Zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z dniem wolnym, kiedy święto wypada w sobotę? Czy za święto w sobotę jest dzień wolny? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, zwłaszcza gdy w kalendarzu pojawia się kolejne święto przypadające w weekend. Temat ten budzi wiele wątpliwości, ponieważ przepisy dotyczące dni wolnych za święta mogą wydawać się skomplikowane, dlatego jesteśmy tu, by wyjaśnić tę nurtującą kwestię. Czy wolne za święto w sobotę jest obligatoryjne? Na jakich zasadach możesz je otrzymać i jakie warunki musisz spełnić?
Weronika Jóźwiak
Dziennikarka, content managerka, redaktorka, autorka wielu treści na temat rekrutacji, tworzenia dokumentów aplikacyjnych i prawa pracy. Jej celem jest dostarczenie cennych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie.
Honorowy Dawca Krwi – przywieleje, na jakie może liczyć
Wyobraź sobie, że Twoja krew może uratować czyjeś życie. Niesamowite, prawda? Każde oddanie krwi to szansa na nowy początek dla kogoś, kto walczy o swoje zdrowie. 1,7 miliona zabiegów rocznie w Polsce potrzebuje Twojej krwi – to liczby, które mówią same za siebie. Zostań Honorowym Dawcą Krwi i poczuj, jak wielką moc ma jeden mały gest!
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające – na czym polega program “Mama 4 plus”?
Decyzja o powiększeniu rodziny to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Jednakże, dla wielu kobiet wiąże się ona z koniecznością dokonania trudnego wyboru: kariera zawodowa czy pełne poświęcenie się wychowaniu dzieci? Często, aby zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki, matki rezygnują z pracy zawodowej. Program „Mama 4+” to wyraz uznania dla ich poświęcenia i wsparcie finansowe, które pozwala godzić obowiązki rodzicielskie z podstawowymi potrzebami.
Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?
Delegacje krajowe i zagraniczne stały się już integralną częścią współczesnej pracy. Choć wyjazdy służbowe zdarzają się dość często, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy wciąż popełniają błędy przy ich rozliczaniu. Czym jest delegacja krajowa i zagraniczna? Jak je rozliczać? Ile wynoszą diety?
Ageizm na rynku pracy fakt czy mit? Jak objawia się dyskryminacja ze względu na wiek?
Ageizm na rynku pracy to problem, o którym mówi się zazwyczaj dyskretnie, z dala od publicznej debaty. Dopóki nie doświadczymy go osobiście, z reguły nie przywiązujemy do niego większej wagi. Dyskryminacja ze względu na wiek jest trudna do udowodnienia, co często prowadzi do błędnych wniosków o braku kompetencji osób starszych. Mimo to, statystyki nie pozostawiają złudzeń – ageizm jest realnym problemem, za który wszyscy ponoszą w pewnym stopniu odpowiedzialność. Paradoksalnie, prędzej czy później każdy z nas może stać się jego ofiarą. Czy można temu zaradzić? Zdecydowanie tak!
Rekrutacja wewnętrzna: szansa na rozwój kariery bez wychodzenia z firmy!
Chcesz mieć większy wpływ na rozwój firmy? Rekrutacja wewnętrzna to Twoja szansa! To nie tylko sposób na zdobycie lepszego stanowiska, ale też na budowanie swojej ścieżki kariery w organizacji, w której aktualnie jesteś zatrudniony – bez zmiany otoczenia i współpracowników.
Profesor to brzmi dumnie! Jak zdobyć tytuł profesora i ile zarabia profesor na uczelni?
Profesor – najwyższy stopień naukowy, o którego osiągnięciu marzą osoby, które ściśle wiążą swoją przyszłość z nauką i chcą rozwijać się w wybranej dziedzinie. Droga do tego celu z pewnością nie jest prosta, ale gdy już go osiągniesz, będziesz mógł szczycić się dużym wkładem w rozwój nauki, dzielić się swoją pasją i cieszyć się naprawdę atrakcyjnymi zarobkami. Jak zdobyć tytuł profesora? Ile zarabiają profesorowie na uczelniach?
Jak wygląda praca w komisji wyborczej? Ile trwa szkolenie? Jakie zarobki?
W Polsce regularnie, co 2-3 lata, obywatele biorą udział w wyborach na różnych szczeblach. Wybieramy zarówno przedstawicieli do parlamentu (Sejmu i Senatu), prezydenta, europosłów, jak i samorządowców. Kluczową rolę w procesie wyborczym odgrywają komisje wyborcze, działające w każdym obwodzie. Jak się do nich zgłosić? Na czym polega praca w komisji wyborczej? Ile wynosi wynagrodzenie? W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat!
Indywidualna Organizacja Studiów dla każdego? Na czym polega IOS?
Drogi studencie! Zanim ruszysz w wir nauki, upewnij się, że dokładnie poznałeś regulamin studiów. To tam widnieje tajemnicze pojęcie: Indywidualna Organizacja Studiów, czyli specjalny tryb kształcenia, który może znacząco ułatwić Twój proces edukacji. W poniższym artykule przybliżymy Ci to zagadnienie jeszcze lepiej!
Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi
Udając się na rozmowę kwalifikacyjną, prawdopodobnie jesteś przygotowany na odpowiedzi na pytania o Twoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie, obowiązki i kompetencje. Zdarza się jednak czasem, że rekruter zechce wprowadzić element zaskoczenia. Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się, gdy rozmówca pragnie ocenić Twoją kreatywność i umiejętność logicznego myślenia w stresujących sytuacjach. Przygotuj się na taką ewentualność i nie daj się zaskoczyć! Poznaj odpowiedzi na nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej!
Niepełny wymiar czasu pracy, czyli jaki? Niepełny etat ile to godzin?
Niepełny wymiar czasu pracy staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia, choć od zawsze rodzi różne praktyczne problemy, których rozwiązanie ułatwi Ci nasz artykuł. To dobry poradnik, dla osób rozważających pracę na niepełny etat. Wyjaśniamy podstawowe zasady pracy na niepełny etat – poznaj swoje prawa i obowiązki!
Jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024?
Rozpoczęcie działalności gospodarczej z pewnością wiąże się z wieloma wyzwaniami. Poza opracowaniem samego pomysłu na firmę i stworzeniem solidnego biznesplanu, jako przyszły przedsiębiorca będziesz musiał zmierzyć się także z kwestią pozyskania kapitału na start. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024 to jesteś w dobrym miejscu!
Europeistyka studia – poznaj kierunek dla ciekawych świata i Europy
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło wiele nowych perspektyw, w tym rynek pracy dla absolwentów polskich uczelni w wielu dziedzinach, ale też w instytucjach i urzędach samej Unii. Specjaliści od historii, kultury, prawa, administracji i gospodarki państw członkowskich mają szansę na obiecującą karierę międzynarodową, którą ułatwia europeistyka – studia dla przyszłych ekspertów Europy. Dowiedz się więcej o tym kierunku!
Jak działa urlop dziekański? Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać?
Studiujesz? To niewątpliwie ekscytujący czas, który może jednak wiązać się z wieloma wyzwaniami. Młody wiek i niepewność co do przyszłości niekiedy utrudniają podejmowanie trafnych decyzji. Dodatkowo, na studenckiej drodze pojawiają się czasem nowe obowiązki i nieprzewidziane sytuacje, które kolidują z nauką. W takich właśnie momentach z pomocą przychodzi urlop dziekański, czyli możliwość przerwania studiów na jeden semestr lub rok akademicki. Co warto o nim wiedzieć?
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2024 i komu przysługuje?
Zasiłek pielęgnacyjny jest pomocą finansową, która ma na celu ulżyć w kosztach opieki nad osobą niezdolną do samodzielnego życia. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Czy jego kwota wzrośnie? Kto może ubiegać się o świadczenie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024? Kto musi złożyć wniosek?
Duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istnienia dodatku pielęgnacyjnego, a jest to świadczenie, które może być znaczącym wsparciem finansowym dla seniorów i osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest to świadczenie i ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?
Magia ślubu za kulisami, czyli czym zajmuje się wedding planner?
Ślub jest wyjątkowym dniem w życiu każdego człowieka. To czas radości, miłości i świętowania nowego etapu życia. Planowanie tego wydarzenia może być jednak niezwykle stresujące i czasochłonne. Na szczęście z pomocą przychodzi wedding planner, czyli osoba, która zadba o każdy aspekt uroczystości, od wyboru miejsca po dobór dekoracji i cateringu. Chcesz dowiedzieć się, jak zostać wedding plannerką i jak w praktyce wygląda praca organizatora ślubów? W takim razie czytaj dalej!
Praca na etacie i działalność gospodarcza
Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej nie jest zbyt częstym zjawiskiem, choć jawi się jako rozsądne rozwiązanie. Etat gwarantuje stabilność, z kolei własna firma pozwala na rozwój i uzyskanie zdecydowanie wyższych dochodów. Samozatrudnienie i umowa o pracę jednocześnie to jednak ogromnie wyzwanie wymagające dyscypliny i determinacji, ale nie jest niemożliwe. Praca na etacie i działalność gospodarcza – czy można mieć działalność i pracować na etacie? Sprawdźmy to!
Nadgodziny – Kodeks pracy: ile płatne są nadgodziny?
Choć czas pracy zatrudnionych na umowę o pracę nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, pracodawcy mogą go wydłużyć. W jaki sposób? Wprowadzając odpowiedni system oraz rozkład czasu pracy. Trudno być zadowolonym z takiej sytuacji, ale nie martw się! Kodeks pracy pilnuje tego, abyś nie musiał pracować ani zbyt długo, ani za darmo. W takim razie, jak płatne są nadgodziny? Jaka jest stawka za nadgodziny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Do kiedy status studenta? Co oznacza? Jak go potwierdzić?
Okres studiów często opisywany jest jako jeden z najlepszych momentów w życiu człowieka. Studia mają bowiem długotrwały wpływ, kształtując naszą wiedzę, umiejętności oraz wartości. To czas pełen wyzwań, ale również dający ogromne możliwości. Inwestycja w studia owocuje wieloma korzyściami, a jedną z nich jest niewątpliwie status studenta. Dlaczego? Co daje status studenta i do kiedy obowiązuje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.