Rosnąca konkurencja na dzisiejszym rynku pracy sprawia, że poszukiwanie zatrudnienia nie zawsze jest łatwe. Wysyłanie setek CV nie przynosi żadnego efektu? W takim razie potrzeba czegoś więcej, czym może być obecność na targach pracy. Każdego roku przekonuje się do nich coraz więcej wystawców i uczestników, w końcu to doskonała okazja do spotkania twarzą w twarz z rekruterami i pracodawcami. Dowiedz się, jak wyglądają targi pracy i jak się do nich przygotować, by obecność na nich przyniosła Ci korzyści.

Targi pracy – dowiedz się:

Targi pracy

Jak wyglądają targi pracy?

Targi pracy to wydarzenia organizowane przez różne instytucje, takie jak urzędy pracy, agencje zatrudnienia, firmy czy uczelniane organizacje studenckie. Ich celem jest stworzenie dogodnych warunków do bezpośredniego kontaktu potencjalnych pracowników z pracodawcami.

Targi pracy dla studentów i nie tylko!

Targi pracy są otwarte dla wszystkich osób poszukujących pracy, niezależnie od wieku, wykształcenia czy doświadczenia. Mogą w nich uczestniczyć studenci, absolwenci, a także osoby z doświadczeniem zawodowym, które chcą zmienić pracę, powrócić na rynek pracy po przerwie lub zdecydowały się na przebranżowienie.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Co robić na targach pracy?

Co robic na targach pracy

Targi pracy stwarzają idealną okazję do networkingu, czyli tworzenia i poszerzania sieci kontaktów, poznawania nowych firm i znalezienia zatrudnienia. Niestety dla wielu uczestników to wciąż jedynie spacer między stoiskami i szansa na zdobycie firmowych gadżetów. Jednak kolejny notes czy długopis wcale nie muszą być jedyną korzyścią takiego wydarzenia.

Targi pracy pozwalają:

  • poznać oferty pracy różnych firm i instytucji;
  • dowiedzieć się więcej o specyfice pracy na danym stanowisku i wymaganiach rekrutacyjnych;
  • złożyć swoje CV i porozmawiać z przedstawicielami firm;
  • wziąć udział w warsztatach i szkoleniach z zakresu rozwoju kariery zawodowej;
  • nawiązać kontakty z innymi osobami poszukującymi pracy i przedstawicielami firm.

W jaki sposób efektywnie wykorzystać udział w takim evencie, by właśnie takie cele osiągnąć? Czytaj dalej, a odpowiemy na to pytanie!

Targi pracy – jak się przygotować? Zdefiniuj swoje cele!

Zanim wybierzesz się na targi pracy, zastanów się, co chcesz osiągnąć. Czy szukasz konkretnej oferty pracy, stażu, a może chcesz nawiązać kontakty w branży? Określenie celów pomoże Ci się odpowiednio przygotować.

Jeżeli interesuje Cię określona firma lub stanowisko, staraj się znaleźć odpowiednią ofertę podczas targów. Może to być doskonała okazja, aby przekonać przyszłego pracodawcę o swojej wartości dla zespołu. Jeśli jednak znajdujesz się na etapie poszukiwania możliwości rozwoju zawodowego lub planujesz swoją przyszłość w określonej branży, Twoim celem może być zdobycie kontaktów wśród profesjonalistów i pracodawców. Targi pracy pozwalają nie tylko na znalezienie nowego zatrudnienia, ale także na odkrywanie różnych ścieżek kariery, poznawanie nowych trendów i możliwości w branży.

Zanim wybierzesz się na targi pracy poznaj listę wystawców

Aby w pełni wykorzystać potencjał targów pracy, kluczowe jest, abyś przed ich rozpoczęciem zapoznał się z firmami, które będą tam obecne. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie będziesz błądził po hali, jak we mgle. Warto, abyś o każdym z interesujących Cię wystawcy coś przeczytał, by ułatwić sobie rozmowy z przedstawicielami firmy.

1. Zidentyfikuj firmy, które Cię interesują:

  • sprawdź listę wystawców i wybierz firmy, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom, doświadczeniu i preferencjom branżowym;
  • zwróć uwagę na firmy, które oferują stanowiska zgodne z Twoimi celami zawodowymi;
  • przeprowadź research na temat wybranych firm, aby dowiedzieć się więcej o ich działalności, kulturze organizacyjnej i oferowanych stanowiskach.

2. Przygotuj się do rozmów:

  • zapoznaj się z typowymi pytaniami rekrutacyjnymi i przygotuj odpowiedzi, które podkreślają Twoje mocne strony i umiejętności;
  • opracuj pytania, które chciałbyś zadać przedstawicielom firm podczas rozmowy;
  • ćwicz prezentację swoich kwalifikacji i doświadczenia w sposób zwięzły i przekonujący.
Jak wygladaja targi pracy
Targi pracy dla studentow

3. Pokaż swoje zainteresowanie:

  • podczas rozmowy z przedstawicielami firm wyraź swoje zainteresowanie ich firmą i stanowiskiem, o które się ubiegasz;
  • zadawaj pytania dotyczące firmy, kultury organizacyjnej i możliwości rozwoju zawodowego;
  • wykorzystaj swoją wiedzę o firmie, aby pokazać, że jesteś przygotowany i zaangażowany.

4. Dostosuj swoje podejście:

  • niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, doświadczonym specjalistą, czy osobą zmieniającą branżę, dostosuj swoje podejście do rozmów z przedstawicielami firm;
  • podkreśl umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej istotne dla danego stanowiska i firmy;
  • wyraź entuzjazm i chęć nauki nowych rzeczy.

Zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne

Przygotowując się do wizyty na targach pracy, warto, abyś miał przy sobie kilka kopii swojego CV, najlepiej w wersji polskiej, jak i angielskie CV, a także w formie elektronicznej. Jest to szczególnie przydatne, gdyż często na takich wydarzeniach pojawiają się przedstawiciele zagranicznych firm, dla których życiorys w języku angielskim może być kluczem do dalszych rozmów. 

W CV warto zawrzeć klarowne podsumowanie Twojego doświadczenia zawodowego, w tym praktyk, staży, umiejętności językowych i innych kwalifikacji, które mogą przyciągnąć uwagę pracodawców. Nie bój się także prezentować swoich osiągnięć na poprzednich stanowiskach i podkreślić, jak Twoja praca wpłynęła na sukcesy firmy. Aby Twoje CV było profesjonalne i aktualne, skorzystaj z naszych porad: Jak napisać CV – Napisz profesjonalne CV.

Przygotuj swoją prezentację i pytania

Na targach pracy kluczową umiejętnością jest zdolność do zwięzłego i efektywnego przedstawienia siebie w krótkim czasie. Skup się na tym, aby w kilku zdaniach skutecznie przedstawić swoje kluczowe umiejętności i cele zawodowe. Pomyśl, które aspekty Twojej kariery są najważniejsze – mogą to być doświadczenia zawodowe, kompetencje czy plany na przyszłość. Wybierz te, które najlepiej odzwierciedlają Twoje cele na targach pracy. Twoja autoprezentacja powinna być zwięzła i ograniczyć się do 30-60 sekund, aby pasować do krótkich interakcji charakterystycznych dla tego typu wydarzeń. Staraj się unikać rozwlekłych i skomplikowanych wyjaśnień.

Nie mniej istotne jest przygotowanie pytań do pracodawców, które potwierdzą Twoje zainteresowanie i zaangażowanie. O co możesz pytać?

  • Jakie kompetencje powinien posiadać kandydat, którego szukacie na to stanowisko?
  • Jak wygląda proces rekrutacji na to stanowisko?
  • Jakie główne cele i wyzwania wiążą się z tym stanowiskiem?
  • Czy istnieje możliwość awansu zawodowego w firmie?
  • Jakimi wartościami kieruje się firma?
  • Czy pracownicy mają dostęp do szkoleń i benefitów pracowniczych?
  • Jak wyglądają perspektywy rozwoju zawodowego na tym stanowisku?
  • Jak firma radzi sobie z obecnymi wyzwaniami i jak planuje przyszłość?
Targi pracy online

Zadbaj o swój wygląd – jak się ubrać na targi pracy?

Jak się ubrać na targi pracy? Czy obowiązuje specjalny dress code na tego typu wydarzenia? Z pewnością nie będzie on z góry narzucony, pamiętaj jednak, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego podczas targów pracy zadbaj o swój profesjonalny wizerunek. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu, które podkreśli Twoje mocne strony i zrobi pozytywne wrażenie na potencjalnych pracodawcach.

Jak sie ubrac na targi pracy
  • Ubierz się schludnie i profesjonalnie. Unikaj zbyt ekstrawaganckich lub zbyt luźnych strojów.
  • Upewnij się, że ubranie jest czyste, wyprasowane i w dobrym stanie.
  • Zadbaj o odpowiednie obuwie.
  • Unikaj nadmiaru biżuterii i innych dodatków.
  • Pamiętaj o schludnej fryzurze i makijażu (jeśli go używasz).

Dodatkowe rady:

  • Wybierz strój z wyprzedzeniem. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.
  • Przygotuj dwie wersje stroju, na wypadek gdyby pogoda się zmieniła.
  • Jeśli nie jesteś pewien/a, co ubrać, skonsultuj się z doradcą zawodowym lub przyjacielem o dobrym guście.

Targi pracy online – odpowiedź na potrzeby współczesnego świata

W odpowiedzi na zmieniające się procesy rekrutacyjne najwięksi organizatorzy targów pracy zdecydowali się je przenieść do przestrzeni wirtualnej. Dzięki specjalnej platformie uczestniczy mają możliwość aplikowania na oferty pracy, odbywania e-spotkań z pracodawcami, nawiązywania z nimi rozmów za pomocą czatu w sesjach Q&A, a także udziału w e-warsztatach.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Targi pracy – nowe perspektywy dla każdego!

Targi pracy to wydarzenia, które oferują wiele możliwości dla osób poszukujących pracy. Choć udział w nich nie gwarantuje automatycznego znalezienia nowego miejsca zatrudnienia, może przynieść szereg korzyści, takich jak nawiązanie nowych kontaktów, poszerzenie wiedzy o rynku pracy; identyfikacja błędów rekrutacyjnych; czy udział w rekrutacji. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości i wykorzystać potencjał takich wydarzeń poprzez odpowiednie przygotowanie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci w tym pomogą!

Zobacz więcej naszych artykułów:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Dodatkowe informacje w CV – co wpisać?
Kryminologia studia –  Twój klucz do kariery w bezpieczeństwie publicznym
Kognitywistyka studia – poznaj tajniki ludzkiego umysłu
Odkryj tajemnice kosmosu – astronomia studia
Studia filologia angielska – jakie możliwości daje anglistyka? 
Polonistyka – studia dla miłośników języka i literatury
Czy finanse i rachunkowość to Twoja droga do sukcesu zawodowego? 
Studia administracja – zdobądź wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i prawa
Historia sztuki studia dla pasjonatów
Studia gastronomiczne – sprawdź dostępne możliwości
Automatyka i robotyka – studia dopasowane do naszych czasów
Elektronika studia – początek innowacyjnej kariery