Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej nie jest zbyt częstym zjawiskiem, choć jawi się jako rozsądne rozwiązanie. Etat gwarantuje stabilność, z kolei własna firma pozwala na rozwój i uzyskanie zdecydowanie wyższych dochodów. Samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie to jednak ogromnie wyzwanie wymagające dyscypliny i determinacji, ale nie jest niemożliwe. Praca na etacie i działalność gospodarcza – czy można mieć działalność i pracować na etacie? Sprawdźmy to!

Mamy coś, co również może Cię zainteresować: Czy można mieć dwie umowy o pracę jednocześnie?

Czy można pracować na etacie i prowadzić działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca może bez przeszkód łączyć pracę na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Polskie prawo dopuszcza taką ewentualność, jednak konieczne jest przestrzeganie określonych zasad, aby uniknąć konfliktów z pracodawcą, urzędem ochrony konkurencji i konsumentów oraz urzędem skarbowym. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, w jakich sytuacjach można łączyć pracę na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Działalność gospodarcza a praca na etacie – zwróć uwagę na zapisy w umowie

Chcesz założyć własną firmę, ale masz już etat? Pamiętaj, że umowa o pracę może zawierać zapisy ograniczające Twoją konkurencyjną działalność. Nawet ich brak nie oznacza jednak pełnej swobody. 

Sprawdź dokładnie swoją umowę o pracę, zwróć uwagę na ewentualne klauzule zakazu konkurencji. Określają one, w jakim zakresie nie możesz prowadzić działalności konkurencyjnej dla pracodawcy. Działalność niezgodna z zakazem może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym, a nawet karami finansowymi.

Musisz wiedzieć także, że nawet bez formalnego zakazu nie możesz podjąć się prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej o tożsamym charakterze co Twój pracodawcą i działać na jego szkodę, np. podbierając mu klientów. W takim przypadku również możesz ponieść konsekwencje nałożone na Ciebie na podstawie ogólnych przepisów. Pamiętaj o zasadach uczciwej konkurencji. Nie wykorzystuj informacji poufnych z firmy w swojej działalności.

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z prawnikiem lub doradcą, aby uniknąć problemów w przyszłości. Łączenie etatu z własną firmą wymaga rozwagi i znajomości swoich praw. Działając uczciwie i przestrzegając zasad, możesz z powodzeniem rozwijać obie aktywności zawodowe.

Podsumowując, etat z własną firmą możesz połączyć, gdy:

  • Umowa o pracę nie zawiera zakazu konkurencji.
  • Działalność nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi.
  • Działalność nie narusza dóbr osobistych pracodawcy.

Zobacz, jak wygląda wzór umowy o zakazie konkurencji

Dzialalnosc gospodarcza a praca na etacie

Działalność gospodarcza i umowa o pracę – czy to się opłaca?

Łączenie pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi kosztami, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji. Czy to się opłaca?

Do niedawna takie rozwiązanie było korzystne, ale zmiany wprowadzone 1 stycznia 2022 roku przez Polski Ład mogą sprawić, że jest to mniej opłacalne.

Polski Ład wprowadził zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Teraz przedsiębiorcy, którzy równocześnie pracują na etacie, muszą płacić tę składkę dwukrotnie, w wysokości 9 proc. i nie mogą jej odliczyć od podatku.

W przypadku opodatkowania według skali podatkowej składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy wymiaru i nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę na pierwszy dzień roku składkowego. Przy podatku liniowym składka zdrowotna wynosi 4,9 proc. dochodu z poprzedniego miesiąca. W przypadku ryczałtu wysokość składki zależy od przychodu osiągniętego w danym roku.

Jeśli pracujesz na etacie i zakładasz własną działalność, nie możesz skorzystać z ulgi na start, czyli zwolnienia z opłacania składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Ma to miejsce, jeśli wykonujesz działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowałeś na etacie i wykonywałeś te same czynności. Możesz jednak skorzystać z preferencyjnego ZUS-u po upływie 6 miesięcy od założenia firmy.

To może Ci się przydać: Własna działalność – jak założyć firmę? Jak otworzyć działalność jednoosobową?

Działalność gospodarcza na etacie oznacza brak możliwości opodatkowania podatkiem liniowym

Łączenie etatu z własną działalnością wiąże się z pewnymi ograniczeniami w kwestiach podatkowych. Chcesz rozliczać swoją firmę podatkiem liniowym? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, to niemożliwe, jeśli zarabiasz też na etacie u obecnego lub byłego pracodawcy. W takiej sytuacji musisz wybrać inną formę opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub zasady ogólne (skalę podatkową).

Praca na etacie i działalność gospodarcza koszty 2024 – czy składki ZUS z działalności będą niższe? 

Działalność gospodarcza i praca na etacie jest korzystna jeśli chodzi o składki ZUS. Dlaczego?

Jeśli pracujesz na etacie i jednocześnie prowadzisz własną firmę, jako przedsiębiorca będziesz musiał płacić tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej. Tak będzie, jeśli z pracy na etacie zarabiasz co najmniej tyle, ile wynosi płaca minimalna.

Praca na etacie i dzialalnosc gospodarcza koszty

Najniższa krajowa 2024 wynosi:

  • Od 1 stycznia do 30 czerwca: 4242 zł brutto
  • Od 1 lipca do 31 grudnia: 4300 zł brutto

Pozostałe składki, takie jak emerytalne i rentowe, są odprowadzane tylko raz – z tytułu pracy na etacie. Nie musisz ich płacić ponownie z działalności gospodarczej, chociaż masz taką możliwość, jeśli chcesz.

Jeśli jednak Twoje wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe niż minimalna płaca, wtedy obowiązkowo będziesz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Praca na etacie i działalność gospodarcza a czas pracy

Będąc zatrudnionym na etacie i prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą, w teorii możesz pracować w dowolnym wymiarze czasu pracy. Istotne jest jedynie to, abyś otrzymywał pensję minimalną, co zwolni się z opłacania składek ZUS z działalności. W praktyce możesz być zatrudniony nawet na pół etatu jeśli Twoje wynagrodzenie będzie równe minimum najniższej krajowej. Czas poświęcany własnej działalności gospodarczej również zależy wyłącznie od Ciebie, jako przedsiębiorcy.

Działalność gospodarcza a umowa o pracę – jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego?

Praca na etacie i działalność gospodarcza generuje pewien problem związany ze zwolnieniem lekarskim. Wynika to z tego, że jako pracownik – przedsiębiorca możesz otrzymać zasiłek chorobowy, jednak wyłącznie z ZUS, a nie z tytułu swojej działalności gospodarczej. Powszechnie wiadomo, że przebywając na zasiłku, nie możesz wykonywać żadnych czynności zawodowych, a więc swoje obowiązki firmowe powinieneś przekazać innej osobie, lub też pracować normalnie w ramach działalności, ale bez prawa do zasiłku chorobowego.

Umowa o pracę i działalność gospodarcza – wady i zalety takiego rozwiązania

Nie da się ukryć, że łączenie pracy na etacie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej wymaga determinacji, zaangażowania i dobrej organizacji. Wiąże się to bowiem z ogromnymi nakładami czasowymi, zwykle po powrocie do domu z pracy trzeba zająć się prowadzeniem firmy, często dochodzi też do tego wykonywanie wielu zadań w weekendy i święta. Trudno w tym wszystkim zachować work life balance i znaleźć chwilę dla siebie czy rodziny.

Z drugiej strony oznacza to stabilność finansową i wysokie przychody, zmniejsza się też ryzyko utraty płynności finansowej, nawet jeśli w firmie pojawią się problemy, to wciąż będzie napływać wynagrodzenie z umowy o pracę. Ponadto praca na etacie  znacznie obniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Potrzebujesz CV?

Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV!

Stwórz CV

Wyjaśniamy nurtujące kwestie – dowiedz się więcej:

Wzory CV
Szablony CV
Przykładowe CV
Urlop siła wyższa – kiedy przysługuje urlop z powodu siły wyższej?
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) – czym się zajmuje?
Wypadek przy pracy – jak wygląda zgłoszenie? Należne świadczenia
Zakres obowiązków pracownika – co to? [wzór zakresu obowiązków]
Likwidacja stanowiska pracy – odprawa i okres wypowiedzenia
Jak wygląda rejestracja bezrobotnego w Urzędzie Pracy? [Rejestracja jako bezrobotny online]
PPK – co to i czy warto? Jak wygląda rezygnacja z PPK?
List intencyjny – co to jest, jak napisać list intencyjny?
Choroba zawodowa – Czy należy Ci się odszkodowanie za chorobę zawodową?
Netto brutto – brutto ile to netto? Sprawdź swoje wynagrodzenie na rękę
Jakie są rodzaje umów o pracę? Poznaj typy umów o pracę
Mobbing w pracy – co to jest mobbing? Przykłady mobbingu w pracy
Umowa na okres próbny –  czy okres próbny jest płatny?