Stoisz przed wyborem studiów i zastanawiasz się nad kierunkiem historia sztuki? To świetnie! Historia sztuki studia to zdecydowanie propozycja dla pasjonatów, którzy chcą swoje zainteresowania przełożyć na przyszłą karierę zawodową. Należysz do tej grupy? Nasz artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.
To również może Cię zainteresować: Studia stacjonarne jakie to? Na czym polega tryb stacjonarny studiów?
Historia sztuki studia – sprawdź:
Studia historia sztuki – jakie masz możliwości?
Historia sztuki to kierunek, który łączy w sobie wiele dziedzin: historię, kulturoznawstwo, filozofię, a nawet archeologię. Podczas studiów poznasz dzieła sztuki od starożytności do współczesności, nauczysz się je analizować i interpretować, a także odkryjesz tajniki historii architektury, rzeźby, malarstwa i innych dziedzin sztuki.
Możesz też zdecydować się na konkretną specjalizację:
- krytyka artystyczna i upowszechnianie sztuki;
- ochrona zabytków i zarządzanie dobrami kultury materialnej.
Gdzie znajdziesz studia z historii sztuki?
Studia na kierunku historia sztuki podejmiesz na 11 publicznych uczelniach (w trybie dziennym oraz zaocznym):
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- Uniwersytet Łódzki;
- Uniwersytet Gdański;
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II;
- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie;
- Uniwersytet Warszawski;
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie;
- Uniwersytet Wrocławski;
- Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Historia sztuki studia – tryb i typ studiów
Historia sztuki to studia:
- licencjackie (studia I stopnia), których program nauczania trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata;
- magisterskie (studia II stopnia), których program nauczania trwa 2 lata i kończy się uzyskaniem tytułu magistra.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Historia sztuki studia zaoczne
Jeśli nie masz czasu na studia dzienne możesz wybrać studia zaoczne. To świetna opcja dla osób pracujących lub mieszkających z dala od ośrodków akademickich. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy (od piątku/ soboty do niedzieli), co pozwala pogodzić naukę z innymi obowiązkami.
Historia sztuki niestacjonarne to coś dla Ciebie? Zanim zdecydujesz się na kształcenie w trybie zaocznym pamiętaj, że wiąże się to z opłatami za czesne rzędu kilkuset złotych za miesiąc nauki.
Historia sztuki studia podyplomowe
Studia podyplomowe to doskonała forma rozwoju zawodowego dla osób, które już ukończyły studia i chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki (podstawowym wymogiem rekrutacyjnym jest posiadanie dyplomu uczelni wyższej na dowolnym kierunku). Mogą one być również przepustką do pracy w określonych dziedzinach, takich jak muzealnictwo czy konserwacja zabytków.
Historia sztuki studia podyplomowe możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także na jednej prywatnej szkole wyższej: Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Studia podyplomowe historia sztuki i nie tylko
Oferta studiów podyplomowych na kierunkach historycznych jest jednak zdecydowanie szersza. Jeśli czujesz, że chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, koniecznie sprawdź także kierunki pokrewne:
- archiwistyka;
- ceramika i historia sztuki;
- historia architektury i budowy miast;
- historia filmu;
- gedanistyka;
- historia i teraźniejszość.
Historia sztuki studia online
Coraz więcej uczelni oferuje studia online, które możesz ukończyć bez wychodzenia z domu. To idealna opcja dla osób, które chcą się uczyć w swoim tempie i nie mają możliwości uczestniczenia w tradycyjnych zajęciach.
Historię sztuki również możesz studiować online jednak wyłącznie na poziomie podyplomowym. Co ważne Historia sztuki studia podyplomowe online dostępne są na 1 prywatnej uczelni – Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Jak wygląda rekrutacja na studia z historii sztuki?
Rekrutacja na studia z historii sztuki odbywa się na podstawie wyników maturalnych. Najczęściej wymagane przedmioty to:
- historia,
- historia sztuki,
- geografia,
- język obcy,
- język polski,
- język łaciński i kultura antyczna,
- matematyka,
- wiedza o społeczeństwie.
Historia sztuki co po studiach?
Studia z historii sztuki mogą otworzyć przed Tobą wiele możliwości zawodowych, chociaż ścieżka kariery może nie być tak oczywista jak w przypadku niektórych innych specjalizacji. Poznaj kilka przykładowych ścieżek kariery, które mogą być dla Ciebie interesujące po studiach z historii sztuki.
Muzealnictwo i galerie sztuki – absolwenci historii sztuki często znajdują zatrudnienie w muzeach i galeriach sztuki jako kuratorzy, konserwatorzy, edukatorzy muzealni, czy specjaliści od wystaw. W tych rolach mogą zajmować się organizacją wystaw, opieką nad zbiorami lub prowadzeniem programów edukacyjnych dla publiczności.
Edukacja i nauczanie – inną popularną ścieżką kariery jest nauczanie historii sztuki w szkołach, na uniwersytetach lub w innych instytucjach edukacyjnych. Absolwenci mogą również pracować jako lektorzy lub przewodnicy turystyczni specjalizujący się w sztuce i architekturze.
Rynek sztuki i antykwariat – absolwenci historii sztuki mogą pracować jako doradcy, maklerzy lub taksatorzy w domach aukcyjnych, galeriach lub jako niezależni eksperci. W tej roli mogą oceniać, kupować i sprzedawać dzieła sztuki.
Ochrona dziedzictwa kulturowego – praca w instytucjach zajmujących się ochroną i konserwacją zabytków i dziedzictwa kulturowego może być kolejną opcją. Absolwenci mogą pracować w organizacjach rządowych zajmujących się ochroną dziedzictwa.
Dziennikarstwo i media – absolwenci zainteresowani pisaniem i mediami mogą pracować jako krytycy sztuki, pisarze lub redaktorzy w magazynach, gazetach czy portalach internetowych poświęconych kulturze i sztuce.
Reklama, marketing i design – wiedza na temat sztuki może być również przydatna w branży reklamowej i marketingowej, szczególnie w dziedzinach takich jak grafika, projektowanie wnętrz czy fotografia.
Praca niezależna – niektórzy absolwenci decydują się na pracę na własny rachunek, oferując usługi konsultingowe, pisząc artykuły, prowadząc blogi lub organizując warsztaty edukacyjne.
Historia sztuki to kierunek, który otwiera wiele drzwi. Jeśli jesteś ciekawy świata, pasjonuje Cię sztuka i chcesz zdobyć wszechstronne wykształcenie, to studia z historii sztuki są właśnie dla Ciebie!
Pamiętaj, że to tylko ogólny zarys informacji. Więcej szczegółów na temat studiów z historii sztuki znajdziesz na stronach internetowych uczelni, które oferują ten kierunek.
Powodzenia w wyborze studiów!
Dowiedz się więcej z naszych pozostałych artykułów:
Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Studia jednolite magisterskie – na czym polegają studia jednolite?
Licencjat – czym są studia licencjackie? Ile trwają? Jakie otwierają możliwości?
Puste CV do wypełnienia PDF – wybierz gotowy wzór CV do wypełnienia
Jak w CV wpisać własną działalność gospodarczą?
Mentor – kto to? Co to mentoring?
Nepotyzm co to? Definicja i przykłady nepotyzmu w pracy
Startup co to? Jak wygląda praca w startupie? Jakie ma wady i zalety?
Office manager [kierownik biura] – zakres obowiązków i zarobki
Jakie są typy osobowości wg Junga i Hipokratesa? [+ kolory osobowości i test MBTI]
W jakim programie napisać CV?
Czym jest ergonomia pracy? Na co należy zwrócić uwagę? [Definicja ergonomii i rodzaje ergonomii]
Kto to introwertyk? Jakie są typowe zachowania introwertyka? Jaki zawód dla introwertyka?
Cover letter – co to? Jak napisać?