Udało się! Właśnie wyszedłeś z rozmowy kwalifikacyjnej, jednak w głowie kłębią się pytania: “Czy dobrze wypadłem?”, “Czy moje mocne strony zostały docenione?”. Do tego nagle przypominasz sobie: “Czy zapytałem kiedy wynik rekrutacji?”. Zastanawiasz się, czy popełniłeś jakąś gafę. Spokojnie, nie panikuj! Istnieją sposoby, aby dowiedzieć się więcej o statusie rekrutacji, nie tracąc przy tym profesjonalnego wizerunku. Jak zapytać o wynik rekrutacji? Sprawdź!

To również może Cię zainteresować: Jak wygląda proces rekrutacyjny pracownika?

Jak zachować się po rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej dałeś z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej? Teraz, po jej zakończeniu pozostała pustka i nerwowe oczekiwanie na wynik? Wcale nie musi tak być! Kolejne 24 godziny wykorzystaj tak, aby zrobić dobre wrażenie i dodatkowo zachęcić pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. 

Zanim jednak opuścić spotkanie pamiętaj o kluczowej kwestii! Koniecznie zapytaj, ile trzeba czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej, dopytaj również czy możesz liczyć też na negatywną odpowiedź, czy przekazują jedynie pozytywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej oraz, czy kontaktują się mailowo, a może telefonicznie? Zaoszczędzisz w ten sposób sporo niepewności i stresu.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Oczekiwanie na wynik rekrutacji jest stresujące? Co jeszcze możesz zrobić?

  1. Wyślij mail po rozmowie kwalifikacyjnej z podziękowaniem za spotkanie. To doskonały sposób, aby podkreślić swoje zainteresowanie ofertą. Dodatkowo potwierdzisz termin, w którym otrzymasz odpowiedź. Mail z podziękowaniem i podsumowaniem powinieneś wysłać maksymalnie do 24 godzin po rozmowie.
  1. Nawiązanie kontaktu z rekruterem na LinkedIn sprawi, że zostaniesz zapamiętany. Nawet jeśli tym razem proces rekrutacyjny nie zakończy się pozytywnie dla Ciebie, jest duża szansa, że odezwie się on przy kolejnej okazji.
  1. Jeśli zapiszesz numery telefonów rozmówców będziesz od razu wiedział, kto próbuje się z Tobą skontaktować, dzięki temu unikniesz niezręcznej sytuacji np. rozmowy pod wpływem alkoholu.
  1. Praktyka czyni mistrza i tak też jest w przypadku rozmów kwalifikacyjnych – im więcej ich przechodzisz, tym lepiej wypadasz, dlatego warto przeanalizować wszystkie pytania, jakie padły na spotkaniu. Ustalisz w ten sposób, co sprawiło Ci problemy, jak z nich wybrnąłeś i co warto poprawić w przyszłości.
  1. Rozmowa kwalifikacyjna często weryfikuje kandydata, ale również pracodawcę, dlatego upewnij się, że nadal jesteś zainteresowany ofertą. Dzięki temu unikniesz krótkich okresów pracy w CV. Zastanów się więc:
    • Czy ta praca pozwala na awans zawodowy i dalszy rozwój kariery?
    • Czy wynagrodzenie i forma pracy są dla Ciebie satysfakcjonujące?
    • Czy ludzie z tej firmy wywołują w Tobie pozytywne odczucia?
    • Czy w pełni rozumiesz swój zakres obowiązków?
    • Czy masz szansę znaleźć ciekawszą ofertę?

Odpowiedź na każde z powyższych pytań sprawia, że wciąż jesteś zainteresowany ofertą? W takim razie pozostaje Ci czekać na feedback po rozmowie rekrutacyjnej!

Oczekiwanie na wynik rekrutacji

Jak zapytać o wynik rekrutacji i po jakim czasie?

W stresie kompletnie zapomniałeś ustalić z rekruterem termin odpowiedzi? A może po prostu dokładana data nie została podana? Co robić w takiej sytuacji? Ile trwa oczekiwanie na wynik rekrutacji?

Przyjmuje się, że tydzień roboczy to optymalny czas, po którym możesz wysłać pytanie o wynik rekrutacji.

Co robić gdy brak odpowiedzi po rozmowie kwalifikacyjnej w ustalonym terminie?

Rekruter miał zadzwonić, ale nie dzwoni? Brak odzewu wcale nie musi oznaczać porażki! Być może inne czynniki sprawiły, że Twój telefon milczy. Jeśli ustalony termin rzeczywiście minął, a nikt się z Tobą nie skontaktował, możesz o sobie przypomnieć.

Jak zapytać o wynik rekrutacji, jeśli telefon milczy, a skrzynka mailowa jest pusta?

Ustaliliśmy już, że warto o sobie przypomnieć, jeśli ze strony firmy nie padła żadna deklaracja, jednak jak zapytać o pracę? Możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo.

Po jakim czasie dzwonia w sprawie pracy
  • Wykonanie telefonu to jedna z metod kontaktu z rekruterem, chociaż nieco ryzykowna. Pracodawca może akurat nie mieć czasu, by z Tobą rozmawiać, a Ciebie może dopaść trema. Jeśli już decydujesz się na taki krok, spisz sobie najważniejsze kwestie na kartce. Wykonanie telefonu to jednak bardzo dobra strategia, gdy ubiegasz się o pracę związaną z rozmowami telefonicznymi (np. praca w call center lub przedstawiciel handlowy).
  • Wiadomość e-mail jest zdecydowanie najszybszym i najprostszym sposobem kontaktu z rekruterem. Przede wszystkim możesz na spokojnie przelać wszystkie swoje myśli “na papier”, a odbiorca ma czas na spokojną odpowiedź. Jak może wyglądać taka wiadomość? Zobacz gotowy wzór!

Temat: Zapytanie o status procesu rekrutacyjnego – [Twoje Imię i Nazwisko]

Szanowny Panie,

w czwartek 10 czerwca miałem przyjemność uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko … w Państwa firmie. Chciałbym podziękować za możliwość przedstawienia moich kwalifikacji i doświadczenia.

Potwierdzam moje zainteresowanie ofertą i byłbym wdzięczny za aktualizację mojej kandydatury. Jeśli decyzja jeszcze nie zapadła, w jakim terminie mogę spodziewać się odpowiedzi? 

Dziękuję za poświęcony czas i uwagę.

Z poważaniem,
Imię i nazwisko
Tel.

Po przesłaniu takiej wiadomości odczekaj ok. 3 dni robocze. W przypadku braku odpowiedzi wykonaj telefon najlepiej do osoby, która przeprowadzała z Tobą rozmowę lub do działu HR.

Nasza rada: jeśli masz nieodebrane połączenie i przypuszczasz, że było ono od pracodawcy, nie wahaj się oddzwonić. Nie będzie w tym nic złego! Nawet jeśli rozmówca w danym momencie nie będzie miał czasu na rozmowę, umówicie się na dogodny dla Was obu termin.

Jak odpowiedzieć na negatywny wynik rekrutacji? Czy warto pytać o powody?

Jeśli chcesz poznać powody odrzucenia Twojej kandydatury nie bój się o nie zapytać. Dzięki temu dowiesz się, jakie błędy popełniasz i nad którymi obszarami powinieneś jeszcze popracować. To pozwoli Ci być lepszym w przyszłych rekrutacjach.

Czy można odwołać się od wyników rekrutacji?

Możliwość odwołania się od wyników rekrutacji mają przede wszystkim większe firmy i korporacje. Oczywiście ostateczna decyzja zależy zwykle od dobrej woli pracodawcy. W korzystnym scenariuszu Twoja kandydatura zostanie ponownie rozpatrzona.

Warto poprosić rekrutera o wyjaśnienie, dlaczego to nie Tobie przyznano stanowisko i na jakich zasadach przyznawano punkty.  Jeśli jesteś pewny, że w niczym nie ustępowałeś innym kandydatom możesz wnioskować o ponowienie rekrutacji.

Jak odpowiedziec na negatywny wynik rekrutacji

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Najważniejsze pytania i odpowiedzi

W jakich godzinach dzwonią rekruterzy?

Rekruterzy dzwonią o różnych porach, ale najczęściej w standardowych godzinach pracy biurowej, czyli od 8:00 do 17:00. Jeśli nie możesz odebrać telefonu w tym czasie, możesz zawsze poprosić rekrutera o przełożenie rozmowy na inny termin. Pamiętaj jednak, aby być elastycznym i dostępnym, aby ułatwić rekruterowi skontaktowanie się z Tobą.

Ile czeka się na rozpatrzenie CV?

Ogólnie rzecz biorąc czas oczekiwania na rozpatrzenie CV może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości firmy, skomplikowania procesu rekrutacji, stanowiska i terminu, w którym aplikujesz oraz metod składania CV.

Po czym poznać, że dostanę pracę?

Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że dostaniesz pracę, ale jest kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że Twoja kandydatura jest wysoko oceniana:

  • rekruter aktywnie słucha i zadaje szczegółowe pytania;
  • rozmowa trwa dłużej, niż planowano;
  • rekruter chwali Twoje kwalifikacje i doświadczenie;
  • rekruter omawia szczegóły stanowiska i odpowiada na Twoje pytania dotyczące firmy;
  • rekruter podaje informacje o dalszych krokach w procesie rekrutacji.

Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

Odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej może być niewygodne, ale czasami jest konieczne. Pamiętaj, że im szybciej poinformujesz rekrutera, tym lepiej dla obu stron. Możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo, a w każdym z tych przypadków pamiętaj o zachowaniu uprzejmości. Podziękuj za zaproszenie na rozmowę, wyjaśnij powód odwołania, przeproś za niedogodności i jeśli to możliwe zaproponuj inny termin spotkania.

Ile trwa rekrutacja do pracy?

Średni czas rekrutacji do pracy rozkłada się następująco:

  • rozpatrzenie CV: od kilku dni do 2 tygodni
  • pierwsza rozmowa kwalifikacyjna: od 1 tygodnia do 2 tygodni
  • druga rozmowa kwalifikacyjna (opcjonalnie): od 1 tygodnia do 2 tygodni
  • testy umiejętności (opcjonalnie): od 1 dnia do 1 tygodnia
  • decyzja o wyborze kandydata: od 1 dnia do 2 tygodni
  • negocjacje warunków umowy (opcjonalnie): od 1 tygodnia do 2 tygodni
  • podpisanie umowy: od 1 dnia do 1 tygodnia.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Przejrzyj również nasze inne publikacje:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Praca zdalna okazjonalna – co to? Zasady korzystania
Urlop siła wyższa – kiedy przysługuje urlop z powodu siły wyższej?
Listonosz praca – jak wygląda? Jak zostać listonoszem? Ile możesz zarobić za tym stanowisku?
Dodatkowe informacje w CV – co wpisać?
Odkryj tajemnice kosmosu – astronomia studia
Czy finanse i rachunkowość to Twoja droga do sukcesu zawodowego? 
Architektura krajobrazu – studia łączące w sobie wiele dyscyplin naukowych
Studia geograficzne – odkryj świat wielu możliwości!
Czym jest crowdsourcing? Definicja i przykłady
Najlepsze agencje pracy za granicą – jak znaleźć renomowane biuro pracy za granicą?
Zarządzanie studia czy warto? Jakie możliwości otwiera kierunek zarządzanie?
Najniższa krajowa – co to jest? Najniższa krajowa netto a brutto
Niedziela handlowa – czym są niedziele handlowe?
Studia humanistyczne – czy to doby wybór?