprawdzające znajomość języka polskiego;
- 22 lipca 2024 – Ogłoszenie wyników rekrutacji;
- 23-25 lipca 2024 – I termin przyjmowania dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych na studia;
- 26, 29 lipca 2024 – II termin przyjmowania dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych na studia (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I terminie);
- 30-31 lipca 2024 – III termin przyjmowania dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych na studia (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w II terminie).
Jak widzisz, są to dokładnie sprecyzowane terminy, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco śledzić stronę wybranej przez siebie uczelni.
Na jakich kierunkach wymagane są egzaminy wstępne?
Musisz wiedzieć, że na części kierunków studiów poza wynikami matur w rekrutacji uwzględnia się także egzaminy wstępne lub tzw. “ocenianie teczek kandydatów” zawierających dotychczasowe prace i osiągnięcia kandydata.
Jakie kierunki studiów wymagają egzaminów wstępnych?
- Aktorstwo
- Architektura
- Edukacja Artystyczna (szkoła muzyczna i plastyczna)
- Montaż filmowy
- Studia sportowe
- Kierunki wojskowe
- Pedagogika specjalna
- Reżyseria
- Scenopisarstwo
- Teologia.

Rekrutacja studia – jak wygląda ogłoszenie list osób zakwalifikowanych?
Gdy zakończysz już internetowy proces rejestracji, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko czekać na zakończenie I tury rekrutacji. Zwykle po tygodniu na platformie rekrutacyjnej pojawia się lista kandydatów zakwalifikowanych na studia (te osoby mogą dokonać wpisu) oraz lista rezerwowa. Kandydaci z listy rezerwowej mają szanse na wpis, gdy ktoś nie dokona go w terminie lub zrezygnuje.
Druga tura rekrutacji na studia odbywa się, gdy lista dostępnych miejsc na poszczególnych kierunkach studiów nie zostanie zapełniona w I turze.
Jak wygląda druga tura rekrutacji na studia?
Druga rekrutacja na studia tzw. rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest po zakończeniu pierwszej tury przyjąć na studia – zwykle po publikacji zakwalifikowanych kandydatów i ostatecznej deklaracji chęci podjęcia nauki.

Rekrutacja uzupełniająca na studia to szansa dla:
- niezdecydowanych;
- każdego, komu nie udało się zakwalifikować na wymarzony kierunek w pierwszej turze;
- osób powtarzających maturę;
- tych, którym zdarzenia losowe pokrzyżowały udział w pierwszym naborze.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, każda uczelnia harmonogram naborów ustala indywidualnie, jednak rekrutacja uzupełniająca na studia najczęściej staruje we wrześniu.
Jak wziąć w niej udział? Musisz spełnić te same wymagania co kandydaci w pierwszym terminie, a więc pomyślnie zdać maturę, założyć konto w systemie internetowej rekrutacji, wybrać kierunek i dokonać opłaty.
Rekrutacja na studia – złożenie dokumentów i wpis na studia
Kandydaci zakwalifikowani na studia powinni dokonać wpisu, czyli w siedzibie złożyć niezbędne dokumenty:
- kwestionariusz osobowy (wydrukowany);
- oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości;
- najczęściej 3 zdjęcia o wymiarze 37×52 mm;
- kserokopię dowodu osobistego;
- uregulować opłatę za legitymację studencką.
Wpis musi zostać dokonany we wskazanym terminie. Jeśli nie będziesz mógł zrobić tego osobiście – upoważnij pisemnie osobę, która złoży za Ciebie dokumentację w siedzibie uczelni.

Jak wygląda rekrutacja na studia magisterskie?
Rekrutacja na studia magisterskie jest stosunkowo prosta. Odbywa się na podstawie ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich, a ocenie mogą podlegać:
- średnia ocen;
- ocena na dyplomie;
- egzaminy wstępne;
- rozmowa rekrutacyjna.
Warto wiedzieć, że rekrutacja na studia magisterskie rozpoczyna się już w lipcu, a więc niezbędnym wymogiem jest ukończenie studiów I stopnia właśnie w tym miesiącu.
Rekrutacja na studia – podsumowanie
Choć rekrutacja na studia wiąże się z wypełnieniem kilku formalności, wcale nie jest skomplikowana. Najważniejsze to trzymać się terminów wskazanych przez uczelnie i przestrzegać wytycznych. Na szczęście zasady te są przejrzyste i jasno wytłumaczone na stronach internetowych placówek, a w razie wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z biurem rekrutacyjnym.
Rekrutacja na studia to ważny krok w Twojej edukacji. Stosując się do powyższych wskazówek, bez problemu pokonasz ten etap i rozpoczniesz naukę na wymarzonym kierunku.
Powodzenia!
Polecamy również nasze pozostałe publikacje:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Studia informatyczne: klucz do przyszłości w cyfrowym świecie
Turystyka studia dla ludzi z pasją – charakterystyka kierunku, perspektywy zawodowe
Prawo kierunki – Twój przewodnik po studiach prawniczych
Psychologia studia dla kogo? Co można robić po psychologii?
Najlepsze agencje pracy za granicą – jak znaleźć renomowane biuro pracy za granicą?
Kariera w finansach – jak wygląda praca po rachunkowości i ekonomii?
Czym jest ergonomia pracy? Na co należy zwrócić uwagę? [Definicja ergonomii i rodzaje ergonomii]
Urlop bezpłatny – urlop bezpłatny a ubezpieczenie [Ile można wziąć urlopu bezpłatnego?]
Cover letter – co to? Jak napisać?
Praca w mediach – jak dostać? Ile zarabia dziennikarz?
Workation – co to? Czy workation to bardziej wakacje czy praca?
Outplacement – co to? Jak wygląda outplacement w praktyce?